İzmir'in Seferihisar ilçesi Sığacık Körfezi'nde Urla Demircili köyü yakınlarında yapılacak Orkinos Balık Çiftlikleri için halkın tepkisi giderek büyüyor. Sığacık merkezde toplanan Seferihisarlılar ve Greenpeace ekibi Akdeniz balık çiftliklerinin bölgeye sokmamaya kararlı.


İZMİR (İHA) - İzmir'in Seferihisar ilçesi Sığacık Körfezi'nde Urla Demircili köyü yakınlarında yapılacak Orkinos Balık Çiftlikleri için halkın tepkisi giderek büyüyor. Sığacık merkezde toplanan Seferihisarlılar ve Greenpeace ekibi Akdeniz balık çiftliklerinin bölgeye vereceği zarara dikkat çekti.
Toplantıya Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, İl Genel Meclisi Üyesi Mehmet Şener, Seferihisar Çevre Koruma Derneği, Avukat Şehrazat Mercan, Greenpeace Akdeniz Denizler sorumlu organizasyonu katıldı. Halka bilgi veren Belediye Başkanı Tunç Soyer, "Bu çiftlikler bütün pisliğini denize bırakarak çevre kirliliğine sebep oluyor. Biz asla ve asla bu çiftliklerin Sığacık Körfezine yapılmasına izin vermeyeceğiz" dedi.
Urla çevreci derneklerinin avukatlığını yapan Şehrazat Mercan da yasal sürecin devam ettiğini belirterek şöyle konuştu: "Ama ben insani olarak da bakıyorum da olaya bize denize girecek yer bırakmamaya başladılar. Urla'nın arka yakası ve Seferihisar Sığacık kaldı elimizde bir. Bunun da kirlenmesine müsaade etmeyeceğiz. Urla ve Seferihisar el ele bu işe başlamadan dur diyeceğiz."
Greenpeace/Denizler Kampanyası Sorumlusu Banu Dökmecibaşı da balık çiftliklerine karşı olmadıklarını belirterek "Ama bu körfez bu çiftlik için uygun değil. Bu yüzden CET raporu verilmemeli. Bu çiftliklerin uygun ortamda çevreyi kirletmeyecek ve doğaya zarar vermeyecek şekilde organize edilmesi gerekiyor. Sığacık körfezinde orkinos çiftliği yapılmasına karşıyız. Bu mücadelede Sığacık halkının sonuna kadar yanındayız" dedi.
Seferihisar Çevre Koruma Derneği de Seferihisar adına yasal süreci başlattıklarını ve dava açacaklarını söyledi. Sığacık Muhtarı Ahmet Taş ise "Biz halk olarak balıkçılar olarak gerekirse kendimizi denize döker bu çiftlikleri buraya yaptırmayız" dedi.
Sığacık Yat Kulübüne bağlı 9-12 yaş öğrenci grupları pankart açarak "orkinos çiftliklerine hayır" derken yelken açarak "Sığacık körfezi yelkencilik içindir, balık çiftlikleri ve onların pislikleri için değil. Biz burada yelken yapmak istiyoruz. Gelecek nesli temsil ediyoruz. Bize temiz Sığacık Körfezi bırakın" dediler.