2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Konu: İzolasyon Hakkında ne Biliyoruz

 1. #1
  Hıcaz

  Icon2 İzolasyon Hakkında ne Biliyoruz

  İZOLASYON HAKKINDA  Merhaba. Ziyaretiniz için teşekkür ederiz. Bu sayfada yüzey işlem- izolasyon konusunda hizmetlerimizi anlatırken izolasyon (yalıtım), antibakteriyel kaplama nedir, nasıl yapılır gibi sorularınıza yanıt vermeye çalışacağız.

  İzolasyon Fransızca bir kelime olup Türkçe karşılığı yalıtımdır. Yalıtımın Türkçe sözlükteki karşılığı ise tecrit olarak yer almakta olup tecrit : “ayırma, ayrı yerde tutma” anlamına gelir. İşte endüstride kullanılagelen izolasyon yada yalıtım kelimelerinin tam karşılığı budur.
  “AYRI YERDE TUTMAK”

  Eğer istenmiyorsa;

  Ses, Hava,Nem (rutubet), Sıvı (yağmur yada deniz suyu),Isı, Statik elektrik, zararlı bakteriler izole edilmeli( yalıtılmalı) yani “ayrı yerde tutulmalıdır”
  Ses ve hava yalıtımı şirketimizin faaliyet alanı dışında olduğu için bu konuyu uzmanlarına bırakarak yukarıda bahsi geçen konular hakkında basit fikirler vermeye çalışacağız.

  Nem, izolasyonu (yalıtımı):
  Nem yani rutubet aslında dış tarafın maruz kaldığı suyun aradaki ayırıcının (genellikle duvar) bünyesine girmesi ve iç taraftan belli olmasıdır. Hepimizin anlayacağı şekilde ifade edersek duvarın dışından gelen suyu duvarın emmesi ve içeriden belli olmasıdır. Bu basit gibi görünen sorun bazen ve genellikle evlerin kuzey duvarlarında yada çatılarda oluştuğunda kabusa dönüşebilir.
  Nem ile mücadelede ilk yapılması gereken nemin kaynağını kurutmaktır. Yani su gelişini kesmektir. Ama bu yapılamıyorsa ( yağmur yağmasına engel olabilir misiniz) çözüm doğru izolasyon (yalıtım) malzemeleri ve doğru metotlarla izolasyon yapmaktır. Kullandığımız izolasyon malzemeleri TSE’li olup yüksek aderans’a sahiptir.

  Aderans nedir:
  Aderans basitçe yapışabilme, diğer maddenin üzerine tutunabilme demektir. İzolasyonda kullanılacak yalıtım malzemesinde en önemli özelliklerden biri .bu olup ayrıca malzemenin esnek olması su emmez olması, sıcakta,soğukta özelliğini kaybetmemesi, güneş ışıklarına karşı dayanıklı olması gerekmektedir.

  ETA ltd.şti. olarak bizler müşterilerimizin nem (rutubet) ile ilgili sorunlarını yerinde ücretsiz olarak inceliyor, çözüm öneriyor ve/ veya ücretsiz örnekleme yapıyoruz. Hizmet yelpazemizi görmek için lütfen “yüzey işlem-izolasyon” sayfamızı inceleyiniz.

  Sıvı izolasyonu (yalıtım) :
  Sıvı izolasyonu ya dışarıdan içeriye sıvı gelişini kesmek ya da içeriden dışarıya sıvı akışını (su kaybını) kesmek için yapılır. Genellikle yüzme havuzlarında kullanılan seramik kaplamanın aralarındaki derzlerin zamanla zayıflamasından kaynaklanan sızıntılar dekoratif, izolasyon(yalıtım) malzemeleri ile giderilir. Böylece yüzme havuzlarında eksiz tek parça halinde ve istenilen renkte izolasyon sağlanmış olur.Yine yüzme havuzlarında istenirse şeffaf kaplama yaparak hem seramik kaplama görüntüsü verilir hemde sorunsuz bir kaplama yapılmış olur.Bu kaplama istenirse antibakteriyel de olabilir. İnşaatlarda kuzey cephelerinin veya tüm cephelerin, çatı balkon ve banyo wc gibi ıslak zeminlerin su izolasyonu da yine aynı yöntemle yapılmaktadır. Ayrıca yüzme havuzları ile turşu,salamura ve zeytin havuzlarında,içme ve kullanma suyu depolarında mezbaha ve kesimhanelerde,besihane ve tavuk çiftliklerinde, yem depolarında ameliyathane ve laboratuar zeminlerinde ecza depolarında kısaca bakteri oluşumuna tahammül edilemeyen her yerde antibakteriyel kaplama ile zararlı bakterilerin oluşmasına sebebiyet veren ortamı yok ederek yalıtımı özenle yapıyor gerçek hijyenik ortamlar yaratıyoruz.

  ISI izolasyonu-yangın geciktirici kaplamalar:

  ISI İZOLASYONU
  İnsanlarımız yazın dışarıdaki sıcaktan korunmak için kışın ise odalarındaki sıcaklığı koruyabilmek için evlerinin çatılarında, camlarda ve duvarlarda yalıtım yapmak isterler. Yıllardır ülkemizde kullanıla gelen bir yöntem ile kiremit çatılı evlerde kiremitin altına izocam adı ile bilinen camyünü döşenir. Oldukça uygun bir yöntemdir, iş görür.
  Peki ama kiremit çatısı olmayan ev ya da apartmanlarda üst katlarda oturanların günahı nedir? Onlar yazın sıcaktan bunalmaya kışın ise yağmur suyundan kaynaklanan olası rutubete mahkum mudurlar? HAYIR. Böyle bir sorununuz varsa bizi arayınız.Yüksek U.V ( güneş ışığı) dayanımlı özel kaplama maddemiz ile çatınızı kaplayalım.Hem sıcaktan ve rutubetten korunun hem de çatı yaptırmak zorunda kalmayın.

  YANGIN GECİKTİRİCİ KAPLAMALAR
  Kontrolsüz ateşe yangın denir.
  Yangın bir bina yada fabrikada depremden sonra başa gelebilecek en büyük tehlikedir. Ama yangınlar bir anda çıkıp bütün binayı, fabrikayı sarmazlar. Küçük bir alev yada kıvılcım ile başlar ve yayılırlar.
  Yangına karşı alınması gereken ilk ve en önemli tedbir yangının çıkmasına engel olacak tedbirlerdir ve bunlar zaten yıllardır bir şekilde alınmaktadır. Ama yine de yangınlar çıkmakta can ve mal kaybına neden olmaktadır. Eğer yangının çıkmasına engel olunamıyorsa YAYILMASINA engel olunmalıdır.
  Düşünün; Bacadan sıçrayan kıvılcımlar nedeni ile kaç evin çatısı yanmıştır.Eğer O evin çatısındaki tahta iskelet ve çatıya ısı yalıtımı maksadı ile önceden döşenmiş olan köpükler yüksek ısı dayanımlı yanmaz boya ile boyalı olsaydı basit bir kıvılcım dev bir yangına dönüşebilir miydi?
  Fabrika yangınlarına karşı alınması gereken ilk tedbir eğitimli ve dikkatli personel ile çalışmaktır. Küçük bir ihmal, belki bir sigara izmariti veya teknik bir arıza dev bir fabrika yangınına dönüşebilir. Ama eğer O fabrikada örneğin yanıcı maddelerin depolandığı alan, çatı kaplaması, bürolar vb. mümkün olan her yer yüksek ısı dayanımlı yangın geciktirici kaplama maddesi ile kaplanmış olsaydı küçük bir yangın tüpü ile söndürülebilecek bir yangın bütün fabrikayı yakabilir miydi?

  Biz yangını çıkmasına engel olamayız. Ama yangının büyümesine engel olacak tedbirler alarak sizin canınızı yakmasına engel olabiliriz. Çok geç olmadan bizi arayınız.

  Epoksi-Poliüretan zemin kaplamaları:
  Epoksi nedir? Neden epoksi zemin kaplaması? Niçin zeminler epoksi kaplanmalıdır. Epoksi zemin kaplamalarının avantajı (faydası) dezavantajı nedir. Epoksi ile poliüretan kaplamanın farkı nedir hangisi daha iyidir…Bunlar gibi pek çok soru sorulabilir.
  Epoksi: Epoksi iki ayrı bileşiğin belli oranlarda karışması ile elde edilen, tam kuruma ( kürlenme denir ) sağlandıktan sonra gayet sert, suya ve asitlere, yakıt türevlerine dayanıklı reçine esaslı –aslında- bir tür yapıştırıcıdır.
  Poliüretan : Poliüretan da aynı epoksi gibi iki ayrı bileşiğin belli oranlarda karışması ile elde edilen, tam kuruma ( kürlenme denir ) sağlandıktan sonra gayet sert, suya ve asitlere, yakıt türevlerine dayanıklı reçine esaslı –aslında- bir tür yapıştırıcıdır.
  Önceki yıllarda epoksi kaplamalar yaygın olarak kullanılmış ve kabul etmek gerekir ki oldukça da iyi sonuçlar alınmıştır. Ama gelişen teknoloji yüzey işlem sektörüne poliüretanı hediye ettikten sonra biz müşterilerimize poliüretan kaplamaları öneriyoruz. Çünkü;

  1. Kesinlikle su geçirmeyen, leke olmayan-kir tutmayan;
  2. Tozumayan;
  3. Darbelere, sürtünmeye dayanıklı;
  4. Yapımlı kolay ve çabuk olan;
  5. Antibakteriyel ve antistatik çeşitleri olan;
  6. Kolayca temizlenen ve hijyenik hale gelen;
  7. Binlerce m2 alanda hiç ek yapmadan ek yeri olmadan tek parça olarak uygulanabilen;
  8. 280 derece Sıcağa ve - 40 derece soğuğa dayanıklı;
  9. İstenilen her yüzeyde ve düzlemde (zift veya membran kaplama üzerine bile ) kullanılabilen;
  10. Farika veya dükkan (atölye ) zemininden evlerde oda zeminlerine çarşı-Pazar zeminlerinden gemi-tekne içlerine( yaşam mahalleri, sintineler, makine daireleri yeke ve zincirlikler alabandalar ) kadar heryerde kullanılabilen;
  11. Asitlere deniz ve tatlı suya, akaryakıt türevlerine dayanıklı, istendiğinde solvent içermeyen;
  12. Rengi,görüntüsü,dokusu bozulmayan güneş ışığına dayanıklı
  13. Ve nihayet istediğiniz her renk ve her desende uygulanabilen tek zemin ve yüzey kaplaması POLİÜRETAN kaplamalardır.
  Zemin ve yüzeylerinizdeki sorunların çözümünü biliyoruz. Hizmet yelpazemizi görmek için lütfen “yüzey işlem-izolasyon” sayfamızı inceleyiniz.

 2. #2
  Hıcaz

  Icon2

  İZOLASYON HAKKINDA

  Merhaba. Ziyaretiniz için teşekkür ederiz. Bu sayfada yüzey işlem- izolasyon konusunda hizmetlerimizi anlatırken izolasyon (yalıtım), antibakteriyel kaplama nedir, nasıl yapılır gibi sorularınıza yanıt vermeye çalışacağız.  İzolasyon Fransızca bir kelime olup Türkçe karşılığı yalıtımdır. Yalıtımın Türkçe sözlükteki karşılığı ise tecrit olarak yer almakta olup tecrit : “ayırma, ayrı yerde tutma” anlamına gelir. İşte endüstride kullanılagelen izolasyon yada yalıtım kelimelerinin tam karşılığı budur.

  “AYRI YERDE TUTMAK”

  Eğer istenmiyorsa;  Ses, Hava,Nem (rutubet), Sıvı (yağmur yada deniz suyu),Isı, Statik elektrik, zararlı bakteriler izole edilmeli( yalıtılmalı) yani “ayrı yerde tutulmalıdır”

  Ses ve hava yalıtımı şirketimizin faaliyet alanı dışında olduğu için bu konuyu uzmanlarına bırakarak yukarıda bahsi geçen konular hakkında basit fikirler vermeye çalışacağız.

  Nem, izolasyonu (yalıtımı):

  Nem yani rutubet aslında dış tarafın maruz kaldığı suyun aradaki ayırıcının (genellikle duvar) bünyesine girmesi ve iç taraftan belli olmasıdır. Hepimizin anlayacağı şekilde ifade edersek duvarın dışından gelen suyu duvarın emmesi ve içeriden belli olmasıdır. Bu basit gibi görünen sorun bazen ve genellikle evlerin kuzey duvarlarında yada çatılarda oluştuğunda kabusa dönüşebilir.
  Nem ile mücadelede ilk yapılması gereken nemin kaynağını kurutmaktır. Yani su gelişini kesmektir. Ama bu yapılamıyorsa ( yağmur yağmasına engel olabilir misiniz) çözüm doğru izolasyon (yalıtım) malzemeleri ve doğru metotlarla izolasyon yapmaktır. Kullandığımız izolasyon malzemeleri TSE’li olup yüksek aderans’a sahiptir.

  Aderans nedir:

  Aderans basitçe yapışabilme, diğer maddenin üzerine tutunabilme demektir. İzolasyonda kullanılacak yalıtım malzemesinde en önemli özelliklerden biri .bu olup ayrıca malzemenin esnek olması su emmez olması, sıcakta,soğukta özelliğini kaybetmemesi, güneş ışıklarına karşı dayanıklı olması gerekmektedir.

  ETA ltd.şti. olarak bizler müşterilerimizin nem (rutubet) ile ilgili sorunlarını yerinde ücretsiz olarak inceliyor, çözüm öneriyor ve/ veya ücretsiz örnekleme yapıyoruz. Hizmet yelpazemizi görmek için lütfen “yüzey işlem-izolasyon” sayfamızı inceleyiniz.  Sıvı izolasyonu (yalıtım) :

  Sıvı izolasyonu ya dışarıdan içeriye sıvı gelişini kesmek ya da içeriden dışarıya sıvı akışını (su kaybını) kesmek için yapılır. Genellikle yüzme havuzlarında kullanılan seramik kaplamanın aralarındaki derzlerin zamanla zayıflamasından kaynaklanan sızıntılar dekoratif, izolasyon(yalıtım) malzemeleri ile giderilir. Böylece yüzme havuzlarında eksiz tek parça halinde ve istenilen renkte izolasyon sağlanmış olur.Yine yüzme havuzlarında istenirse şeffaf kaplama yaparak hem seramik kaplama görüntüsü verilir hemde sorunsuz bir kaplama yapılmış olur.Bu kaplama istenirse antibakteriyel de olabilir. İnşaatlarda kuzey cephelerinin veya tüm cephelerin, çatı balkon ve banyo wc gibi ıslak zeminlerin su izolasyonu da yine aynı yöntemle yapılmaktadır. Ayrıca yüzme havuzları ile turşu,salamura ve zeytin havuzlarında,içme ve kullanma suyu depolarında mezbaha ve kesimhanelerde,besihane ve tavuk çiftliklerinde, yem depolarında ameliyathane ve laboratuar zeminlerinde ecza depolarında kısaca bakteri oluşumuna tahammül edilemeyen her yerde antibakteriyel kaplama ile zararlı bakterilerin oluşmasına sebebiyet veren ortamı yok ederek yalıtımı özenle yapıyor gerçek hijyenik ortamlar yaratıyoruz.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Kumlama ve Boya Hakkında
  By Hıcaz in forum Boyama & Tamirat
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 14.05.09, 13:16
 2. Parakete Hakkında neler biliyoruz
  By Hıcaz in forum Takımlar
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 02.05.09, 15:26
 3. Şamandıralar Hakkında Ne Biliyoruz
  By Hıcaz in forum Tekne Bakımı
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 28.04.09, 18:36
 4. Gemicilik Hakkında Neler Biliyoruz
  By Hıcaz in forum Balıkçılık Hakkında Genel Bilgiler
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 28.04.09, 13:53
 5. İstanbul Bogazı hakkında neler biliyoruz
  By Hıcaz in forum Balıkçı Kahvesi
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 19.03.09, 15:42

Bu Konudaki Etiketler

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
BALIKCI FORUM