2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Konu: JAPONYADA yılda balık tüketimi kişi başına 86.5 kilo.ülkemizde ise 5.5 kiloya düştü.

 1. #1
  USTA BALIKÇI
  Üyelik tarihi
  Nov 2013
  Mesajlar
  777
  Tecrübe Puanı
  138

  Standart JAPONYADA yılda balık tüketimi kişi başına 86.5 kilo.ülkemizde ise 5.5 kiloya düştü.

  JAPONYADA yılda balık tüketimi kişi başına 86.5 kilo.ülkemizde ise 5.5 kiloya düştü.resimler Japonya balikhanesinden çekilmiştir.
  ÜLKEMİZDE BALIKÇILIK NE HALE GELDİ ( VAHİM ÇOK VAHİM )
  KİMSE DOĞRULARI SÖYLEMİYOR..KİMLER BİTİRDİ ,,,,,SİTOKLARIMIZI ERİTTİ.10 YILDAN BERİ NEDEN ÖNLEMLER ALINMADI.,SEBEPLERİ NELER.ÜLKEMİZDE BALIKÇILIĞIMIZIN ÜSTÜNE OYNANAN OYUNLAR VAR DİYORUM ,YILLARDAN BERİ . ,BAKANLIK NEDEN ÖNLEMLERİ ALMADI,NEDEN VAZİFESİNİ YAPMADI,SURKOP NEDEN BALIKÇI GENEL MÜDÜRLÜĞÜN AĞZINA BAKTI, SURKOP NEDEN VAZİFESİNİ YAPMADI...... BU SORULARIN CEVAPLARI BENDE ,TELEVİZYONDA ÇIKIP DERT YANANLAR NEDEN DOĞRULAR KONUŞMUYORLAR.SEZON NİYE ERKEN KAPANDI,
  ÜLKEMİZDE BALIKÇILIĞIMIZIN BİTMESİNİN SEBEPLERİ ALTTA AÇIKLAMAKTAYIM;
  ÜLKEMİZDE BALIKÇILIĞIMIZ NEDEN BUHALE GELDİ,
  BALIK SİTOKLARIMIZ ERİDİ. SEBEPLERİ KİMLER. KAMUOYUNA GERÇEKLERİ ANLATMAYAN SURKOP YÖNETİMİ ; YAZDIKLARIM DOĞRU DEĞİLSE NEDEN SİTOKLARIMIZ ERİDİ. Ülkemizde balıkçılık sistem çökmüş önlemler alınmamış,denetimler zayıf,illegal avcılık aldı başını gitti
  Hükümet nerde,bakanlık yokmu ,11 yıl oldu ramazan başkan benbildiğim ,televizyonlara ve her pilatformlarda toplantılarda dile getiriyor da ne oldu.yine aynı senaryo.işte görün ha anlatıyorum bende varım .maalesef sen beni kandıramazsın. yaptıkların ortada.
  bunların dinimini para ceblerini düşünmekten başka bir şey düşünmüyorlar. orkinoz kotasıymış çinekop balığı ufakmış büyükmüş kimler avlamış hepsi belli .kıyı balıkçılarımız perişan olmuş aç kalmış av araçlarını yasak etmiş,bu zihniyetten ne beklersiniz.
  Bakanligin yuzunden av araclari ve kilic baliklari ulkemizde yasak dunyada serbest
  Bakin arkadaşlar, 2004 yilindan beri bakiyorum sürküler toplantilarina tum alinan kararlar kiyi balikçiliğimizi bitirme kararlari .,anlatayim iğripi yasak ettiler,tulina aği ve kiliç ağini,misine ağini, çinekopa marmarada lamba, 24 metre adalar izmit vs.
  Yasak oldu da ne oldu kaçak avcilik iyice artti kiyi balikçiliğimiz bitti.benim kiyi balikçim ne tuttu.kirlangiç, çinekop tutamadi istavrit,mezgit, tekir ,kalkan baliği zaten lüfer yok vs.
  Neden buhale geldi,işte alinan kararlar yanliş değil doğru da olabilir ama ,denetim yok çikarma limanlari yok başi boşluk aldi başini gitti, sistem çökmüş ,işte ne olduysa benim kiyi balikçima oldu.
  Surkop örgütün başi değilmi bu alinan kararlara danişma kurulunda imza atti neden kiyi balikçilarimizin geleceğini düşünmedi, tam 10 yil oldu surkop yönetimi ayni başkani ramazan öz kaya yardimcisi erdoğan kartal vs. Işte bu yönetim kiyi balikçilarimizi bitirdi.
  Marmarada lamba yakiliyor, hani yasak
  ,adamlar hamsiyi tutmakla bitirdi,surkop ne yapti,toriği marmarada kaç seneden beri bitirdiler, torik avciliği marmarada yasak idi taki 2008 yilina kadar kim açtirdi surkop ve ekibi, çinekop yasak oldu ne oldu tutmaktan bitirdiler çinakopu,adalar yasak oldu kiraçayi bitirdiler, vs,surkopun vazifesi ülkemizde surdurebilir avciliği yaşatmak değilmi.sen daha neyin başisin, sivil toplum örgütleri çalişacak sen çiftlik sahiplerini endüstriyel balikçilari ni kovliyacaksin.bu nedenle ülkemizde 1380 sayili kanun yeniden yapilanmali diyorum.
  Kacak yollarla ulkemize giren hamsi baligi ulkemizde denetim yok , baliklar hijyensiz , ulkemize hersemte satiliyor gozleri bile kirmizilasmis.
  Bakanligin acis kaldigini denetim yapmadigini tum kamu oyuna bildirmek istedim.
  Marmara denizinde lamba ile avcilik yasak oldugu halde bakanlik goz yunmdu bu nedenle marmarada hamsinin bitmesinin em buyuk sebebi bakanliktir.denetim yapmamis cikarmalimanlari kontrol edilmemis caydirici onlem almamistir.surkop yonetimi bile geregini yapmamistir.maalesef kiyi balikcilarimizin avaraclarini yasak eden zihniyet marmarada kacak lamba avciligi yapanlara meyide uygulamamistir
  .Bu nedenle hamsi avciligi ulkemizde bakanligin yuzunden bitmis gurcustana gitmis avcilarimiz .gürcistan da gözü kapak açmıyan hamsi balıklarınıda yem fabrikalarına yüz binlerce ton veriyorlar. gözü doymak bilmeyen avcılarımız gürciztanda da katlıam yapıyorlar.
  Bakanlığa sesleniyoruz gücünüz kıyı balıkçılarımıza mı geçiyor,neden gereğini yapmıyorsunuz. ülkemizde ki hamsi sitoğumuzu bitiren avcılarımızı neden gürcistana gönderiyorsunuz.tabiki yem yapsınlar da kültür balığına versinler .kültür balığını yüzün den ülkemizde balık çılığımız bitti,sitoklarımız eridi.bakanlık ve surkop yönetimi sorumludur
  2008 tum bakanlıklara gönderdim yazımızı halen göndermeye devam ediyorum.bizim derneğimizin amacı bu ülkemizde surdurebilir balıkçılık avcılığını savunuyoruz bu önlemler alınmadığı surece denizlermiz de balık bitecek .
  Ülkemizin denizleri önemli bir su ürünleri potansiyeli olmasına rağmen balıkçılığa yönelik sürdürülebilir politikaların hayata geçirilememesinden dolayı bu potansiyel güce dönüşmemektedir.
  Ülkemizde denizcilik ve balıkçılık alanında olumlu polıtikalar üretilmemiştir. siyasetçilerimiz ve bürokrasi gereken önem ve değeri vermemiştir. önce su ürünleri fakültelerimizden sürdürebilir avcılık için ekosistemin yok oluşu na seyirci kalınmış çözüm yolları üretilememiştir. Üç bir yanı denizlerle kaplı olan su ürünleri zengini ülkemiz gereken önlemi almayan yetkililer yüzünden balık tür ve stoklarının göz göregöre seyirci kalmişlardır.ülkemizde organik balık üretiminin yerini besleme balıkçılık almıştır
  DERNEĞİMİZ büyük bir hamle yaparak denizlerimizde yaşayan balık tür ve stoklarının çoğalması adına gereken çözum öneri yollarını her platformda bürokraside denetleme alanında vede sıyası alanda büyük bir azim ve iştiyakla dile getirmektedir. Maalesef yetersiz denetim ve caydırıcı olmayan onlemler ve cezalar konan kuralların ve yasakların geçersiz olmasına sebebiyet vermektedir.. .
  Paylaşımcı adil bir su ürünleri politikası üretilememiştir.Bu zamana kadarkota getirilmemiş, avcılıkta kullanılan av araç gereç eloktronik cihaz gemi boyları ağ boyları ve derinlikleri hiç bir kısıtlamaya sınırlamaya tabi tutulmamiş reislerin insiyatiflerine bırakılmış ,çıkarma limanları belirlenmemişneticede dünyada eşi görülmemiş bir avcılık ülkemizde uygulanmıştır
  .Avrupada olduğu gibi kota sistemi, kanunlar, balıkçıların sosyo ekonomikleri,yasaklardan dolayı hibe ve destek verilmesi,Gemi sahiplerine,kaptanlarına, gemicilerine avrupa uyum sureci gereği finansman sağlanması avrupa birliği bu güne kadar 50 milyar yuro harcadığı halde uyum yasalarını bitirememiştir.
  ülkemizde uygulanan avrupa uyum yasaları tarım bakanlığının yanlış uygulamaları tarafından balıkçılığımız bitme noktasına gelmiştir.neticede görülmemiş bir balıkçılık politikası uygulanmıştır.Bilgilerinize sunarım.saygilarımla
  BUNLARMI DENİZLERİMİZİ BİTİRDİ. DÜNYA ÜLKELERİ AVLANMAYA DEVAM EDİYORLAR MİSİNE AĞI İLE VEYA KILIÇ TULİNA AĞLARI İLE. İTALYA ,FIRANSA, FAS TUNUS CEZAYİR DE HALEN AVLANMAYA DEVAM EDİYORLAR EN SON HABERLER ADAMLAR TEKNELERİNE KOYUYORLAR AĞLARINI. SURKOP YÖNETİMİ SEN NERDESİN ÖRGÜTÜMÜZÜN BAŞKANI DEĞİLMİSİN AV ARAÇLARIMIZ YANARKEN NERDESİN TABİ BEN BİLİYORUM NERDE OLDUĞUNU

  YILDA 1000 TON UZUN KANAT ORKİNOZ BALIĞI AVLIYORDUK.2011 YILINDAN BERİ ZALİMLER TARAFINDAN YASAKLANDI.
  ÜLKEMİZDE KİŞİ BAŞINA YILDA 8,5 KİLO TUKETİLİRKEN 2011 YILINDAN BERİ 6,5 KİLOYA DÜŞTÜ,BALIKÇILIĞI YÖNETEN ZALİM YÖNETİCİLERDEN SEBEP.110 BALIKÇI GEMİSİ SAHİPLERİ VE MURETTEBATLARINI VEDE ÜLKEMİZİ ZARARLARA UĞRATANLAR ZALİMLERDİR.  +12  Beğen
  Beğen


  Muhteşem


  Hahaha


  İnanılmaz


  Üzgün


  Kızgın

  Yorum Yap

  Şaban BOSTAN

 2. #2
  USTA BALIKÇI
  Üyelik tarihi
  Nov 2013
  Mesajlar
  777
  Tecrübe Puanı
  138

  Standart

  Hasan Eser / Yeni Vizyon Gazetesi

  'Külliyen toplantı, harfiyen talimat, mafiş icraat, amma ve lakin bol bol ikram' sözü, Türk balıkçılık sektörüne ne güzelde uyuyor.

  Yalan mı?

  Balıkçılık sektörünü kurtarmak adına, yıllardır Sür-Koop’un öncülüğünde toplantı üzerine toplantılar yapılıyor.

  Peki ya sonuç? Ne yazık ki negatif..!

  Yani her seferinde havanda su dövülüyor. Dostlar alışverişte görsün misali…

  Bakırköy Su Ürünleri Kooperatifi Eski Başkanı Müfit Çıkrıkçıoğlu’nun balıkçılığın içinde bulunduğu durumu özetleyen çok güzel bir sözü var.

  Atıf Yılmaz tarafından beyaz perdeye uyarlanan ‘Asiye Nasıl Kurtulur?’ adlı sinema filmine atıfta bulunarak, şöyle diyor sevgili Müfit: “Teşbihte hata olmazsa; bizim sektörümüz artık o yolun yolcusu olmuş bir kere, bu kafayla biraz zor kurtulur, kurtulursa da biz göremeyiz her halde…”

  Bu satırları okuyunca Müfit Çıkrıkçıoğlu’na, dolayısıyla da bana gönül koyacak olan bazı balıkçı dostlarım için bu noktada küçük bir parantez açmakta fayda var.

  (Bilindiği üzere teşbih benzetme demektir. Bunun içindir ki halk arasında ‘teşbihte hata aranmaz’ deyimi çok sık kullanılır. Zira benzetme de, hitabette ya da namede anlatılmak istenileni daha etkili ve anlaşılır şekilde aktarmak için yapılabilir. Bazen benzetmeler yanlış algılansa da aslında benzetmeyi yapanın amacı kırıcı olmak değil, sadece ortaya daha anlaşılır bir örnek koymaktır. Bu anlamda ön yargılı olmak yerine objektif bakmak gerekir. Yani Teşbihte hata da olabilir!)

  Kısmen de olsa benim de mensubu olduğum balıkçılık sektörü, balıkçılığı kurtarma düşüncesinde maalesef samimi değil.

  Sektörün sivil toplum örgütü konumunda olan Su Ürünleri Kooperatifleri’nin büyük bir bölümü; çanta ve tabela kooperatifi konumunda…

  Gerçi aktif olan bazı kooperatifleri de hak getire…

  Kooperatiflerde daha genel kurul raporunu bile okuyamayan yöneticiler,

  Devletin balıkçı barınağı işletme hakkını birinci seçenek olarak Su Ürünleri Kooperatiflerine tanımasını suistimal edenler,

  Yönetici oldukları halde yasadışı avcılığın üzerine artık her nedense bir türlü gidemeyenler,

  Yasadışı avcılığın üzerine gittiği ve kıyı balıkçısını koruduğu için başta ben Hasan Eser olmak üzere aforoz edilen nice yöneticiler,

  Balıkçılığı kurtarmak adına beş yıldızlı otellerde toplanan, bu toplantılarda kendi branşında balıkçılık yapan kesimin çıkarlarını gözeterek, sadece ve sadece kendi doğrusunu kabul ettirmeye çalışan ve her seferinde kadeh parlatmaktan öteye gidemeyen sektör temsilcileri…

  Ve Ankara’da lüks odasında oturan, altında son model makam arabasıyla gezen ve aldığı dolgun maaşla adeta saltanat süren, üzerine bir de yıllardır bize güzel güzel masallar anlatan, ikbal uğruna Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nı ya da Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü’nü karşısına alamayan, yani masaya yumruğunu vuramayan bir Genel Başkanı var bu camianın…

  Evet, doğru okudunuz. Aynen şunu diyorum; sektörün en tepesinde bulunan Türkiye Su Ürünleri Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Başkanı Ramazan Özkaya da, işgal ettiği koltukta; tavşana kaç, tazıya tut politikasını izliyor.

  Sayın Özkaya, ne şiş yansın, ne de kebap misali… Endüstriyel balıkçı ile kıyı balıkçılarını gerçekten bir şekilde idare etmeyi iyi biliyor. Haksız da sayılmaz aslında, nihayetinde herkesin başkanı değil mi (!)

  Ayrıca yeri gelmişken bir kez daha soruyorum; Yalan mı?

  Bugüne kadar balıkçılık sektörünün kronikleşen hangi sorununu çözebildik?

  Bakanlık ne dediyse, nasıl uygun gördüyse boynumuzu büktük, razı olduk!

  Hal böyle olunca da kooperatiflere, bölge birliklerine ya da Ankara’da bir merkez birliğine ne gerek var ki?
  Şaban BOSTAN

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Balık Tüketimi Yıllık 5 Kilo
  By aFaLa in forum Güncel Deniz Haberleri
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 07.03.16, 10:02
 2. Cevap: 1
  Son Mesaj: 12.11.14, 07:47
 3. Japonyada 336 kilo orkinoz ton balığı TAM 400 BİN DOLARA SATILDI.
  By Saban Bostan in forum Güncel Deniz Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 29.07.14, 21:48
 4. Doğa binlerce yılda yaptı, insan 35 yılda yuttu!
  By aFaLa in forum Forum genel konuları ile alaklı olmayan konular
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 10.05.13, 20:11
 5. Yılda 8 kilo balık tüketiyoruz
  By aFaLa in forum Sağlık Bölümü
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 28.10.11, 09:42

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
BALIKCI FORUM