5 sonuçtan 1 ile 5 arası

Konu: Kadınlar dümene geçiyor

 1. #1
  __BALIKCI FORuM__ kenane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2009
  Mesajlar
  2.419
  Tecrübe Puanı
  352

  B (46) Kadınlar dümene geçiyor  Artık Türkiye'nin bir kadın kaptanı var. Zorlu bir sınav sürecini tamamlayan Seda Turhan, bir ay sonra kendi yönettiği gemi ile açık denizlere çıkacak.

  Dünya Ekonomik Forumu tarafından 134 ülkeden elde edilen sonuçlara göre belirlenen Küresel Toplumsal Cinsiyet Eşitsizliği Endeksi'nde Türkiye en kötüler arasında yer alıyor. Endekste 100 üzerinden yapılan değerlendirmede Türkiye'nin puanı yüzde 46,1 oldu. Bu sıralamayla Türkiye, Katar, Mısır, Mali, İran, Suudi Arabistan, Benin, Pakistan, Çad ve Yemen ile birlikte "toplumsal cinsiyet eşitliği bakımından en kötü durumda olan ülkeler" arasında yer aldı.

  Bu sonuç gösteriyor ki Türkiye'de kadının iş hayatındaki durumu da parlak değil. Ancak Türkiye'de bazen öyle sürprizlerle karşılaşıyorsunuz ki bir umut doğuyor içinizde. Arkas Denizcilik'in Almanya'da inşa ettirdiği geminin teslim töreninde tanıştım Seda Turhan'la. Tam da Somali'de korsanlara esir düşen Aysun Kaptan haberlerinin gündemde olduğu zamana denk geldi. Bu sayede 50'ye yakın kadının açık denizlerde, okyanuslarda gemicilik yaptığını öğrenmiş oldum.

  Gemicilik gerçekten zor bir meslek. Kimi zaman 6 aya varan sürelerde denizde olmak demek, kimi zaman dev dalgalarla mücadele. Bunlara bir de korsanlar eklenince zorluğu anlayın artık. Genellikle erkeklerin tercih ettiği bu meslek, şimdi kadınların da ilgi alanına girmiş. Ancak bugüne kadar sektörde kadınlar en çok üçüncü kaptanlığa kadar ulaşabilmiş. Aysun Akbay da 23 mürettebatlı gemide dördüncü kaptan olarak çalışıyordu.

  Zorlu bir sınavdan geçiyorlar

  Ancak şimdi Türkiye'nin artık bir kadın kaptanı var. Denizcilikte kaptan olmak zorlu ve uzun bir sınav sürecinden sonra mümkün. En az 5 yıl açık denizlerde olmak gerekiyor. Deniz hukukundan gemi yönetimine kadar birçok konuda Denizcilik Müsteşarlığı'nın sınavlarında başarılı olmak zorunlu.

  İstanbullu Seda Turhan işte bu sınavları başarı ile vererek ehliyetini almış ve bir ay sonra kendi yönettiği gemi ile açık denizlere çıkacak.

  Gemiyi Kuzey Afrika'ya doğru sefere çıkaran 16 kişilik mürettebatın ikinci kaptanı Seda'nın ailesinde denizci yok ama o bu mesleği çok sevmiş, çok heyecan verici buluyor.

  "Denizcilik bir kadın için zor bir meslek değil mi" soruma kadın vurgusundan hoşlanmadığını hissettirerek "Sadece kadın için değil erkek için de zor. Aylarca denizdesiniz, hasret kolay değil" diyor. Bu arada Turhan'ın işi biraz daha kolay. Çünkü eşi Kutay Turhan da aynı gemide ikinci mühendis.

  Korsanlardan, dev dalgalardan tabii ki çekiniyor ama çok da umursamadığını söylüyor "Tehlike karada da var" diyor. Bu arada özellikle Avrupa'da Türk bayraklı bir gemide bir kadın çalışanın olmasının büyük şaşkınlık yarattığını anlatıyor ve ekliyor: "Beni görünce çok şaşırıyorlar. Ben de gurur duyuyorum."

  Türkiye'nin kurtuluşu kadınların sosyal hayatta daha fazla yer almasından geçiyor. Sedaların sayılarının her yerde artması tek umudumuz.
  Jale Özgentürk/Referans  __________________________________________________ ___  AA - ÇANAKKALE - Türkiye Denizcilik İşletmeleri (TDİ)'nin yaklaşık 160 yıllık tarihinde, ilk ve tek kadın kaptanı olan 34 yaşındaki Esra Dinç, Çanakkale-Gökçeada arasında sefer yapan 'Bandırma' feribotunda ikinci kaptanlık yapıyor.
  Çocukluğu Gökçeada ilçesinde geçen Dinç, sürekli deniz ve gemilerle iç içe yaşadı. Büyüdüğünde kaptan olmayı kafasına koyan Dinç, 1993'te kazandığı İstanbul Üniversitesi Sualtı Bölümü'nden üçüncülükle mezun oldu. Dinç, 1999'da TDİ bünyesinde görev yapmaya başladı.Çeşitli görevler yaptıktan sonra Dinç geçen yıl Çanakkale-Gökçeada arasındaki çalışan 'Bandırma' feribotunda ikinci kaptan oldu. Dinç'in hedefi birinci kaptanlık.

  Eşi de denizci
  İDO'da makine baş mühendisliği yapan eşi Nedim Dinç'in de kendisi gibi denizci olduğunu anlatan Esra Dinç şöyle konuştu: "Denizcinin halinden denizci anlar. Eşim bana her zaman destek oldu. Seferlere başladığımızda bir hafta süreyle gemide kalıyorum. Tabii kadın olmamın bazı dezavantajları da oluyor. Giyiminize, oturup kalkmanıza özen göstermeniz gerekiyor, ancak ben bu sorunları aştım. Gemide bir aile gibi yaşıyoruz."

  __________________________________________________ ____
  Kadın charter kaptanı DTO'ya kızgın  300 denizcinin katıldığı yemekte söz alan, Türkiye'nin mavi tura çıkan tek kadın yat kaptanı Nazan Çorta, DTO'nun ilgisizliğinden şikayekçi.

  Marmaris Uluslararası Yat Kulübü (MIYC) tarafından düzenlenen, 28. Turkish Yacht Charter Show, gala yemeğiyle sona erdi.

  Charter Show'a katılan Türk, Fransız, Yunanlı, Rus ve diğer Avrupa ülkelerinden 63 tekneden, yaklaşık 300 denizcinin katıldığı yemekte söz alan, Türkiye'nin mavi tura çıkan tek kadın yat kaptanı Nazan Çorta; “Biz Bodrum'dan geldik. Böyle güzel, Marmaris'i ve Türk Turizmini tanıtan bir organizasyonda, Deniz Ticaret Odası'nın, Marmaris Ticaret Odası'nın bizlere en azından bir “Hoş geldiniz.” demelerini beklerdik.” dedi ve organizasyonda yer almayan meslek odalarına tepki vererek, dikkat çekti.

  Bodrum'dan Antalya'ya, Yunan Adaları ve birçok Avrupa Kıyıları'nda Türk Turizmi için çalışan, Princess Nazan Deniz Guleti'nin 'nin hem sahibi hem de Kaptanı olan Çorta ayni zamanda bir hukukçu.

  İdeali olan Deniz Harp Okulu'na, o yıllarda kiz öğrenci alınmadığından giremeyince; "Günün birinde kendi teknemin kaptanı olacağım" diye yemin eder. O yıllarda henüz araba ehliyeti almamıştır ama kaptan ehliyeti vardır. Hukuk tahsili bile onun bu deniz tutkusunun önüne geçemez. Bırakır mesleğini, kopamadığı Bodrum'da doğuştan getirdiği hayali "Princess Nazan Deniz"i gerçek olarak yüzdürmeye baslar.

  Sahibi ve kaptanı olduğu guletinde, aralarında Genel Kurmay başkanları ve ordu komutanlarının da bulunduğu çok sayıda tanınmış ismin tatil yaptığı Nazan Çorta, Türkiye'nin ve dünyanın tek kadın gulet kaptanı olduğunu söyledi.

  Nazan Çorta, çocukluk hayaline kavuşup kaptan olmak için Yüksek Denizcilik Okulu ve Deniz Harp Okulu'na girmeyi denedi.

  Ancak her iki eğitim kurumu da o dönem kız öğrenci kabul etmeyince avukat olmaya karar verdi, oldu da. Çocukluk hayali hiç dinmeyen Nazan Çorta, 1977'de otomobil ehliyeti yokken kaptanlık ehliyeti aldı. Bu da içindeki dümen de olma arzusunu dindirmeyince 1997'de yazıhanesine kilit vurdu, işini bıraktı. Ailesinin de katkılarıyla inşa ettirdiği Nazan Deniz isimli 22 metrelik çift direkli guletini, 1998'de Bodrum'da denize indirip, meraklılarına mavi yolculuk yaptırmaya başladı.

  Kaptan Çorta, lüks guletinde aralarında eski Genel Kurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın da bulunduğu çok sayıda kişiye, Güney Ege'nin cennet koylarında mavi yolculuk zevki yaşattı. Yaşar Büyükanıt'ın yanı sıra ismini vermek istemediği başka Genel Kurmay başkanları, ordu komutanları ile popüler isimlerin 'Nazan Deniz'de tatil yaptığını belirten kaptan Çotra, Türkiye'nin tek kadın gulet kaptanı benim. Dünyada gemi kaptanı kadınlar olduğunu duydum. Ancak, gulet kaptanı kadına ne rastladım, ne de duydum. Sanırım dünyanın da tek gulet kaptanı benim diye konuştu.

  Temmuz 2007'de, Yaşar Büyük Anıt'ın, teknesinde tatil yaparken basın mensupları tarafından görüntülenmesiyle gündeme gelen Çorta, mesleğinin ilk yıllarında kendisiyle alay edenler olduğunu belirterek, şunları söyledi: İlk yıllar, kadın olduğum için bu işi yapamayacağım, devam ettiremeyeceğim düşünülüyordu. Sadece Gökova ve civarına seyahat ettiğimiz için bana 'havuz kaptanı' diyorlardı. Bu işimi Ama zamanla işimin ehli olduğum anlaşıldı. Başta askerler olmak üzere her kesimin güvenini ve takdirini kazandım. Sahil Güvenlikçi de oldum. Sahil Güvenlik Kuvvetleri tarafından defalarca plaketle ödüllendirildim.

  'Nazan Deniz'in yerine yeni yaptırdığı, 6 kamarası bulunan 31 metrelik 'Princess Nazan Deniz' isimli guletinde, müşterilerine, günlüğü ortalama 3 bin Euro'ya (yaklaşık 6 bin 500 TL) mavi yolculuk imkanı sunan Çorta, Elim ayağım tuttukça bu işi yapmaya devam edeceğim dedi.

  www.DenizHaber.Net
  .  "Denizlerimize içtiğimiz suya gösterdiğimiz özeni gösterelim."

  Kenan Haydan
  (Tevellüt; Teşrini evvel miladi 1964)
  YENİKÖY-İSTANBUL

  http://www.amazing-animations.com/animations/fish40.gifhttp://img451.imageshack.us/img451/3605/coadmin7nz9.gif


 2. #2
  Balıkçı
  Üyelik tarihi
  Jul 2009
  Mesajlar
  495
  Tecrübe Puanı
  79

  Standart

  Atatürkün çocuklarına herşey yakışır.

 3. #3
  Reİs Haşim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2008
  Yaş
  53
  Mesajlar
  1.907
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  Hayırlı olsun ama bayanlar için zor bir iş.
  Haşim
  Yalova 1966

 4. #4
  TAYFA kılıç - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2009
  Mesajlar
  339
  Tecrübe Puanı
  45

  Standart

  karşı değilim ama herkesin yapacağı bir iş var
  kadınlar ambulans soförlüğüde yapıyorlar ama manevra yapamıyorlar???
  Suat
  Kıyı balıkçısı
  Maltepe-İstanbul
  Av yerlerimizi temiz tutalım.Yedek malzemesiz ava çıkarken düşünelim?
  Sonra avımız sıkıntılı olabilir.Avınız ve yedeğiniz bol olsun... RASTGELE...

 5. #5
  _Amatör_ Levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2009
  Yaş
  46
  Mesajlar
  3.298
  Tecrübe Puanı
  368

  Standart

  Geçbile kalmışlar

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Cevap: 21
  Son Mesaj: 06.03.10, 12:00
 2. Kadınlar balıktan geliyor!
  By kenane in forum Magazin
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 10.10.09, 13:04
 3. Kadınlar balık ağı örücülüğü eğitimi alacak
  By kenane in forum Güncel Deniz Haberleri
  Cevap: 3
  Son Mesaj: 11.09.09, 08:10
 4. Aden'de Komuta Türkiye'ye Geçiyor
  By Hıcaz in forum Güncel Deniz Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 30.04.09, 11:41
 5. artık balığı teğet geçiyor
  By LüFerCi in forum Güncel Deniz Haberleri
  Cevap: 4
  Son Mesaj: 27.04.09, 08:57

Bu Konudaki Etiketler

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
BALIKCI FORUM