Makinalı Takımlar

Makinalı Takımlar öncelikle deniz ve tatlısu olarak ikiye ve daha sonra da alt dallara ayrılırlar. Bizi ilgilendiren levrek avıiçin kullanılan takımlar olduğuna göre şimdilik sadece deniz makinalı takımlarını inceleyelim;
Spinning , Casting , Baitcasting , Trolling ve Flyfishing orjinal adlarıyla anılan 5 grup kamış ve bunlara uygulanan 4 farklı tipte makina vardır. Bu Makinalar ise Multiplier(trolling), Fixed Spoon Reel, Centre Pin Reel, CF Mounted Reels (closed face(örneğin; Zebco)).
Fixed Spool Reel makinalar, genellikle graphite gibi hafif malzemeden imal edilmiş, yedek kafası ile çok yaygın bir kullanım alanına sahip pratik makinalardır. Spinning(at-çek),baitcasting(yem sürütme),ve bait-trolling(yemli-sırtı) amaçlı kullanılırlar.


Spinning (at-çek), Casting ve surfing(sürütme), Baitcasting(yem sürütme) Kamışlar ülkemizde genellikle teleskopik özelliğe sahip kamışlardan seçilirler, bunun sebebi bu tip kamışlar açık halleri 4mt-6mt uzunluğa ulaşırken kapalı hallerinin sadece 1 metre hatta daha az uzunlukta olması ve taşıma kolaylığı sağlamasıdır.
Buna karşılık Trolling (sırtı) ve Flyfishing(sinek) kamışları tek, iki yada üç parça, içi dolgulu (karbon - coramid gibi) olması sayesinde esneme ve sağlamlık kabiliyeti yüksek kamışlardır.Ayrıca Flyfishing kamışları, esneklik kabiliyeti suni malzemeden yapılanlarına oranla çok daha başarılı olduğu için doğal kargı (kamış-Eng.*Cane) malzemeden sınırlı sayıda da olsa özel üreticiler ve fanatikler tarafından günümüzde hala üretilmektedir.(örn: G-loomis, Tex-Fishing, Garcia, Countour, Brandin, Don Andersen, Günter Henseler vs.)
Spinning, casting ve flyfishing kamışların seçiminde en önemli unsur hafiflik ve aksiyon tabir edilen esneme kapasitesidir bu kapasite amerikan enstitüsü değerlerine göre 7 grupta toplanmıştır.
Bunlar UL(UltraLight*UltraHafif) - L(Light*Hafif) - ML(MediumLight OrtaHafif) - M(Medium*Orta) - MH(MediumHard*OrtaSert) - H(HardSert) - XH (ExtraHard*ExtraSerttir.
Trolling ve Surfing kamışlar genellikle büyük balıkları ve ağır yemleri hedefledikleri için MH, H ve XH kamışlar tercih edilirken, Flyfishing kamışlar (bunlar genellikle çok hafif ve özel kamışlardır) sadece UL ve L, Spinning Kamışlar ise L ve ML kamışlardan seçilir.
CF(closed face) Mounted reels, kapalı makaralı bu makinalar hafif ağırlıktaki suni yemleri (mepps gibi) at-çek (spinning) amaçlı kullanlır.Bu makinalarda tercih edilen misina genellikle çok incedir veya 0.12mm - 10.18mm ipektir.

Centre Pin Reels makinalar tek parça sabit bir makaradır. Bu makinalarda dişli tek ve sabittir. Makarna misina tabir edilen yüzen misinalarla ve bu misinalara bağlanan çok ince leader misinalarla çok hafif ve ağırlığı 2-3 gramı geçmeyen tuzlusu sinek ve böcek imitasyonlarını su yüzünde yüzdürerek suyun hemen altında sürütme yöntemiyle avlanmak için kullanılırlar.
Bu konuda detaylı bilgiye ulaşmak için bu linkten faydalanabilirsiniz

Multiplier Reel Makinalar türkçede çıkrık makina diye bilinen, ağır takımlarla ve yemlerle rigging ve trolling yapmak için kullanılan çok güçlü dişlilere sahip iri balık makinalarıdır.