2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Konu: Kapımızın Önündeki ACI GERÇEKLER…

 1. #1
  __Reis__ basli balikcilik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2011
  Mesajlar
  843
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart Kapımızın Önündeki ACI GERÇEKLER…

  Artık hepimiz, iklim değişikliği teriminin ne anlama geldiğini, içinde yaşayarak anlamaya başladık, biraz kuraklık, biraz susuz kalma bile feryat etmemize neden oldu, ama şartların normale döndüğünü zannettiğimizde, gene her şey güllük gülistanlık oluverdi, çok değil, yakın geleceğimizde neler olabileceğinin farkında bile değiliz veya boş ver demek işimize geliyor, kendimizi yeni bir düzen içine sokmak aklımızın ucundan geçmiyor. Oysa dünyanın karşı karşıya kalmakta olduğu ve de hızla içine doğru kaydığı acı gerçekler, bizim de kapımızın dışında bekliyor. Aslında ben bu gerçekleri, değişik vesilelerle sizlerle paylaştım bu köşede, bu hafta, başkanlığım sürecinde, 5 yıl süre ile yönetim kurulu üyesi olarak görev yaptığım, ICLEI-Uluslararası Yerel Çevre Girişimleri Konseyinin, eğer üzerinde kafa yorarsak titreyeceğimiz tespitlerini aktaracağım sizlere. Bu arada, kuruluşundan bu yana, Birleşmiş Milletlerce desteklenen ve 1992 Rio Zirvesi ile dünya gündemine yerleştirilen Gündem 21 hedeflerini, dünya kentlerinin Yerel Gündem 21 Eylem Programlarıyla uygulamaya sokmasında destek görevi üstlenen ICLEI, gene dünya kentleri için 2015 yılını hedef alan bir strateji planını da geçen yıldan bu yana uygulamaya soktuğunun altını çizmek isterim. Gelelim ICLEInin tespit ettiği acı gerçeklere; Yerküre üzerinde yaşayan insan sayısı çok hızlı artıyor, dünya nüfusuna dakikada 141 kişi, ayda 6,2 milyon kişi ekleniyor, Kentleşme de aynı hızla ilerliyor, her yıl kentlere 75 milyon insan ekleniyor, şu anda 3,5 milyar insan kentlerde yaşarken, 2050de 6.4 milyar insanın kentli olacağı tahmin ediliyor. Global çevre değişimi de aynı hızla yoluna devam ediyor. Her 20 dakikada bir bitki veya hayvan nesli tükeniyor, 2100 yılına kadar yerküre üzerinde yaşayan bitki ve hayvan türlerinin yarısının yok olacağı bekleniyor. Şu anda yerküre üzerinde yaşayan 884 milyon insan yetersiz su sıkıntısından muzdarip, dakikada 3900 çocuk su kaynaklı hastalıklardan ölüyor. Havadaki CO2 birikimi, dünyanın sanayi devrimi öncesi döneminde 280 ppm iken, bugün 380 ppme yükselmiştir, ki bu yerkürenin 800 bin yıl boyunca ulaştığı en yüksek seviyedir ve bu seviye dünyanın etrafında, insan yapımı masif bir sera gazı etkisi yaratmaktadır. Bu şartlar, insanlığın yerküre üzerindeki ekolojik ayak izini yok olmaya doğru sürüklemektedir. 2008 yılında, insanlık doğanın yenileyebildiği kaynakların %40 fazlasını tüketmiştir, eğer doğal kaynaklarımızı bugünkü hızımızla kullanmaya ve gene aynı hızla çöp üretmeye devam edersek, 2030lardan itibaren, ihtiyaçlarımızı karşılamak için 2 başka gezegenden yeni kaynaklar gerekecek… Bu aşırı tüketim, bugün yüz yüze kaldığımız çevresel sorunlarımızın kökeninde yatmaktadır. İklim değişikliği, bio çeşitliliğin azalması, ormanların yok oluşu, balık yataklarının çökmesi dünya üzerindeki yiyecek fiyatlarının artışına neden olmaktadır.

  Peki, bu acı gerçeklere karşı mücadele etme yeteneğimiz nedir? diye sorduğumuzda, önümüze, kentlerimiz, yerel yönetimlerimiz ve biz kentliler çözüm ortağı olarak sıralanıyoruz. Bakın bu anlamda ICLEI nasıl değerlendirme yapıyor? Dünya hızla bir kentsel yerleşim gezegeni olmaktadır. Bu kritik oluşum karşısında, merkezi hükümetlerin artan yeteneksizliği ve çok yönlü katılımcı yönetim zafiyeti gözlendiğinde, ekonomilerimizin, alt yapımızın ve yaşam tarzımızın hızlı yapısal değişimi, kentlerin ve yerel yönetimlerin sırtına yüklenmektedir. Dünya şu anda, bir geo-ekonomik ve geo-politik değişime ve eski ekonomilerin dinamiklerinden, dünya nüfusunun 1/3ünü temsil eden Çin ve Hindistandan çıkan ekonomilere geçişe şahitlik etmektedir. Global çevre değişimi adımı, ekosistem hizmetlerindeki azalmalar ve insanın aşırılığa kaçan tahribatı, yerel gayretlerin hızlanmasını gerektirmektedir. Ortada bir gerçek var ki, bugün olayın bilincine sahip olmuş toplumların tüm gayretlerine rağmen, doğal kaynakların tüketiminde ve kirlenmede sürdürülebilir bir seviyeye ulaşmamız, kentlerimizin sürdürülebilir ayak izini yakalamamız zor görünmektedir. Bu nedenle uzmanlar, insanlığın hızlı hareket etmeye ve radikal çözümler üretmek zorunda olduğuna inanmaktadırlar. 20 yılı aşkın süredir, dünyanın her noktasında, oralarda yaşayan insanlarla beraber çalışan, yerkürenin ve insanlığın karşı karşıya bulunduğu doğal felaketlerin önlenmesi yolunda çaba sarf eden, dünya kuruluşu ICLEI, yeni misyonunu şöyle açıklıyor; ICLEInin Misyonu, yerküre üzerinde süregelen yerel eylemler üzerinde çevre şartlarına odaklanarak, sürdürülebilir global gelişmeleri hedefleyen hareketi oluşturmak ve dünya ölçeğinde yaymaktır. Evet, ICLEInin bu tespitleri ve yaptığı çağrı üzerinde herkesin, özellikle kentlerin, kentlerde yaşayanların, kentleri yönetenlerin düşünmesinin, düşünmenin ötesinde acilen eyleme geçmesinin gereğini, gene hepimizin dikkatine sunuyorum…

  yazar:Erdem ŞEKER

 2. #2
  Vip Üye bnymnblr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2009
  Yaş
  41
  Mesajlar
  1.158
  Tecrübe Puanı
  185

  Standart

  Teşekkürler güzel bir paylaşım. Öncelikle "sürdürülebilirlik" kavramının tabandaki insana ulaşması gerekli. O insan artık birçok şeyin sınırına ya da tükenmeye başladığı anladığı anda bazı şeyler iyileşme gösterebilir. Yoksa dünya insanları kendileri için kaynak bulamayınca elde etme pahasına daha da bencilleşecek. dünya hem çevresel hem de ahlaki açıdan daha fazla bozulacak.

  Herkesin bu konularda sohbet mahiyetinde çevresindekilere bu konudaki mesajı anlaşılabilir bir dille aktarabilmeli.

  Bu forum olur, kahve köşesi olur misafirlikte olur. Bu konular dilden dile yayılarak "sürdürülebilirlik" kavramının taban nezdinde yaygınlaşması sorunun anlaşılması açısından elzemdir.
  Bünyamin

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
BALIKCI FORUM