Kara kış balık üreticilerine yaradı

22/03/2011 23:05


Özpekler Su Ürünleri Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Özpek, Avrupa da etkili olan kara kış nedeniyle balıkların istenilen seviyede büyüyemediğini, bu yüzden de balık siparişlerinde artış yaşandığını söyledi.

2010 yılında dünyanın birçok doğal afetle de karşı karşıya kaldığını, balık üretiminin de olumsuzluklardan etkilendiğine dikkat çeken Yönetim Kurulu Başkanı Özpek, “Avrupa ülkelerinde 2010 yılında yaşanan aşırı soğuklar nedeniyle çiftliklerdeki balıklar büyüyemedi. Soğuklarda balıkların büyümesi normal günlere göre daha yavaş olur. Özellikle Şili ve Güney Amerika ülkelerinde etkili olan depremler nedeniyle birçok balık çiftçiliği de zarar gördü. Bu yüzden de bol balık tüketen ülkelerde balık sıkıntısı başladı. Ülkemiz 2010 yılını çok büyük doğal afet yaşamadan geçirdiği için bizim balık üretimimizde bir sıkıntımız yok. Dünya ülkeleri balık almak için Asya ve Avrupa’nın balık üretim merkezi haline dönmeye başlayan Türkiye’ye yüzlerini çevirmeye başladı. Yılbaşından itibaren farklı ülkelerden balık siparişlerini yoğun olarak almaya başladık. Avrupa’nın kara kışı Denizlili ve Türkiyeli balık üreticilerine yaradı. Firma olarak 2011 yılında 10-11 milyon avroluk ihracat yapmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

DENİZ BALIKÇILIĞINA DA YATIRIM YAPTIK
Denizli’de, Muğla’da, Burdur ve Isparta’da bulunan 8 çiftliğinde 650 havuzda yılda yetiştirdiği 12 milyon adet alabalığı füme ve dondurulmuş olarak işleyerek dünyanın balıkçılıkla ün yapmış ülkelerine ihraç ettiğini dile getiren Özpek, “Tekstilin başkenti olarak bilinen denizi olmayan Denizli’de alabalık sektöründe 200 kişiye istihdam sağlıyoruz. Çiftliklerde bulunan 650 havuzda ürettiğimiz 3 bin 500 ton alabalığı Hollanda, Almanya, Danimarka, Belçika, Çek Cumhuriyeti ve Avusturya'ya füme olarak satarak Denizli ekonomisine 8 milyon avro katkı sağladık. Geçen yıl 5 milyon avroluk ek yatırımla fabrika binamızı genişlettik, deniz balıkçılığına da yatırım yaptık” şeklinde konuştu.

DENİZLİ’DEN ALMANYA’YA DENİZ ÇUPRASI
Özpekler olarak bu yıl ilk kez denizi olmayan Denizli’den Almanya’ya deniz çuprası da ihraç etmeye başlayacaklarına dikkat çeken Özpek, “2009 yılında Bodrum’da denize kurduğumuz çupra, levrek çiftliğimizdeki balıklarımız büyüdü. Denizde yetiştirdiğimiz çupralara 200 tonluk ilk sipariş Almanya’dan geldi. Bodrum’daki çiftlikten Denizli’deki fabrikamıza getirerek işleyeceğimiz çupralarımızı dondurulmuş olarak nisan ayı içinde Almanya’ya ihraç edeceğiz. Temmuz ağustos ayı gibi de deniz levreği ihracatımızın başlamasını hedefliyoruz. Müşterilerimiz tüm su ürünlerini tek elden almayı tercih ediyor. Yaptığımız kaliteli ve hijyenik balık üretimi sayesinde ISO 9001-2000, BRC ve IFS belgelerini aldık. Şirket olarak Danimarka, Hollanda, Almanya, Belçika ve Çek Cumhuriyeti gibi ülkelere Superior Quality ve Orıgınal Tradıtıonal Smoked füme, donmuş ve fleto alabalık markalarıyla ulaşıyoruz. ” dedi.