Sıcakların en üst seviyelerde seyrettiği bir günde yolumuz 'Savran Ovası'na düştü. Denizden başka hiç bir akan su ya da yağmur suyu görmediğimiz şu günlerde, Savran'ın sulak arazisi bizi cezbetti.

Milas'a 10 km kala, ana yoldan sola sapıp 2 km ilerleyince Savran köyü çıkıyor karşımıza. Pamuk, mısır, domates gibi tarım ürünlerinin yanı sıra , 'karada balık' üretiliyor olduğunu ilk kez gördük burada. Küçük arazilerde köylünün yaptığı balık üretiminin yanı sıra, daha büyük arazilerde ve profesyonelce bu üretime el atan, 'Şeray İnşaat'ın yetkililerinden bilgi aldık. Firmanın koordinatörü Metin Gülgez, İnşaat Mühendisi Ali Arığ ve de Su Ürünleri Mühendisi Sibel Yuva'nın anlattıkları ve gördüklerimiz, Bodrum Yarımadası'nda, ne kadar da çok şey yapılabileceğini, oldukça bereketli topraklarımız olduğunu gösterdi bize. Bir dönemler, buraların deniz olduğu, sular çekildikçe kara parçasına dönüştüğünü görebiliyorsunuz. Ve de dağlardan gelen suyun, yıllardır insanlara sağlık veren, içildiğinde mideye, yıkanıldığında cilde iyi gelen bir takım özellikleri olduğunu öğreniyoruz. Devlet Şu İşleri de zamanında bu yöreye, denize ulaşan kanallar açmış. Toprağı kazdığınızda, yüzeye çıkan su % 13-14 oranında tuzlu. Ve bu oran balıkların, deniz salyangoz ve yengeçlerinin üremesine yeterli tuzlulukta. Ölçümler, İzmir Hıfzısıhha Enstitüsü’nde yapılmış. Aynı zamanda, Rusya’ya yollanmış, orada da aynı sonuçlar elde edilmiş. Ancak, sadece bu koşullar yeterli olmuyor. Özellikle çinekop, çipura, lüfer gibi balıkların çok miktarda üreyebilmesi için yem de gerekiyor. Deniz çiftliklerinde kullanılan yem bir torba ise, burada 1/4 torba yeterli oluyor. Ve bu havuzlar 3 yılda bir temizleniyor. Su akımı olmadığı için temizlik gerekiyor. Yine yazın yağışlar olmadığından, su seviyesinde düşme oluyor. Oksijenin azalmaması için, 'aeratör' denilen ve suni oksijen üreten aletler kullanılıyor. Deniz balığı ile çiftlik balığının arasında bir fiyatla da satışa sunuluyor. Lezzeti de, deniz balıklarından ayırt edilemiyor. Su Ürünleri mühendisi Sibel Yuva'nın da belirttiği gibi, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından da onaylanmış bir üretim biçimi imiş 'Karada Balık'..

Şifalı su ile hizmet

Şeray İnş. Koordinatörü Metin Gülgez, projelerinin bu kadarla sınırlı olmadığını ifade ediyor. Seneye hazır olacak projenin hedefi turistik bir tesis oluşturmak. Şu anda da hazır olan 2 havuz var. Birinde, cilde yararlı olan çamurlu su. Buradan çıkıp, dağlardan gelen ve filtre edilmiş sudan oluşan yüzme havuzu. Hidro masaj yapabilirsiniz. Çimler üzerinde havlunuzu serip ya da şezlonglara uzanıp güneşlendikten sonra, oltalarınızı alıp, istediğiniz balığı tutabilirsiniz. Ve de o balığı, özel fırınlarda 10 dakika pişirtip, masanızı kurup afiyetle yiyebilirsiniz. Bungalov tipi konaklama birimleri yapmak da hedefler arasında. Bodrumluların bile henüz bilmediği bu yörede, yerli ve yabancı turistlere günü birlik veya konaklayarak doğa ile baş başa güzel bir gün veya günler geçirtmek önümüzdeki yıl mümkün olacak. (Rezzan Şebin)
MUĞLA (İHA) - Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından nesli hızla tükenen hayvanlar kategorisine alınarak avlanması yasak konulan minekop balığının üretimine Muğla’nın Milas ilçesinde başlandı. İlçeye bağlı Savran köyünde üretilmeye başlanan minekop balığının Türkiye genelinde çok fazla tanınmadığını belirten üretici Şerafettin Yılmazer, ruhsatlı olarak deneme üretimi yaptıklarını belirtti.

Tarla balıkçılığı üretimi yapan işletmelerin Güllük Körfezi’nde 2007 yılında yaşanan toplu balık ölümleri yüzünden etkilendiğini ifade eden Şerafettin Yılmazer; “İhracattan dolayı yaşanan sıkıntılar bizleri de etkiledi. Bu anlamda ürettiğimiz balığı ederinin altında bir fiyata satmak zorunda kaldık. Bu konuda ne yapacağımızı bilemez duruma geldik. Zaten geçtiğimiz kış ayında denizde yaşanılan balık ölümleri tarlada balık yetiştiren bizleri de etkiledi. Tarladaki balıklar ölmedi ancak insanlar çipura almaktan kaçtılar. Durum böyle olunca yetiştirdiğimiz balıklar elimizde kaldı. Zor günler geçirmeye devam ediyoruz” dedi.

MİNEKOP BALIĞI
Minekop balığı, vücut hafif basık, sırtı kamburcadır. Yan çizgide 48-50 pul bulunur. Alt çenede küçük bir bıyık olup, pulları iridir. Burun kısmen küttür, çenede derin bir çıkıntı bulunur. Karın açık renklidir. Yumurtaları demersaldir. Kafasının içinde ve her iki yanında gözlerin arkasına doğru iki küçük beyaz taş bulunur.