Bütün denizlerimizde su canlılarının nesilleri hızla azalmaktadır.Ülkemizin en verimli denizi olan ,Karadeniz de de nesli azalan bir çok tür bulunmaktadır.Bunların başında Orkinos ,Kılıç, Mersin ,Uskumru gibi ticari balıklar gelir .
Karadeniz'de avlanan 300-400 kglık orkinoslar ne yazıkki artık sadece anılardadır.
Keza , Uskumru ,Mersin ve Kılıç balıkları da öyle .Tabi bu azalma işsizlik sorununu da yanında getiriyor ve sosyal bir dram haline dönüşüyor .
Çünkü balıkçılar ve balıkçılığı idare edenler sadece günlük düşündüler geleceği göremediler, bu balıkların nesillerinin azalmasından zarar edeceklerini hesaplamadılar .Ama hala geç değil.Azda olsa elimizde Tekir ,Barbun, Mezgit , İstavrit ,İzmarit ve meşhur HAMSİ var.Bu balıkları iyi korursak yine de evlerimize balık götürebiliriz. Hamsi kuşu , İçli pilav , Hamsili Ekmek yapabiliriz...
Diğer yandan , Mersin balıkları da Karadeniz'de nesli azalan türler arasındadır ve neslinin devam ettirilmesi konusunda Türk Deniz Araştırmaları Vakfı tarafından çalışmalar yapılıyor Bu balıkların avlanmaları tamamen yasaktır .Ama ne yazıkki kaçak olarak satılıyor. Ağlara takılan balıkların tekrar denize geri atılmaları gerekmektedir.Bu ,özellikle genç balıklar için çok önemlidir.Bu balıklar bir dönem İgneada, Kıyıköy, Sakarya ve Melen nehirleri ,Kızılırmak ve yeşilırmak kıyılarında bolca avlanılan ve BAFRADA HAVYARI yapılan balıklardı.Oysa şimdi bu balıklar yok olmak üzeredir.Balık neslini artırmak için yetiştirilen balıklar İ.Ü.Su Ürünleri Fakültesi uzmanlarınca Sakarya nehrine atılmaya başlandı.
Bir zamanlar Karadenizde çokça avlanan kalkan balığı da son 10 yılda aşırı avcılık nedeniyle hızla azaldı. Bazı balıkçılar açık denizlerde ki stoklara yöneldiler ve buralarda da balık azaldı.
Kalkan stoklarının artırılması için Trabzonda Tarım bakanlığına bağlı Su ürünleri Enstitüsü tarafından kalkan balığı yavruları üretilerek tekrar denize bırakılmaktadır.
Karadeniz'de yaşayan Afalina ,Mutur ve Tırtak olarak bilinen üç tür yunus koruma altındadır. Yunuslar her yıl kalkan ağlarına takılarak ölmektedir.Yapılan hesaplamalar en az 3000 hayvanın karaya vurarak öldüğünü göstermektedir.Karadeniz de ki yunus sayısında önemli azalmalar olduğu bilinmektedir.Bu nedenle , kalkan balığı avcılığının yeniden düzenlenmesi gerekmektedir.Kalkan balığı avlarken diğer canlıların da hayat hakkına saygı göstermek zorundayız.
Bir zamanlar Akçakoca/Zonguldak başta olmak üzere bir çok bölgede yaşayan Akdeniz foklarını hatırlarsınız , yok olup gittiler ,
Yine , Deniz çayırları olarak bilinen deniz bitkileri de TEHDİT ALTINDA .Bu bitkiler kıyısal bölgede yaşayan bir çok balık , yengeç, kabuklu deniz canlısının ya yaşam alanı veya yumurta bırakmalarına , yavrularını büyütmelerine yapraklarıyla katkıda bulunmakatdır. Öyleki , kumların arası, deniz bitkilerinin etrafı yavru dil , pisi , kaya ve kalkan balığı gibi türlerin yaşam ortamlarıdır.

Alıntıdır kaynak:Türk Deniz Araştırmaları Vakfı