Karadenizli balıkçılar, 1 Eylül'de sona eren av yasağının ardından sezonun ilk hasılatını geçtiğimiz günlerde sel felaketi yaşayan Pakistan'a gönderecek.
Balık av sezonunun açılmasını iple çeken Karadenizli binlerce balıkçı, Vira Bismillah diyerek önceki gece denize açıldı. Trol avcılığın açılacağı 15 Eylül'e kadar gırgır tabir edilen ağ atma yöntemiyle denizde rızkını arayacak olan Samsunlu balıkçılar, sabahın erken saatlerinde az da olsa palamut, istavrit, barbun ve sardalya tutarak geri döndü. Samsun Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Davut Kıyak da, 1 Eylül'de sezonun ilk günü elde edecekleri hasılatı sel felaketi sebebiyle zor durumda kalan Pakistan'a gönderme sözünü yerine getirdi. 31 Ağustos gecesi yasağın kalkmasıyla Karadeniz'e açılan yaklaşık 100 tekne sabahın erken saatlerinde dönüş yaptı. Havaların sıcak olması nedeniyle av sezonun ilk gününde fazla balık tutulmamasına rağmen balıkçılar, tuttukları balıklardan tahsil edilen yaklaşık 6 bin TL parayı Pakistan'ı yardım hesabına göndereceklerini açıkladı.

Başkan Kıyak, dost ve kardeş ülke Pakis-tan'ın tarihinin en büyük felaketlerinden birini yaşamakta olduğunu ve ne yazık ki yaklaşık 2 bin kişinin hayatını kaybettiği ve 20 milyon kişinin etkilendiği insanlık dramına dünya kamuoyu gerekli desteği vermediğini söyledi. Kıyak, "Biz Karadenizli balıkçılar olarak Pakistan'dan gelen yardım çığlığına duyarsız kalamazdık. Arkadaşlarla ne yapabiliriz diye görüşüp, sezonun ilk gününde ağımıza takılan balıklardan elde edilecek geliri Pakistan'a gönderme kararı aldık. Ağımıza takılan ilk balıkları burada ihaleyle satıp elde edeceğimiz geliri Pakistan'a yardım hesabına yatıracağız." dedi.

Kıyak, Pakistan halkının Kurtuluş Sava-şı'nda bileziklerini satıp Türkiye'ye göndererek destek olduğunu belirterek, "Balıkçılar olarak Pakistan'a yardımı borç biliyoruz. Bundan sonra da yardımlarımız sürecek. İnşallah bizim bu davranışımız Pakistan'a yardımda duyarsız kalan dünya kamuoyuna örnek olur. Herkes elinden geldiğince büyük-küçük demeden yardım etmeli. Bizim çok küçük gördüğümüz bir yardım orada çok zor şartlarda yaşayan Pakistanlılara can suyu olabilir. Yardımlarından dolayı tüm balıkçı arkadaşlara teşekkür ediyorum." diye konuştu.

Başkan Kıyak ayrıca, hava sıcaklığının mevsim değerlerinin üzerinde olması nedeniyle balığın fazla gözükmediğini belirterek, Ege balığı olan sardalyanın iki yıldır Karadeniz'de bol miktarda gözükmeye başladığını ve sezonun ilk gününde diğer balıklara oranla dana fazla tutulduğunu kaydetti.

Sezonun ilk gününde ağlara takılan balıkların haldeki fiyatları işe şöyle: Palamut büyüklüğüne göre tanesi 2-5 TL arası, İstavrit 5 TL, Barbun 5-7 TL, Sardalya 3 TL.
Zaman