4 sonuçtan 1 ile 4 arası

Konu: Karasularımızda balık stokları azaldı

 1. #1
  Hıcaz

  Icon9 Karasularımızda balık stokları azaldı
  Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Su Ürünleri Fakültesi, Avlama ve İşleme Teknolojisi Bölümü Başkanı Prof.Dr. Ali İşmen, Türk karasularındaki balık stoklarının bir an önce tespit edilmesi gerektiğini bildirdi.
  Prof.Dr. İşmen, yaptığı açıklamada, Türkiye'deki balık türlerinin avlanma miktarının düştüğünü belirterek, bunun en önemli etkenlerinden birinin aşırı avlanmak olduğunu söyledi. Kontrolsüz avlanmanın balık türlerini tükettiğini ifade eden Prof.Dr. İşmen, aşırı avlanmanın 1980'li yıllardan bu yana gelen bir süreç olduğunu, Türk balıkçısının av gücünün tam olarak balık stoklarıyla birlikte tespit edilememesinin, av rakamlarını düşürdüğünü kaydetti. Prof. Dr. İşmen, şöyle dedi:
  ''1980'li yıllarda balıkçılara yönelik yapılan, yurt dışından ağ ve ekipman getirilmesi, vergi indirimleri gibi farklı teşvikler aşırı avlanmanın önünü açtı. 1990'lı yıllara kadar av gücümüzde hızlı bir artış oldu. Tekne sayısındaki artış ile teknolojik gelişim birleşince avlanan balık türleri azaldı.'' Çevre kirliliğinin tür azalması sürecinde önemli bir etken oluşturduğunu vurgulayan Prof.Dr. İşmen, çeşitli yollardan Türk denizlerine gelen yabancı türlerin, yerli türler üzerinde baskı yarattığını söyledi. Prof.Dr. İşmen, küresel ısınmaya bağlı olarak deniz suyu sıcaklığının değişiminin de balık türlerin dağılım sınırlarını farklılaştırdığını, belirli bir alana sınırlanmış balık türlerinin suların ısınmasıyla daha soğuk sulara kaydığını ifade etti.
  BALIK STOKLARININ BELİRLENMESİ
  Prof.Dr. Ali İşmen, Türkiye'deki balık stoklarının tamamını kapsayan bir araştırmanın olmadığını, sadece üniversitelerin yaptığı bölgesel çalışmaların bulunduğunu belirtti. Balık stoklarının tespit edilip, avlanmayı ona göre yönetme konusunun Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın gündeminde yer aldığını bildiren Prof.Dr. İşmen, av istatistikleri çok sağlıklı toplanamadığı için stok sonuçlarına ulaşılamadığını, avlanan deniz ürünleriyle beyan edilen ürün rakamlarının örtüşmediğini ifade etti.
  Prof.Dr. İşmen, yakın zamanda Türkiye'deki tekne sayısının 21.000’i aştığını, bunların yüzde 80'ini 10-12 metre uzunluğundaki, yüzde 20'sini ise gırgır ve trol denilen daha donanımlı teknelerin oluşturduğunu kaydetti. Gerekli tedbirlerin alınmaması halinde, denizlerdeki balık stoklarının her geçen gün azalacağına dikkati çeken Prof.Dr. İşmen, şöyle konuştu: ''Balık yemek istiyorsak, denizlerimizdeki av stokları ile Türk balıkçısının av teknolojisi ve av gücünün gerçek miktarı bir an önce tespit edilmelidir. Bunun standart haline getirilmesi gerekiyor. Teknelerde kullanılan ağların boyutları tam olarak bilinmiyor ve standardı yok. Teknelerdeki ağ sayılarının stok durumuna göre belirlenmesi çok önemli. Bunun yanında çevresel etkileri mümkün olduğunca kontrol etmek ve azaltmak gerekiyor. Bu gidişat tüketiciyi de olumsuz etkileyecek. İnsanlar, artık balık yiyemeyecek duruma gelecek.''
  Prof. Dr. Ali İşmen, yaşanan sorunlara bağlı olarak balıkçıların balık avlayamamaktan yakındığını, masraflarını karşılayamaz hale geldiğini, bunun sonucunda da pek çok balıkçının zarar ettiğini ve teknelerini satışa çıkardığını söyledi.

 2. #2
  denizkurdu85

  Standart

  bu kadar bılınçsız avlanırsak ii bile yanı bu denız bu kadar ekmek veriyor bize sewgili nuri abi önüne gelen balıkçı bide moda sımdı bu son senelerde he balıkçı olanda bilinçsiz deniz ne yapsın

 3. #3
  Hıcaz

  Standart

  Söylediklerine aynen katılıyorumsevgili arkadaşım deniz kurdu...Her önüne gelen bir trol motoru yapıyor...sandal alıyor..vs...Denizi,DENİZ BANK olarak görüyorlar herhalde..teşekk.

 4. #4
  denizkurdu85

  Standart

  yani nuri abi biliosun bizim buraya yıllarca geldin hüseyin amcayla kıyıköye eskıden 3 trol motoru vardı ama şimdi öyle değil ipini koparan balıkçı oldu tarlayı satan ormandan çıkan denşize ama nereye kadar...

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Kıyıdan Eşkina Avcılığı
  By oltacı tayfun in forum Kıyıdan Balıkçılık
  Cevap: 42
  Son Mesaj: 23.06.15, 21:13
 2. Karasularımızda Balık Stokları Azaldı mı?
  By Hıcaz in forum Güncel Deniz Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 05.04.09, 09:29
 3. Anne adayları balık yemeyi sevmiyor mu?
  By Hıcaz in forum Güncel Deniz Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 05.04.09, 09:25
 4. Karasulanımızdaki balık stokları azaldı
  By LüFerCi in forum Güncel Deniz Haberleri
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 03.04.09, 12:07
 5. Hangi balık Hangi mevsimde yenir
  By Hıcaz in forum Yemek Tarifleri Bölümü
  Cevap: 3
  Son Mesaj: 02.04.09, 09:49

Bu Konudaki Etiketler

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
BALIKCI FORUM