Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Su Ürünleri Fakültesi, Avlama ve İşleme Teknolojisi Bölümü Başkanı Prof.Dr. Ali İşmen, Türk karasularındaki balık stoklarının bir an önce tespit edilmesi gerektiğini bildirdi.
Prof.Dr. İşmen, yaptığı açıklamada, Türkiye'deki balık türlerinin avlanma miktarının düştüğünü belirterek, bunun en önemli etkenlerinden birinin aşırı avlanmak olduğunu söyledi. Kontrolsüz avlanmanın balık türlerini tükettiğini ifade eden Prof.Dr. İşmen, aşırı avlanmanın 1980'li yıllardan bu yana gelen bir süreç olduğunu, Türk balıkçısının av gücünün tam olarak balık stoklarıyla birlikte tespit edilememesinin, av rakamlarını düşürdüğünü kaydetti. Prof. Dr. İşmen, şöyle dedi:
''1980'li yıllarda balıkçılara yönelik yapılan, yurt dışından ağ ve ekipman getirilmesi, vergi indirimleri gibi farklı teşvikler aşırı avlanmanın önünü açtı. 1990'lı yıllara kadar av gücümüzde hızlı bir artış oldu. Tekne sayısındaki artış ile teknolojik gelişim birleşince avlanan balık türleri azaldı.'' Çevre kirliliğinin tür azalması sürecinde önemli bir etken oluşturduğunu vurgulayan Prof.Dr. İşmen, çeşitli yollardan Türk denizlerine gelen yabancı türlerin, yerli türler üzerinde baskı yarattığını söyledi. Prof.Dr. İşmen, küresel ısınmaya bağlı olarak deniz suyu sıcaklığının değişiminin de balık türlerin dağılım sınırlarını farklılaştırdığını, belirli bir alana sınırlanmış balık türlerinin suların ısınmasıyla daha soğuk sulara kaydığını ifade etti.
BALIK STOKLARININ BELİRLENMESİ
Prof.Dr. Ali İşmen, Türkiye'deki balık stoklarının tamamını kapsayan bir araştırmanın olmadığını, sadece üniversitelerin yaptığı bölgesel çalışmaların bulunduğunu belirtti. Balık stoklarının tespit edilip, avlanmayı ona göre yönetme konusunun Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın gündeminde yer aldığını bildiren Prof.Dr. İşmen, av istatistikleri çok sağlıklı toplanamadığı için stok sonuçlarına ulaşılamadığını, avlanan deniz ürünleriyle beyan edilen ürün rakamlarının örtüşmediğini ifade etti.
Prof.Dr. İşmen, yakın zamanda Türkiye'deki tekne sayısının 21.000’i aştığını, bunların yüzde 80'ini 10-12 metre uzunluğundaki, yüzde 20'sini ise gırgır ve trol denilen daha donanımlı teknelerin oluşturduğunu kaydetti. Gerekli tedbirlerin alınmaması halinde, denizlerdeki balık stoklarının her geçen gün azalacağına dikkati çeken Prof.Dr. İşmen, şöyle konuştu: ''Balık yemek istiyorsak, denizlerimizdeki av stokları ile Türk balıkçısının av teknolojisi ve av gücünün gerçek miktarı bir an önce tespit edilmelidir. Bunun standart haline getirilmesi gerekiyor. Teknelerde kullanılan ağların boyutları tam olarak bilinmiyor ve standardı yok. Teknelerdeki ağ sayılarının stok durumuna göre belirlenmesi çok önemli. Bunun yanında çevresel etkileri mümkün olduğunca kontrol etmek ve azaltmak gerekiyor. Bu gidişat tüketiciyi de olumsuz etkileyecek. İnsanlar, artık balık yiyemeyecek duruma gelecek.''
Prof. Dr. Ali İşmen, yaşanan sorunlara bağlı olarak balıkçıların balık avlayamamaktan yakındığını, masraflarını karşılayamaz hale geldiğini, bunun sonucunda da pek çok balıkçının zarar ettiğini ve teknelerini satışa çıkardığını söyledi.