Karataş Dalyanı'nda kirlilik tehdidi!
Doğu Akdeniz'in önemli balık üreme alanı olan Karataş'taki dalyanda, sulama kanallarından gelen zirai ilaç kalıntıları ile akıntının sürüklediği çöplerin yarattığı riskin boyutun her geçen gün artıyor.
05 Mart 2009 / 00:03ReklamDoğu Akdeniz'in önemli balık üreme ve göçmen kuşların konaklama alanından Adana'nın Karataş ilçesindeki dalyanda, sulama kanallarından gelen zirai ilaç kalıntıları ile akıntının sürüklediği çöplerin yarattığı riskin boyutunun her geçen gün arttığı bildirildi.

Adana Bölgesi Balıkçı Kooperatifleri Birliği Başkanı Galip Ünver, dalyandaki su kirliliğinin en önemli göstergesinin balık populasyonundaki azalma olduğunu, kirliliğin gerçek boyutunun da ancak laboratuvar tahlilleriyle ortaya çıkabileceğini, bu nedenle detaylı bir araştırma ve inceleme yapılması gerektiğini belirtti.

Dalyana kontrolsüz bırakılan suyun doğal dengeyi bozacağına dikkati çeken Ünver, şunları söyledi:

''Akıntı beraberinde kumulları, çöpleri ve diğer atıkları sürüklediği için bundaki artış sonucu dalyan da gittikçe sığlaşır. Suyun derinliğinin azalması balıkların yaşam alanlarının kısıtlanmasına yol açar. Bir de su akıntısına tarımsal ilaç atıkları da karıştığında bu kez deniz kirliliğinin yanı sıra balıkların beslenmesi için gerekli olan kurtçuklar ve balıkların diğer beslenme alanları çölleşir. Yem bulamayan balıkları da dalyanda tutmak mümkün değildir.''

Ünver, dalyanda bilimsel yöntemlerle su kirliliği araştırması yapılması, ardından su akıntısının kontrol altına alınması ve bir kurtarma projesi hazırlanması gerektiğini belirterek, şöyle devam etti:

''Karataş dalyanı balıkların yanı sıra göç kuşlarının da önemli bir yaşam alanını oluşturuyor. Yöreye her sezon birçok türde sayısız kuş gelirken son yıllarda sayılarını azalması da dikkat çekiyor. bu nedenle, önlem alınmazsa dalyan ne balıkları ne de göç kuşlarını barındırır