---------------------------------------------------------------------------
KARİDES

KİTİN MADDESİ:
Kabuklu deniz ürünleri bir süredir dış Dünya'da, sanayi, kozmetik ve tıp alanında yaygın bir şekilde kullanıldığı için; Her yanı denizlerle çevrili ülkemiz başka bir yarışı daha katılmadan kaybediyor. Özellikle İstakoz, karides, yengeç (pavurya) ve kerevitin derisi ve kabuğu bugün sanayi için çok gerekli bir maddeyle dolu. Dünya gıda ve tarım örgütü FAO'ya göre kabuklu deniz ürünlerinin derisinden yılda 36 bin 700 ton KİTİN adlı madde üretiliyor (1990'lı yıllar) Kozmetik sanayinden, eczacılığa, ameliyat odasından, kağıt üretimine kadar, çeşitli alanlarda kulalanılan KİTİNİN en büyük üreticileri Japonya ve ABD. Japonya 700 ton, ABD 300 tonla 2.ci sırada yer alır. Arkasından Çin, Hindistan, Fransa gelir.
KİTİNİN en önemli özelliği suni deri üretiminde kullanılması, ayrıca tıp alanında KİTİNDEN ameliyatlar için dikiş ipi üretimindede yararlanılıyor. Kitinin bir başka özelliği ise yaraların kapanmasını hızlandırması. Bunun için dişçiler damak ameliyatlarından sonra ya da diş çektiklerinde kanamanın durması ve yaranın hızla kapanması için KİTİN parçası kullanıyor. Ama KİTİNE beslenen en büyük umut, insan bağışıklık sistemine ilişkin çalışmalar. Amerika'da bir süredir KİTİNDEN üretilen KİTOSAN maddesi, labratuarda kansere karşı mücadele programı için deneniyor. Bu konuda önemli bir adım atılmış durumda, fareler üzerindeki sonuçlar umutlu sonuçlar vermiştir. Nitekim KİTOSAN verilen fareler kansere karşı daha dirençli oldukları görülmüştür. Deneme aşamasındadır. Bazı kozmetik firmaları KİTİN maddesini güzellik kremi ve saç dökülmesini önleyen özel şampuanlarda deniyor. Bu konuda karides derisinden elde edilen KİTİN el üstünde tutuluyor. Son yıllarda Amerika'da KİTİN maddesinden tarım alanındada yararlanılıyor. Amerikan Bio-Teknoloji araştırma merkezi BENTECH soya ve buğday ekiminde kullandıkları KİTİN ile verimliliği %20 artırmış bulunuyorlar. Norveçliler ise KİTİNDEN kağıt üretiminde faydalanıyorlar. Kitinin kağıt üretiminde kullanılan selülöze benzediğini ilk Norveçliler farketmiş, ama bu gün bu işi becerenler Amerikalılar. Son olarak bu olağan üstü madde müzik seti kolonlarındada sesini duyurmakta.

KİTİNİN
kabuklu deniz hayvanlarından elde edilmesi işlemi oldukça basit. Hayvanların kabukları önce içinde sodyum sülfat bulunan bir kazana bastırılıyor. Bu işlemin amacı KİTİNDEN proteinli maddeleri temizlemek, klor asitten oluşan ikinci bir banyoylada KİTİNDEN kalsiyum ve fosfat gibi tuzlar eleniyor. Bu ikinci banyodan sonra, elde edilen madde kristal halinde olduğu için sanayide kullanmaya elverişli değil. Bu nedenle son bir kez sıcak hidroksit sodyum banyosuna sokuluyor ve sulandırılıyor. KİTİNİN bu son haline verilen isim ise KİTOSAN.
----------------------------------------------------------------------------
Karides: İri bir dişide 800.000-830.000 yumurta bulunur. Yumurtlama mevsimi, Mayıs'tan-Kasım'a kadar sürer. En çok Haziran- Ağustos döneminde gerçekleşir. İskenderun Körfezi, Marmara Denizi, İstanbul Boğazı ve Karadeniz ağzındada bulunur. İtalya, Fransa, Portekiz büyük gelir sağlar. Eskiden algarna ve trollerle yapılan karides avcılığı ekosisteme verdiği inanılmaz zararlar (ıskarta av) ve dip yapısına (demersal balıkların yaşam alanlarına, dip faunasına verdiği zararlar yüzünden) bu sistemle, sürükleme yöntemiyle yapılan karides avcılığına caydırıcılıklar getirilmektedir. Karides Avcılığına daha başka yöntemler getirilmektedir. Fanyalı karides ağları, sepetle karides avcılığı (pavurya, istakoz, kerevit içinde geçerli olan) ve kültür balıkçılığı (çiftlikler) yoluyla dönüşüm başlamış olup, çiftlikler sayesindede, tüketiciye ambala.jlanmış ürünler sunulurken, atıklarıylada yukarda saydığımız ürünlerden faydalanılmaktadır. Yerli, yabancı belgesellerden aldığım notlar. Tv'nin hızına yetişebildiğim kadar.
---------------------------------------------------------------------------
Saat oldu 17.30 ben hava almaya kaçar. Bizde neler yapılmasına girmiyorum.
Müfit'çim resimleri yanyana gelicek şekilde dizemiyorum. Düzeltebilirsen sana bırakıyorum. Güzel, pavurya,istakoz ve kerevit resmide ilave edilebilirdi, biz kafayı karidese taktığımız için diğerlerini atlamışım. Çünkü onlardanda o sayılan ürünler elde ediliyor. Saygılar.