2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Konu: Karne

 1. #1
  ___BALIKCI FORUM___ aFaLa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2008
  Yaş
  56
  Mesajlar
  12.989
  Tecrübe Puanı
  2448

  Standart Karne
  Defne Koryürek

  Karne
  Geçen haftadan devam ediyorum balık ve bereket konusuna.

  8.333 km2 kıyı şeridimizde; Karadeniz’de 247, Marmara Denizi’nde 200, Ege Denizi’nde 300 ve Akdeniz’de 500 olmak üzere, yaklaşık 1200-1300 deniz canlısı mevcut deniyor. Bunların da yaklaşık 100 tanesi “ekonomik olarak” değerli.

  Tuhaf bir ifade, evet.

  Sırf yakaladığımız için bizim olan, avlamaya, avlamanın adaletine dair hiç konuşmadığımız bu balıkları ekonomik değer ile tarif etmek bile doğaya bakışımızı ilan ediyor ama bu “değerli” su ürünlerini saymak istesek 10-15’ini de yakalamıyor hafızalarımız.

  Bir durdunuz değil mi? Haklısınız.

  Sonraki paragrafa geçmeden hadi, siz de deneyin! Bakın bakalım, kaç balık var adını bir çırpıda sayabileceğiniz?

  Levrekve çipurayı saymayın elbette, somonu asla. Zira kocaman etiketler taşısa, satıcısı tarafından “deniz” diye iddia edilse ve geçtiğimiz dönem tükettiğimiz su ürünlerinin yüzde 26,83’ünü oluşturdularsa da bu balıklar; nihayetinde çiftlik mamulüler. Yabandan değiller.

  Ahtapotlar, sübye ve kalamarlar; kerevitler, yengeçler ve karidesler; hele midyeler girdi mi listenize? Geçtiğimiz 50 yılda kaybettiğimiz bereket bir yana, şehir hayatının hepimizi zorladığı, yeknesak tüketim biçimlerinin sonucu belki. Fakat gelin görün ki, bu adını dahi hatırlayamadığımız balıklar ilerleme hesaplarımıza “su ürünleri üretimi” olarak geçiyor; takibini de Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü yapıyor.

  Bu yıl “üretim”imiz (!) yüzde 7,73 artmış ve 703.545 ton olmuş. Genel Müdürlüğün gururla açıkladığı bu rakama ek olarak denetim değerlendirmesi de var. Geçen hafta ajanslara verilen beyanatlara göre, bu yıl:

  • 14 balıkçı kayığının ruhsatı iptal edilmiş,
  • 36 balıkçı kayığına ve 1,703 ton su ürününe el konulmuş,
  • 7,317 kişiye 7.902.605 TL idari para cezası uygulanmış.

  Ne anlama geliyor tam anlamak için yakından bakalım:

  Öncelikle 703.545 ton su ürününün yüzde 26,83’ü çiftlik üretimi olduğuna göre, yabandan avlananlar 500.000 ton kadarını oluşturuyor. Açıklamalarda yasadışı olarak tespit edilip, el konulan sayısı 1.730 ton. Yabandan avlananda yasadışılık olmuştur diyor, oranlıyorum: yüzde 0,4!

  Kayıtlı 20.000 civarındaki balıkçı kayığının, yukarıda paylaştığım verilere göre, hepi topu 14’ünün ruhsatına, 36’sının da kendisine el konulacak kadar yasadışılık tespit edilmiş. Boğaz’da, Haliç’te ve Adalar’da trol çeken kayıkların hesabını kimse bilmiyor ama gururla ilan edilmiş bu 50 kayık, bölün toplayın, tüm kayıkların yüzde 0,25’i!

  Denetimlerde ceza alan kişi sayısını ise...

  Bilemiyorum, sadece İstanbul’da her gün kurulan 55-56 semt pazarını, buralarda kurulan balık tezgâhlarının hâlini mi esas alayım, yoksa yılın günlerine böleyim de vahameti kavrayalım ama vasat bir hesapla yurt çapında, yani 81 ilde her gün yaklaşık 20 kişinin yasadışılık yaparken yakalandığını anlıyoruz.

  Ya bizler fevkalade yasaya, düzene saygılıyız, ya devletimiz denetimde aciz ya da bu rakamları okumayı ben bilmiyorum!

  Balıkçıya gelince.. onlar zaten şubat ayında avı bıraktı, kayıklarını karaya çekti. Balık yok zira. Tezgâhlar boş değil ama: çiftlik mamulü çipura ve levrek ile küçük parmağım boyunda tekirler, avucumu doldurmayan bebe lüferler ve iki karış dahi etmeyen kalkanlar... Eh, tüketici de “ucuz” peşinde nihayetinde.

  Gayretini esirgemeyen bürokratı, denizine, doğasına hürmetli balıkçıyı, adalete, düzene duyarlı tüketiciyi ayrı tutuyorum ama durum ortada.

  Çözüm mü?

  Karneyi okumak daha bitmedi. Çözüm konuşmak çok sonra.

  Haftaya devam edeceğim.

  Büyük balık küçük balıktan uzun yaşar
  Metabolizması yüksek balık düşük olandan uzun yaşar
  Soğuk sudaki balık sıcak sudakinden uzun yaşar


 2. #2
  Vıp üye İhtiyar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2009
  Mesajlar
  4.641
  Tecrübe Puanı
  958

  Standart

  Ruhsatı iptal edilen 14 kayığın yasadışı av dolayısıyla işlem gördüğünü sanmayalım.

  Muhtemelen bir kısmı da evrak eksiği, ihmal, vize gecikmesi gibi sebeplerle otomatik olarak iptal edilmiştir.

  Kayıtlı 20.000 civarındaki balıkçı kayığının, yukarıda paylaştığım verilere göre, hepi topu 14’ünün ruhsatına, 36’sının da kendisine el konulacak kadar yasadışılık tespit edilmiş. Boğaz’da, Haliç’te ve Adalar’da trol çeken kayıkların hesabını kimse bilmiyor ama gururla ilan edilmiş bu 50 kayık, bölün toplayın, tüm kayıkların yüzde 0,25’i!


  Burada da ince bir ayrıntı var.

  El konulanlar, yine büyük ihtimal, kayıtlı, ruhsatlı olan balıkçı tekneleridir, oysa Haliç'te Maliç'te deyince onlar ayrı, onlar kaçak avcılar, çoğunun teknesinin plakası da yok, kaydı da hatta bayrağı da, onlar klasman dışı.

  DEnetimlere gelince, şahsen bundan sonra denetimlerin sıklaştırılacağını düşünüyorum, stoklara onulmaz zararı verenler tatile çıktı ya, kalan garibanlar çok güzel avlanır, ceza da yazılır, zaten bütün sezon meteliğe kurşun atanlar, iyice gebertilir ve iftiharla Bakanlığın internet sayfasında denetim yaptık diye yayınlanır.

  Devletten ümidim kalmadı diyeceğim ama insan ümitsiz de yaşayamaz ki.
  Herkes, ne yaparsa kendisine yapar.

  M.Mahir Ersin
  İstanbul 1945

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Karne heyecanı
  By Hıcaz in forum Güncel Deniz Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 24.01.09, 22:38

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
BALIKCI FORUM