2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Konu: Kaşık ile Lüfer avlamak

 1. #1
  Hıcaz

  Icon2 Kaşık ile Lüfer avlamak

  Kaşık ile avcılık:  Lüferin kaşıkla avı iki şekilde yapılabilir. Biri yanda görüldüğü gibi hareket eden sandaldan sürütülen takımdır. Bu takımla sarıkanat, çinekop, kofana da yakalanabilir. Kofana çıkmaya başlarsa takımı birer numara kalınlaştırmakta fayda vardır. Kıstırmalar sulara, akıntıya göre ağırlaştırılır veya azaltılır. Bu takım dip sürütmesi değildir, dibe yakın çekilebilir ama dibe değmemelidir. Bu şekilde hazırlanan takım 3 – 5 km. süratle yürütülen sandaldan suya bırakılır. 20 kulaç kadar salındıktan sonra olta elde tutularak sürütme yapılır. İsterseniz bu takımı ufak tefek değişiklikler yaparak kamışla da kullanabilirsiniz. Kamışla kullanacaksanız dikket edilmesi gereken nokta, bedenin yani olta tarafındaki ilk fırdöndüden sonra kalan kısmın kamış boyundan uzun olmamasıdır. Bu uzunluk öyle seçilmelidir ki, balığı sandalın yanına kadar çektikten sonra; kamışla rahatlıkla kaldırıp sandalın içine alabilmek mümkün olmalıdır.
  Kaşık sürütme yukarıda tanımlanan uzun oltaya yem yerine bedene kaşık bağlayarak da yapılabilir.
  Kaşık çinekop için 0 veya 00 numara lüfer ve kofana için ise 1 – 2 numara söğüt yaprağından büyük olmamalıdır.
  Kıyıdan yapılan atıp çekme kaşık avcılığı lüferin küçük balıkların peşinden kıyılara yanaştığı zamanlarda yapılır. Bunun için yapılacak takım yanda görülmektedir. Balığın boyuna göre seçilen söğüt yaprağı kaşığın dibe batmasını sağlamak için kaşık üstündeki fırdöndüye bir ek halkası takılır, bu halkanın ucuna şekildeki gibi çift halkalı bir ağırlık takılır, ağırlığın diğer halkası oltaya bağlanacaktır. Oltanın ucuna bir kopçalı fırdöndü takılırsa kaşığın oltaya takılması çok kolaylaşır. Kurşun ağırlık civalanıp parlatılırsa daha iyi olur. Bu takımın kamışı 30 – 60 gr. testli, 2,70 – 3 metre boyunda, makina 040 misinadan 100 metre alabilecek kapasitede tercihen yüksek devirli, olta ipi 030 olabilir.
  Çanakkale civarı ve Akdeniz’e doğru olan alanlarda atıp çekmede yapay balıklar da kullanılmaktadır. Uskumru desenli, siyah sırtlı yemler iyi çalışmaktadır. Burada asıl dikkat edilmesi gereken konu yapay yemin batar türden ve deniz için tasarlanmış olmasıdır. Elinizde yüzer veya dengelenmiş yemler varsa yemin 30-35 santim kadar önüne kıstırma koyarak batmasını sağlayabilirsiniz.
  Benim kişisel tecrübelerime göre lüfer, Marmara’ da yemlenmek için girdiği koylarda kaşıktan çok yemli sürütmelere yani yemli uzun oltaya vurmaktadır. Özellikle lüferin az olduğu zamanlarda kaşığa hiç balık vurmaz iken yemli uzun olta ile gayet iyi çalışmaktadır. İstanbul boğazı giriş ve çıkışları ile yakın çevresinde ise kaşık uygulaması oldukça başarılıdır.kaynak

 2. #2
  mehmet0625

  Standart

  birde yayın sazan ve şabut avlamaya değinirseniz sevinirim olta takımını hazırlamadan balığı ele geçirene kadar nasıl bir yol izlenmelidir? çalışmalarınız için tşk ler

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Seğirtme ile Lüfer avlamak
  By Hıcaz in forum Takımlar
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 24.10.09, 14:32
 2. Çarpma ile Lüfer avlamak
  By Hıcaz in forum Takımlar
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 24.10.09, 14:29
 3. Lüfer akını yaşıyoruz!
  By kenane in forum Güncel Deniz Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 10.10.09, 14:06
 4. Çanakkale Boğazı'nda lüfer akını başladı
  By kenane in forum Güncel Deniz Haberleri
  Cevap: 4
  Son Mesaj: 05.10.09, 19:04
 5. İzmarit-Mezgit Avlamak
  By Hıcaz in forum Kıyıdan Balıkçılık
  Cevap: 4
  Son Mesaj: 17.06.09, 10:23

Bu Konudaki Etiketler

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
BALIKCI FORUM