2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Konu: Kay-Kay bilimsel raporu

 1. #1
  su koop baskanı
  Üyelik tarihi
  Dec 2009
  Mesajlar
  197
  Tecrübe Puanı
  52

  Standart Kay-Kay bilimsel raporu

  MARMARA DENİZİNDEKİ MUSİLAJ (KAYKAY) OLUŞUMUNUN ÇÖZÜMÜNE DÖNÜK FAO-TCP PROJESİNDE ÇALIŞAN ULUSLARARASI UZMANLARIN BİTİŞ RAPORLARINDA VURGULADIKLARI KONULARI OKUMAK İÇİN AŞAGIDAKİ LİNKİ TIKLAYINIZ.

  http://www.surkoop.org/haberdevami.asp?id=117

 2. #2
  ___BALIKCI FORUM___ aFaLa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2008
  Yaş
  56
  Mesajlar
  12.982
  Tecrübe Puanı
  2447

  Standart
  » MARMARA DENİZİNDEKİ MUSİLAJ (KAYKAY) OLUŞUMU  MARMARA DENİZİNDEKİ MUSİLAJ (KAYKAY) OLUŞUMUNUN ÇÖZÜMÜNE DÖNÜK FAO-TCP PROJESİNDE ÇALIŞAN ULUSLARARASI UZMANLARIN BİTİŞ RAPORLARINDA VURGULADIKLARI KONULAR  § Alg patlaması ve musilaj oluşumu küresel bir sorun haline gelmiştir. Alg patlaması ve musilaj oluşumu başta resifler olmak üzere deniz dibinde olumsuz değişimlere yol açabilmekte, balıkçılığa olumsuz etkilerde bulunmaktadır. Buna rağmen, ülkelerin genelde halk sağlığı yönünden tehlikeli durumlar oluştuğunda çözüm arayışına girdikleri görülmektedir.

  § Musilaj oluşumuna bağlı olarak, midyelerde zehirli madde birikimi olasılığı bulunmakla beraber, musilajla bu birikimin tehlikeli boyuta geldiğini gösteren çalışmaların bulunmadığı söylenebilir.

  § Yapılan çalışmalar musilaj oluşumunun ortamdaki çözülmüş organik karbonla bağlantılı olduğunu göstermektedir. Çözülmüş organik karbon, ortamdaki toplam çözünmüş organik madde birikiminin ana girdilerinden biridir. Doğal şartlarda, planktonik canlılar ortama musilaj türünden doğal salgılar bırakmaktadır. Dengeli ortamlarında bu doğal salınım (çözünmüş organik madde yönünden) bir sorun oluşturmamaktadır.

  § Musilaj, sadece kirlilik veya oksijen yetersizliğiyle yürüyen aşırı alg patlamasıyla (ötrofikasyon) ilişkilendirilebilecek bir oluşum değildir. Bilimsel çalışmalar, bu oluşumun karmaşık fiziksel, kimyasal ve biyolojik etkileşimlerle geliştiğini, birbirini izleyen çok sayıda evreyi içerdiğini göstermektedir. Bu karmaşık oluşumda, musilaj oluşturduğu bilinen çok sayıda plankton bulunmaktadır. Musilaj oluşumunda, ortamda (musilaj oluşturan veya oluşturması olası) bir türün çok sayıda bulunması, musilajın bu yaygın tür tarafından oluşturulduğu anlamına gelmemektedir. Ortamda az sayıda bulunan bir türün oluşturulduğu bildirilen alg patlaması-musilaj örnekleri bulunmaktadır. Doğal ortamda musilaj olayına neden olan asıl etkenin-etkenlerin bulunması amacıyla laboratuarda yapılan kültür çalışmalar yanıltıcı sonuçlar verebilmektedir.

  § Akdenizde (Adriyatik Denizinde) musilaj oluşumlarına 18. yüzyılda rastlandığını bildiren gözlemler bulunmaktadır. Adriyatik Denizinde 1989 yılından bu yana musilaj oluşumu tekrarlamaktadır. Adriyatik dışında, son yıllarda Akdenizin birçok bölgesinde de musilaj oluşumuna rastlanmıştır.

  § Marmara Denizinde 2007 yılında görülen musilaj oluşumunun nedenlerini inceleyen araştırmacılar arasında musilajın olası etkeni olarak farklı türler bildirilmiştir:


  İstanbul Üniv. Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enst.: Deniz anası (Liriope tetraphylla)
  TUBİTAK: P. micans and Skeletonema sp., Gonyaulax fragilis
  İstanbul Üniversitesi Fen Fak.: Gonyaulax fragilis, Cylindrotheca closterium, Chaetoceros costatum and Thalasiosira rotula, Thalasiosira hyalina
  İnönü Vakfı: Rhizosolenia calcaravis (diatom)
  Uluslararası uzmanlar, musilaj oluşumunun fitoplanktonlarca oluştuğu görüşünü taşımakla beraber, Türkiye’de yapılan araştırmalarda musilaj etkeni-etkenlerini bulmada izlenen yöntemleri genelde yetersiz bulmakta, yukarıda verilmiş olası musilaj etkenlerin doğruluğundan kuşku duymaktadır. Gerçek etkenin bulunmasının daha gelişmiş yöntemlerle (ileri moleküler, virüs ve mikrobiyolojik incelemeler) araştırılması gereğine vurgu yapmışlardır.

  Uluslararası uzmanlar araştırma kurumları arasında iletişim bakımından bazı eksiklikler olduğunu bildirmektedir. Marmara Denizindeki musilaj oluşumu konulu bölgesel bir proje uygulanmasını önermekte, bu projenin araştırma kurumları arasındaki işbirliğini artırmada yararlı olacağını düşünmektedir.
  Uluslararası ve yerel uzmanların bir çalıştayda Marmara Denizindeki musilaj oluşumunu bilimsel olarak değerlendirmeleri önerilmektedir.  UZMANLARCA ÖNERİLEN OLASI ÖNLEMLER:

  § Musilaj oluşumunun önceden önlenmesi veya oluşmuş musilajın etkisinin azaltılmasında genelde güçlükler bulunmaktadır. Musilaj oluştuğu, karmaşık etkileşimlerden sonra ortaya çıkan bir yapılanma, renklenmeyle kendini birden göstermektedir. Oluşumun ön-aşamalarından bir ipucu yakalamak genelde zordur. İpucu elde edilse bile bu bir çözüm getirememektedir.

  § Çözüm yollarından en önemlisi ortama besin maddesi girdisini denetim altında tutmak olarak görünmektedir. Marmara Denizine evsel ve sanayi atığı yoluyla giren, alg patlamasını tetikleyen besin maddesi miktarının çok fazla olduğu görülmektedir. Bölgede denize bırakılan atık suların arıtımında önemli eksiklikler olduğu görülmektedir. Bu bakımdan, Marmara Denizine boşaltılan atıkların biyolojik ve kimyasal arıtımının yapılması yönünde adım atılması önem taşımaktadır.

  § Deniz çayırlarının üstünde musilaj öldürücü bakterilerin bulunması, çözüm yolu arayışında dikkatleri bu yöne çekmiştir. Bu bağlamda, Marmara Denizinde yapay çayırların oluşturulmasının bir çözüm olacağı düşünülmektedir. Musilaj oluşumunu engelleyen virüsler bulunmasına karşın, virüslerle çözüm yoluna gidilebilmesinin ileriki yıllarda denenebileceği düşünülmektedir (şu aşamada kimi patenti alınmış kimi uygulamalar bulunmaktadır).

  § Musilaj-alg patlaması oluşmalarına dönük bir ulusal izleme sisteminin oluşturulmasının bu türden sorunların çözümüne yardımcı olacağı düşünülmektedir. Bu izleme sisteminin oluşturulması önerilmektedir. İzleme sisteminde, diğerlerinin yanısıra, aşağıda sıralanan konularda veri toplanmalıdır:


  Çözünmüş organik madde: zamana ve yere bağlı mevsimsel değişimler, plankton dağılımı, plankton artışları
  Musilaj oluşumunun kimyasal, biyolojik ve mümkünse moleküler düzeyde incelenmesi
  Musilaj oluşumuyla birlikte seyreden çevresel koşulların izlenmesi: Tuzluluk-sıcaklık değişiklikleri, ışık, düşey yoğunluk gradienti, hidrodinamik, tetikleyici etkenlerin tanımlanması


  MARMARA DENİZİNDEKİ MUSİLAJ (KAYKAY) OLUŞUMUNUN ÇÖZÜMÜNE DÖNÜK FAO-TCP PROJESİNDE ÇALIŞAN YEREL UZMANLARIN BİTİŞ RAPORLARINDA VURGULADIKLARI KONULAR

  Yerel uzmanlar, Marmara Denizindeki musilaj yapının, bu denizdeki biyolojik besin zinciriyle bağlantısına dikkat çekmekte, pelajik balıkların ortamdan eksildiği durumlarda besin zinciri dengesinin bozulduğu, zincirde planktonla beslenen küçük pelajiklerin yerini başka türlerin aldığını, bu değişimin musilaj oluşumuyla birlikte yürüdüğünü raporlarında vurgulamaktadır. Küçük pelajiklerin denizdeki besin yerindeki önemli işlevleri açısından, bu türlerin korunmasına dönük koruyucu teknik önlemler getirilmesini, balıkların Çanakkale ve İstanbul Boğazlarından serbest giriş-çıkışlarının sağlanması için, Marmara Denizinin avcılığa yasaklanmasını önermektedirler (Herbir boğazda 10 deniz mili alanda kesin yasaklama).

  Büyük balık küçük balıktan uzun yaşar
  Metabolizması yüksek balık düşük olandan uzun yaşar
  Soğuk sudaki balık sıcak sudakinden uzun yaşar


Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Bayram sabahı boğaz raporu
  By cako in forum İstanbul Boğazı
  Cevap: 8
  Son Mesaj: 11.12.09, 01:14
 2. Gemiadamı olur sağlık raporu veren hastaneler!
  By aFaLa in forum Gerekli Belgeler
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 26.11.09, 13:45
 3. Cevap: 27
  Son Mesaj: 27.10.09, 19:46
 4. 24 saatlık deniz hava raporu
  By aFaLa in forum Metoroloji
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 25.09.09, 21:12
 5. TYD Balık Çiftlikleri Raporu
  By kenane in forum Kültür Balıkçılığı
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 17.09.09, 19:58

Bu Konudaki Etiketler

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
BALIKCI FORUM