4 sonuçtan 1 ile 4 arası

Konu: Kaykay Sorunu - Boğazların Avcılığa Yasaklanışı Çözüm mü? Acizlik mi?

 1. #1
  Vip Üye bnymnblr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2009
  Yaş
  41
  Mesajlar
  1.158
  Tecrübe Puanı
  185

  Standart Kaykay Sorunu - Boğazların Avcılığa Yasaklanışı Çözüm mü? Acizlik mi?

  Benzer bir konu başlığına yazdığım yazıyı buraya da yazıyorum.

  Kaykay tarzı müsilaj malzemelerin oluşma nedeni denizlere verilen kirliliktir. Denizlere verilen kirlilik bir anlamda besleyici etki yapar
  Nasıl mı?

  Denizde var olan fitoplanktonlar denizlerin içerisindeki kirlilik yükünü absorbe ederler. Fitoplankton, denizlere verilen kirliliğe karşı, en etkin rol oynayan canlı gruplarıdır. Aynı zamanda denizsuyuna oksijen salarlar.
  Denizde denizsuyuna karışan atıksuların içerisinde azot fosfat bileşikleri ve çeşitli kirlilik unsurları, denizlerdeki fitoplanktonun (yosun,alg,vb) tarafından absorbe edilerek deniz suyunun iyileşmesine yardımcı olur.

  Ancak denizlere verilen anormal kirlilik bu canlı gruplarını inanılmaz derecede artırır, ancak fitoplanktonlar denizde bir yoğunluk oluşturma sürecine gelince daha sonra bu anormal yoğunlaşma ve yığılma, denizdeki ekosistemin kendini yenilenmesine engel olur ve denizde bu canlı grupları çürüme (Ötrofikasyon) sürecine girer.
  Bünyamin

 2. #2
  Vip Üye bnymnblr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2009
  Yaş
  41
  Mesajlar
  1.158
  Tecrübe Puanı
  185

  Standart

  Ötrofikasyon sulak alan ekosistemlerini bozarak burada yaşayan kuş, balık ve diğer canlıların azalmasına ya da yok olmasına neden olabilir.

  Ötrifikasyon denizlerde tabaka oluşturusa diplere güneş ışığı gelemeyeceğinden dipsuyunun oksijen emilimi imkansız hale gelir.

  Ötrofikasyonun ileri safhalarında oksijen tükeneceği için ilgili sistem önce bataklığa sonra çayıra dönüşerek su formundan kara formuna geçer. Bu özellikle göllerde ve haliçlerde rastlanan bir durumdur ki
  Bilindiği gibi Haliç'te bu süreçler yaşanmıştır
  Bünyamin

 3. #3
  Vip Üye bnymnblr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2009
  Yaş
  41
  Mesajlar
  1.158
  Tecrübe Puanı
  185

  Standart

  Tabiki bu fitoplanktonlar ile beslenen balıklar var. Ancak olay iyiden iyiye ötrofikasyon sürecine doğru ilerlerse "oksijensizlik" sorunu ortaya çıkar. Ötrofikasyon sonucu deniz suyunda oksijen olmazsa, balıklar bu çürükçül hale gelmiş yapıların olduğu bölümlere giremezler. Bu durumda bu bölgeler besin kaynağı olmaktan çıkar.

  Daha da önemlisi kirlenmeye bağlı olarak gelişen bu anormal olayın balıkların bu noktadan geçişleriyle değil, kirliliğin önlenmesiyle çözülecektir. Balıkların bu işe yapacağı katkı, kirliliğin gerçek boyutu karşısında komik kalacaktır. Onun için asıl yapılması gereken denizsuyunun kimyasını bozan bu atıksuların ileri biyolojik arıtmadan geçirilmesi hususudur.

  Ancak Boğazlardan balıkların geçişi önemlidir. Bu da ayrı bir husustur. Balıkların göç yollarında avlanması ve büyük teknelerde 3 mil sınırının gözetilmemesi endişe verici durumlardır. Ancak temel sorun deniz suyu kimyasındaki değişmelerdir. Bunlar asıl sorun. Denizlerimiz deniz olmadan balık üreten hale gelemez.

  Balıkların geçişine izin verilmesiyle kaykayın azalacağını söyleyen Yorumların bilimsel çevrelerce yapılması ise akla çok daha büyük soru işaretlerini getirmektedir.

  Denizlere kirlilik verilsin. Sonra bu verilen kirliliği yaşamsal biyolojik zincirlerle absorbe ederek ve dağıtarak canlıların bünyesinde yaşama dönüştürelim. Olacak iş mi? Öncelikle Sürdürülebilir Balıkçılık için denizlerin kabul edebileceği kirlilik miktarını anlamamız lazım.

  Sağlıcakla Kalın.
  Bünyamin

 4. #4
  Vip Üye bnymnblr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2009
  Yaş
  41
  Mesajlar
  1.158
  Tecrübe Puanı
  185

  Standart

  Berrak su, temiz suyu ifade eden bir özellik değildir. O berrak denilen suyun içerisinde iyonize olmuş ağır metal iyonları deniz suyunun kimyasını tehlikeye sokan asıl gizli tehdittir. Bunların anlaşılabilmesi için deniz suyunun içerisindeki mineral oranlarının tespit edilerek ona göre bir yaklaşımda bulunmak daha doğru olacaktır. Ancak bazen kuzey yönlü rüzgarlar denizsuyunda görünümde berraklığa neden olduğu birçok balıkçıdan dinlemişimdir. Ayrıca Haliçteki kolektörler çalıştırılınca su cam gibi berrak olmaya başlar. Bu devamlı gördüğümüz bir hadisedir.
  Bünyamin

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
BALIKCI FORUM