KEBAN İÇ SU ÜRÜNLERİ YETİŞTİRİCİLERİ ÜRETİCİ BİRLİĞİ KONGRESİ YAPILDI
Birlik Başkanı Kaya: “Krizin olduğu dönemde herkesin battığı, şirketlerin kapandığı bir dönemde balıkçılık sektörü hızlı bir şekilde gelişmektedir.”

Elazığ`ın Keban İlçesinde İç Su Ürünleri Yetiştiricileri Üretici Birliği 2. Olağan Kongresini yapıldı. Keban Çırçır Alabalık Tesislerinde yapılan kongrede, Birlik Başkanlığa tek listeyle katılan eski başkan Tuncay Kaya, kullanılan 17 oyun tamamını alarak yeniden seçildi.

Kaya, seçimin ardından yaptığı konuşmada, geçen yıl sektör olarak büyük zorluklar yaşadıklarını, buna rağmen ilçede alt düzeyde olan balık yetiştiriciliğini üst seviyeye ulaştırdıklarını söyledi.

Batı bölgelerindeki balık yetiştiricilerinin kendilerinden iyi durumda olduklarını sandıklarını, ancak yaptıkları ziyarette Keban`daki balık yetiştiriciliğinin daha ileri seviyede olduğunu gördüklerini anlatan Kaya, o bölgedeki balıkçıların kendilerinden pazar konusunda yardım istediklerini kaydetti.

Kendilerinin ise önce bu bölgedeki balıkçıların durumlarını iyileştirmeyi hedeflediklerini ifade eden Kaya, ``İlçemizdeki balıkçılık sektörü umut vermektedir. Bizler büyüdükçe pazarımız da büyümektedir. Eskiden pazarlama sıkıntımız vardı şimdi pazarlama sıkıntımız yoktur. Şu anki sıkıntımız yem fiyatlarının yüksekliğine karşılık balık fiyatlarının düşük olması`` dedi.

Kaya, balık yetiştiriciliğinde Keban`ın cazibesinin arttığını, artık ürünlerini ihraç ettiklerini dile getirdi.

Kaya, şunları söyledi: ``Allah`a çok şükür çok para kazanamasak da en azında çarkımızın dönmesi için çalışmalarımıza devam etmekteyiz. Krizin olduğu dönemde herkesin battığı, şirketlerin kapandığı bir dönemde balıkçılık sektörü hızlı bir şekilde gelişmektedir. Ama biz bu hızın farkında değiliz. Geçen yıl ile bu yılı bir değerlendirin. Biz balıkçılar iyi yoldayız.``
Kongreye katılan Tarım İl Müdürlüğü destekleme şube müdürü Şemsi Reşit Bilici de kongrenin hayırlı olmasını diledi.


Kaynak : El Aziz Gazetesi