OSTEICHTHYES (KEMİKLİ BALIKLAR)

ALTSINIF: OSTEICHTHYES (KEMİKLİ BALIKLAR)

TAKIM : CHONDROSTEI (ACIPENSERIFORMES)

1. Familya : ACIPENSERIDAE (MERSİN BALIKLARI)

Acipenser gueldenstaedti Brandt, 1833 (Rus Mersin Balığı)
Acipenser nudiventris Lovetzky, 1828 (Mersin Balığı)
Acipenser stellatus Pallas, 1771 (Mersin Balığı)
Acipenser sturio Linnaeus, 1758 (Kolan Balığı)
Huso huso (Linnaeus, 1758) (Mersin Morinası)

TAKIM : ISOSPONDYLI (CLUPEIFORMES) (ESAS SARDALYALAR)

2. Familya : CLUPEIDAE (SARDALYALAR)

Alosa caspia (Eichwald, 1838) (Tırsi)
Alosa caspia bulgarica Drensky, 1934 (Tırsi)
Alosa caspia nordmanni Antipa,1906 (Tırsi)
Alosa caspia palaeostomi (Sadowsky, 1934) (Tırsi)
Alosa caspia tanaica (Grimm, 1901) (Tırsi)
Alosa fallax nilotica (E.Geoffroy Saint-Hilaire, 1808) (Tırsi)
Alosa pontica (Eichwald,1838) (Tırsi)
Clupeonella cultriventris (Nordmann, 1840) (Tırsi)
Dussumieria elopsoides Valenciennes, 1847 (Hint Sardalyası)
Etrumeus teres (Dekay, 1842) (Akdeniz hamsisi)
Herklotsichthys punctatus (Ruppell, 1837) (Sardalya)
Sardina pilchardus (Walbaum, 1792) (Sardalya)
Sardinella aurita Valenciennes, 1847 (Büyük Sardalya)
Sardinella maderensis (Lowe, 1839) (Tirsi)
Sprattus sprattus (Linnaeus, 1758) (Çaça)

3. Familya : ENGRAULIDAE (HAMSİLER)

Engraulis encrasicolus (Linnaeus,1758) (Hamsi)

4. Familya : GONOSTOMATIDAE (IŞILDAK BALIKLARI)

Cyclothone braueri Jespersen & Taning, 1926 (Işıldak Balığı)

5. Familya : STERNOPTYCHIDAE (BALTA BALIKLARI)

Argyropelecus hemigymnus Cocco, 1829 (Işıldak Balığı)
Maurolicus muelleri (Gmelin, 1788) (Işıldak Balığı)

6. Familya : PHOTICHTHYIDAE

Vinciguerria attenuata (Cocco, 1838) (Işıldak Balığı)

7. Familya : CHAULIODONTIDAE (ENGEREK BALIKLARI)

Chauliodus sloani Schneider, 1801 (Engerek Balığı)

8. Familya : STOMIIDAE (KOCAAğIZ BALIKLARI)

Stomias boa (Risso, 1810) (Kocaağız Balığı)

9. Familya : SALMONIDAE (ALABALIKLAR)

Salmo trutta labrax Pallas, 1811 (Deniz Alası)

10. Familya : ARGENTINIDAE (CAMGÖZLÜLER)

Argentina sphyraena Linnaeus, 1758 (Derinsu Gümüş Balığı)

TAKIM : INIOMI (SCOPELIFORMES) (IŞIKLI SARDALYALAR)

11. Familya : AULOPIDAE (FİLAMENTLİ ZURNA BALIKLARI)

Aulopus filamentosus (Bloch,1792) (Filamentli Zurna Balığı)

12. Familya : SYNODONTIDAE (KERTENKELE BALIKLARI, ZURNA BALIKLARI)

Synodus saurus (Linnaeus,1758) (ZuLobianchia dofleinirna Balığı, Lokum Balığı, İskarmoz)
Saurida undosquamis (Richardson, 1848) (Zurna Balığı, Lokum Balığı, İskarmoz)

13. Familya : CHLOROPHTHALMIDAE (YEŞİL GÖZLÜLER, ÖRÜMCEK BALIKLARI)

Chlorophthalmus agassizi Bonaparte, 1840 (Yeşilgöz Balığı)
Bathypterois mediterraneus Bauchot, 1962 (Örümcek Balığı)

14. Familya : MYCTOPHIDAE (IŞILDAK BALIKLARI)

Benthosema glaciale (Reinhardt, 1837) (Işıldak Balığı)
Ceratoscopelus maderensis (Lowe, 1839) (Işıldak Balığı)
Diaphus holti Taning, 1918 (Işıldak Balığı)
Diaphus metopoclampus (Cocco, 1829) (Işıldak Balığı)
Hygophum benoiti (Cocco, 1838) (Işıldak Balığı)
Lampanyctus crocodilus (Risso, 1810) (Işıldak Balığı)
Lobianchia dofleini (Zugmayer, 1911) (Işıldak Balığı)
Myctophum punctatum Rafinesque, 1810 (Işıldak Balığı)

15. Familya : PARALEPIDIDAE (YALANCI ZARGANALAR)

Sudis hyalina Rafinesque, 1810 (Yalancı Zargana Balığı-Derin Deniz Turnası)

TAKIM : APODES (ANGUILLIFORMES) (YILANBALIKLARI)

16. Familya : ANGUILLIDAE (YILANBALIKLARI)

Anguilla anguilla (Linneaeus, 1758) (Tatlısu Yılan Balığı)

17. Familya : MURAENIDAE (MÜRENLER)

Gymnothorax unicolor (Delaroche, 1809) (Kahverengi Müren Balığı)
Muraena helena Linnaeus, 1758 (Müren Balığı)

18. Familya : XENOCONGRIDAE

Chlopsis bicolor Rafinesque, 1810 (İki Renkli Yalancı Müren)

19. Familya : CONGRIDAE (MIĞRILAR)

Ariosoma balearicum (Delaroche, 1809) (Mığrı)
Conger conger ([Artedi, 1738] Linnaeus, 1758) (Mığrı)
Gnathophis mystax (Delaroche, 1809) (Mığrı)

20. Familya : OPHICHTHIDAE (YILANKURDU BALIKLARI)

Dalophis imberbis (Delaroche, 1809) (Yılan Balığı)
Echelus myrus (Linnaeus, 1758) (Mırmır Yılan Balığı)
Ophichthus rufus (Rafinesque, 1810) (Yılankurdu Balığı)
Ophisurus serpens Linnaeus,1758 (Dikenli Yılan Balığı)

TAKIM : SYNENTOGNATHI (BELONIFORMES) (ZARGANALAR)

21. Familya : BELONIDAE (ZARGANALAR)

Belone belone (Linnaeus, 1761) (Zargana)
Belone belone euxini Gunther, 1866 (Zargana)
Belone belone gracilis Lowe, 1839 (Zargana)
Belone svetovidovi Collette & Parin, 1970 (Zargana)
Tylosurus acus imperialis (Rafinesque, 1810) (Zargana)

22. Familya : SCOMBERESOCIDAE (ZARGANALAR)

Scomberesox saurus (Walbaum, 1792) (Zargana)

23. Familya : EXOCOETIDAE (UÇANBALIKLAR)

Cheilopogon heterurus (Rafinesque, 1810) (Uçan Balık)
Hirundichthys rondeletii (Valenciennes, 1846) (Uçan Balık)
Parexocoetus mento (Valenciennes, 1846) (Uçan Balık)

24. Familya : HEMIRAMPHIDAE (YARIMGAGA BALIKLARI)

Hemiramphus far (Forsskal, 1775) (Çomak Balığı, İbikli)
Hyporhampus picarti (Valenciennes, 1846) (Çomak Balığı, İbikli)

TAKIM : MICROCYPRINI (CYPRINODONTIFORMES)

25. Familya : CYPRINODONTIDAE (DİŞLİ SAZANCIKLAR)

Aphanius dispar (Ruppell, 1828) (Dişli Sazancık)
Aphanius fasciatus (Nardo, 1827) (Dişli Sazancık)

TAKIM : SOLENICHTHYES (SYNGNATHIFORMES) (BORU BALIKLARI)

26. Familya : MACRORHAMPHOSIDAE (BORU BALIKLARI)

Macroramphosus scolopax (Linnaeus, 1758) (Boru Balığı)

27. Familya : SYNGNATHIDAE (DENİZ İĞNELERİ, DENİZ ATLARI)

Hippocampus hippocampus (Linnaeus,1758) (Denizatı)
Hippocampus ramulosus Leach, 1814 (Denizatı)
Nerophis ophidion (Linnaeus,1758) (Deniziğnesi)
Syngnathus abaster Risso, 1826 (Deniziğnesi)
Syngnathus acus Linnaeus, 1758 (Deniziğnesi)
Syngnathus phlegon Risso, 1826 (Deniziğnesi)
Syngnathus schmidti Popov, 1928 (Deniziğnesi)
Syngnathus tenuirostris Rathke, 1837 (Deniziğnesi)
Syngnathus typhle Linnaeus, 1758 (Deniziğnesi)
Syngnathus variegatus Pallas, 1811 (Deniziğnesi)

28.Familya: FISTULARIDAE

Fistularia commersonii Rüppell, 1838 (Çomak balığı)

TAKIM : THORACOSTEI (GASTEROSTEIFORMES) (DİKENCELER)

29. Familya : GASTEROSTEIDAE (DİKENCELER)

Gasterosteus aculeatus Linnaeus, 1758 (Dikence Balığı)

TAKIM : ANACANTHINI (GADIFORMES) (MEZGİTLER)

30. Familya : MACROURIDAE (FARE KUYRUKLULAR)

Coelorhynchus coelorhynchus (Risso, 1810) (Fare Balığı)
Hymenocephalus italicus Giglioli, 1884 (Kılkuyruk Fare Balığı)
Nezumia aequalis (Gunther, 1878) (Fare Balığı)
Nezumia sclerorhynchus (Valenciennes, 1838) (Fare Balığı)
Trachyrhynchus trachyrhynchus (Risso, 1810) (Uzun Burunlu Fare Balığı)

31. Familya : MERLUCCIIDAE (BERLAM BALIKLARI)

Merluccius merluccius (Linnaeus, 1758) (Bakalyaro-Berlam)

32. Familya : GADIDAE (MEZGİT BALIKLARI)

Gadiculus argenteus argenteus Guichenot, 1850 (Pamukçuk Balığı)
Merlangius merlangus euxinus (Nordmann, 1840) (Mezgit)
Micromesistius poutassou (Risso, 1826) (Derinsu Mezgiti, Mavi Mezgit)
Trisopterus minutus capelanus (Lacepede, 1800) (Tavuk Balığı)
Antonogadus megalokynodon (Kolombatovic, 1894) (Küçük Gelincik)
Gaidropsarus meditrraneus (Linnaeus,1758) (Gelincik Balığı)
Gaidropsarus vulgaris (Cloquet, 1824) (Gelincik Balığı)
Molva dipterygia macrophthalma (Rafinesque, 1810) (Uzun gelincik)
Phycis blennoides (Brunnich, 1768) (Gelincik Balığı)
Phycis phycis (Linnaeus, 1766) (Gelincik Balığı)

33. Familya : MORIDAE

Mora moro (Risso, 1810)
Gadella maraldi (Risso, 1810)

TAKIM : ALLOTRIOGNATHI (LAMPRIDIFORMES) (PARLAYAN BALIKLAR)

34. Familya : REGALECIDAE (KURDELA BALIKLARI)

Regalecus glesne Ascanius, 1772 (Büyük Kurdela Balığı)

35. Familya : TRACHIPTERIDAE (KAĞITBALIKLARI)

Trachpterus trachypterus (Gmelin, 1789) (Kağıt Balığı)
Zu cristatus (Bonelli, 1820) (Tepeli Kağıt Balığı)

36. Familya : LOPHOTIDAE

Lophotus lacepedei Giorna, 1809

TAKIM : BERYCOMORPHI (BERYCIFORMES)

37. Familya : TRACHICHTHYIDAE (KEMİKBAŞLILAR)

Hoplostethus mediterraneus Cuvier, 1829 (Kütük Balığı)

38. Familya : HOLOCENTRIDAE (ASKER BALIKLARI)

Sargocentrum rubrum (Forsskal, 1775) (Asker Balığı, Hindistan Balığı, Naylon Balığı, Sincap Balığı)

TAKIM : ZEOMORPHI (ZEIFORMES)

39. Familya : ZEIDAE (DÜLGER BALIKLARI)

Zeus faber Linnaeus, 1758 (DÜlger Balığı, Peygamber Balığı)

40. Familya : CAPROIDAE (PERİ BALIKLARI)

Capros aper (Linnaeus, 1758) (Peri Balığı)

TAKIM : PERCOMORPHI (PERCIFORMES) (LEVREKLER)

41. Familya : SERRANIDAE (HANİ BALIKLARI)

Anthias anthias (Linnaeus, 1758) (Berber Balığı)
Callanthias ruber (Rafinesque, 1810) (Berber Balığı)
Epinephelus aeneus (E.Geoffroy Saint-Hilarie, 1817) (Lahos)
Epinephelus alexandrinus (Valenciennes, 1828) (Lahos )
Epinephelus caninus (Valenciennes, 1843) (Orfoz)
Epinephelus guaza (Linnaeus, 1758) (Orfoz)
Ephinephelus haifensis Ben-Tuvia, 1953 (Orfoz, Börtlek, Arap)
Mycteroperca rubra (Bloch, 1793) (Taş Hanisi)
Polyprion americanus (Schneider,1801) (İskorpit Hanisi)
Serranus cabrilla (Linnaeus, 1758) (Asıl Hani)
Serranus hepatus (Linnaeus, 1758) (Benekli Hani)
Serranus scriba (Linnaeus, 1758) (Çizgili Hani)

42. Familya : MORONIDAE (LEVREK BALIKLARI)

Dicentrarchus labrax (Linnaeus, 1758) (Levrek)
Dicentrarchus punctatus (Bloch, 1792) (Benekli Levrek)

43. Familya : TERAPONIDAE (İSPAROZ BALIKLARI)

Pelates quadrilineatus (Bloch, 1790) (Çizgili İsparoz)

44. Familya : APOGONIDAE (KARDİNAL BALIKLARI)

Apogon imberbis (Linnaeus, 1758) (Kardinal Balığı)
Apogon nigripinnis Cuvier, 1838 (Kardinal Balığı)
Epigonus telescopus (Risso, 1810) (Küçük Kardinal Balığı)
Microichthys coccoi Ruppell, 1852 (Derinsu Kardinal Balığı)

45. Familya : CEPOLIDAE (KURDELA BALIKLARI)

Cepola rubescens Linnaeus, 1766 (Kurdele Balığı)

46. Familya : POMATOMIDAE (LÜFERLER)

Pomatomus saltator (Linnaeus, 1766) (Lüfer)

47. Familya : CARANGIDAE (İSTAVRİTLER)

Alectis alexandrinus (E.Geoffroy Saint-Hilaire, 1817) (İskender Balığı)
Alepes djeddaba (Forskkal, 1775) (Çatal Balığı)
Campogramma glaycos (Lacepede, 1801) (Çıplak)
Caranx crysos (Mitchill, 1815) (Kral Balığı)
Caranx hippos (Linnaeus, 1766) (Kral Balığı)
Caranx rhonchus E.Geoffroy Saint-Hilaire, 1817 (Kral Balığı)
Lichia amia (Linnaeus, 1758) (Akya)
Naucrates ductor (Linnaeus, 1758) (Malta Palamutu, Kılavuz Balığı)
Pseudocaranx dentex (Schneider, 1801) (Kral Balığı)
Seriola dumerili (Risso, 1810) (Sarı Kuyruk)
Trachinotus ovatus (Linnaeus, 1758) (Yaladerma)
Trachurus mediterraneus (Steindachner, 1868) (Sarıkuyruk İstavrit)
Trachurus picturatus (Bowdich, 1825) (İstavrit)
Trachurus trachurus (Linnaeus, 1758) (Karagöz İstavrit)

48. Familya : CORYPHAENIDAE (LAMBUGA BALIKLARI)

Coryphaena hippurus Linnaeus, 1758 (Lambuga)

49. Familya : BRAMIDAE (BALTABAŞ BALIKLARI)

Brama brama (Bonnaterre, 1788) (Balta Balığı)

50. Familya : LOBOTIDAE (ÜÇKUYRUK BALIKLARI)

Lobotes surinamensis (Bloch, 1790) (Üç Kuyruk Balığı, Tahta Balığı)

51. Familya : LEIOGNATHIDAE (EKSİ BALIKLARI)

Leiognathus klunzingeri (Steindachner, 1898) (Eksi Balığı)

52. Familya : HAEMULIDAE (GARGUR BALIKLARI)

Pomadasys incisus (Bowdich, 1825) (Gargur)

53. Familya : SCIAENIDAE (GÖLGE BALIKLARI)

Argyrosomus regius (Asso, 1801) (Sarı Ağız, Yağlı Dramos)
Sciaena umbra Linnaeus, 1758 (Kaya Levreği, İşkine)
Umbrina cirrosa (Linnaeus, 1758) (Minakop, Kötek Balığı)

54. Familya : SILLAGINIDAE (GÜMÜŞ SİLLAGOLAR)

Sillago sihama (Forsskal, 1775) (Sivriburun Gümüş)

55. Familya : MULLIDAE (BARBUNYALAR)

Mullus barbatus Linnaeus, 1758 (Barbunya)
Mullus surmuletus Linnaeus, 1758 (Tekir)
Upeneus moluccensis (Bleeker,1855) (Paşa Barbunu)
Upeneus pori (Ben-Tuvia & Golani, 1989) (Paşa Barbunu)

56. Familya : PEMPHERIDAE (ÇÖPÇÜ BALIKLARI)

Pempheris vanicolensis Cuvier, 1831 (Üçgen Balığı, Yaprak Balığı)

57. Familya : SPARIDAE (MERCAN BALIKLARI)

Boops boops (Linnaeus, 1758) (Kupes)
Dentex dentex (Linnaeus, 1758) (Sinagrit)
Dentex gibbosus (Rafinesque, 1810) (Trança)
Dentex macrophthalmus (Bloch, 1791) (Patlakgöz Mercan)
Dentex maroccanus Valenciennes, 1830 (Fas Mercanı)
Diplodus annularis (Linnaeus, 1758) (Isparoz)
Diplodus cervinus cervinus (Lowe, 1841) (Çizgili Mercan)
Diplodus puntazzo (Gmelin, 1789) (Sivriburun Karagöz)
Diplodus sargus (Linnaeus, 1758) (Sargos)
Diplodus vulgaris (E. Geoffroy Saint-Hilaire, 1817) (Karagöz)
Lithognathus mormyrus (Linnaeus, 1758) (Mırmır)
Oblada melanura (Linnaeus, 1758) (Melanura, Minanur)
Pagellus acarne (Risso, 1826) (Yabani Mercan)
Pagellus bogaraveo (Brunnich, 1768) (Mandagöz Mercan)
Pagellus erythrinus (Linnaeus, 1758) (Kırma Mercan)
Pagrus auriga (Valenciennes, 1843) (Çizgili Mercan)
Pagrus caeruleostictus (Valenciennes, 1830) (Yalancı Trança)
Pagrus pagrus (Linnaeus, 1758) (Fangri)
Sarpa salpa (Linnaeus, 1758) (Salpa)
Sparus aurata Linnaeus, 1758 (Çipura)
Spondyliosoma cantharus (Linnaeus,1758) (Iskatari)

58. Familya : CENTRACANTHIDAE (İZMARİTLER)

Centracanthus cirrus Rafinesque, 1810 (İstrangilos)
Spicara flexuosa Rafinesque, 1810 (İzmarit)
Spicara maena (Linnaeus, 1758) (Beyazgöz)
Spicara smaris (Linnaeus, 1758) (Istrangilos)

59. Familya : POMACENTRIDAE (PAPAZ BALIKLARI)

Chromis chromis (Linnaeus, 1758) (Papaz Balığı, Çatalkuyruk)

60. Familya : LABRIDAE (LAPİNLER)

Acantholabrus palloni (Risso, 1810) (Derinsu Lapini)
Coris julis (Linnaeus, 1758) (Gelin Balığı)
Ctenolabrus rupestris (Linnaeus, 1758) (Çırçır, Ot Balığı)
Labrus bergylta Ascanius, 1767 (Lapin)
Labrus bimaculatus Linnaeus, 1758 (Lapin)
Labrus merula Linnaeus, 1758 (Lapin)
Labrus viridis Linnaeus, 1758 (Lapin)
Pteragogus pelycus Randall, 1981 (Flamentli Çırçır)
Symphodus cinereus (Bonnaterre, 1788) (Çırçır)
Symphodus doderleini Jordan, 1891 (Çırçır)
Symphodus mediterraneus (Linnaeus, 1758) (Çırçır)
Symphodus melanocercus (Risso, 1810) (Çırçır)
Symphodus melops (Linnaeus, 1758) (Çırçır)
Symphodus ocellatus (Forsskal, 1775) (Çırçır)
Symphodus roissali (Risso, 1810) (Çırçır)
Symphodus rostratus (Bloch, 1797) (Çırçır)
Symphodus tinca (Linnaeus, 1758) (Çırçır)
Thalassoma pavo (Linnaeus, 1758) (Gün Balığı)
Xyrichthys novacula (Linnaeus, 1758) (Ustura Balığı)

61. Familya : SCARIDAE (PAPAĞAN BALIKLARI)

Sparisoma cretense (Linnaeus, 1758) (Iskaroz, Papağan Balığı)

62. Familya : AMMODYTIDAE (KUM BALIKLARI)

Gymnammodytes cicerelus (Rafinesque, 1810) (Kum Balığı)

63. Familya : TRACHINIDAE (TRAKONYALAR)

Echiichthys vipera (Cuvier, 1839) (Varsam)
Trachinus araneus Cuvier, 1829 (Kum Trakonyası)
Trachinus draco Linnaeus, 1758 (Trakonya)
Trachinus radiatus Cuvier, 1829 (Trakonya)

64. Familya : URANOSCOPIDAE (GÖĞE BAKANLAR)

Uranoscopus scaber Linnaeus, 1758 (Tiryaki Balığı, Kurbağa Balığı)

65. Familya : SIGANIDAE (SOKAR BALILARI)

Siganus luridus (Ruppell, 1828) (Sokar Balığı)
Siganus rivulatus Forsskal, 1775 (Esmer Sokar Balığı)

66. Familya : GEMPYLIDAE (YAĞ BALIKLARI)

Ruvettus pretiosus Cocco, 1829 (Kalas Balığı)

67. Familya : TRICHIURIDAE (KILKUYRUK BALIKLARI)

Lepidopus caudatus (Euphrasen, 1788) (Palaska Balığı)
Trichiurus lepturus Linnaeus, 1758 (Kılkuyruk Balığı)

68. Familya : SCOMBRIDAE (USKUMRULAR)

Auxis rochei (Risso, 1810) (Gobene Balığı)
Euthynnus alletteratus (Rafinesque, 1810) (Yazılı Orkinos)
Katsuwonus pelamis (Linnaeus, 1758) (Çizgili Tonito)
Orcynopsis unicolor (E.Geoffroy Saint-Hilaire, 1817) (Ak Palamut)
Sarda sarda (Bloch, 1793) (Palamut)
Scomber japonicus Houttuyn, 1782 (Kolyoz)
Scomber scombrus Linnaeus, 1758 (Uskumru)
Scomberomorus commerson (Lacepede, 1800) (Palamut Kolyozu)
Thunnus alalunga (Bonnaterre, 1788) (Orkinoz)
Thunnus thynnus (Linnaeus, 1758) (Ton Balığı)

69. Familya : LUVARIDAE (İMPARATOR BALIKLARI)

Luvarus imperialis Rafinesque, 1810 (İmparator Balığı)

70. Familya : ISTIOPHORIDAE (MARLİN BALIKLARI)

Tetrapturus belone Rafinesque, 1810 (Akdeniz Zıpkın Balığı)

71. Familya : XIPHIIDAE (KILIÇ BALIKLARI)

Xiphias gladius Linnaeus, 1758 (Kılıç Balığı)

72. Familya : GOBIIDAE (KAYA BALIKLARI)

Aphia minuta (Risso, 1810) (Beyaz Kayabalığı)
Deltentosteus quadrimaculatus (Valenciennes, 1837) (Kayabalığı)
Gobius auratus Risso, 1810 (Altın Kayabalığı)
Gobius bucchichi Steindachner, 1870 (Kayabalığı)
Gobius cobitis Pallas, 1811 (Kayabalığı)
Gobius cruentatus Gmelin, 1789 (Kayabalığı)
Gobius geniporus Valenciennes, 1837 (Kayabalığı)
Gobius niger Linnaeus, 1758 (Kömürcü Kayabalığı)
Gobius paganellus Linnaeus, 1758 (Kayabalığı)
Gobius vittatus Vinciguerra, 1883 (Çizgili Kayabalığı)
Knipowitschia caucasica (Kawrajsky in Berg, 1916) (Kayabalığı)
Lesueurigobius friesii (Malm, 1874) (Kayabalığı)
Lesueurigobius suerii (Risso, 1810) (Kayabalığı)
Mesogobius batrachocephalus (Pallas, 1811) (Kayabalığı)
Neogobius cephalarges (Pallas, 1811) (Kayabalığı)
Neogobius eurycephalus (Kessler, 1874) (Kayabalığı)
Neogobius fluviatilis (Pallas, 1811) (Tatlısu Kayabalığı)
Neogobius gymnotrachelus (Kessler, 1857) (Kayabalığı)
Neogobius melanostomus (Pallas, 1811) (Kayabalığı)
Neogobius platyrostris (Pallas, 1811) (Kayabalığı)
Neogobius ratan (Nordmann, 1840) (Kayabalığı)
Oxyurichthys papuensis (Valenciennes,1837) (Kayabalığı)
Pomatoschistus bathi Miller, 1982 (Küçük Kayabalığı)
Pomatoschistus marmoratus (Risso, 1890) (Küçük Kayabalığı)
Pomatoschistus minutus (Pallas, 1770) (Küçük Kayabalığı)
Pomatoschistus pictus adriaticus Miller, 1972 (Küçük Kayabalığı)
Proterorhinus marmoratus (Pallas, 1811) (Kayabalığı)
Thorogobius ephippiatus (Lowe, 1839) (Kayabalığı)
Zosterisessor ophiocephalus (Pallas, 1811) (Saz Kayabalığı)

73. Familya : CALLIONYMIDAE (ÜZGÜN BALIKLARI)

Callionymus fasciatus Valenciennes, 1837 (Üzgün Balığı)
Callionymus filamentosus Valenciennes, 1837 (Üzgün Balığı)
Callionymus lyra Linnaeus, 1758 (Üzgün Balığı)
Callionymus maculatus Rafinesque, 1810 (Üzgün Balığı)
Callionymus pusillus Delaroche, 1809 (Üzgün Balığı)
Callionymus risso Le Sueur, 1814 (Üzgün Balığı)
Synchiropus phaeton (Gunther, 1861) (Üzgün Balığı)

74. Familya : BLENNIIDAE (HOROZBİNALAR)

Aidablennius sphynx (Valenciennes, 1836) (Horozbina)
Blennius ocellaris Linnaeus, 1758 (Horozbina)
Coryphoblennius galerita (Linneaus, 1758) (Horozbina)
Lipophrys adriaticus (Steindachner & Kolombatovic, 1883) (Horozbina)
Lipophrys basiliscus (Valenciennes, 1836) (Horozbina)
Lipophrys canevai (Vinciguerra, 1880) (Horozbina)
Lipophrys dalmatinus (Steindachner & Kolombatovic, 1883) (Horozbina)
Lipophrys nigriceps nigriceps (Vinciguerra, 1883) (Horozbina)
Lipophrys pavo (Risso, 1810) (Horozbina)
Lipophrys trigloides (Valenciennes, 1836) (Horozbina)
Parablennius gattorugine (Brunnich, 1786) (Horozbina)
Parablennius incognitus (Bath, 1968) (Horozbina)
Parablennius rouxi (Cocco, 1833) (Horozbina)
Parablennius sanguinolentus (Pallas, 1811) (Horozbina)
Parablennius tentacularis (Brunnich, 1768) (Horozbina)
Parablennius zvonimiri (Kolombatovic, 1892) (Horozbina)
Petroscirtes ancylodon Ruppell, 1838 (Horozbina)
Scartella cristata (Linnaeus, 1758) (Horozbina)

75. Familya : CLINIDAE (PULLU HOROZBİNALAR)

Clinitrachus argentatus (Risso, 1810) (Arı Balığı)

76. Familya : TRIPTERYGIIDAE (ÜÇ YÜZGEÇLİ HOROZBİNALAR)

Tripterygion melanurus Guichenot, 1845 (Karabaş Balığı)
Tripterygion tripteronotus (Risso, 1810) (Karabaş Balığı)
Tripterygion delaisi Cadenat & Blache, 1971 (Karabaş Balığı)

77. Familya : BYTHITIDAE

Bellottia apoda Giglioli, 1883

78. Familya : OPHIDIIDAE (KAYIŞ BALIKLARI)

Ophidion barbatum Linnaeus, 1758 (Kayış Balığı)
Ophidion rochei Muller, 1845 (Kayış Balığı)

79. Familya : CARAPIDAE (İNCİ BALIKLARI)

Carapus acus (Brunnich, 1768) (İnci Balığı)

80. Familya : CENTROLOPHIDAE (KARA BALIKLAR)

Centrolophus niger (Gmelin, 1789) (Kara Balık)

81. Familya : STROMAETIDAE (YILDIZ BALIKLARI)

Stromateus fiatola Linnaeus, 1758 (Yıldız balığı)

82. Familya : SPHYRAENIDAE (İSKARMOZ BALIKLARI)

Sphyraena chrysotaenia Klunzinger, 1884 (Turna Balığı, Iskarmoz)
Sphyraena sphyraena (Linnaeus, 1758) (Turna Balığı, Iskarmoz)
Sphyraena viridensis Cuvier, 1829 (Turna Balığı)
Sphyraena flavicauda Rüppell, 1838 (Turna balığı)

83. Familya : MUGILIDAE (KEFALLER)

Chelon labrosus (Risso, 1826) (Kefal, Mavraki)
Liza aurata (Risso, 1810) (Kefal, Altınbaş Kefal)
Liza carinataa (Ehrenberg, 1836) (Kefal)
Liza ramada (Risso, 1826) (Kefal, Ceyran)
Liza saliens (Risso, 1810) (Kefal)
Mugil cephalus Linnaeus, 1758 (Kefal, Has Kefal)
Mugil soiuy Basilewsky, 1855(Çin Kefali,Rus Kefali)
Oedalechilus labeo (Cuvier, 1829) (Kefal, Dudaklı Kefal)

TAKIM : ATHERINIFORMES (GÜMÜŞ BALIKLARI)

84. Familya : ATHERINIDAE (GÜMÜŞ BALIKLARI)

Atherina hepsetus Linnaeus, 1758 (Gümüş Balığı, Çamuka)
Atherina boyeri Risso, 1810 (Gümüş Balığı)
Atherinomorus lacunosus (Forster, 1801) (Gümüş Balığı)

TAKIM : SCLEROPAREI (SCORPAENIFORMES)

85. Familya : SCORPAENIDAE (İSKORPİTLER)

Helicolenus dactylopterus (Delaroche, 1809) (Derinsu İskorpiti)
Scorpaena elongata Cadenat, 1943 (İskorpit)
Scorpaena maderensis Valenciennes, 1833 (İskorpit)
Scorpaena notata Rafinesque, 1810 (Benekli İskorpit)
Scorpaena porcus Linnaeus, 1758 (Lipsoz)
Scorpaena scrofa Linnaeus, 1758 (İskorpit)

86. Familya : TRIGLIDAE (KIRLANGIÇ BALIKLARI)

Aspitrigla cuculus (Linnaeus, 1758) (Kırlangıç, Dikenli Kırlangıç)
Aspitrigla obscura (Linnaeus, 1758) (Kırlangıç)
Eutrigla gurnardus (Linnaeus, 1758) (Benekli Kırlangıç)
Lepidotrigla cavillone (Lacepede, 1801) (Kırlangıç)
Lepidotrigla dieuzeidei Audoin, 1973 (Kırlangıç)
Trigla lucerna Linnaeus, 1758 (Kırlangıç)
Trigla lyra Linnaeus, 1758 (Kırlangıç, Öksüz balığı)
Trigloporus lastoviza (Brunnich, 1768) (Kırlangıç, Mazak)

87. Familya : PERISTEDIIDAE (ÖKSÜZ BALIKLARI)

Peristedion cataphractum (Linnaeus,1758) (Dikenli Öksüz)

88. Familya : DACTYLOPERIDAE (UÇAN KIRLANGIÇLAR)

Dactylopterus volitans (Linnaeus,1758) (Uçan Kırlangıç Balığı)

TAKIM: HETEROSOMATA (PLEURONECTIFORMES)

89. Familya : CITHARIDAE (KANCAAĞIZ PİSİ BALIKLARI)

Citharus linguatula (Linnaeus,1758) (Kancaağız Pisi Balığı)

90. Familya : SCOPHTHALMIDAE (KALKANLAR)

Lepidorhombus boscii (Risso, 1810) (Benekli Pisi)
Lepidorhombus whiffiagonis (Walbaum, 1792) (Pisi Balığı)
Phrynorhombus regius (Bonnaterre, 1788) (Küçük Pisi Balığı)
Scophthalmus maeoticus (Pallas, 1811) (Kalkan)
Scophthalmus maximus (Linnaeus,1758) (Dişi Kalkan)
Scophthalmus rhombus (Linnaeus,1758) (Çivisiz Kalkan)

91. Familya : BOTHIDAE (PİSİ BALIKLARI)

Arnoglossus imperialis (Rafinesque, 1810) (Küçük Pisi Balığı)
Arnoglossus kessleri Schmidt, 1915 (Küçük Pisi Balığı)
Arnoglossus laterna (Walbaum, 1792) (Küçük Pisi Balığı)
Arnoglossus rueppelli (Cocco, 1844) (Küçük Pisi Balığı)
Arnoglossus thori Kyle, 1913 (Küçük Pisi Balığı)
Bothus podas (Delaroche, 1809) (Pisi Balığı)

92. Familya : PLEURONECTIDAE (DERE PİSİLERİ)

Platichthys flesus luscus (Pallas, 1811) (Dere Pisisi)

93. Familya : SOLEIDAE (DİL BALIKLARI)

Buglossidium luteum (Risso, 1810) (Küçük Dil Balığı)
Dicologoglossa cuneata ([de la Pylaie] Moreau, 1881) (Dil Balığı)
Microchirus azevia (Capello, 1867) (Dil Balığı)
Microchirus ocellatus (Linnaeus, 1758) (Benekli Dil Balığı)
Microchirus variegatus (Donovan, 1808) (Lekeli Dil Balığı)
Monochirus hispidus Rafinesque, 1814 (Küçük Dil Balığı)
Solea impar Bennett, 1831 (Dil Balığı)
Solea kleinii [Risso] Bonaparte, 1833 (Dil Balığı)
Solea lascaris (Risso, 1810) (Dil Balığı)
Solea nasuta (Pallas, 1811) (Dil Balığı)
Solea solea (Linnaeus, 1758) (Dil Balığı)

94. Familya : CYNOGLOSSIDAE (SİVRİ KUYRUKLU DİL BALIKLARI)

Cynoglossus sinusarabici (Chabanaud, 1931) (Küçük Dil Balığı)
Symphurus nigrescens Rafinesque, 1810 (Küçük Dil Balığı)

TAKIM : DISCOCEPHALI (ECHENEIFORMES)

95. Familya : ECHENEIDIDAE (VANTUZ BALIKLARI)

Echeneis naucrates Linnaeus, 1758 (Kılavuz Balığı, Vantuz Balığı)
Remora australis (Bennett, 1840) (Kılavuz Balığı, Vantuz Balığı)
Remora remora (Linnaeus, 1758) (Kılavuz Balığı, Vantuz Balığı)

TAKIM : PLECTOGNATHI (TETRAODONTIFORMES)

96. Familya : BALISTIDAE (ÇÜTRE BALIKLARI, TETİK BALIKLARI)

Balistes carolinensis Gmelin, 1789 (Çütre Balığı, Yasemin Balığı)

97. Familya : MONACANTHIDAE (DİKENLİ ÇÜTRELER)

Stephanolepis diaspros Fraser & Brunner, 1940 (Dikenli Çütre)

98. Familya : TETRAODONTIDAE (BALON BALIKLARI)

Lagocephalus lagocephalus (Linnaeus, 1758) (Mavi Balon Balığı)
Lagocephalus spadiceus (Richardson, 1844) (Balon Balığı)
Sphoeroides pachygaster (Muller & Troschel, 1848) (Balon Balığı)
Lagocephalus suezensis Clark & Gohar, 1953 (Balon Balığı)

99. Familya : MOLIDAE (PERVANE BALIKLARI, AY BALIKLARI)

Mola mola (Linnaeus, 1758) (Pervane Balığı, Ay balığı)
Ranzania laevis (Pennant, 1776) (Uzun Pervane Balığı, Ay balığı)

TAKIM : XENOPTERYGII (GOBIESOCIFORMES)

100. Familya : GOBIESOCIDAE (ÖRDEK BALIKLARI)

Diplecogaster bimaculata (Bonnaterre, 1788) (Ördek Balığı)
Gouania wildenowi (Risso, 1810) (Ördek Balığı)
Lepadogaster candollei Risso, 1810 (Ördek Balığı)
Lepadogaster lepadogaster lepadogaster (Bonnaterre, 1788) (Ördek Balığı)

TAKIM : PEDICULATI (LOPHIIFORMES)

101. Familya : LOPHIIDAE (FENER BALIKLARI)

Lophius budegassa Spinola, 1807 (Fener Balığı)
Lophius piscatorius Linnaeus, 1758 (Fener Balığı)


TÜBİTAK:::Bilim ve Teknik:::2002