KIRLANGIÇ BALIĞI
Sıcak ve ılık denizlerin kıyı kesimlerinden 400 metreye kadar uzanan derinliklerinde yaşayan trigla familyasından kemiklibalık türündendir.
Bedeninin yanlarında sırttan karna doğru uzanan parelel çizgiler bulunur. Yandan görünüşü koni şeklindedir. Ağzı çok büyüktür. Dişleri kesici değildir. Göğüs yüzgeçlerinin ön yanında yüzgeçten ayrı üç adet sakal vardır. Bu sakallar balığın dipte yürümesini kumları çakılları karıştırmasını sağlar. Yaşamını diplerde oturarak ve gezinerek geçirir. Bu nedenle karnı beyazdır. Boyu 35-40 cm. ye ağırlığı da 4 kiloya kadar çıkar. Renkleri göz alıcıdır. Kırmızı pembe ve mavinin değişik tonları özellikle yelpaze şeklinde olan göğüs yüzgeçlerinde belirgindir. Göğüs yüzgeçlerini açtığında renkler bir gökkuşağını andırır.
Ülkemiz denizlerinde Karadeniz'de daha az olmak üzere bol bulunur. Başlıca beş türü vardır: Asıl kırlangıç benekli kırlangıç öksüz dikenli öksüz mazak.
Asıl kırlangıç parlak kırmızı renkli ve büyüktür. Bazılarının 8-l0 kilo ağırlığa çıktığı bile görülmüştür. Daha çok küçük sürüler halinde ve genel olarak da çift çift yaşarlar. Ufak balıklar istakoz ve çağanoz yavruları yiyerek geçinir. Yerli balık olarak kabul edilmesine karşılık Marmara ile Boğaz arasında gezinir.
Kırlangıç yakalanıp sandala alındığında (guruk guruk) diye sesler çıkarır. Bazı balıkçılar bunu ağladığına yorarlar. Oysa çok büyük yüzme keseleri olduğundan bu kesenin sıkışması sonucu dışarı çıkan havanın sesidir.
Benekli kırlangıç aşağı yukarı kırlangıcın aynısıdır. Yalnızca farklı olarak iki yanında benekleri vardır.
Mazak kırlangıçtan daha küçük bir türdür. En çok 25 cm. boya ulaşabilir. Başının yandan görünüşü ile barbunyayı andırır. Rengi kırlangıca göre daha koyu kırmızıdır.
Öksüz ise renginin pembe olması ile kırlangıçtan ayırt edilir Kırlangıç kadar iri olanları nadirdir.
Dikenli öksüz ise sırtından uzanan dikenlerin büyüklüğü ile öksüzden ayırt edilir.
Üremeleri yaz aylarında olur.
AVCILIĞI
En zevkli avcılığı tellibeden ile yapılanıdır. Oldukça da verimlidir. Yem olarak akyem kullanılır. Bütün yada fileto halinde oltaya takılır. Kırlangıç oltaya geldiğinde su seviyesine kadar çıkarılıp oradan ya kepçe ile ya da solungaçlarının altından baş işaret ve orta parmaklar ile tutularak alınır. Aksi halde bedeni koparır. İçeri alınan balıktan sonra oltayı hemen aynı yere koyuvermek gerekir. Çünkü genelde çift gezen bir balık olduğundan mutlaka eşi de aynı yerdedir.

PARAKETE İLE AVCILIĞI: En verimli avlanma şeklidir. Akyemler bütün olarak kullanılır. Öğle güneşinde atmak iki saat sonra çekmek gerekir. Kumluk yerlere atılır.
Ayrıca yemli köstekli ve zokalı oltalarla avcılığı yapılır. Bu avcılıkta iskandil dipte tutulup hafif kürek çekerek ya da akıntı tesiri ile kayarak avlanılır.