Karadeniz´de av sezonunu başlamasından bu yana geçen bir aylık sürede palamut avından beklediğini bulamayan kıyı balıkçıları hemen hergün denize açılmaya devam etseler de kasım ayında başlayacak olan kefal avından kasaları dolu dönmeyi umuyor.

Ordu´da balık hali kayıtlarına 150 kıyı balıkçısının geride kalan 1 ay içinde 1.500 palamut tutabildiği, normal geçen bir sezonda bir küçük balıkçının 500´e yakın palamut tutması gerektiği belirtildi.

Ordu´da 10 yıldır kıyı balıkçılığı yaptığının aktaran Ersen Can, "Bana göre 5 yılın en durgun sezonu geçiyor. Av yasağı kalkalı bir ay geçti benim kayığıma daha bir tane palamut girmedi.

Palamut soğuk seven bir balık deniz soğumayınca balık da derin ve soğuk sulardan çıkmadı. Bütün umudumuz kefal de ama o da zor görünüyor." diye konuştu.

Bu sezon palamudun olmamasını sıcak geçen havalara bağlayan Can, "Biz şundan kesinlikle eminiz dışarı denizden daha soğuk, çünkü balık tutarken üşüyünce denize giriyoruz. Deniz bize çok sıcak geliyor.

Eğer kasım-aralık ayı da sıcak giderse o zaman kefal de olmaz. Bundan da endişe duyuyoruz. Böyle olması halinde biz küçük balıkçılar ancak kafeslerin içine girip balık tutabilir. Bu küresel ısınmanın etkilere tam olarak ortaya konmalı." şeklinde konuştu.

Mehmet Tural ise 45 yıldır geçimini balıkçılık yaparak sağladığını, ancak bu sezon kadar durgun bir sezon hatırlamadığını ifade ediyor.

İlk günlerde çıkan istavritin de artık nadir görülmeye başladığını dile getiren Tural, "Bütün umudumuz önümüzdeki günlerde.

O zaman işler açılacak diye içimizde bir umut kırıntısı var. Palamut olmadığı için çifti 15- 20 YTL´ye satılıyor. Oysa bir 2 sezon önce bol palamut vardı balıkçı da kazandı halka ucuz balık yedi." diye konuştu.

Denize açılıp elleri boş döndüklerini dile getiren Engin Emek, "Belki ilerleyen günlerde hava soğursa palamut yalı tabir ettiğimiz kıyıdaki çukur yerlere gelebilir diye umudumuz var.

Olmasa da balık belki denk gelir diyerek her gece yine ağ germeye devam ediyoruz. Eğer kefal de olmaz ise o zaman küçük balıkçı gerçekten dara düşer. Çünkü bu yıl rus kefali dediğimiz havyarı için tuttuğumuz balık ta görünmedi." dedi.

Bundan 2 sezon önce palamut bolluğu yaşanmış, balığın çiftinin fiyatının 1 YTL´ye kadar düşmesi üzerine köylerde bile gezici araçlarla palamut satılmaya başlanmıştı.

O sezon hamsi olmamış, bunun üzerine balık hallerinde hamsi açık artıma ile satılmıştı. Geçen sene ise sezonun başında ise palamut denizlerde pek görülmezken hamsi kasım ayları civarında yoğun olarak avlanmış daha sonra sezon başındaki gibi görülmez olmuştu.

Öte yandan Ordu Meteoroloji İl Müdürlüğü´nden alınan bilgiye göre Karadeniz´de gerek karada gerek denizde 0,5 ila 1 derece arasında sıcaklık yüksekliğinin görüldüğü belirtildi. Küresel iklim değişikliğine bağlı olarak gerçekleşen bu sıcaklık değişikliğinin yanı sıra yağışlarda da azalma görüldüğü kaydedildi.