DenizTemiz Derneği/TURMEPA'nın da desteği ile 24–25 Ekim tarihlerinde Muğla'nın Datça ve Marmaris ilçelerinde düzenlenen Kıyı Günü etkinlikleri her yaştan ve her kesimden büyük ilgi gördü.

Çevre ve Orman Bakanlığı Çevresel Etki Değerlendirme ve Planlama Genel Müdürlüğü, Çevre ve Orman Bakanlığı Özel Çevre Koruma Kurumu Başkanlığı, Datça Belediyesi, DenizTemiz Derneği/TURMEPA, Muğla Üniversitesi ile Sualtı Araştırmaları Derneği tarafından organize edilen Kıyı Günü etkinlikleri, 24–25 Ekim tarihlerinde Muğla'nın Datça ve Marmaris ilçelerinde gerçekleşti.

2007’den beri kutlanıyor

En önemli sosyal, ekonomik ve kültürel faaliyetlere sahne olan kıyılar, aynı zamanda binlerce yıldır insanların yoğun bir biçimde yerleştiği alanlar olarak da dikkat çekiyor. 2007 yılında Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP) kıyıların korunmasına ve temizliğine önem verilmediğini vurgulamak için, 24 Ekim tarihini Kıyı Günü olarak kabul etti ve o tarihten itibaren Türkiye'nin de aralarında olduğu birçok ülkede kutlanıyor.

Her yaş ve her kesimden yoğun ilgi

Ülkemizde 2007 yılından beri kutlanan ve bu yıl geniş bir katılımla gerçekleştirilen kutlamalara akademisyenler, Çevre ve Orman Bakanlığı ile diğer kamu kurumlarından üst düzey temsilciler ve ünlü mizah yazarı Gani Müjde de katıldı.

24 Ekim Kıyı Günü etkinlikleri, Datça Bülent Ecevit Kültür Merkezi’nde düzenlendi. Etkinliğin sabah seansında, kıyıların temizliği ve korunması ile ekonomik belirleyicilikleri konularında seminerler gerçekleştirildi, Kıyı Günü “Boyama” Aktivitesi yapılarak, katılımcılara Kıyı Günü tişörtleri dağıtıldı. Bunun yanı sıra Sahil Güvenlik Botu da halkın ziyaretine açıldı.

Öğleden sonraki seansta ise, Sualtı temizliği ile başlanıp, “1930’larda Datça” isimli bir fotoğraf sergisi ve öğrencilerin hazırladığı bir resim sergisiyle devam edildi. Akdeniz ülkeleri ve yerel katılımcılar arasında düzenlenen yarışma da katılımcılar arasında büyük ilgiyle karşılandı. Gani Müjde söyleşisi ve ardından akşam düzenlenen halk konseri ile son bulan etkinliğe katılanlar unutamayacakları anlar yaşadılar.

26 Ekim’de Marmaris Pineta Deluxe Otel’de devam eden Kıyı Günü etkinlik aktivitelerinin sabah seansında, “balıkçılık faaliyetleri ve sorunları”, “denizel biyolojik çeşitlilik ve çevre kirliliği”, “kıyı yapıları ve altyapı tesisleri” ile “kıyı yerleşmeleri, deniz turizmi ve kıyı mevzuatı uygulama sorunları” çalışma grupları oluşturuldu. Öğleden sonraki seansta çalışma gruplarının hazırladıkları sunumlar katılımcılarla paylaşıldı ve ardından etkinlik sona erdi.“Kıyılar özel ilgi bekliyor”

TURMEPA Yönetim Kurulu Başkanı Tezcan Yaramancı, kıyıların insanoğluna kazandırdıklarını ancak kıyılara değer vererek görebileceğimizi belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: "Kıyı alanlarında sürdürülebilir kalkınma, ülkemizin geleceği ve çevrenin korunması açısından büyük önem taşıyor. Binlerce yıldır yerleşim alanı olarak kullanılan bu son derece hassas bölgeler, her kesimden ve her yaştan insanın özel ilgisini hak ediyor. Kıyılarımızın gelecekte de yerleşim bölgesi olarak olanaklar sunabilmesi için Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından düzenlenen Kıyı Günü etkinliklerini TURMEPA olarak önümüzdeki yıllarda daha zengin ve yaygın bir biçimde kutlayacağız."
Eklenme Tarihi: 30/10/2009 Kaynak:Kent Haber