KIYIDAN AT ÇEKKıyıdan sahte balık(LURE) yada silikon ile balık avlama şekillerinden bir tanesidir. Bu avcılık türü çok fazla sabır ve sakinlik ister, saatlerce at-çek yapıp hiç bir şey yakalayamama durumu söz konusu olabilir, bu sebeple SABIR kelimesi çok fala anlam kazanr.
Kıyıdan AT-ÇEK için ilk önce kullanacağımız takımın bir birine uyumu çok önemlidir.
1- Kamış: 2 parçadan oluşan hafif, esnek ve çekeri güçlü kamışlar tercih edilmelidir.
2- Makine: Kamış ile uyumluluk gösterebilecek devri yüksek ve hareket kolaylığı sağlaması açısından da hafif modeller seçilmelidir.
3- Misina: Bu madde tercihe açıktır. Esas olan sağlam, ince ve çekeri yüksek olmasıdır. Dolayısıyla örgü ip(dakron), örgü misina ve çekeri yüksek misina tercih edilebilir.
4- Yem seçimi: Sahte balık(lure) yüzen(floating), silikon, kaşık.

Arkadaşlar yapay yem seçerken fotoğraftan yada rengini beğenerek yapılan seçimlerde başarılı sonuç elde etmek çok düşük oranda olur.
Nedeni; Yapay yemi kullanacağımız ortam ( Kıyıdan At-Çek yada Tekneden Sırtı)

Kıyıdan At-Çek şeklinde avlanılacaksa lure,silikon ve kaşık tarzında yapay yemler kullanılabilir. At-çek şeklinde avlanacaksakele alınması gereken konular.
- Avlanılacak bölge
- At-çek yapacağımız bölgede yaşayan balıkar.
- Çıkan balıklara göre Yapay yem seçimi.
- Avlanılacak saatler.
- En önemli husus SABIR

Avlanacağımız bölgenin seçimi yapılırken çıkan balıklar ve bu balıkların besin kaynağı olan balıklar avımızın vermini yarıyarıya etkileyen bir konudur. Örneğin; At-Çek yaptığımız bölgede Levrek popülasyonu yüksek ise, bu durumda hemen kullanacağımız yapay yemi Levreğin beslendiği balıklara benzerlerden seçmeliyiz, bunlar saradalya, gümüşbalığı, gelinbalığı hatta kaya balığı benzerleri olabilir ve bu balıkların renkleri ve boyları gözönüne alındığında renk seçimi seçilen mekandaki av olacak balıkların benzeri olması yetereli gelecektir. Bu bağlamda geriye sadece yapay yemin boyunun sabit kalması gerekiyor, boy olarak 5-7 ve 9 cm yapay yemler kullanılmalıdır .
Avlanacağımız saatler iki ayrı zaman diliminden oluşturursak kullanacağımız yapay yemlerdede başarı oranı o derece artacaktır. Bunu şöyle açıklayabiliriz; Alaca karanlıktan gün doğumu zamanında kullanmamız gereken yemler açık renkten koyu renge kullanmalıyız, yani sardalya ile başlayıp avı kaya balığı ile noktalayabiliriz. Akşam suyunda yapacağımız avda da tam tersi olarak uygulanmalıdır. Bütün bunları yaparken en önemli husus kesinlikle SABIR ile yapılmalıdır.

NOT: alıntıdır, su aleminden HALDUN YALIMLIYA teşekkürler.