Benim, gazete çıkarmaya kalksam, Ahmet Çalık'la, Aydın Doğan'la başa çıkamayacağım gibi...
Bu nedenle emeğimi satmak, onlardan birinin gazetesinde işçi olarak çalışmak zorundayım.
"Kahraman"
bakkal da ya dükkânı kapayacak, gidip marketlerden birine tezgâhtar yazılacak, ya da...
Örgütlenecektir!
Örgütlenme deyince hemen aklınıza "bakkallar direnişe geçsinler de eylem yapsınlar" önerisi gelmesin tabii. Bakkal Hacı Emin Efendi'yi bir Deniz Gezmiş'e dönüştürmeye çalışmak ancak "romantik bir safdillik" olabilir.
Bir ilçenin mahalle bakkalları biraraya gelecekler ve o bölgenin büyük marketine "rakip bir zincir" oluşturacaklardır. Sokak aralarında kalmış çeşitli bakkal dükkânları, yeni yeni marketlerin küçük şubelerine dönüşeceklerdir.
Bakkallarımızda bu bilgi, beceri, basiret, enerji var mıdır?
Pek yoktur. Burada önemli olan para da değil, "know-how"... Küçük esnafı kapitalist işletmeciye dönüştürmek için yıllarca üniversite eğitimi mi verilecek?
Geriye kalıyor, "kooperatifleşme" yöntemi.
Bu da zor... Bu da bilgi ve beceri istiyor. Bir de "önder" istiyor tabii.
İşçi lideri gibi, bir "esnaf lideri" istiyor. Bir de değil, birçok...
"Bakkaldan" bu çıkar mı? Ülkemizde ağır sanayi işçisinden çıkamıyor da, gözünü sevdiğim Eğin kasabalısından mı çıkacak?
http://www.gazeteoku.com/popup.php?i...dur_evlatlarim

Bakkallarımızda olmayan biz balıkçılarda var,işin ilginci vahşi kapitalizmin uygulayıcısı ülkelerde dahi öncelik kooperatiflere verilmiş,örnekleri ABD,Japonya,ve AB ülkeleri.Sovyetler birliğinde kolhoz olarak anılan yapı İsrailde Kibbutz olmuş,biraz geriye dönsek merhum Ecevitin "köykent" projesi benzeri.Ve gelelim günümüze balıkçılıktada tröstler oluşmaya başladı,orkinos konusu bunun yaşanan örneği,şirketler,kotalar ve mağdur balıkçı.Hakkım olan bana sorulmadan pazarlanmış,kota hangi kriterle paylaşılmış?kime sorulmuş? vs !

Umarım bu yazı Kooperatifler neden var,işlevi ne gibi sorulara cevap olur.Kahraman bakkalı yaratamadılar oysa kahraman balıkçı burada ve koop,birlik,merkez birlik yanında.Kafaların bulanmasına izin vermeden herkes Kooperatifine sahip çıksın,dip not olarak orkinos kavgasında şirketlerin değil içinde gerçek işi balıkçılık olanların yanındayım neticede kızsamda denizde onunla selamlaşırım şirket tabelasıyla değil.Yanlışta anlaşılmasın kötünün iyisini değil bizden olandan yanayım.Sağlıcakla kalın.