4 sonuçtan 1 ile 4 arası

Konu: Koruma Alani Gercegi Nedir !?

 1. #1
  Reİs cumhur gezen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Yaş
  54
  Mesajlar
  2.690
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart Koruma Alani Gercegi Nedir !?


  Koruma Alanı Gerçeği Nedir !?
  Son zamanlarda Yazılı Görsel Basında TÜDAV adına Bayram Öztürk hocanın açıklamalarını KORUMA ALANLARI YAPILMALI şeklinde görmekteyiz, söylemlerin içeriğine baktığımız da biraz karışık gibi görünsede sonucun BALIK YETİŞTİRİCİLİĞİ - ÇİFLİKCİLİĞE geldiğini görmekteyiz.
  Neler denmiş !?
  LÜTFEN TÜM YAZILANLAR ve YORUMLARI OKUYUNUZ bütününde gerçekleri göreceksiniz
  Beykozlu Prof. Öztürk: ‘Karadeniz’de 5 bölge korunmalı’  Denizlerdeki canlı yaşamının korunmasına yönelik oluşturulan ve AB’nin desteklediği Coconet Projesi’nde Türkiye’yi Türk Deniz Araştırmaları Vakfı temsil etti
  Avrupa Birliği’nin denizlerdeki canlı yaşamının korunması için desteklediği Coconet Projesi’nde ülkemizi temsil eden tek kuruluş olan Türk Deniz Araştırmaları Vakfı, Avrupa parlamenterlerine denizlerimizi anlattı.
  AB üye ülkelerinin denizlerindeki koruma ve balıkçılık çabalarını desteklemek için oluşturulan Coconet Projesi’nin toplantısı Brüksel’de yapıldı. Arnavutluk, Romanya, Malta, Fransa,Yunanistan, İngiltere gibi yaklaşık 25 ülkeden onlarca uzman proje kapsamında neler yaptıklarını AB parlamenterlerine açıkladı. Avrupa Birliği’nin denizlerle ilgili birimlerinin üst düzey yöneticilerinin katıldığı toplantıda kıtayı çevreleyen denizlerin durumu tartışıldı. Avrupa Parlamentosu Sosyal Demokratlar grubu üyesi Ricardo Serrao Santos; Akdeniz ve Karadeniz’de 670 deniz koruma alanına rağmen sadece 100 kadarının gerçek anlamda biyolojik çeşitlilik ve ekosistemin korunmasına yardımcı olduğunu vurguladı. Santos, AB ülkelerinin denizlerin korunması ve sürdürülebilir balıkçılık için gösterdiği çabayı aday ülke Türkiye’den de beklediklerini açıkladı. Karadeniz ve Akdeniz’de balık stoklarının büyük oranda azaldığını söyleyen parlamenter, deniz koruma alanlarının önemine değindi.


  Marmara için hareket çağrısı
  İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Bayram Öztürk ise, Karadeniz ve Marmara Denizi çalışmalarını anlattı. Komisyondaki tek Türk uzman Öztürk’ün komisyonda Türkiye’nin Ege ve Akdeniz’de deniz koruma alanlarına sahip olmasına rağmen Karadeniz ve Marmara’da hiç koruma alanı bulunmadığını söylemesi büyük şaşkınlık yarattı. İstanbulÜniversitesi Su Ürünleri Fakültesi öğretim üyesi Prof. Öztürk, “Karadeniz’de beş bölge deniz koruma alanı olabilir. Karadeniz’deki koruma alanları için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın çaba göstermesi gerekiyor. Hızla kaybettiğimiz Marmara Denizi için ise ciddi bir koruma eylem planı yapılması gerekiyor. Böylesine önemli bir iç denizin kendi haline bırakılmaması gerekir. Marmara’yı ciddi bir izleme programı ile takip etmeliyiz. Prens Adaları ve Marmara Adaları olarak en az iki bölge hemen koruma altına alınmalı” dedi.

  ‘Balık çiftliklerine önem verilmeli’
  Ricardo Serrao Santos; konuşmasında balık çiftliklerinin Avrupa için çok önemli olduğuna değinerek, Türkiye’de desteklenmesi gerektiğini söyledi. Santos, “Balık çiftlikleri doğal stokların daha fazla yıpranmaması için çok gerekli. Avrupa ülkelerinde işsizliğin azaltılması için Akuakültüre destek veriliyor. Denizlerden daha fazla yararlanılması için AB’nin Mavi kariyer ve Mavi Büyüme adlı iki önemli hedefi var. Böylece hem işsizliğin azaltılması hem de daha kaliteli ve ucuz su ürünleri üretimi hedefliyoruz” dedi.

  Milliyet
  Beykozlu Prof. Ozturk: ‘Karadeniz’de 5 bolge korunmalı’ | Beykoz Ses

  --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  Türk Deniz Araştırmaları Vakfı (TUDAV),

  2017 Türkiye Denizleri Raporu'nu Yayınladık.
  Kuruluşumuzun 20. yılında denizlerimizle ilgili ayrıntılı bir rapor hazırladık ve bir basın toplantısıyla 8 Ocak 2018'de medya ile paylaştık. Yetkililerden tüketicilere, özel şirketlerden kamu kuruluşlarına kadar tüm Türkiye’yi denizlerimizin korunması, kirliliğin önlenmesi için uyarıyor ve herkezi göreve davet ediyoruz.
  http://www.tudav.org/index.php/tr/yay-nlar1


  20. Yılımızda 2017 Türkiye Denizleri Raporu Basın Toplantısı
  VİDEO : RESİME TIKLAYIN İZLEYİN  20. dk itibaren Bayram hocayı dinleyiniz, 1,5 milyon ton üretmeliyiz.

  2017 Yılı Türkiye Denizler Raporu


  Kuruluşumuzun 20. yılında denizlerimizle ilgili ayrıntılı bir rapor hazırladık. Yetkililerden tüketicilere, özel şirketlerden kamu kuruluşlarına kadar tüm Türkiye’yi denizlerimizin korunması, kirliliğin önlenmesi için uyarıyor ve herkezi göreve davet ediyoruz.
  Raporu indirmek için lütfen tıklayınız. (6MB)

  Yayınladıkları raporda birçok konuya değinmişler, bizler için dikkat çekici bölümü olarak bunu gördüm.!!!

  Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi: TDV1.jpg
Görüntüleme: 17
Büyüklüğü: 65.4 KB (Kilobyte)
ID:	16173
  Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi: TDV2.jpg
Görüntüleme: 72
Büyüklüğü: 54.4 KB (Kilobyte)
ID:	16174
  Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi: TDV3.jpg
Görüntüleme: 17
Büyüklüğü: 70.7 KB (Kilobyte)
ID:	16175  ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  Karadeniz'de Deniz Koruma Alanı Önerileri


  KARADENİZ’DE BEŞ BÖLGE DENİZ KORUMA ALANI OLARAK ÖNERİLİYOR
  İstanbul, Sinop ve Ortadoğu Teknika Üniversitesi’nden Bayram Öztürk, Bülent Topaloğlu, Ahmet Kıdeyş, Levent Bat, Çetin Keskin, Murat Sezgin, Ayaka Amaha Öztürk ve Ahmet Yalçıner’in içinde bulunduğu sekiz deniz bilimleri uzmanı Karadeniz’in Türkiye kıyıları için beş deniz koruma alanı önerdi.
  Avrupa Birliği 7. Çerçeve programı tarafından desteklenen COCONET (www.coconet.org) Projesi kapsamında, Türkiye’nin Karadeniz sahillerinde sürdürülebilir balıkçılığın ve biyoçeşitliliğin korunması amacıyla belirlenen bu alanların biran önce Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Deniz Koruma Alanı olarak ilan edilmesi öneriliyor.
  Bilindiği gibi Türkiye’nin Karadeniz kıyıları ciddi tehditler altında. Özellikle, kıyısal alanların aşırı ve düzensiz kullanımı, aşırı ve yasadışı avcılık; gemi ve kara kökenli kirlenme, yabancı türler ve küresel iklim değişikliği gibi tehditler nedeniyle deniz canlı kaynakları tükenme noktasına geldi.

  Deniz koruma alanlarının oluşturulması denizel biyolojik çeşitliliğin ve sürdürülebilir balıkçılığın devamı için bölgede büyük önem taşımaktadır. Halen Türkiye’nin Karadeniz kıyılarında oluşturulmuş bir deniz koruma alanı bulunmamaktadır. Ülkemizin de taraf olduğu Biyolojik Çeşitliliğin Korunması protokolünde belirlenmiş olan; nesli tehlike ve tehdit altında olan türlerin varlığı ve bu türlerin yaşamı için gerekli, nadir ve hassas yaşam alanları, biyolojik üretimdeki bozulmaların yavaş onarılabildiği alanlar gibi kriterler de göz önüne alınarak bölgede ekolojik açıdan önemli olan beş nokta Deniz Koruma Alanı olarak önerilmektedir.

  Karadeniz yukarıda sayılan insan kaynaklı pek çok tehdide maruz olmasının yanı sıra dünyanın en büyük anoksik (oksijensiz) hacmine sahip kapalı bir sistemdir ve Akdeniz üzerinden Atlantik okyanusu ile olan tek bağlantısı İstanbul Boğazı aracılığı iledir. Bu özel durum Karadeniz ekosistemini çok daha hassas bir duruma getirmektedir. Bütün bunlara ek olarak Karadeniz uluslararası deniz trafiği nedeniyle deniz kazaları, petrol ve sintine sularından kaynaklanan gemi kökenli kirliliğe de maruz kalmaktadır. Orkinos, Kalkan, Uskumru, Kolyoz ve Mersin Balığı gibi ticari önemi yüksek bazı türler, aşırı avcılık ve istilacı türlerin yayılımı sonucu nesilleri azalmıştır. Deniz koruma alanları bu ağır tehlikelere maruz kalan Karadeniz ekosisteminin kendini onarması için önemli bir çözüm yolu olarak düşünülmektedir.

  Karadeniz’de Türkiye dışında kıyısı bulunan diğer devletler tarafından belirlenmiş birçok Deniz Koruma Alanları bulunmaktadır. Birleşmiş milletler çevre programı, Dünya koruma ve izleme merkezi, 2008 yılı dünya koruma alanları veri tabanı kayıtlarına göre, Karadeniz kıyısında 125 koruma alanı bulunmaktadır. Ukrayna’nın Karedeniz Kuzey şelfinde yer alan Zernov's Phyllophora Koruma alanı en son belirlenmiş olan Bilimsel amaçlı bir koruma alanıdır. Güncel verilere göre Karadeniz kıyılarında Karadeniz kıyı ülkeleri tarafından belirlenmiş 1,1 milyon hektarlık kıyısal koruma alanı bulunmaktadır. Bu miktarın yaklaşık yarısını tek başına Romanya’da bulunan Tuna Nehri Deltası Biyosfer Rezervi oluşturmaktadır. Bunun dışında Mai Vama Veche koruma alanı (Romanya), Zernov Phyllophora Botanik Rezerv Alanı (Zakaznik), Chernomorskiy Biyosfer Rezerv alanı (Ukrayna) ve Bolshoi Utrish Koruma alanı (Rusya) önemli alanlardır.

  BSC ve UNEP-WCMC verilerine göre, Karadeniz Kıyılarında bulunan Ramsar Statüsünde olan Sulak alanlar ve Deniz Koruma Alanları (Türkiye kıyılarında gösterilen alanların tamamı Ramsar alanıdır)
  Türkiye'nin Karadeniz kıyıları için önerilen Deniz Koruma Alanları (MPA)
  1. Bölge: İğneada
  Karadeniz'in korunması için bölgesel strateji geliştirilmesinin ancak şu anda bulunmayan sınır aşan koruma alanlarının oluşturulması ile mümkün olabileceği düşünülmektedir. Bu sınır aşan koruma alanının tesisinin Türkiye ve Bulgaristan arasında İğneada ve Rezova'yı kapsayan Bulgaristan-Türkiye sınırında oluşturulması planlanmaktadır. Bölge kumsal alanı da dahil olmak üzere önemli bir yaşam habitatı olup biyolojik çeşitlilik açısından zengin bir alandır.
  2. Bölge: Şile -Kefken
  Batı Karadeniz kıyıları için önerilen koruma alanı Şile Kefken arasında kalan bölgedir. Bölge İstanbul Boğazı’nın da etkilediği ve Karadeniz ile Akdeniz arasında pek çok göçmen türün beslenme, büyüme, yumurtlama ve kışlama alanları gibi denizel ekosistemde yaşamsal öneme sahip bağlantı sağlayan bir sıçrama tahtası gibidir. Şile küçük ölçekli balıkçılığın olduğu önemli bir alandır.
  3. Bölge: Cide–Doğanyurt
  Türkiye kıyılarında 15 adet kaldığı bildirilen Akdeniz Foku’na ait bireyler görülmektedir. Bu nedenle, Cide-Doğanyurt arasındaki alan Karadeniz kıyısındaki 3. Deniz Koruma alanı olarak önerilmektedir.
  4. Bölge: Kızılırmak ve Yeşilırmak Nehirleri ve Deltaları
  Bu iki nehir Türkiye Karadeniz kıyılarındaki önemli sulak alan ve delta ekosistemlerini oluşturur. Özellikle Kızılırmak Deltası Mersin balıklarının yumurtlama ve üreme alanıdır. Bu bölge önemli yaşam habitatlarını barındıran 1998 de Ramsar alanı olarak deklare edilmiş bir bölgedir. Kızılırmak ve Yeşilırmak delta alanları deniz, kıyı tatlı su ve karasal ekosistemleri bünyesinde barındıran ve besleyen alanlar olup Deniz Koruma Alanı olarak önerilmiştir.
  5 Bölge: Mezgit Kayalığı (reef) -Trabzon
  Mezgit kayalığı Trabzon açıklarında yer alan bir doğal resif niteliğindedir. Kalkan, mezgit, barbun gibi ekonomik değeri yüksek balık türlerinin yer aldığı bu bölge Trabzon’un yaklaşık 30 mil açığında 80-90 m derinliğinde yaklaşık 2 km genişliğindedir. Bu nedenle koruma alanı olarak önerilmiştir.

  Türkiye’nin Karadeniz Kıyıları için önerilen deniz koruma alanları

  İğneada Sahili geniş ve bozulmamış kumsalları ile biliniyor  Şile Sahil ve sualtında farklı ortamlarda canlılara ev sahipliği yapıyor
  Kaynak:
  Öztürk, B., Topaloğlu, B., Kıdeyş, A., Bat, L., Keskin, Ç., Sezgin, M., Öztürk, A.A.,
  Yalciner, A.C., 2013. A proposal for new marine protected areas along the Turkish Black Sea Coast J. Black Sea/Mediterranean Environment.Vol. 19, No. 3: 365-379


  http://www.tudav.org/index.php/tr/ka...lan-oenerileri  Karadeniz’de Beş Bölge Deniz Koruma Alanı Olarak Öneriliyor.
  Avrupa Birliği 7. Çerçeve programı tarafından desteklenen COCONET Projesi kapsamında, Türkiye’nin Karadeniz sahillerinde sürdürülebilir balıkçılığın ve biyoçeşitliliğin korunması amacıyla belirlenen beş bölgenin biran önce Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Deniz Koruma Alanı olarak ilan edilmesi öneriliyor.
  https://www.facebook.com/tudav/photos/a.480450541997870.103900.444381438938114/928013017241618/?type=3&theater


  -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  Marmara Denizi için Koruma Alanı Önerileri


  TUDAV’INMARMARA DENİZİ’NİN KORUNMASI İÇİN KORUMA ALANI ÖNERİLERİ
  TUDAV, Marmara Takım Adaları ile İstanbul Adaları (Prens Adaları)'nınbarındırdıklarızengin ekolojik birimler ve habitatlar nedeniyle Ege, Marmara ve Karadeniz arasındatürve genetikçeşitlilik bakımından atlama taşı görevi yapması nedeniyle ekte verilen haritalardaki alanların içindeki bölgenin olta ve uzatma avcılığı dışında her türlü avcılığa kapatılması ve Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi, AB Habitat Direktifi ve Natura 2000 kapsamındaHASSAS alanlar olması nedeniyle koruma alanı ilan edilmesini önermektedir (Harita 1 ve 2).Harita 1. İstanbul AdalarıHarita 2. Marmara Takım AdalarıTUDAV'ın Marmara Denizi için Deniz Koruma Alanları önerileri Cumhuriyet Bilim Teknoloji Dergisi'nin 13 Nisan 2012 tarihli 1308. sayısında yayınlanmıştır. Makaleye ulaşmak için lütfen tıklayınız.

  http://www.tudav.org/index.php/tr/ma...lan-oenerileri
  MARMARA ADALARI DENİZ KORUMA ALANI İLAN EDİLMELİ!

  Türkiye 2020 yılında deniz ve kıyı alanlarının %10'nu deniz koruma alanı ilan etmek için Biyolojik Çeşitlilik sözleşmesine imza attı. Ama hala Karadeniz ve Marmara Denizi'nde deniz koruma alanları yok. Oysa özellikle Marmara Denizi'nde başka karides olmak üzere birçok denizel türün stoklarında azalmalar görülüyor. Kirlenme ve kıyı yağması ise bilinen şeyler. Kurbağlıdere’den alınan dip çamurlarının Yassıada’nın güneyinde denize boşaltıldığını dehşetle izliyoruz. Bu atıkların karada izole edilmesi gerekirken, denize boşaltılarak dip yaşamını özellikle bölgede yaşayan mercan ve gorgonların üzerini kapladığı tespit edildi.

  Arzumuz, 2012 yılında belirttiğimiz gibi Marmara adalarının koruma alanı ilan edilmesi için çalışmalara acilen başlanması ve ilan edilene kadar da her türlü deşarjın engellenmesidir.
  https://www.facebook.com/tudav/photos/a.480450541997870.103900.444381438938114/928887733820813/?type=3&theater

  ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  Konu cumhur gezen tarafından (26.01.18 Saat 23:38 ) değiştirilmiştir.
  ".. Aptallığın en büyük kaniti aynı şeyi defalarca yapıp" farklı" bir sonuç almayı ummaktır.."

  Albert Einstein
 2. #2
  Reİs cumhur gezen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Yaş
  54
  Mesajlar
  2.690
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart Cevap: Koruma Alani Gercegi Nedir !?

  Bayram hocamızı bizler 2 konudan dolayı önyargılıyız.
  1. DALYAN + palamut markalamasın da yaptığı çalışmaları. Dalyanlar nostaljiktir yaşatılmalıdır bu sanat dedi !! sanki yıkılıp kapatılsın diyen mi oldu !!! göç zamanı torikleri palamutu dalyanlarda yakaladı MARKA vurdu saldı, balıkçılığa katkısı nedir !? keza dalyanlar bu dönemde açılması kaçak av yapıyor sakıncalısdır dedik defalarca konu ettik o dönemler de yakalanan HAVYARLI TORİK pazarlarda hatta haller de bile görüntüledik anca BSGM 2016 tebliğinde 15 mayıs dalyan çalışır diyebildi !!
  2. Lüfer konusunda 2012 istişare toplantısında 18 cm lüfer avlanabilir dedi byk kavga dövüşle 20 cm çıktı, akabinde 18 cm görüşü baz alınarak %15 lüfer istisna tebliği çıktı - tebliği çıkartan da pişman oldu balıkçıda pişman hele hele LÜFER BİN PİŞMAN , 2016 da 18 cm çıktı şimdide en az 24*26 cm avlanmalıdır beyanlarını görmekteyiz. !!!

  Haliyle bu oluşumları hatırlayınca şimdiki açıklamalarını terddütle bakmaktayız.  Türkiye 2020 yılında deniz ve kıyı alanlarının %10'nu deniz koruma alanı ilan etmek için Biyolojik Çeşitlilik sözleşmesine imza attı.

  ‘Balık çiftliklerine önem verilmeli’
  Ricardo Serrao Santos; konuşmasında balık çiftliklerinin Avrupa için çok önemli olduğuna değinerek, Türkiye’de desteklenmesi gerektiğini söyledi. Santos, “Balık çiftlikleri doğal stokların daha fazla yıpranmaması için çok gerekli. Avrupa ülkelerinde işsizliğin azaltılması için Akuakültüre destek veriliyor. Denizlerden daha fazla yararlanılması için AB’nin Mavi kariyer ve Mavi Büyüme adlı iki önemli hedefi var. Böylece hem işsizliğin azaltılması hem de daha kaliteli ve ucuz su ürünleri üretimi hedefliyoruz” dedi.

  Askeri bölgelerimiz dahil %4 bile olmayan koruma alanlarımızı %10 değil : %10 MUTLAK KORUMA ALANI her türlü balık avına YASAK - %10 KORUMA ALANI endüstriyel balıkçılığa YASAK şeklin de %20 olmalıdır, bunu da her ilin KIYI UZUNLUĞU oranında % ile yapılımalıdır, Olur mu !? '' OLMAZ '' engellenir NEDEN mi !? nedeni yazılanların içeriğin de.
  Türkiye bu sözleşmeye '' İMZA '' attığını vede ileride olabilecekleri gören kimler !? ÇİFLİKCİLER !!!

  MAVİ BÜYÜME İMKANLARI dikkatlice okuyunuz !!
  Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi: TDV1.jpg
Görüntüleme: 15
Büyüklüğü: 65.4 KB (Kilobyte)
ID:	16183
  Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi: TDV2.jpg
Görüntüleme: 12
Büyüklüğü: 54.4 KB (Kilobyte)
ID:	16184
  Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi: TDV3.jpg
Görüntüleme: 12
Büyüklüğü: 70.7 KB (Kilobyte)
ID:	16185

  Su ürünleri üretimi tüm dünyada başta da AB de teşvik edilmektedir ve son zamanlarda hızla gelişen sektördür. Bu nedenle Su ürünleri yetiştiriciliğinin önünün açılması, teşvik edilmesi ve MAVİ BÜYÜME ODAKLI plan ve stratejilerin geliştirilmesi için zaman kaybedilmemelidir !!

  Su ürünleri yetiştiriciliği önemlidir gelecek bundadır söylemlerini 1989 yılı çalıştayın da hocalarımız söylemişlerdi, devletin bu konudaki TEŞVİK - HİBE vs.. bir çok unsurlarla desteklediler, halen de devam etmektedir, ilk oluşumlarını da ege koylarında gördük zamanla koyların turizim amaçlı kullanılması fikri ile açık deniz çifliklerine yöneldi, gücü yeten çıktı diğerleri ya sattılar yada battılar.
  Bu yeni oluşum için çifliklere yer lazım !! ege denizi turizim endeksli olması var olan yerlerin tutulması yeni girişimci veya olanların büyümesi için çiflik alanlarına ihtiyaç var, bur da 2 yer ön plana çıktığını görüyoruz KARADENİZ ve İSKENDERUN KÖRFEZİ.

  Karadeniz balık yetiştiriciliğin de ilk adımı SOMON da yaptı, deniz suyu sıcaklığı olumluydu halende devam etmekte.
  KÜRESEL ISINMA nedeniyle karadeniz de akdeniz balıkları görülmeye başlandı söylemi Bayram hocanın 2017 raporun da var, birçok bilim insanı tarafından da basın yoluyla bunları okumaktayız, Bundan neyi anlamalıyız KARADENİZ SUYU ISINDI artık diğer türlerin yetiştiriciliği yapılabilir !! keza yapılmaya başlandı bile.


  Türkiye'de balık yetiştiriciliği son yıllarda büyük artış gösterdi.
  Yıllık 250 bin tona ulaşan üretimde, kafes balıkçılığı önde geliyor.
  Üretilen balıkların ihraç edilmesi hedefleniyor.
  Bu amaçla Samsun'da kafes balığı yatırımları hızlandı. (TRT)

  VİDEO :RESİME TIKLAYIN İZLEYİN
  Mehmet Gencali - Turkiye'de balık yetiştiriciliği son...
  Karadeniz de balık çifliği sadece suyun ısınmasımı cazip yapıyor !? HAYIR esas unsurların başın da BALIK YEMİ var, BALIKUNU - BALIK YAĞI = YEM fabrikaları ağırlıklı karadeniz de, buda yem tedarik ve nakliye masrafları açısından önemlidir, bu durum içinde fabrika yapılaşmalarını görmekteyiz.

  Geçtiğimiz günlerde İYİ TARIM UYGULAMASI destekleme açıklamasına Torlak reis de dikkat çekmişti.


  Su ürünleri yetiştiriciliğinde iyi tarım uygulamaları destek miktarı kilogram başına 25 kuruş olarak tespit edildi.
  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının "Su Ürünleri Yetiştiriciliğinde İyi Tarım Uygulamaları Destekleme Ödemesi Yapılmasına Dair Tebliği" Resmi Gazete'de yayımlanarak, 1 Ocak 2017'den geçerli olmak üzere yürürlüğe girdi.
  Geçen yılın haziran ayında 2017 yılında Yapılacak Tarımsal Desteklemelere İlişkin Bakanlar Kurulu kararı ile su ürünleri yetiştiriciliğinde iyi tarım uygulamaları destekleme ödemesi yapılmasına karar verildi.
  Bu kapsamda hazırlanan ve bugün yayınlanan tebliğle bir yetiştiricinin bu desteklerden faydalanabileceği miktar, çipura, levrek ve alabalık türlerinin toplamı için en fazla 250 bin kilogram ile sınırlı tutuldu.
  Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi: üretim1.jpg
Görüntüleme: 16
Büyüklüğü: 52.5 KB (Kilobyte)
ID:	16179
  Bu 3 resimle KARADENİZ in önemini daha iyi anlayacaksınız.
  Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi: TDV5.jpg
Görüntüleme: 60
Büyüklüğü: 81.1 KB (Kilobyte)
ID:	16180
  Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi: üretim.jpg
Görüntüleme: 13
Büyüklüğü: 90.5 KB (Kilobyte)
ID:	16181 Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi: kanal2.jpg
Görüntüleme: 12
Büyüklüğü: 81.9 KB (Kilobyte)
ID:	16182

  Su ürünleri yetiştiriciliğinin geldiği son nokta ise : üst birlik kurabildiler : SUYMERBİR : Su Urunleri Yetiştiricileri Merkez Birliği
  Türkiyedeki çiflik sayısıda şöyle:
  Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi: kanal223.jpg
Görüntüleme: 13
Büyüklüğü: 55.4 KB (Kilobyte)
ID:	16186

  Karadeniz yemlik balığı sadece yem fabrikaları için önemli mi !!? birde SEMİRİCİLER var yani ORKİNOS ÇİFLİĞİ olanlarında yemlik balığa ihtiyacı var !!?
  Askeri bölgelerimiz dahil %4 bile olmayan koruma alanlarımızı %10 değil : %10 MUTLAK KORUMA ALANI her türlü balık avına YASAK - %10 KORUMA ALANI endüstriyel balıkçılığa YASAK şeklin de %20 olmalıdır, bunu da her ilin KIYI UZUNLUĞU oranında % ile yapılımalıdır, Olur mu !? '' OLMAZ '' engellenir NEDEN mi !? nedeni yazılanların içeriğin de.
  Eğerki BALIKÇILIĞIN bekası adına KORUMA ALANI teklifimizi yapacak olsalar ÇİFLİKLERE YER KALMAYACAK bu nedenlede buna karşı duracaklardır, düşündükleri BALIKÇI DEĞİL - Düşündükleri BALIK = PARA ... OLİGARK İŞ BAŞINDA.

  Bu oluşum da denizden yem sağlayıcların devamın ı gerektirmektedir !!
  Bu seneki balık avının düşmesi ile birçok yerden sesler gelmeye başladı - küresel ısınma - hesler - dolgıular - balık büyümüyor ufak avlıyamıyoruz _ 24 mt oldu böyle oldu vs.. bahanelerle günü kurtarmaya çalışan balıkçının yanın da görünümü verenler; ilerleyen zaman içerisinde bu işte kimler kiminle nerede kalacaklar göreceğiz !!?

  -------------------------------------------------------------------------------------

  Bayram Öztürk hocamız 2017 Türkiye Denizleri Raporu yayınladılar bir çok konuyu iç içe geçirerek anlatmışlar haliyla azıcıkda akademik lisan ve uslupla ifade etmişler.!!
  Burada şunu merak etmekteyim :
  BALIKÇILAR BEN SİZLERE BUNLARI SÖYLÜYORUM TEDBİRİNİZİ ALIN MI DİYOR !!?
  BALIKÇILAR BU RAPORUN İÇERİĞİNİ ANLAMAZLAR , ANLAYANLAR BANA DAHA ÇOK DESTEK/FON VERİN İŞ SAHALARINIZ OLSUN MU DEMEK İSTİYOR!!?,  -------------------------------------------------------------------------------------
  Nisan 2012 de başlayan koruma alanı talebi yazısı ile sürecin ne kadar uzun soluklu olduğunu görmekteyiz !!

  Koruma alanları yapılaşması ile OLİGARK ın niyeti ni anlamak zormudur !!?
  1 karadeniz havzasında yemlik balık avı tekelleşmesi
  2 Akdeniz havzasında Orkinos semirisi avı tekelleşmesi
  Bu günlerde ORKİNOS KOTASI tartışmalarını ilerleyen günlerde HAMSİ - ÇAÇA vs.. yemlik balıklardamı göreceğiz !!?
  Takribi 6 yıllık sabırlı bekleyiş balık avcılığının dibe vurduğu 2017 Türkiye Denizleri Raporu ile neden gündeme geldi !!?
  Tüm bu yazılıp söylenenleri görünce :
  Neden '' B ALIKÇI '' mesleği TANIMI yok/OLMUYOR !!?
  Neden yeni '' 1380 '' çıkartılmıyor !!?
  Neden köklü balıkçılık politikası ile '' TEBLİĞİ '' yapılmıyor !!?

  Sorularımızın cevabı bunlarmıdır !!?
  Konu cumhur gezen tarafından (23.01.18 Saat 01:31 ) değiştirilmiştir.
  ".. Aptallığın en büyük kaniti aynı şeyi defalarca yapıp" farklı" bir sonuç almayı ummaktır.."

  Albert Einstein
 3. #3
  Reİs bangocu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2011
  Yaş
  56
  Mesajlar
  2.469
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart Cevap: Koruma Alani Gercegi Nedir !?


  KARADENİZ’DE BEŞ BÖLGE DENİZ KORUMA ALANI OLARAK ÖNERİLİYOR
  İstanbul, Sinop ve Ortadoğu Teknika Üniversitesi’nden Bayram Öztürk, Bülent Topaloğlu, Ahmet Kıdeyş, Levent Bat, Çetin Keskin, Murat Sezgin, Ayaka Amaha Öztürk ve Ahmet Yalçıner’in içinde bulunduğu sekiz deniz bilimleri uzmanı Karadeniz’in Türkiye kıyıları için beş deniz koruma alanı önerdi.
  Avrupa Birliği 7. Çerçeve programı tarafından desteklenen COCONET (www.coconet.org) Projesi kapsamında, Türkiye’nin Karadeniz sahillerinde sürdürülebilir balıkçılığın ve biyoçeşitliliğin korunması amacıyla belirlenen bu alanların biran önce Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Deniz Koruma Alanı olarak ilan edilmesi öneriliyor.
  Yazdık yazıyoruz yazmaya devam edeceğiz.Koruyamadığımız koruma ve yasak istemiyoruz.koruyamadığımız korunamayan yasaklar sadece ve sadece dürüst balıkçıyı cezalandırırken yasa dışı çalışanı para sahibi yapıyor,bazılarınıda fon zengini.Biz hocalara değil yanlış fikirlere karşıyız.Teoriyle pratik uyuşmayınca ortaya denizlerden geçinen mağdur balıkçı yaratıyor buna karşıyız.
  Her lafa başlayan Avrupa dan diye söze başlıyor Avrupa deyince sadece korunamayan yasaklarmı aklınıza geliyor.Korunamayan koruma alanlarıyla sürdürülebilir balıkçılık bir arada nasıl duruyor sizce ? Bu meşhur avrupa ülkelerinden kaç tanesi kafes çiflik balığı yetiştiriciliği yapıyor ve ne kadar yapıyor acaba? kaç tanesi ülkelerinde tersanelere izin veriyor çevreci avrupa lı? fikirlerini enpoze edebilmek için bu işin içinde kaç napolyon var acaba bu napolyonlardan balıkçılığı desteklemek içinde bir şeyler varmı acaba akıllarında?

  Koruma alanları ve sürdürülebilir balıkçılık = İşlem tamam mı? Marmara da koruma alanı yapacağınız alan sınırında ışıkla balık avcılığı nasıl bir sürdürülebilirliktir nasıl bir mantık nasıl bir akıl tutulmasıdır.Marmara gibi bir ülkeye ait deniz Avrupalının elinde olsa bırakın ışığı idare lambası yaktırırmı?

  Marmara denizinde her limanda mesken tutmuş yüzlerce yasa dışı trol boğazlar dahil çift sürerken bunları kökünden halletmeden bir tane bile kalmamak üzere yok etmeden yasak alan ve koruma alanı istemek akıl tutulmasıdır.1380 SAYILI SU ÜRÜNLERİ KANUNU YENİDEN DÜZENLENMEDEN KKGM PERSONEL VE TEKNE DESTEĞİ OLMADAN CEZALAR ARTIRILIP KANUNSUZ AVCILIĞA HAPİS CEZASI GELMEDEN SÜRDÜRÜLEBİLİR BALIK AVCILIĞI MÜNKÜN DEĞİLDİR.

  Gelelim bir başka konu


  Bu resmi hatırlayacaksınız yaklaşık 1 milyon yumurta bir torikte bumu sürdürülebilir balıkçılık anlayışı Endüstüriyele 4.5 ay balıklar üreme yapıyor diye yasak voliciye yasak 15 Mayıs a kadar oltacıya yasak 15 agustos a kadar dalyana yasak yok varda uygulama yok bu resim gibi binlerce torik palamut lüfer tamekse koy sepete bumu sürdürülebilir balıkçılık? Birde şirinlik palamut markalayıp çip takıyoruz göç yolunu araştırıyoruz yahu kürtaj yapıp soyunu kuruttuğun balığın göç yolunu öğrensen ne olacak her balık 1 milyon yumurta hiç oluyor bu mudur sürdürülebilir balıkçılık?

  Amaç bu Milleti çiftlik balığına mahkum etmekse bu plan çok doğru bir plan bunu bilerek ve ya bilmeyerek kim yapıyorsa yatacak yeri yok hastayı çoluğu çocuğa organik deniz balığı yerine yetiştirme balığına mahkum etmek topluma insanlara ve denize en hafif kelime haksızlıktır.
  https://scontent-frx5-1.xx.fbcdn.net...f3&oe=5C00E32D
  Körler Ülkesinde Görmek Suçtur.!

 4. #4
  Reİs cumhur gezen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Yaş
  54
  Mesajlar
  2.690
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart Cevap: Koruma Alani Gercegi Nedir !?

  Bu gün ŞARKÖY de nliman da enteresan birgelişme oldu !! İlçe tarım md personeli geldi, 1 ad harita gösterdi !!? Haritada kırmızı çizgili alan uzunluğu takribi 95 Km görülüyor !! bu nedir sorumuza da ENERJİ ÜRETİCİ bir firma bölgede yaptığı araştırma ile rüzgarın yıl içerisinde enerji üretimi için çok elverişli olduğu ; Karada rüzgar türbünleri yerine - denizde rüzgar türbünleri yapılarak deniz koruma alanları ile entegre edilebileceğini avrupanın bir çok ülkesinde emsal çalışmalardan verim alındığını belirterek ENERJİ BAKANLIĞI'na belirtilen yerlerin kullanım hakkını istemiş. ENERJİ BAKANLIĞI da projenin olabilirliği hakkında bilgi almak için ULAŞTIMA BAKANLIĞI - TARIM KÖYİŞLERİ BAKANLIĞI'ndan rapor iştemişler.
  GTHB Suürünleri genel müdürlüğünün DENİZÜSTÜ YEKA RES yazısına istinaden gelinmiş. !!
  Gemi trafik hattı işlerliği ve bölge BALIKÇILIK işlerliği nedir diyerek Şarköy Su Ürünleri Başkanı Yaşar KARAYER'den bilgi ve yazı istediler; bir tutanak ile böyle bir oluşumun bölgede balıkçılığı komple bitireceği ifade ederk iti,raz etti.
  HOŞKÖY - ŞARKÖY - GELİBOLU balıkçıları ile karşı kıyıda bulunan çARDAK - ŞEVKETİYE - KEMER - AKSAZ balıkçıları kullanım alanlarıdır.  Evet forumdada bu tür yapıların avrupa örneklerini birkaç kere paylaşmıştık; ilk bakışta böyle bir sistem kulağa hoş gelmektedir, lakin bize getirilen haritada 95 km bir alanın enerji için verilebileceği aklımıza bile gelmezde; hep düşünmüşüzdür deniz içerisinde 3 x 5 km bir alanda böyle yapılsada hem koruma alanı hem enerji alanı olsa, malun ülkemizde koruma alanları %3-4 ken bunlarıda çoğaltırız düşünüyoruz da adamlar çok çok ÜTOPİK DÜŞÜNMÜŞLER !!?

  Asıl işin önemli tarafı ise Balıkçıya sorularak fikir alınıyor !! itiraz ediliyor, yinede projeye onay alarak yaparlarsa Mahkemeye gideceğiz mi ? gittik Mahkeme soracak ne adına itiraz ediyorsunuz !? BALIKÇI !! adına bakalım derler sizin BALIKÇI MESLEK TANIMINIZ NEDİR !!? EEEE SİZ MESLEK ERBABI DEĞİLSİNİZ gidin bireysel mahkemeye başvurun derler.


  Buyrun size canlı canlı örnek BALIK MESLEK TANIMI NEDEN YOK  Bizlere gösterilen Harita

  Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi: şarköy.jpg
Görüntüleme: 17
Büyüklüğü: 63.1 KB (Kilobyte)
ID:	16187


  Avrupada denizde santral alanı resimi.

  Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi: ŞARKÖY 2.jpg
Görüntüleme: 15
Büyüklüğü: 54.4 KB (Kilobyte)
ID:	16188


  Bu konuda yazıyı yazmamım sebebide hep merak etmişimdir, Bayram hoca KARADENİZ ve MARMARA da koruma alanları değinmiş diğer denizlerde neden belişrtmemiş veya görmedim !! birde koruma alanları istemi ardına ÇİFLİKLCİLİK yapılaşmasını gördük sadce bumudur gidişat derken bugünde bu konusu oldu.

  Balıkçılar olarak hepimiz suçluyuz !!! kendimizi MESLEK olarak devlete gösteremedik.

  Şahsi menfaatlerimizi hep ön planda tutarak BALIK/BALIKÇILIK olarak dibe vurduk. Bu oluşumu SUÇLUSUNU hep başkalarında veya dolaylı sebeplere bağladık halen daha yok balık boyu yok küresel ısınma vs... gibi sebeplerle vede ençok birbirimizi ötekileştirerek günü kurtarma gemiyi yüzdüreyim ama eskisi gibi devam etsin istekleri önce kendi içimizdeki korsanları yarattı, bu durumu gören OLİGARK KORSAN larıda denizdeki diğer unsurlarla denizlerimizi ele geçirmeye başladı.


  B
  BALIKÇI KARDEŞİM ARTIK UYANIN GEMİ BATTI


  NOT: Saroz körfezi ile diğer birçok yerde bu tür çalışmalar yapılmış ve görüşler alınmaya başlanmış !!
  Konu cumhur gezen tarafından (26.01.18 Saat 22:07 ) değiştirilmiştir.
  ".. Aptallığın en büyük kaniti aynı şeyi defalarca yapıp" farklı" bir sonuç almayı ummaktır.."

  Albert Einstein
Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Karadeniz kıyılarında 5 bölge için koruma alanı talebi
  By bangocu in forum Güncel Deniz Haberleri
  Cevap: 17
  Son Mesaj: 23.01.16, 17:07
 2. Karadeniz'de 5 Bölge İçin Deniz Koruma Alanı Önerisi
  By aFaLa in forum Güncel Deniz Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 05.11.15, 02:02
 3. Sözde koruma alanı adalar
  By Yasin Girit in forum Güncel Deniz Haberleri
  Cevap: 10
  Son Mesaj: 01.04.13, 11:12
 4. Tudav 'ın Marmara denizi için koruma alanı önerileri.
  By yeşil in forum Güncel Deniz Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 05.05.12, 20:23
 5. felaket alanı'
  By LüFerCi in forum Deniz Kirliliği Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 14.03.09, 11:06

Bu Konudaki Etiketler

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
BALIKCI FORUM