14 Eylül 2009 / 20:31

Muğla'nın Milas ilçesine bağlı Güllük beldesinde geçen yıl temeli atılan Skretting Yem Üretim Tesisi'nin açılışı yapıldı. Ekonomik krize rağmen tamamlanan tesis bölgedeki balıkçılar için kaliteli yem üretecek.


Muğla'nın Milas ilçesine bağlı Güllük beldesinde geçen yıl temeli atılan Skretting Yem Üretim Tesisi'nin açılışı yapıldı. Ekonomik krize rağmen tamamlanan tesis bölgedeki balıkçılar için kaliteli yem üretecek.

Nutreco 12 ülkede açtığı fabrikalardan 19. yem üretim fabrikasını Güllük'te açtı. Geçtiğimiz yıl içinde temeli atılan Skretting Yem Üretim Tesisi, Dünya ve Türkiye genelinde ağır bir şekilde etkileri hissedilen ekonomik krize bir yıl içinde rağmen tamamlandı. Tesis bölgede balık üretimi yapan üreticilere yem sağlayarak hizmet sunacak. Güllük'teki Skretting Yem Üretim Tesisinin açılışını Milas Kaymakam'ı Şahin Aslan, Güllük Belediye Başkanı Aytunç Kayrakçı ve şirket yetkilisi Knutn Elsse yaptı.

Nutreco Skretting Şirketleri'nin birçok ülkede yerel balık üretim tesislerinin geçmişinin 40 sene kadar öncesine dayandığını belirten Knutn Elsse: "Bu uzun süre içerisinde yerel bir aile işletmesinden, dünyanın balık çiftliklerine yem üreten ve sağlayan bir numaralı konumuna geldik. Su kültürü sanayindeki müthiş büyümenin farkındayız. Skretting'in yıllık üretim kapasitesi 1.3 milyon ton balık yemine ulaşmış, yem sağladığı farklı balık türlerinin sayısı ise 50'yi geçmiştir. 12 ülkede üretim tesislerimiz bulunmaktadır. Bunların arasıda Şili, ABD, Japonya, Kanada, Norveç, İngiltere, İrlanda, Fransa, İspanya, İtalya, Avustralya ve 12. ülke olarak da Türkiye var." dedi.

Güllük Skretting Tesis Müdürü Levent Kayı "Bildiğiniz gibi Skretting olarak 10 yıla yakın bir süredir Türk su ürünleri sektörünün gelişimine paralel, büyüyerek sektöre hizmet vermekteyiz. Bu fabrika aynı zamanda yarattığı istihdam ve diğer ekonomik olanaklarla sektörümüz için olduğu kadar ülkemiz ve bölgemiz için de önemli bir değerdir." dedi.

Güllük Belediye Başkanı Aytunç Kayrakçı: "Skretting şirketinin bir yıl gibi kısa bir süre içerisinde yapmış oldukları yem üretim tesisinin bölgede balık üretimi yapan balıkçılarımıza kaliteli yem üreterek sağlıklı ve lezzetli balık üretiminin sürekliliği için kaliteli yem üreteceklerine inanıyorum. Güllük Körfezi üretilen balıklar Avrupa'nın dört bir yanına gönderiliyor. Belediye olarak balıkçılık sektörünün yerli yerinde yapılması ülke ekonomisi içinde faydalı olacaktır." dedi.
Kaynak