2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Konu: Kültür Balıkçılığı Nedir ?

 1. #1
  Hıcaz

  Icon2 Kültür Balıkçılığı Nedir ?

  Kültür-balıkçılığında Biyoçeşitliliğin Yönetilmesi :


  'Kültür-balıkçılığı'; balık ve diğer su-organizmalarının, besin veya diğer amaçlar için yetiştirilmesidir. Günümüzde, Dünya'daki balık ve diğer su ürünlerinin %13'ü kültür-balıkçılığından sağlanmakta iken, bu oran büyük (yıllık %6-7) hızla artış göstermektedir. Bu ise kültür-balıkçılığının; halihazırda Dünya'daki en hızlı büyüyen bir gıda sektörü olduğu anlamına gelmektedir. Kültür-balıkçılığındaki verimlilik; besinlerin ve su kalitesinin sürdürülmesi açısından, diğer su-organizmalarının geniş (biyo-) çeşitliliğine bağımlı olmaktadır. Diğer bir açıdan, yetiştirilen organizmaların serbest bırakılması veya bir habitatın başka bir yapıya dönüşmesi yoluyla, su-organizmalarının doğal popülasyonlarının çeşitliliği üzerinde ve ekosistemlerin yapısı üzerinde tamamen ters etkiler yaratabilir.

  Kültür-balıkçılığındaki üretimin çoğunluğu; yaklaşık olarak 200 adet tür ile gerçekleştirilmektedir. Sucul (aquatic) biyoçeşitlilik; doğal sistemlerde ve özellikle iç-sularda dikkati çeken (uyarı verici) hızlarda kaybedilmektedir. Bu düşüşteki en büyük pay ise; kirlenme, sucul habitatlarda yapay yapı değişiklikleri ve üretilen türlerin ortama salınması (serbest bırakılması) unsurlarında bulunmaktadır. Bu kayıplar; su-organizmalarının, kültür-balıkçılığı açısından sahip olabilecekleri potansiyelin değerlendirilmesindeki çabaları sınırlandırmaktadır. Mevcut durumda bile, balık üreticileri için sağlıklı olan veya rölatif olarak bozulmamış olan yaban hayatı popülasyonlarından, genetik malzemenin bulunması ve toplanması giderek daha güç olmaya başlamıştır.

  Yaban hayatına ait genetik kaynakların ve bunların canlı kalmasına karşı olan tehditlerin belirlenerek belgelendirilmesi; yaban hayatı popülasyonlarının ve çevrelerinin korunması için alınan özel önlemlerin uygulanmasındaki ilk adımdır. Uluslararası Yasayan Sucul Kaynaklar Yönetimi (ICLARM; The International Centre for Living Aquatic Resources) ve FAO; İnsanoğluna doğrudan yararlı olan neredeyse tüm balık türlerini kapsayacak şekilde, bugün yaklaşık Dünya'daki balık ürünlerinin yarısını içine alan bir veri-tabanı altyapısı (FishBase) geliştirmiştir.
  Kültür-balıkçılığının, yaban hayatı stokları üzerindeki olumsuz etkisinin en aza indirilmesinde UNEP Önerileri:
  • Kapalı kültür alanları: üretilen organizmanın kaçmasını engellemek için daha iyi bir korunak uygulamak.
  • Sterilizasyon: doğrudan genetik etkilerin önlenmesinde kolayca izlenen bir yol.
  • Yöreselleştirme: çiftliklerin yabani popülasyonlardan uzakta kurulması, yaban hayatı popülasyonlarına gen akışını azaltan ve yayılımı en aza indiren deniz çiftlikleri için yer seçimi.
  • Kıyı parkları: değerli yaban hayatı popülasyonları için tam korunmuş alanların temin edilmesi.
  • Azaltılmış veya seçici balıkçılık: avlanma baskısının azaltılması veya bu baskının kültür-balıkçılığına yönlendirilmesi yoluyla, doğal (yerli) popülasyonların korunması.
  • Ulaşım üzerindeki kısıtlamalar: egzotik genlerin ve hastalıkların yayılımını azaltmak için, canlı balık ve yumurtaların taşınması işlemlerinin kısıtlanması.
  • Gen Bankaları: yöresel popülasyonların yok olmasına karşı, 'gen bankaları'nın kurulması.
  • Yerli popülasyonlardan kaynaklanan genetik farklılıkların en aza indirilmesi: kaçan veya bırakılan balıklar ile, alıcı ortamlardaki yabani popülasyonlar arasındaki genetik farklılıkların en aza indirilmesi yoluyla, gen akışı etkilerinin azaltılması.
  • Çalışanların eğitimi: organizmaların su-ortamına kazara bırakılma riskini en aza indirmek için, (uzman olmayanlar dahil olmak üzere) tüm kültür-balıkçılığı çalışanlarının, 'temel eğitim' almalarının sağlanması.


  Kaynak

 2. #2
  __BALIKCI FORuM__ kenane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2009
  Mesajlar
  2.419
  Tecrübe Puanı
  352

  Standart Kültür balıkçılığının yarış atları Levrek ve Çipuranın durumu ve vizyon

  Çipura ve Levreğin Türk , İspanya ve Avrupa pazarındaki durumu ve geleceğe yönelik tahminler

  İspanya’da kişi başına yıllık balık tüketim miktarının 38 kg. civarında olduğunu ve üretimin tüketimi karşılamadığını, İspanya’nın balık ithal eden bir ülke olduğunu bildiren İspanyol heyeti, ürettiği alabalığı da özellikle Danimarka’ya ihrac ettiğini belirtti. Akdeniz balık üretiminin 200.000 ton olduğunu, pazarın da yükseldiğini gördüklerini bunun yanı sıra üretimi arttıran iki ülke bulunduğunu arz – talep arasındaki dengelerin bozulmasından endişe ettiklerini ve pazara göre üretim yapılmasını uygun bulduklarını belirttiler. Gerek Türkiye gerekse İspanya için pazar payı bulunduğunu bu yüzden işbirliğinin gerekli olduğunu ve iletişimin kurulmasının önemini vurguladılar. İspanya’nın önümüzdeki 5 yıl içinde çipura ve levrek üretiminde yıllık %10 üretim artışı hedeflediklerini belirttiler. İspanya’da deniz balığı avcılığının sınırlı olduğunu ve üretim artışının kültür balıkçılığıyla olduğunu ifade ettiler. İspanya balıkçılık Kurumu ‘nun yardımıyla tüketime yönelik girişimler yapıldığını, yeni pazarlar açmak ve kültür balıkçılığının ne olduğunu anlatmak konusunda çalışmalar yaptıklarını bildirdiler.
  İspanya pazarında da sorunlar olduğunu 45.000 ton’luk tüketimin %60’ının 5 – 6 kişiden satın alındığı, Tüm yıl boyunca 2 Euro’luk iniş çıkış yaşandığı bildirildi. Pazarlama olayının gelecek için önemi vurgulandı. Türkiye’den balık alan başlıca 3 alıcı olduğu, fiyatların değişkenliği, bu yüzden piyasanın etkilendiği ve bu sorunları aşmak için işbirliği yapılması gerektiği vurgulandı. Diğer bir sorunun satma şekli olduğu (ticari) belirtildi. Bu sorunu aşmak için Kanarya Adalarında 15 satıcı biraraya getirilmiş.
  Türk levreğini tercih etmelerinin sebebinin ürünün kaliteli ve ucuz olmasından kaynaklandığını belirttiler. Türklerin Avrupa pazarında tecrübesinin az olduğunu ve İspanya’ya Türk balığının girişinin yeni olduğunu söylediler. Türk pazarlama şirketleri konusunda bilgi isteklerinin olduğunu sadece 2 –3 şirketi tanıdıklarını bildirdiler.
  Türkiye ile İspanya nüfusu (İspanya nüfusu 41 milyon) karşılaştırıldığında hemen hemen eşit miktarlara üretim yapıldığını ifade eden Türk heyeti kişi başına balık tüketiminin yıllık 7-8 kg. civarında olduğunu, çipura ve levrek tüketiminin ise kişi başına yıllık 1 kg’dan daha az olduğunu söyledi. İspanya ile tarım alanında başlayan işbirliğinin ve teknolojik desteklerinin balıkçılık alanında da yürütülmesi isteklerini belirten heyet AB ülkelerinin nüfusunun 300 – 400 milyon olduğunu ve ihracat ve ithalatın artarak ekonominin hareketlenmesinde ülke olarak daha iyi işler yapılabileceğine inandığını belirtti. Aynı iklimin çocukları olarak aynı dilin konuşulduğu, gelecekte üretimin 100.000 tonların üzerinde olacağı, tüm Avrupa ve dünyaya açılma umudunun olduğunu ve İspanya ile işbirliğinin çok kısa zamanda olacağını umduklarını dile getirdi.
  Geçen yıl yaşanan üretim patlamasının pekçok ülkeyi tehlike altında bırakarak ülkeleri ortak kararlar alma zorunda bıraktığını bundan dolayı İspanya ile birlikte gerek teknoloji desteği gerekse pazar desteği ile işbirliğine açık olunduğu ifade edildi. Hatta üreticiler olarak İspanya’ya gelin sizin çipuranızla bizim levreğimizi birleştirip işbirliği yapalım çağrısında bulunuldu.
  Türkiye’de iki tür ihracatçı (üretici ihracatçılar ve alıp satanlar ) profilinin olduğu ve ağırlığın üretici ihracatçılarda olduğu bildirildi. 17 üretici ortaklı bir yapının kurulduğu fakat yürütmede zorluklar yaşandığı ifade edildi. Yurtdışı pazarlama organizasyonu olan sadece iki şirket bulunduğu ve diğer üretici ihracatçıların brokerlere satış yaptığı belirtildi.
  Türk ürünlerinin dünya pazarında kalite ve kantite yönünden aranan ürünler olduğunu bu dialog sonucunda ortaya çıkacak kararların her iki ülke vatandaşlarına da faydalı olacağına inandıkları belirtildi.

  Alıntıdır: www.sufed.org
  .  "Denizlerimize içtiğimiz suya gösterdiğimiz özeni gösterelim."

  Kenan Haydan
  (Tevellüt; Teşrini evvel miladi 1964)
  YENİKÖY-İSTANBUL

  http://www.amazing-animations.com/animations/fish40.gifhttp://img451.imageshack.us/img451/3605/coadmin7nz9.gif


Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Balıkçılık nedir ve Ticari Balıkçılık Yöntemleri
  By Hıcaz in forum Balıkçılık Hakkında Genel Bilgiler
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 20.02.10, 00:48
 2. İstiridye yetiştiriciliği hakkında
  By Hıcaz in forum Denizdeki Diğer Canlılar
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 29.07.09, 23:35
 3. Genel Gemicilik
  By OfficeR in forum Denizcilik Dökümanları
  Cevap: 5
  Son Mesaj: 12.05.09, 12:51
 4. Midye Yetiştirilmesi
  By Hıcaz in forum Denizdeki Diğer Canlılar
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 28.04.09, 00:00

Bu Konudaki Etiketler

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
BALIKCI FORUM