Sonuçlar: Sizce Kültür balıkçılığı

Katılımcı sayısı
2. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor
 • bitirilmelidir.

  0 0%
 • sınırlandırılmalıdır.

  0 0%
 • doğadaki balık miktarını artıran bir üretim modeli değildir.

  1 50.00%
 • ölçeğinin büyümesi, dünyadaki balık varlığının tükenmesine ivme kazandıracaktır.

  1 50.00%
 • avcılığı kısıtlamakta ve hammadde-ürün bazında kaybı büyük bir üretim modelidir

  0 0%
Birden fazla seçeneğe oy verilebilir.
Sayfa 1/2 12 SonSon
12 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Kültür Balikciliginda Yem İhtiyaci ve Vahşi Stoklara Etkisi

 1. #1
  Vip Üye bnymnblr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2009
  Yaş
  41
  Mesajlar
  1.158
  Tecrübe Puanı
  185

  Standart Kültür Balikciliginda Yem İhtiyaci ve Vahşi Stoklara Etkisi

  Kültür balıkçılığında genel olarak balıklara verilen yem ihtiyacı hamsi çaça sardalye vb vahşi balık stoklarından elde edilmektedir. Günümüzde 1 kg balıkunu elde etmek için 7 kg vahşi stok eritilmektedir.

  şimdi bu 1/7 oran düşünüldüğünde akla ister istemez şu soru geliyor. 7kg hamsiye karşı 1 kg balıkunu üretimi.

  belki çaça gibi yağ oranı düşük ve müşteri bulamayan balıklar sürdürülebilir avcılık kotasına göre önemli bir kısmı yem endüstrisinde değerlendirilebilir. Ancak hamsi için bunun yapılması düşük gelirli halk için önemli bir kayıp olacağını düşünüyorum. Tabi stoklara da

  1 kg balıkunu üretmek için 7 kg deniz stoklarından eritmek
  Hamsi gibi plankton süzerek beslenen canlıların anormal avlanışı denizdeki doğal çevrimi bozmaktadır.

  Azalan deniz stoklarının büyüyen nüfusun ihtiyacını karşılaması için kültür balıkçılığının artırılması gerekir cümlesi bu anlamda biraz sorun içermektedir diye düşünüyorum.

  Artan nüfusun balık ihtiyacı denizlerde çokça bulunan hamsi, sardalye gibi balıklarla beslenerek rahatlıkla karşılanabilir.

  Levreğin, çupranın, orkinosun pazarı var diye populasyonunu 1000 katına çıkaracak çiftlik ortamı kurmanız demek
  Hamsinin, çaçanın, sardalyenin anormal kırılması demek
  besin zincirindeki anormal kırılmalar aslında balık varlığını artırmadığı gibi balık neslini ciddi tehlikeye sokmaktadır.

  Eğer kültür balıkçılığının yem ihtiyacı vahşi stoklar üzerinden yapılacak ise ve 7 kg vahşi stoğa karşı 1 kg balıkunu elde edilecekse, kültür balıkçılığı büyüyen bir sektör olarak değil, varlığın devamlılığı esasına göre müşteri bulamayan çaça gibi yağ oranı düşük balıkların sürdürülebilir avcılık kotasından elde edilen yem potansiyeline göre sınırlandırılmalıdır diye düşünüyorum. Bunlar benim nacizane düşüncelerim. Doğrusu ve eğrisi konusunda bilgi sahibi olanlar paylaşım yaparlarsa buradan herkes bir fikir çıkartabilir.

  Sağlıcakla Kalın.
  Konu bnymnblr tarafından (22.11.13 Saat 22:17 ) değiştirilmiştir.
  Bünyamin

 2. #2
  __BALIKCI FORUM__ özgürdeniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2009
  Yaş
  57
  Mesajlar
  5.203
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  Bizde tutulan balık sadece çiflik balığı için hammadde olsa onada şükür diyceğiz,tavuk yemi için bile kullanılıyor.İşin özü kota getirilmesi,balığın ederinden satılması,avcınında kazanmasının sağlanması şart.Değilse kasası 10 tl düşer,bunun içinden nakliye,kasa ve komisyonda düşüldükten sonra avcıya ne kalır Allah bilir.
  Bunun içinde günlük değil mevsimlik kotalar belirlenmeli,herkes hangi balığı,hangi tarih aralığında ve ne kadar tutacağını bilmeli.Bu şekilde bir planlama fabrikayı hammaddesiz,avcıyı pazarsız,piyasayıda balıksız bırakmayacaktır.
  Müfit Çıkrıkçıoğlu
  İstanbul

  KIYI BALIKCISI


 3. #3
  Vip Üye bnymnblr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2009
  Yaş
  41
  Mesajlar
  1.158
  Tecrübe Puanı
  185

  Standart

  Buraya bazı ilaveler de yapılabilir. Mesela içsularımızda bulunan israil sazanı, israil yayını gibi türleri boy limit gözetmeksizin amatör balık yarışmaları düzenlenerek buradaki istilacı türler izole edilip yem sanayine kazandırılabilir. Bu sayede istilacılar hem içsulardaki çeşitlilik korunmuş olur. Bu da bir arkadaşımızın fikridir.
  Bünyamin

 4. #4
  Vip Üye bnymnblr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2009
  Yaş
  41
  Mesajlar
  1.158
  Tecrübe Puanı
  185

  Standart

  Hamsi ile çaçanın avlanma miktarları  Kanaatimce Balıkçılar; hamsinin çaçadan daha fazla para kazandırdığı için hamsiyi daha fazla avlar. Avlar avlamasına da iç piyasaya satamadığı daha doğrusu kısa vadede para dönüşü olamayacağını anladıkları için midir bilmem balığı yem fabrikalarına gönderirler. Yem fabrikalarına giden miktar, toplam avlanan miktarın yarısı kadardır. Yani 125.000 ton.


  Toplamda yılda yaklaşık 150.000 ton kadar hamsi avlanma kotası konur ve halihazırdaki teknelere göre de yıllık avlanma kotaları belirlenirse hamsinin yem fabrikalarına gidişi önlendiği gibi, günümüzde artan yem fiyatları balıkçılar arasında çaça avlamayı da zamanla cazip hale getirecektir.

  Çaça avlanması cazip hale gelir ve kültür balıkçılığında kapasite artırılmazsa, zaman içerisinde kendi kendini çeviren bir denge oluşacağını düşünüyorum.
  Bünyamin

 5. #5
  Vip Üye bnymnblr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2009
  Yaş
  41
  Mesajlar
  1.158
  Tecrübe Puanı
  185

  Standart

  Çiftlik alanlarının kiralanmasına dair kira bedellerinde çok yüksek oranda yapılan indirimler, çiftliklerin sayısında, artışa neden olacaktır.

  İzmir'de bir dönüm deniz yüzeyi kirası 4 bin 500 TL, Muğla ve Antalya'da ise 1.500 TL'yi buluyordu.
  Denizde balık üreten çiftliklerin kiraları İzmir'de 9 kat, Türkiye genelinde ortalama 5 kat ucuzladı.
  İzmir'deki kira bedelleri 4.500 TL'den 500 TL'ye
  Antalya, Muğla'da kira 1.500 TL'den 500 TL'ye düştü. (Alıntı))
  İç sularda da kiralar 700 liradan 200 liraya geriledi.

  Çiftliklerin yem ihtiyacını karşılamak amacı ile kurulmuş yem fabrikalarına son birkaç yıldır yenileri eklendi ve bu süreçte yenilerinin katılması söz konusu...

  Bu durum
  Yem İthalatını artıracak.
  Kendi karasularımızdaki Hamsi, Çaça vb. stoklara daha da büyük baskı olacağı için bu balıklar azalacak.
  Hamsinin ve Çaçanın azalması demek, Lüferin, Palamutun vb. azalması demek
  Bu çok tehlikeli bir durum

  Asıl bu konuda bir şeyler yapmak lazım.
  Tarım Bakanına denizlerdeki balık çiftliklerinin doğal stoklara katkı sağlamadığı aksine stokların düşmanı olduğu bir şekilde açıklanmalı.
  İçsulardaki balık üretiminde etçil türler yerine, otçul türlerin üretimine ağırlık verilmelidir.
  Yoksa biz İstanbulun dışında lüfer balığı için ceza kesildiği haberi ile kendimizi mutlu ederken gerçek anlamda hamsi çaça katliamı yapılacak.
  Bu anlayış değişmeli
  Bünyamin

 6. #6
  __Baba Yalçın__ Baba Yalçın - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2011
  Mesajlar
  912
  Tecrübe Puanı
  186

  Standart

  Bünyamin'cim Merhaba,tespit ve görüşlerin için seni tebrik ediyorum.
  Hepsi tam isabet.


  1Kg.çiftlik balığı için, 5 kg. deniz balığı plankton yiyici.

  "Deniz Bitti" "End of Line" aslı "Okyanus Bitti" yanılmıyorsam, orda Afrikalı kadın bile uyanmış bu işe. Aynı şeyi söylüyordu. Bu belgesel videoyu, forumun en tepesine koymalı logo gibi. Foruma girenler açıp açıp seyretmeli. O video devamlı tepede durmalı. Endüstriyelide, geleneksel balıkçısıda, amatörüde, profesörüde, bürokratıda, siyasetçiside ya da kim varsa, bakmalı.
  Devamlı hatırda kalmalı. Unutkan milletiz ya o bakımdan. Kıyaslamak için.

  Denizde yer kiralama olayı, karada yapılmalı, yanıbaşında arıtmaları yapmak kaydıyla. 40-50 yıllığına düşük bedelle kiraya verilmeli. Yerlerde Karadeniz'de Şile Kerpe Burnu'ndan Hopa'ya kadar olan sahada. Aşağıda Kaş Meis Adasından Hatay Suriye sınırına kadar olan sahada kurulmalıdır. Ege Denizi kurtarılmalıdır. Sit Alanı, Ormanlık alanlar, koylar değil, nerde mezbelelik alanlar var oralarda yer verilmeli. Ha tabi birde sel taşkını (dere, akarsu yakını) heyalan bölgeleride olmamalı.

  En önemli mesele önüne gelen balık çiftliği kurmamalı, hele yabancılara asla. Bu konuda daha önce neler yazmışız aşağıda.

  Daha önceden okumayanlar için. Okuyanlar pas geçebilir.

  Bu konuda "2000-2002 Mini Manifesto"da 12 yıl önce neler yazmışız.
  25 Kooperatifin imzalarıyla. Diğer halktan, amatöründen pas geçtim.

  1) Sürütme ile Avcılık:
  Türkiye Karasularının tamamında 12 Ay (süresiz) yasaklanmalıdır. Bu avcılık türleri:Trol, Trata, Orta Su trolü, Iğrıp, Manyat,Tarlakoz ağları, Algarnalar
  ( Karides, cikcik, midye) Boğazlarda Çekmecilik,(Yeldirme), Çevirme ağları içerisinde dalarak zıpkınla avcılık karasularımızda ebediyen yasaklanmalı.
  a) Cik Cik ve Midye :
  Adam boyu suda tırmık ve kürekle yada çiftlikte.
  b) Karides:
  Eski usul sepetle, ağla yada çiftlikte.
  2) Lamba ile Avcılık:
  Türkiye Karasularının tamamında (Özellikle Marmara)Yüzlerce Volt Lamba yakarak irili ufaklı havyarlı tüm canlıları kör eden lamba ile avcılığın tamamı Gırgır,voli (alamana) Sardalya için bile olsa 12 ay (süresiz) kati surette yasaklanmalı. 1965’te İstanbul Boğazı ve Adaları Uskumru ve Kolyoz katliamını nasıl unuturuz!.. Halâ yok.
  1. VE 2. Maddeler için ne yapılmalı:
  a) Balık Çiftliklerine transferi ( Dönüşümü) sağlanmalıdır.

  Tüm bu (Eko sistemi ) yok eden zararlı avcılık yöntemini yapanlar. Tüm liman ve barınaklarda tek tek, türlerine göre envanteri çıkarılıp listesi yapılmalıdır. Yöresel olarak (20’li-30’lu misal) gruplar oluşturulur. Tüm teçhizatları para’ya çevrilip sermaye elde edilir. “%’lerine göre” kredi ihracatçı birlikleri bakanlığa bağlı su ürünleri, su ürünleri Üniversitesi ile tümü ortak çalışılıp hangi yörede hangi tür balık çiftliği, ya da deniz ürünü yetiştiriciliği yapılabilir. Yani zararlı yöntemlerin tümünün bir şekilde balık çiftliklerine transferi (dönüşümü) denizlerimizin kurtuluşu buna bağlıdır. Balık çiftliklerini hiç alakasız tüccar değil bu kişileri bu işe yönlendirmeli. Çevre tahribatı yapan çiftliklerde önce uyarılmalı sonuç alınamazsa o zaman bu kişilerin yönetimine devredilebilir (özel eğitim ve çevre kursundan sonra) Herkes sermaye yüzdesine göre ihracatçı olur. Denizde, esnafta derin bir nefes alır, oh çeker.
  b) Çiftliğe transferi istemeyen olursa:
  Bizim karasularımızla sınır ilişkisi olmayan uluslararası sulara gidebilir. İkili anlaşmalarla.
  c) TAVSİYE : 1. ve 2. maddelere uygulanacak ceza ne olmalı:
  1960 yılından bu yana bakılırsa hiç sonuç alınamamıştır. Tüm esnafın ortak görüşü tek ceza tekneye, teçhizata el koyup Tarım Bakanlığına bağlı Su Ürünlerine transfer edilerek gelir sağlanmalıdır. (Tekneler üç tipe ayrılır) En kötüleri 3. sınıf kirletici unsurlar alınır yöre balıkçıları ve Su Ürünleri nezaretinde resif yapılır. 2. Sınıf olanları Su ürünleri KONTROL amaçlı bünyesine alınır (Radar yada Cep telefonu ile kaçma önlenir) Üç ay yöre değişimli olarak kullanılır. 1. Sınıf iyi tekneler ise yazacağımız korumalı alanda (OLTA DIŞINDA tüm ava kapalı bölgede) turizm şirketleri (Tarım Bakanlığına bağlı Su ürünleri) ile $ (Dolar) karşılığı olta balıkçılığı turları ile Bakanlık devamlı döviz girdisi sağlar.
  12) Balık Unu Fabrikaları:
  Yurt çapında nerede var ise derhal kapatılmalı hiçbir nimet sonsuz değildir. Bu atık işleme, konserve fabrikası yada diğer deniz ürünleri işleme fabrikasını kapsamaz. Sadece balık unu fabrikaları kapatılmalıdır.
  SEBEBİ:
  Hamsi gibi balıklar küçük boyda yakalanıp telef edilmektedir (Tonlarca). Balığın hem neslinin devamı açısından, hem denizin yemi açısından hem tüketici açısından hem ülke ekonomisi açısından bu bir felakettir. Derhal kapatılmalıdır. Bunu niye kimse görmüyor.

  Zaman su gibi akıp gidiyor. Sadece gerçekleşen bu. Saygılar.
  Baba Yalçın

 7. #7
  Vip Üye bnymnblr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2009
  Yaş
  41
  Mesajlar
  1.158
  Tecrübe Puanı
  185

  Standart

  Millet sadece lüfere kesilen birkaç cezaya sevinirken
  çiftliklerin artmasıyla lüferin teminatı olan hamsi elden gidecek.
  Yem fabrikaları ve balık çiftlikleri zinciri "Sürdürülebilir Balıkçılık" konusuna darbe vuran en önemli etmenlerden biridir.
  Konu bnymnblr tarafından (14.11.13 Saat 22:28 ) değiştirilmiştir.
  Bünyamin

 8. #8
  Vip Üye bnymnblr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2009
  Yaş
  41
  Mesajlar
  1.158
  Tecrübe Puanı
  185

  Standart

  aşağıdaki resimdeki bilgiler bu linkten alınmıştır.


  Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi: kulturbalikciligivahsis.jpg
Görüntüleme: 72
Büyüklüğü: 32.7 KB (Kilobyte)
ID:	13472
  Konu bnymnblr tarafından (04.05.13 Saat 22:07 ) değiştirilmiştir.
  Bünyamin

 9. #9
  __BALIKCI FORUM__ özgürdeniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2009
  Yaş
  57
  Mesajlar
  5.203
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  Benim anladığım kadarıyla dengeli üretim yapılırsa çözüm değilse bile sorun olmaz,sadece çiflikçiliğe yönelinirse vahşi stoklar üzerinde oluşacak baskı (hamsi,çaça vs) bunlarla beslenen balıklarında yok olmasına yol açacağından sorun olacaktır.

  Kısaca rezerv olarak yüksek rakamlarda olan çaça popülasyonunu eceliyle ölmeye terk etmektense yem olarak kullanmak doğru,yok etmenin eşiğine kadar avlamak sorun olacak.Bu sebeple bir an önce rezerv+stok tespiti yapılmalı tutulan balık ve fabrikalara gidecek balık miktarları belirlenmelidir.
  Müfit Çıkrıkçıoğlu
  İstanbul

  KIYI BALIKCISI


 10. #10
  Vip Üye bnymnblr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2009
  Yaş
  41
  Mesajlar
  1.158
  Tecrübe Puanı
  185

  Standart

  Eğer elimizde epeyce çaça stoğu varsa kültür yetiştiriciliği için neden dışarıdan balık yemi almaktayız. ?

  Eğer yeterince stoğumuz yoksa, özellikle tutulan hamsinin yarısını neden yem fabrikalarına veririz?
  Bünyamin

Sayfa 1/2 12 SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Kültür Balıkçılığına Rağbet Arttı
  By Hıcaz in forum Güncel Deniz Haberleri
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 14.06.10, 05:52
 2. Karadeniz'de kültür balıkçılığına ilgi arttı
  By aFaLa in forum Güncel Deniz Haberleri
  Cevap: 3
  Son Mesaj: 05.04.10, 10:18
 3. Midye Biyolojisi ve yetiştirme teknikleri
  By kenane in forum Diğer Balık ve Canlılar
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 09.09.09, 15:26
 4. İstiridye yetiştiriciliği hakkında
  By Hıcaz in forum Denizdeki Diğer Canlılar
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 29.07.09, 23:35
 5. Midye Yetiştirilmesi
  By Hıcaz in forum Denizdeki Diğer Canlılar
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 28.04.09, 00:00

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
BALIKCI FORUM