İlçemizin Kurşunlu Mahallesinde bulunan ve eski Kurşunlu Belediyesi tarafından işletilirken, belde belediyelerinin kapatılması sonucu Gemlik Belediyesine bağlanan Balıkçı Barınağının Tarım ve Köyİşleri Bakanlığına geçmesiyle, Barınakta bulunan tekneler elektrik ve su gibi temel ihtiyaçlarını alamaz oldular.Yaz ortasında Gemlik Belediyesi nin hizmetlerini kesmesi ile barınaktaki tekne sahipleri sefilleri oynamaya başladı.

Kurşunlu Köyü Balıkçılar Kooperatifinin şikayetiyle başlayan ve barınağı işletme istemleri sonucu, İl Tarım Müdürlüğüne geçen Kurşunlu Balıkçı Barınağı yönetmelik gereği, Balıkçı barınakları bölgedeki balıkçı kooperatiflerince işletilir hükmü gereği, Mal Müdürlüğünce ihaleye çıkarılacak.

Kurşunlu Köyü Balıkçıları Kooperatifi barınağın kendi bölgelerinde olduğunu ve işletme hakkının kendilerine verilmesi gerektiğini ileri sürerlerken, Gemlik Balıkçılar Kooperatifi Başkanı Mehmet Kabakçı ise, Yönetmelik açık, işletme hakkı bölgedeki en büyük balıkçı kooperatifi nin hakkıdır. Kurşunlu da balıkçılık yok denecek ka dar az ama işletemeyecekleri bir yeri işletmek istiyorlar.
Olan barınakta bulunan tekne sahiplerine oldu. Gemlik Belediyesi buraya güzel hizmet veriyordu. Barınak ellerinden alınınca onlarda bu hizmetleri kestiler.Şimdi tekneler elektriksiz ve susuz.Bu teknelerin sahipleri başka barınaklara yönelecekler. Devlet işi karıştırdı. Bir beceriksizliktir gidiyor. Belediye ihaleye kadar işletmeyi devam ettirmek istiyor ama kurum İl Tarım Müdürlüğü yöneticileri ne yapacağını bilmiyor, dedi.

BELEDİYE HİZMETİ GENİŞLETMİŞTİ

Kurşunlu Belediyesinin kapatılmasından sonra Balıkçı Barınağının çevresini tel örgülerle çeviren Gemlik Belediyesi, barınağa kamera ile güvenlik sistemi kurdu.
Her teknenin yanaştığı yere elektrik saati ve su sistemi bağladı. Ayrıca güvenlik görevlileri görevlendirdi. Barınağın İl Tarım Müdürlüğü dolayısıyla Gemlik İlçe Tarım Müdürlüğüne geçmesiyle işler aksadı. Bu yaz teknelerini Kurşunlu Barınağına bağlayan tekne sahipleri ise hizmet alamayınca ne yapacaklarını şaşırdılar.

Bir yandan Gemlik Belediyesini, öte yandan İl Tarım Müdürlüğüne
başvuran tekne sahipleri sorunlarının çözülmesini istiyor.