Araştırmacılar, Batı Kanada’da kurtların geyik ya da başka hayvanları avlamaktansa, balık avlamayı özellikle de mevsiminde somon balığı avlamayı yeğlediğini saptadı.

İngiliz Columbiası’nda bilim insanları kurtların yemek yeme alışkanlığını inceledi.Kurtların ilkbaharda ve yazın başlıca besin kaynağı geyiklerdir; ancak kurtlar geyikleri avlarken genelde yaralanır. Sonbaharda Pasifik somon balıkları yumurtlamak üzere bölgedeki ırmaklara geri döndüğünde kurtlar da yakalaması kolay ve besleyici somon balıklarını avlamayı yeğliyor. Araştırmacılar sekiz kurt sürüsündeki kurtların dışkılarını ve kıllarını dört yıl boyunca inceleyerek ne yediklerini izledi. Kurtların ancak geyik sayısında bir azalma olursa, somon avlamayı yeğleyeceğini düşünüyorlardı ama durum böyle çıkmadı.

İngiliz Columbiası’ndaki Victoria Üniversitesi’nden Dr. Chris Darimont ve BMC Ekoloji Dergisi’ndeki meslektaşları, somon gibi kolay avlanan bir avın güvenlik açısından seçildiğini söylüyorlar. Kurtlar geyik avlarken genellikle ciddi şekilde yaralanıyor. Somon balığı avlamak ormanda geyik takibine göre çok daha kısa zaman alıyor. Avlanmasının daha güvenli olması bir yana somon geyiğe göre çok daha besleyici, daha yağlı ve daha çok enerji veriyor.

Bilim ve Teknik Dergisi, Ekim 2008