Lambuka avı ve olta düzenekleri
Okyanus aşırı Batı ülkelerde sportif avcılığı ile meşhur olan "Coryphaena hippurus" Türkçedeki adıyla Lambuka, Percomorphi takımından olup, Coryphaenidae familyasındandır. Ülkemizde Kanal balığı olarak da adlandırılan Lambukalar, mevsim değişiklikleri ile birlikte Akdeniz, Güney Ege ve son yıllarda Kuzey Ege de sıkça rastlanır hale gelmiş ve biz amatör balık avcılarının keyifle yakaladığı balıklar arasındaki yerlerini almışlardır.

Benim de Lambuka ile tanışma hikayem, teknenin altında gördüğüm bu iri balıkları nasıl avlayabilirim düşüncesi ile başladı. Su yüzeyinde gruplar halinde dolaşan bu türün avcı bir familyadan geldiği, Kefal yavrularına saldırmaları ile net bir şekilde ortadaydı. 4-5, 8-10 ve daha fazla sayı ile oluşturdukları grup, etrafta dolaşan Kefal yavrularının doğulu batılı, güneyli kuzeyli etraflarını çeviriyor ve doğrudan saldırırak bütün halde yutuyorlardı. Bazen de su yüzeyine bir kaç metre kalana kadar çektiğimiz isparilere saldırarak oltalarımızı kopartıyorlar, çipura ve antenli Mercanları teknemize alana dek peşlerinden gelerek takip ediyorlardı.

Yakalanan isparilere saldırıp, yuttukları iğnelerin takılı olduğu 0.35 misinaları çok rahat şekilde koparmaları, Lambukanın gücü ve mücadeleci ruhunu ortaya çıkardığı gibi avının ne kadar zevkli olacağını, ve balığın ne derece kuvvetli olduğunu gözler önüne sermekteydi. Bir sonraki hafta da kullanacak olduğum oltayı kafamda tasarlayarak ilk Lambukamı büyük bir keyif ile yakalamıştım. Lambukanın neden sportif avcılığı ile meşhur olduğunu anlamak bu avdan sonra zor değildi.

Lambuka yapısı gereği, çok mücadeleci ve güçlü bir balık. Yakalandıktan sonra su yüzeyindeki sıçramaları, teknenin etrafında tur atarken bizide elimizdeki olta ile peşinde sürüklemesi, tekneye alındıktan sonra uzun süre direnerek sizi teknede bile zorlaması, tek kelime ile muhteşem. Bu arada önemle belirtmek isterim ki, Lambuka yakalanarak tekneye alındıktan sonra, mücadeleyi asla bırakmıyor. Teknede her hangi bir kazaya sebebiyet vermemek açısından dikkatli davranmanızı önemle rica ediyorum.

Aşağıdaki video, 25.11.2007 tarihli avımdandır.. Lambukayı tekneye aldıktan sonraki mücadelesini sizlere sunmak istedim.

Yakalanan Lambuka'nın cinsiyetini ayırt etmekte oldukça kolay, şöyle ki; morfolojik değişime uğramayan kafa tarafı düzgünce gözüken Lambuka dişidir, morfolojik değişime uğrayan Lambuka'nın baş tarafında bir çıkıntı olur, bu Lambukada erkektir. Aşağıdaki grafikte görsel olarak anlatılmıştır.


Tecrübelerime dayanarak sizlere bu balık hakkında bir kaç bilgi vermek istiyorum. Lambuka yukarıda da bahsettiğim üzere, genelde grup olarak su yüzeyine yakın gezen, devamlı hareket halinde olan çok güçlü bir balıktır.

Benim kullanmış olduğum takımdan kısaca bahsetmek gerekirse; 050-060 ana beden misina'nın ucuna bağlanan kaliteli klipsli bir fırdöndü, klipse takılan ve hazır olarak satılan çelik beden tel, iğne olarak Owner marka 5 numara iğne, Lambuka balığının avcılığı için yeterli bir düzenektir.


Yakalamış olduğumuz isparilerden canlı olanlardan bir tanesini alıp, iğneyi sidikliğinden geçiriyoruz. Bu şekilde canlı yemimizin daha uzun süre yaşamasına zemin yaratmış oluyoruz. Hazırlamış olduğumuz bu yemi, tekneden 20-30 mt kadar uzağa attıktan sonra, misinamızı 3-5 metre daha açıp kasnağımızın üzerine bırakıyoruz.


Avlanmış olduğunuz bölgede Lambuka varsa bu yeme vurmama şansı çok az, hattâ yok gibidir. Lambuka yemi aldıktan sonra hemen yutmaz bir süre yem ile birlikte uzaklaşarak, avına güven duyduktan sonra yemi bütün olarak yutar. Sizin bu esnada yapmanız gereken, misinaya müdahale etmeden balığın yemi 15-20 mt götürmesine izin vermek, yuttuğuna emin olduktan sonra ise sert bir şekilde tasmalayarak kancayı balığa geçirebilmektir.(Acele ederseniz balığı kaçırma şansınız çok yüksektir). Asıl zevk ise bundan sonrasındadır. Balıkla olan mücadeleniz de bu dakikadan sonra başlar... Su yüzeyinde taklalarak atan, sizi teknenin etrafında döndüren, gücü ve mücadeleci ruhu ile sizi şaşkına çeviren Lambuka'nın pes etmesini bence beklemeyin.


Siz yakalanan Lambuka ile mücadele ederken, aynı olta düzeneğinden bir tane daha atılarak, sürüdeki diğer Lambukalardan da yakalama şansınız büyüktür. Uzun süren ve müthiş keyif veren bu mücadelenin ardından sanmayın ki Lambukayı tekneye aldıktan sonra mücadeleyi kazandınız. Lambuka tekneye alındıktan sonra bile oldukça hareketli, pes etmeyen, ve zapdedilmesi zor bir balıktır. Yakalanan Lambuka dan iğneyi çıkartırken yaralanmalara sebebiyet verilmemesi için çok dikkat edilmelidir.

__________________
değiştirmeyin