Kilyos taki atıkları imha için lisanslı lisanslı tesis araştırmaları devam ediyoraKilyos'ta karaya oturarak parçalanan Orçun-C adlı gemiden sızan fuel-oil ve atık yağların bölgedeki 4 koyda oluşturduğu çevre kirliliğinin büyük bölümü temizlendi. Denizde 10 bin metrekarelik alanın değişik noktalarından alınan deniz suyu örneklerinin laboratuar incelemeleri devam ederken, Uzunya Plajı'nda variller içinde bekletilen 100 tonun üzerinde atığın imha edilebilmesi için lisanslı tesis araştırmalarının devam ettiği bildiriliyor.

Kilyos Demirciköy açıklarında 19 Ocak'taki fırtınada demir tarayarak karaya oturan ve daha sonra parçalanan "Orçun-C" isimli kuru yük gemisinden bölgedeki 4 koya yayılan 90 ton mazot ile 30 ton atık makine yağı, İstanbul Valiliği ve Denizcilik Müsteşarlığı tarafından görevlendirilen özel bir şirketçe toplandı. İl Çevre ve Orman Müdürlüğü gözetiminde yürütülen temizlik çalışmaları büyük ölçüde tamamlandı ve atıklar, kalın çöp poşetleriyle ğzı kapalı varillerde toplandı. Yetkililer, Uzunya Plajı'nda oluşturulan alanda bekletilen atıkların imhası için "lisanslı tesis" araştırması yapıldığını, firmanın belirlenmesiyle birlikte imha işlemine başlanacağını açıkladılar.

Görünüm Kirliliği
Karada ince temizlik çalışmalarının sürdürüldüğünü belirten İstanbul Çevre ve Orman İl Müdürü Mehmet Emin Birpınar, "Kaza gününden bu yana Kilyos bölgesindeki kötü hava koşulları devam etti. Bu nedenle dalgalı denizde temizlik veya bariyer çalışması yapılması mümkün olmadı. Deniz yüzeyinde ve denizaltında 10 bin metrekarelik alanda kirlilik araştırması yapan balıkadamlarımız ciddi bir görünüm kirliliği yaşanmadığını tespit etti" diye konuştu.

İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri Enstitüsü'nden uzmanların, kazanın etkili olduğu alanda deniz suyu araştırmalarına başladığını belirten Birpınar, "10 bin metrekarelik alanda ayrı ayrı noktalardan periyodik olarak su örnekleri alıyorlar. Bu örnekler, laboratuarlarda inceleniyor. Laboratuvar araştırmaları yaz aylarına kadar sürdürülecek. Olumsuz bir durum tespit edilmesi halinde bu alanda denize girilmesi yasaklanabilir" dedi.

Habertürk