Sayfa 1/5 12345 SonSon
45 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Lüfer tartışması büyüyor:

 1. #1
  _Amatör_ Levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2009
  Yaş
  46
  Mesajlar
  3.298
  Tecrübe Puanı
  368

  Standart Lüfer tartışması büyüyor:

  19 cm nereden çıktı?

  Ümit Şahin • 24/06/2011

  TÜDAV başkanı Prof. Dr. Bayram Öztürk

  Lüfer tartışması büyüyor…
  Önceki gün Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nda toplanan Su Ürünleri İstişare Kurulu’nda lüferin avlanma alt boyuyla ilgili bir gelişme sağlanamamıştı. Sivil toplum örgütlerinin 24-25 cm talebine bazı balıkçılar ve TÜDAV başkanı Prof. Dr. Bayram Öztürk karşı çıkmış, 19 cm’de ısrar etmişlerdi.
  Toplantı sonucunda herhangi bir karar alınamamasına rağmen dün akşam Türk Deniz Araştırmaları Vakfı (TÜDAV) web sitesinde yayınlanan bir açıklama kafaları karıştırdı.
  Prof. Dr. Bayram Öztürk’ün başkanlığını yaptığı TÜDAV’ın basın açıklamasına göre toplantıda 19 cm kararı verilmişti! TÜDAV basın açıklamasına şöyle diyordu:
  “Yaklaşık 5 yıldır izlediğimiz bilimsel çalışmalar ve 2 senedir içinde bulunduğumuz kampanya bugün sonuç verdi. Lüferin avlanma boyu 2002 yılından önceki yasal av boyu olan 19 santimetreye çıkarıldı.
  Bilimsel çalışmalar sonunda elde edilen verilere göre lüfer, 19 santimetre çatal boya ulaştığında yumurta bırakmaya başlıyor. Bu boy lüfer neslinin devam etmesi için bilimsel açıdan yeterlidir. Bu nedenle alınan bu sonuç TÜDAV açısından memnuniyet vericidir ve bu konudaki kampanyanın başarısı olarak kabul edilmelidir. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın aldığı bu karar bilime inanan çevrecileri ve doğa korumacıları da sevindirmiştir.
  Bakanlık ve balıkçılarla bu konuda mutabakat sağlaması ve balıkçılarımızın bu düzenlemeye uyacaklarını beyan etmeleri ayrıca sevindirici olmuştur. Artık avlanan balıkların 19 santimetre olup olmadığının denetlenmesi önem kazanmaktadır.”
  Defne Koryürek
  “1 Nisan şakası diyeceğim ama…”
  Konuyla ilgili görüşüne başvurduğumuz İstanbul Lüfere Hasret Kalmasın kampanyası sözcüsü Defne Koryürek ise basın açıklamasıyla ilgili şu yorumu yaptı:
  “TÜDAV, bir vakıf, başkanı da bir profesör. Koruma ve Kontrol Genel Müdürlüğü bir karara varmadan, bir açıklama yapmadan, hem de basın bülteni aracılığı ile lüferin boyunu ilan etmelerine, yetmezmiş gibi bir de ‘Bakanlık ve balıkçılarla bu konuda mutabakat sağlaması ve balıkçılarımızın bu düzenlemeye uyacaklarını beyan etmeleri ayrıca sevindirici olmuştur’ demelerine, tek kelimeyle inanamadım! 1 Nisan şakası diyeceğim ama… Tümüyle gerçek dışı bu ifade! Biliyorsunuz biz de o istişare kurulundaydık, biz de o tartışmaların takipçisiydik ve biz şahidiz ki ne 19 cm diye bir boy belirlendi ve ne de mutabakat sağlandı, balıkçı ile bakanlık arasında… Koruma ve Kontrol Genel Müdürlüğü de bir açıklama yapmadı, henüz… ”
  Su Ürünleri Daire Başkanı Kürüm: “Karar yok…”
  Öte yandan edindiğimiz bilgiye göre Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Koruma ve Kontrol Genel Müdürlüğü Su Ürünleri Daire Başkanı Vahdettin Kürüm de herhangi bir karar almadıklarını ve açıklama yapmadıklarını teyid etmiş bulunuyor. Kürüm’ün verdiği bilgiye göre tebliğ değişikliği ile ilgili çalışmalar devam ediyor.
  Bayram Öztürk’ten yanıt yok
  Bu bilgiler üzerine Prof. Dr. Bayram Öztürk’e ulaştık ve konuyla ilgili görüşünü almak istedik. Önce bizden soruları yazılı olarak isteyen Öztürk, yazılı olarak gönderdiğimiz sorulara da cevap vermeyi reddetti ve önce kendisinin yaptığı çalışmaları bulup okumamız gerektiğini söyleyerek bizi taraflı gazetecilikle ve kendisine yönelik yargısız infaz yapmakla suçladı. Bayram Öztürk ayrıca önceki haberlerimizde görüşlerini yansıttığımız sivil toplum temsilcilerinden değil öncelikle kendisinden bilgi almamız gerektiğini söyleyerek sorularımızı yanıtlamadı.
  “Üreme boyu ile avlanma boyu aynı olamaz”
  Banu Dökmecibaşı

  Konu hakkında görüşlerine başvurduğumuz Greenpeace Akdeniz Denizler Kampanyası sorumlusu Banu Dökmecibaşı ise hem 19 cm dayatmasını TÜDAV’a ve Bayram Öztürk’e yakıştırmadığını söylüyor, hem de toplantıda boy tartışmasının pazarlığa dönüştürülmesini yanlış buluyor. Banu Dökmecibaşı şöyle diyor:
  “İstişare kurulunda kabul edilemez bir yöntem uygulandı ve konu balıkçıyla pazarlığa açıldı. Adeta açık arttırma yapar gibi… Bayram Öztürk’ün daha önce kimsenin görmediği bir çalışmasına dayanarak lüfer avlanma alt boyunu kendi görüşü olan 20 cm’den 19 cm’ye indirmesi, kestirip atması, bu arada diğer bilimsel çalışmaları bir kenara atarak pazarlığa açılması gibi bir yöntem kabul edilemez. Bilimsel bir veri bilim komitesi tarafından incelenir, sosyoekonomik parametrelerle ele alınır, ondan sonra balıkçıyla tartışılabilir. Burada TÜDAV’ın tavrı bizim hiç beklemediğimiz bir tavırdı. Lüferin üreme boyunun 19 cm olduğuna dair bir çalışmaları olsa bile stok durumunu göz önüne almıyorlar ve korumacı bir yaklaşım sergilemiyorlar demektir. Ege Üniversitesi’nin çalışmasında da avlanma boyunun üreme boyu olarak belirtilen sınırın çok üzerinde olması gerektiği söyleniyor. Üreme boyu ile avlanma boyu aynı olamaz.”
  Banu Dökmecibaşı ayrıca konunun sadece lüferle sınrılı tutulmasını ve diğer türlerin tartışmaya açılmamasını da yanlış buluyor. Greenpeace’in “seninki kaç santim” kampanyasında lüfer dışında özellikle tehlike altındaki iki tür olan orfoz ve kalkanın da korunması gerektiğini vurguladıklarını söyleyen Dökmecibaşı şöyle devam ediyor:
  “Biz diğer türleri de tartışmaya açmak istedik, İstişare Kurulu’nda orfoz, lüfer ve kalkan karara bağlansın istedik. Lüferin tek başına ele alınması zaten yanlıştı. TÜDAV ise diğer balıklarla ilgili olarak bizim çalışmamız seneye açıklanacak, ancak ondan sonra tatışılabilir dedi. Bayram Öztürk Türkiye’nin tek bilim insanı kendisi imiş gibi seneye yayınlanacak olan kendi kalkan çalışmasından önce konunun tartışılmasını istemiyor.
  Biz bundan önce Bayram hocanın çalışmalarından da çok yararlandık. Bu tavrı bilim bizden sorulur tavrı mıdır, yoksa bakanlıkla önceden bir görüşme mi yapılmıştır, bunu tarif edemiyoruz. Bayram hoca 19 cm diyerek büyük balıkçıları tatmin edecek bir yerden tartışmayı açmış oldu. Ama kıyı balıkçılarının çoğu lüfer boyu konusunda bizim görüşümüzü destekliyorlar, çinekop avlayan gırgırcılar gibi değiller. TÜDAV’ın bu tavrı bizim kampanyalarımızı bloke etmiş oldu. Ben ortada bir karar bile yokken böyle bir basın açıklaması yapmasını TÜDAV’a yakıştıramadım.”
  Banu Dökmecibaşı Resmi Gazete’de yayınlanana kadar bir karar alınmış sayılamayacağını, Greenpeace olarak bakanlıkla görüşmeye devam ettiklerini sözlerine ekledi.
  Hocalar 24 cm diyor
  Dün Milliyet gazetesinde konuyla ilgili olarak Mehveş Evin’in haberi konuyla ilgili öğretim üyelerinin görüşlerini yansıtıyordu.
  Milliyet’in haberine göre Doç. Dr. Ali Cemal Gücü, çinekop avının yasaklanmasını savunuyor. Doç. Dr. Aysun Gümüş “Lüferi bu boyda yakalamak kelimenin en hafif haliyle bir katliamdır. Sirkülerdeki avlama boyu konusunda değişiklik yapılması ve bunun için 24 cm’in uygun olduğu görüşüne kesinlikle katılıyorum” diyor. Prof. Dr. Okan Akyol: “Lüfer için belirlenen 24 cm boy uygundur. Bu bizim uluslararası makalemizde 25 cm olarak belirlenmiştir” diyor. Prof. Dr. Ali İşmen, “Balık stoklarımızın miktarı her geçen gün azalıyor. Lüferin üreme boyu üzerine yapılmış bazı yurtdışı çalışmalarında 35 cm gibi boylar bildiriliyor” derken, Prof. Dr. Ertuğ Düzgüneş “Lüferin alt avlanma boyu değiştirilerek artık katliama dur denilmeli” görüşünü dile getiriyor.
  Dr. Mustafa Zengin ise “24 cm boy çok önemli ve onaylanması gerekir. Fakat salt ilk avlama boyu kriteri tek başına bir şey ifade etmez. Diğer avcılık kriterleri ile de desteklenmeli” diyerek görüşünü belirtiyor.
  “Lüferde boy uzatmaya en sert dille itiraz eden kooperatiflerden TÜDAV’ın bir çıkarı olsa anlayacağım”
  İstanbul Lüfere Hasret Kalmasın kampanyasının sözcüsü Defne Koryürek de Prof. Dr. Bayram Öztürk’ün 19 cm ısrarına anlam veremiyor. Koryürek’in bu konudaki görüşleri şöyle:
  “Öncelikle Prof. Öztürk 12 Nisan 2010 günü toplanan ‘İstanbul Lüfer’e Hasret Kalmasın’ toplantısında ‘Lüferin boyu en az 20 cm olmalı’ diye beyanat vermişti. Şimdi neden 19 cm’i savunuyor, anlamak güç. Sahiden çok şaşırtıcı oldu bizim için. İkinci olarak, ne Prof. Öztürk’ün ne de TÜDAV’ın lüfer balığının üremesine ilişkin yayınlanmış bir araştırmasını iyice taradığımız halde bulamadık. İstişare kurulunda sunum yaparken de referans vermedi maalesef. Dolayısıyla neye dayanarak 19 cm’i savunuyor, bilmiyoruz.
  Bizim bildiğimiz kadarıyla lüfer konusındaki en kapsamlı araştırma Tevfik Ceyhan ve arkadaşlarınındır. Onların sağladığı verileri de Cengiz Mete istişarede paylaştı ve 23-25 cm aralığının önemini vurguladı. Buna rağmen Prof. Öztürk “biz araştırdık, lüfer 19 cm’de ürüyor” diye görüş bildirdi. Konuyu kesti attı.”
  Koryürek, TÜDAV’ın ısrarını anlamaya çalışırken “komplo teorileri üretip Prof. Öztürk’ün İstanbul’da belli kooperatiflerde yoğunlaşan ve çinekop avına bel bağlayan gırgır reislerinin çıkarını, ortak kaynaklarımızı korumanın önüne koymuş olması ihtimalini aklımın ucundan dahi geçirmek istemiyorum” diyor. Koryürek’in sözleri şöyle:
  “Prof. Öztürk, 2002 yılında 25 bin ton olan lüfer av miktarının 2009′da 6 bin tona düştüğünü unutmuş, bu %75′lik yokoluşun ehemmiyetini farklı değerlendirmiş ve lüfer popülasyonunun hepi topu %10′unun üremeye başladığı 19 cm’in bu balığı korumaya yetecek avlanma alt boyu olduğunu düşünmüş, istişarede yükselen sesleri mutabakat yolunda fikir teatisi olarak değerlendirmiş olabilir. Mümkündür. Eğer öyleyse hızla dönecektir, yaptığı yanlıştan. Şüphem yok.
  Koskoca TÜDAV, koskoca Prof. Öztürk tutup da olmadığı halde “Bakanlık ve balıkçılarla bu konuda mutabakat sağlaması ve balıkçılarımızın bu düzenlemeye uyacaklarını beyan etmeleri ayrıca sevindirici olmuştur” diye neden yazdı peki bu bültene, asıl soru kanaatimce bu. Poyrazköy ya da Rumelifeneri gibi lüferde boy uzatmaya en sert dille itiraz eden kooperatiflerden, çinekop tutmaktan TÜDAV’ın bir çıkarı olsa, anlayacağım. İnsanın aklı almıyor, neden olmayan bir şey olmuş gibi gösterilir ki?”
  Koryürek sözlerini yine de iyimser bir görüşle bağlıyor:
  “Meseleye bir de iyi tarafından bakalım: bu tuhaf durum bile 21 Haziran’ın nasıl da tarihi bir gün olduğunun göstergesi zira bizler, yani, balıkçı, akademisyen ya da bürokrat olmayan bizler, sıradan vatandaş, bu toplantının takipçisi olmasaydık, olup bitenleri asla bilemezdik… Oysa hakkında karar alınan, ortak kaynaklarımız!”

  Haber: Ümit Şahin, Yazgülü Yeşil – Yeşil Gazete

 2. #2
  Balıkçı
  Üyelik tarihi
  Jan 2010
  Mesajlar
  1.708
  Tecrübe Puanı
  237

  Standart

  Bu bayram hoca !! ''balığın ve balıkçının başına bela olmuşa benziyor !!

  Bütün insanların gözü üzerinde ! acaba diyorum , bu hoca gibi düşünen başka bilim adamları var mı ? ( hem ileri , hem de geri )
  Şayet yok ise , ' ki öyle gözüküyor , ülkemizdeki diğer bilim adamlarını ! , Bayram öztürk mü , yetiştirdi veya ''lüfer çalışmalarını beraber mi yaptılar ki ! sesleri çıkmıyor !!!
  TÜDAV 'ın daha ciddi daha farklı anlayışlara gereksinimi olduğunu düşünüyorum
  Sayın Koryürek'in yeni pretesto kampanyası bence bu olmalı ve oldukçada arka bulacağını düşünüyorum.

 3. #3
  Meraklı
  Üyelik tarihi
  Apr 2011
  Mesajlar
  8
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  bayram öztürk bu zamana kadar küçük balıkçın ve doğrunun yanındaydı acaba ne oldu değiştirdi fikrini

 4. #4
  Reİs Burhan Reis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2009
  Yaş
  60
  Mesajlar
  5.698
  Tecrübe Puanı
  934

  Standart
  ................
  ><((((º>`·.¸¸.·´`·.¸¸.-> BALIKÇI FORUM <-.¸¸.·`´·.¸¸.·`<º))))><

 5. #5
  Balıkçı Kulek Reis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2009
  Yaş
  73
  Mesajlar
  1.854
  Tecrübe Puanı
  219

  Standart

  Diğer hocalarda böyle raporlarını yayınlasınlar. herkes de neyin nasıl olduğunu
  öğrensin. Bu raporlar gizli teknoloji içermiyorlar. Kimsenin bilmesini ve görmesini istememek, akıllara soru işaretleri getirebilir.
  H.Hüseyin Külek
  1946-İstanbul-Ataköy-(A rh-)
  Bulutlar ağlamasa yeşillikler nasıl güler
  Söz veriyorum
  Çinekop tutmayacağım,satın almayacağım,Tutanlara engel olacağım

 6. #6
  __TROL BALIKCISI__
  Üyelik tarihi
  Dec 2010
  Mesajlar
  121
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  Evet adı lufer balıgı turk denızlerının tek balıgı denızın prınası (yazmaya unuttum) rakı masalarının unutulmaz keyfı:)

  Boyu bır sıkıntı denızde varlıgı bır sıkıntı... gelelım sıkıntılarına

  1 Rakı masasında bulamadılar senı boyun cm hesabına vuruldu.
  2 Bunca senedır ıyıkı az sayıdasın denız bır nefes aldı.
  3 Yoklugunda tekır hamsı mezgıt ıstavrıt denızlerde bayram ılan ettı sayılarını arttırdı.Çavanozlar 8 bacaklarını bacak bacak ustune attı :)

  Gelelım cm cılere ve kucuk balıkcılara ıstısare kurulunda bende ordaydım. Cengız hoca sunumunun sonunda lufer için ufak ve cok onemlı sessız bır cumle kullandı.
  Lufer balıgı 1 yasına ulasıtıgında kendının 3 katı balık tuketır dıye...
  bunu bızde bılıyoruz ama bazı cevrelerın ya işine gelmıyor yada orda kulakları sagırlasıyor.

  SIZLERE SORUYORUM
  Lufer azaldı pekı otetaraftan dıger balıkların neslınde artış olmadımı gecen sezon kraça tekır mezgıt ve hatta hamsıde asırı artış yasanmadımı?
  Bence bırakalım artık cm hesabını bazı gerceklerıde gorelım...

 7. #7
  _Amatör_ Levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2009
  Yaş
  46
  Mesajlar
  3.298
  Tecrübe Puanı
  368

  Standart

  Lufer balıgı 1 yasına ulasıtıgında kendının 3 katı balık tuketır dıye...Bu yüzden katledilmesimi gerekir.Dogada her canlı bir denge unsurudur.

 8. #8
  __BALIKCI FORUM__ özgürdeniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2009
  Yaş
  57
  Mesajlar
  5.203
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  Doğrudur yokluğunda yem balıkları artmıştır lakin yem balığını korumak adına bir türü azaltmak ancak stokların tespiti ve her yıl istatistiğe göre getirilen kota ve yasaklarla mümkün,

  değilse ne olurun cevabı aşırı artan hamsi benzeri balığın daha çok tutulması sonucu para etmemesi ve balıkçının kazanamaması anlamına gelir,oysa bizim talebimiz balık stokları azalmasın balıkçı para kazansın olmalıdır.

  Burada görev balıkçı kadar istişarede konuşan dışında Bilim İnsanlarına ve onları ciddiye alan yönetime düşmektedir.
  Müfit Çıkrıkçıoğlu
  İstanbul

  KIYI BALIKCISI


 9. #9
  Vıp üye İhtiyar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2009
  Mesajlar
  4.641
  Tecrübe Puanı
  958

  Standart

  Okuduklarımdan çıkardığım en önemli sonuç:

  Bayram Hoca, son açıklamasıyla, ne yazık ki kendi bilimsel kariyerinin ve meselelere yaklaşım açısının tartışmaya açılmasına zemin hazırlamış ve bu açıklamayla her ne kazandıysa çok daha fazlasını yani itibarını kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kalmıştır.

  Yazık, kendisi adına üzüldüm.

  İkinci notum da şu balık bu kadar yer yaklaşımının ne kadar yanlış bir kriter olduğudur.
  Daha önce de yunuslar günde 60 kg. balık yiyor muhabbeti vardı.

  Onları yaradan Allah cc. (haşa) bilmiyor mu kimin neyi ne kadar yiyeceğini?

  Lüfer avcılığının birkaç yıl yasaklanmasını isteyen görüşlere de denizde lüferden başka balık görmek istemiyor musunuz tarzında cevap vermiştim.

  Evet, lüfer, yırtıcı bir balıktır, kendi yavrusunu bile yer ama bu onları henüz yumurtlamadan tutarak neslini kurutmamız için bir sebep olamaz.

  Selam ve sevgiler.
  Herkes, ne yaparsa kendisine yapar.

  M.Mahir Ersin
  İstanbul 1945

 10. #10
  TAYFA
  Üyelik tarihi
  Feb 2011
  Mesajlar
  339
  Tecrübe Puanı
  49

  Standart

  tutlmayan bı balıgın neslı nasıl tukenıyo ben anlamadım gıttı ne gırgır ne volı ne agcı lufer balıgını gormuyo da bu balıgın neslını kım tuketıyo acaba.bu sene yaz balıgı yapan varsa bılır aşırı bi sarıkanat cınekop cıktı karadenıze bu balıklar eylule kadar lufer olucak ama herzaman kı gıbı av vermıycek cekıp gıdıcek sızde burda kavga edıceksınız peşınden lufer yok oldu neslı tukendı cınekop yasak olsun falan fılan

Sayfa 1/5 12345 SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Lüfer Balığını Tanıyalım
  By dkoryurek in forum STK Çalışmaları
  Cevap: 24
  Son Mesaj: 11.10.11, 11:22
 2. Lüfer Avcılığında Kullanılan Olta Takımları
  By Burhan Reis in forum Takımlar
  Cevap: 8
  Son Mesaj: 27.03.11, 17:11
 3. Cevap: 7
  Son Mesaj: 22.03.11, 08:48
 4. lüfere Başbakanlık koruması
  By dkoryurek in forum SORUNLARIMIZ
  Cevap: 71
  Son Mesaj: 01.01.11, 09:31
 5. Baliklar: Lüfer
  By cumhur gezen in forum Deniz Balıkları
  Cevap: 6
  Son Mesaj: 05.08.09, 14:48

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
BALIKCI FORUM