Antalya'nın Manavgat ilçesi Kaymakamı Hacı İbrahim Türkoğlu, Manavgat sahili açıklarına petrol atığı bırakıldığını söylentilerinin gerçeği yansıtmadığını belirtti. Kaymakam Türkoğlu, petrol yüklü bir geminin Manavgat açıklarına petrol atığı bıraktığını iddialarının doğru olmadığını söyledi. Söylentiler üzerine yaptıkları araştırma sonucunda ilçe sahil şeridinin pırıl pırıl olduğunu belirten Türkoğlu, kıyılarda iddia edildiği bir petrol atığına rastlanılmadığını kaydetti.İlçe denizi açıklarına petrol atığı bulunduğu yönündeki söylentileri kendisinin de duyduğunu belirten Manavgat Botçular Derneği (MBD) Başkanı Ramazan Taş ise, petrol taşıyan büyük yük gemilerinin denize atık dökmelerinin imkânsız olduğunu dile getirdi.
Manavgat sahillerinin ışıl ışıl olduğunu belirten Taş, bazen gemilerin petrolü bıraktıktan sonra geri dönüşlerde karina suyunu basmalarından ötürü kıyıya yapışkan küçük topuklar halinde vurabileceğini ifade etti.
Ramazan Taş, "Petrol yüklü geminin, bir kaza olmadığı sürece denizlere petrol atığı dökmesi imkânsız bir şey. Fakat bir gemi 100 tonluk petrolü getirip boşalttıktan sonra geriye ülkesine boş bir şekilde hareket edemez. Hareket etmesi için aynı miktarda karina suyu basması lazım. Gemiler genelde karina suyunu açık denizlerde basıyor. Bazen yanlışlıkla kıyılarda karina suyu basılabiliyor. Karina, geminin sürekli su altında kalan kısmıdır. " diye konuştu.
Taş, Manavgat sahillerinin ışıl ışıl olduğunu ve kıyılarda hiç bir petrol atığı bulunmadığını kaydetti.