5 sonuçtan 1 ile 5 arası

Konu: Marmara denizi'nde büyük tehlike

 1. #1
  ___BALIKCI FORUM___ aFaLa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2008
  Yaş
  56
  Mesajlar
  12.955
  Tecrübe Puanı
  2444

  Standart Marmara denizi'nde büyük tehlike

  MAREM Projesi 2012 sonuçlarına göre Marmara Denizi'nin kirlilik nedeniyle farklı bir yapıya doğru eğrildiği bildirildi. Denizin durumu biyolojik açıdan ciddi anlamda vahim durumda.  Büyük balık küçük balıktan uzun yaşar
  Metabolizması yüksek balık düşük olandan uzun yaşar
  Soğuk sudaki balık sıcak sudakinden uzun yaşar


 2. #2
  __Baba Yalçın__ Baba Yalçın - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2011
  Mesajlar
  912
  Tecrübe Puanı
  185

  Standart Cevap: Marmara denizi'nde büyük tehlike

  Alıntı aFaLa Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  MAREM Projesi 2012 sonuçlarına göre Marmara Denizi'nin kirlilik nedeniyle farklı bir yapıya doğru eğrildiği bildirildi. Denizin durumu biyolojik açıdan ciddi anlamda vahim durumda.


  "Önce o araştırmalarda emeği geçen herkese teşekkür ederiz"


  1) 1.ci Darbe: Keşke şunlarıda ilave etselerdi, ilk önce Haydarpaşa mendireğinin sonradan uzatılan kısmının, Karadeniz'den körfeze akıntıyla gidecek ve temizleyecek (Buna adalarda dahil) su sirkülasyonunun rüzgarın derecesinede bağlı olarak akıntının durumuna göre, sahile uzak ve yakınlığına göre %75---%45'kere varan oranda temiz su sirkülasyonunu kestiğinide söyleselerdi.

  2) 2.ci Darbe: Bu sahiller İstanbul belediyesinden çektiğini hiç bir şeyden çekmedi. Dalan zamanında sahil yolu için denize yapılan dolgu, milyonlarca yılda oluşan habitatı resmen katletti. Kıyıdan sıfırdan açığa doğru 10--12 metrelerde balıklar için muazzam elverişli kümes diye tabir ettiğimiz, yapısı itibariyle, hiç bir yerde eşi ve benzeri olmayan, canlıların sığınakları, tüm kayalıkları taş, toprak ve molozun altına gömdüler. Dünyadaki tüm devletlerin %72,5 milletin bütçesini harcasanız o taş toprakla doldurdukları kısmın habitatını asla ve kat-a yerine koyamazlar. Bu böyle dolguyu yaparken kaç kamyon şöförüyle konuştum hatırlamıyorum alayı nato kafa. Kardeşim lodos fırtına esmiyor, havuz gölet şeklinde doldurdun ağzı az darda olsa açıklık bırak içerde kalan canlılar yoklayarak denize çıkar kurtulurdu. Ne yaptılar gölet yapıp denize açılacak ağzını tamamen kapattılar. Havuz içinde kalan yüzlerce kefal, karagöz, kikla, işkina ne varsa, havuzcuktaki oksijen bitince hepsi öldüler. Günlüğümde görebildiklerimi tespit edebildiklerimi yazabildiğim kadarını not etmiştim.

  3) 3.cü Darbe: Yanlış hatırlamıyorsam 1989 Yılında Haliç kollektöründen hiç arıtmadan verdikleri derin deşarjla tam bir cinayet işlediler. Sahildeki tüm balıkları Pendik Tuzla'ya kadar olan tüm canlıları katlettiler.Belki daha ilerside vardı, aradan zaman geçti ama günlüğümde mutlaka vardır.

  4) 4.cü Darbe: Parayla seni STCW kursuna gönderen devlet. Hangi denizlerde, gemilerle ilgili v.s hangi kirlilik unsurları çeşitleriyle ilgili, denize döküp dökmemenle ne kadar açıkta ne yapacağınla alakalı, hangisi ne kadar açıkta kapalı iç denizde veya açık denizde, talaştı, camcı, sintineydi v.s kurs veriyor, buna balık çiftlikleride dahil. yani parayla kursa gönderip verdiğin eğitime göre Marmara denizinde balık çiftliği kurdurulmasına izin veremezsin, yok izin vereceksen o zaman o eğitimi niye verdirdiniz nokta. Sen kalk Yassıda'ya balık çiftliği kurdur, konu uzun pas geçiyorum, neyseki o kalktı. Gelen gideni aratır misali sonrasında ne oldu onada giricem.

  5) 5.ci Darbe: Küçükyalı Maltepe Dragos sahil yolu adı altında habitatın tepesine 2,5km'ye 500mt taş toprak moloz doldur, kime sordunuz, yine gölet biçiminde ağzını kapatki içinde kalan tüm canlılar ölsün. O kapattıkları gölet içinde 7,5 kg.'lık levrekler, kalkan, kırlangıçları, minakopları kamyon şöförleri elbiseleriyle suya girip toplamışlar yazık değilmi.


  6) 6.cı Darbe: Yassıada'da balık çiftliği kalktı diye sevinirken sen kalk esnafın anavatanı, son kalesi canım Yassıada'ya kalk denizi toprak taşla doldur ve öldür. Dünyanın başka hiç bir yerinde bulunmayan mercanların %50'sini öldür. Yassıada'daki taş toprakla dolmadan önceki haliyle, bölgeye defalarca dalış yapan balıkadam biyologlarımız dolgudan sonraki manzarayı görünce sudan çıkarken hüngür hüngür ağlayarak çıkmışlardır, çok yazık, çok yazık. Bunu hangi vicdan kabul eder. Hani temizlik imandandı.Canım denizi molozla doldurup milyonlarca yılda oluşan gelecek nesillere gözümüz gibi koruyarak aktarmamız gereken ekosistemi habitatı katledenler. Hangi araştırmayı yaptılar kime sordular, ben yaptım oldu. Nasıl kıydınız o güzelim nadide habitata. Ama hiç kimse bunun hesabını sormasa bile, o doğayı ve habibatı yaratan yüce Allah bunun hesabını kesin soracaktır bundan nokta kadar şüphem yoktur.

  7) 7.ci Darbe:7.ci Darbe: Bu gelecek olan 7.ci felaket: Yassıada'ya ne yaptılarsa Sivriada'nında başına aynısı gelecek.


  8) 8.ci Darbe: Bu gelecek olan 8.ci felaket: Neymiş efendim, Pendik sahiline denizi doldurup 3 adet ada yapılacakmış, üstünde şu olacak bu olacak. Kardeşim bunu senden kim istedi, sen bu denizden ne istiyorsun, denizin başına bela oldunuz be. Deniz babanızın çöplüğümü, onun altında canlı varmı yokmu, hiç düşünmüyormusunuz. Bunu yapmayı düşünenlerin alayını bir yere toplasalar üstünede taş toprak molozla doldursalar nasıl olur eee oda aynı işte kardeşim denizin altında canlı yaşam var, canlı yaşam var bilmiyorsanız sorun öğrenin. Bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıp, her şeyden önce günah günah. Yoksa günah kavramımı değişti yoksa temelli ortadanmı kalktı yahu ne oldu neden bütün bunlar. Hiç bir şey yapamıyorsanız, bilenlerle dalış kıyafeti giyip dalın bakın, altta neler var ne kadarı kaldı. illa tabuta son çiviyi çakmak zorundamısınız. Demin 2 videoda izledik adamları bir dinleyin (Gerçi bir tanesi yine 50 yıldır aynı terane, tatlı kurnazları ağzıyla konuştuda, o da gözümüzdende kaçmadı yani) zihinlerde reform olmadıktan sonra ona girmeyim şimdi.


  9) 9.cu Darbe:Bu gelecek olan 9.cu felaket: Fenerbahçe Bostancı arasınıda taş toprak molozla doldurmayı düşündükleri kulağımıza geldi.Bunları yapmayı kimler düşünüyorsa, ya çıldırmışlar, ya da denizleri öldürmeyi, tüm habitatı yok etmeye yemin etmişler diye düşünüyor insan. Adamlarda
  3 okyanus var, her birininde karasuları 200'er mil. Adamlar öyleyken kömür, doğalgaz, petrol yataklarını mühürlediler (Avustralya) niye denizel ekosistemi korumak için. Demin 2 videoda söylenenler neler, kimlere söylüyorlar illa ramazan davulu gibi davul çalıp maniylemi anlatmaları lazım. Orda yapılanlara bakıp, Marmara iç deniz minicik göl iken yapılmak istenene bakıp aradaki farka bakın demiyelimmi.


  10) Buda söylenmeyen 2016 yılı 10.cu Darbesi: Bu kadar ağır darbeler altında Marmara inim inim inlerken sen kalk 2016 yılında uskumru ithal etmenin bir numaralı sebebi Marmara'da lambayla avcılığa izin ver. Bazı aklı evvellerde yok 50mt olmasında neymiş 100mt'de yaksınmış yuh be. 10 milden lambayı göremiyen gözler, 50--100mt'yi nasıl denetleyecek diye hiç düşünmedilermi. Minnacık Marmaray'ı denetleyemeyenler sınırlarımızı neyle ve nasıl koruyacak diye düşünüyor bazen insan. Asrın keşfi iki tür çinakop var birisi 17cm.'den fazla büyümez diyen şalvarımın reisleri 20cm'lik tohum çinakopa lüfer derken, hızlarını alamayan gözü ve beyni aç gözlüler, gittiler onuda 18cm.'lik lüfer diyerek, + %5 arizi av diyerek 17cm. tohum balığın soykırımına nasıl izin verdiniz. Hadi birleri konudan çakmadı siyasileri 50 yıldır olduğu gibi yine kandırdınızda içinizde bir tane vicdan sahibi aklı başında reis yokmu, biriside çıkıp yahu arkadaşlar yapmayın etmeyin bindiğimiz dalı kesmeyelim niye demedi.

  11) Tavsiye: Denizleri ve içindeki canlıları yukarıda saydığım maddelerde öldürmeyi yok etmeyi kafalarına koyup su altından su üstünden her türlü bilumum canlılardan zamiri sıfatı farketmeyen milyonlaca canlılardan aldıkları bedduayı duaya çevirecekleri öneri sunalım. Unutmayınki "Balık ıslak altındır" Bu denizlerde en az 50 yıldır ıslak altın hortumu varken birde siz öldürmeyin Marmara'nın can çekiştiğini ben söylemiyorum izle 2 videoyu ya da gelin bizlere sorun. Projenin ilk sahibi tv'de izlemiştim canlı yayına bağlanmıştı 1 yıldır peşimdeler demişti ve 1trilyon euro maliyeti olduğu bile şüpheli, konu uzun girmeyim, kanal bilmem ne yerine. Şu arıtma işine eğilseniz, bana gelin sorun bir türde, ekonomik değeri çok yüksek (Uskumruda) söylediğimiz önlemleri istisnasız eksiksiz çok sıkı önlem aldığınızda ve koruma sağladığınızda 2 sene sonra denizde oluşacak ekonomik değeri ve parasal rakamı söylediğimde kalpten gidersiniz, bu söyliyeceğim dünyadaki en basit hesap, bu sadece bir türdeki örnek. Gelin sorun söyliyelim, çok basit hesap makinesinde gerek yok kağıt kalem alıp kaç kişi yanınıza alırsanız alın ben tek gelir anlatırım bunu 7--8 yaşındaki çocuk bile hesaplar, bu hesabıda 2002'de birden aklıma gelmişti ve tesadüf sonucu yaptım. Altın, petrol, dünyada %71'i bizde olan işlenmemiş değeri 9 trilyon $ olan bor'uda ekleyin, dünyada 800.000 tonla 3.cü rezerve sahip onunda %65'i Sivrihisar'da olan toryumuda ekleyin, hepsi yaya, solda sıfır kalır eğer çok basit bir hesapla ortaya çıkacak rakamı az bulan olursada, o zaman söylersiniz, beni kesmez diyenide acilen direk doktora derim o zaman. Şimdilik bu kadar, herkese selamlar.

  NOT: Bu arada teşekkür butonu çalışmıyor.
  Baba Yalçın

 3. #3
  __BALIKCI FORUM__ özgürdeniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2009
  Yaş
  57
  Mesajlar
  5.203
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart Cevap: Marmara denizi'nde büyük tehlike

  Buton çalışmadığına göre buradan teşekkür edeyim ,emeğine sağlık.
  Müfit Çıkrıkçıoğlu
  İstanbul

  KIYI BALIKCISI


 4. #4
  dkoryurek dkoryurek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2010
  Mesajlar
  2.398
  Tecrübe Puanı
  548

  Standart Cevap: Marmara denizi'nde büyük tehlike

  sahi! buton çalışmıyor... ben de teşekkürü buradan ediyorum.

 5. #5
  __Baba Yalçın__ Baba Yalçın - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2011
  Mesajlar
  912
  Tecrübe Puanı
  185

  Standart Cevap: Marmara denizi'nde büyük tehlike

  Alıntı dkoryurek Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  sahi! buton çalışmıyor... ben de teşekkürü buradan ediyorum.
  "Ben teşekkür ederim, selamlar"
  Baba Yalçın

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Marmara Deniz'ndeki Büyük Tehlike
  By dökülük in forum Deniz Kirliliği Haberleri
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 29.12.11, 10:23
 2. Marmara Denizi’nde büyük tehlike
  By kenane in forum Güncel Deniz Haberleri
  Cevap: 3
  Son Mesaj: 02.10.10, 19:27
 3. Marmara Denizi tehlike sinyalleri
  By bnymnblr in forum SORUNLARIMIZ
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 24.11.09, 21:15
 4. Marmara Denizi'nde tehlike
  By kenane in forum Güncel Deniz Haberleri
  Cevap: 4
  Son Mesaj: 17.08.09, 21:28

Bu Konudaki Etiketler

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
BALIKCI FORUM