Sayfa 1/3 123 SonSon
25 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: marmarada salya kaykay

 1. #1
  ___BALIKCI FORUM___ aFaLa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2008
  Yaş
  56
  Mesajlar
  12.942
  Tecrübe Puanı
  2443

  Standart marmarada salya kaykay

  Marmara’da görülen salya tabakası balıkçıları tedirgin ediyor.


  Marmara Denizi’nde, bilim adamlarının bir "denizanası" türünün sebep olduğunu bildirdikleri, balıkçıların "salya" diye adlandırdığı avlanmayı olanaksız hale getiren ve geçen yıl Marmara’daki balıkçı teknelerinin başka denizlere gitmelerine neden olan "beyaz jelimsi tabaka", yeniden görülmeye başladı.

  Önemli balıkçılık merkezlerinden Balıkesir’in Bandırma ilçesinde ihracat ağırlıklı faaliyet gösteren Kocaman Balıkçılık’ın ortaklarından Metin Yalçınkaya, 2007-2008 av sezonunun Marmara Denizi’nde avlanan balıkçılar açısından son derece kötü geçtiğini, bunun özellikle balıkçıların "salya" diye tabir ettikleri beyaz jelimsi maddeden kaynaklandığını anımsattı.

  Yalçınkaya, ağlarını çekemez duruma gelen, bu yüzden ava çıkamayan balıkçıların büyük bölümünün geçen yıl Ege ve Karadeniz’e gitmek zorunda kaldığını ifade ederek, sorunun av sezonunun yeni başladığı bugünlerde yeniden baş gösterdiğini bildirdi.

  Marmara Denizi’nin kuzeyinde Tekirdağ ve Silivri taraflarıyla, güneyde Marmara Adası civarında, balıkçıların yine "beyaz jelimsi tabaka"yla karşılaştıklarını anlatan Yalçınkaya, bunun sezon için hiç iyi bir haber olmadığını, ancak tabakanın çoğalmamasını ve fırtınalı havalarda dağılmasını umduklarını söyledi.

  Yalçınkaya, ilgili bakanlıklar ile üniversiteler ve TÜBİTAK’ın bu konuda çok detaylı araştırma ve inceleme yapması gerektiğine işaret ederek, çözümünün bilimsel açıdan ortaya konulması gerektiğini vurguladı.

  İstanbul başta olmak üzere, Türkiye’nin en fazla nüfus yoğunluğuna sahip kentlerinin çevrelediği Marmara Denizi’nin evsel ve endüstriyel atıkların tehdidi altında olduğunu, denizde oksijen oranının giderek azaldığını anlatan Yalçınkaya, Önlem alınmaz ise bu tehlike, sadece balıkçılığı bitirmekle kalmaz, Marmara Denizi’ni ölü bir deniz haline getirir" dedi.

  "Balık bol ama dağınık ve derinde"
  Yaçınkaya, ağustos ayında bile çaparilere, ağlara vuran palamut yavrularının, bu yıl balığın bol olacağını gösterdiğini, ancak bereketli av ve balığın ucuzlaması için denizin soğuması gerektiğini söyledi. Deniz suyunun sıcak olduğu dönemlerde balığın dağınık ve derinde olduğuna dikkati çeken Yalçınkaya, "Palamut, çinekop, hamsi, sardalya, kolyoz bol olacak. Ama deniz sularının biraz soğuması gerekiyor. Deniz ne kadar soğursa balık sürüleri o kadar toplu hale geliyor, kümeleniyor, o zaman da iyi av veriyor" diye konuştu.

  Star

  Büyük balık küçük balıktan uzun yaşar
  Metabolizması yüksek balık düşük olandan uzun yaşar
  Soğuk sudaki balık sıcak sudakinden uzun yaşar


 2. #2
  levrekci

  Standart

  ne olacak halimiz yaww her geçen sene dahada kötüye gidiyor bu iş

 3. #3
  Albatros

  Standart

  ewet yaw :(

 4. #4
  ___BALIKCI FORUM___ aFaLa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2008
  Yaş
  56
  Mesajlar
  12.942
  Tecrübe Puanı
  2443

  Standart

  Alıntı levrekci Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  ne olacak halimiz yaww her geçen sene dahada kötüye gidiyor bu iş
  artık önlem alınmazsa bu iş bitecek marmarada bütün dereler ve atık sulara belediyeler ve bakanlıklar bir an önce mudale etmesi lazım yoksa marmara bir salya denizi olacak kanallarda bile çalişilmiyor o kadar coğaldı gecen seneden erken cıktı kaykay bu balık fiatlarınada etki edecek sanırsam büyük motorların mantarlarını batırmaya basladı manyat kayıklarının (karadese)çalışan kayıkların torbalarını denizde bırakıp geliyorlar
  yakında marmarayı terk edecek balıkçılar ve balıklar bu gidişle

  Büyük balık küçük balıktan uzun yaşar
  Metabolizması yüksek balık düşük olandan uzun yaşar
  Soğuk sudaki balık sıcak sudakinden uzun yaşar


 5. #5
  ___BALIKCI FORUM___ aFaLa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2008
  Yaş
  56
  Mesajlar
  12.942
  Tecrübe Puanı
  2443

  Standart

  Özellikle Marmara’da aylardır yaşanan ve balıkçıların çilesini çektikleri “salya” olayı konusunda bügüne kadar başta siyasi iktidar olmak üzere ilgili ve yetkili hiçbir kurum ve kuruluşun ciddi çalışmasının olmamış olması denizlerimizin sahipsizliğini de ele veriyor… Bilinen ve ortaya konulan tek gerçek ise Marmara’nın artık taşımak zorunda kaldığı kirliliğe isyan ettiği ve adeta bu kirliliği dışarı kustuğu…

  2007 yılında Marmara’da ve dolayısıyla Bandırma ve Erdek Körfezi’nde gözlemlenen ve balıkçıların “salya” ya da “kaykay” olarak tanımladığı jelimsi madde ile ilgili kamuoyunda şikayetler ve tartışmalar sürüyor. “Salya” ile ilgili başta TÜBİTAK olmak üzere İstanbul Üniversitesi (İÜ) Deniz Bilimleri Enstitüsü’nün, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi’nin, Sevinç -Erdal İnönü Vakfı’nın, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın bir çok araştırma yaptığı ya da yaptırttığı ve bu çalışmaların kamuoyu ile paylaşıldığı biliniyor.
  Konu Meclis’e de taşındı
  Marmara Denizi’nde görülen ve balıkçılığı olumsuz etkileyen “salya salgını” konusunu DSP Balıkesir Milletvekili Hüseyin Pazarcı, TBMM gündemine de bir soru önergesi ile taşıdı. Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, DSP Balıkesir Milletvekili Hüseyin Pazarcı’nın Marmara Denizi’nde görülen salya salgınıyla ilgili soru önergesini yanıtladı. 2007 yılı Eylül-Ekim aylarından itibaren öncelikle İzmit Körfezi’nde, sonra da Marmara Denizi’nde balıkçılar tarafından kaykay veya salya salgını olarak adlandırılan jelimsi beyaz bir maddenin görülmeye başlandığını belirterek “bu oluşum balıkçılık faaliyetlerini olumsuz yönde etkilemiş, özellikle ağ gözlerini tıkayarak av veriminin düşmesine ve ağların ağırlaşarak kaldırılmasında sorunlara yol açmıştır.
  Bakanlığa göre nedeni belli değil.!
  Söz konusu oluşumla ilgili olarak bilim adamlarınca sürdürülen çalışmalar mevcut olup, henüz bu oluşumun nedeni konusunda kesin bir sonuca ulaşılamamıştır. Konuya ilişkin çalışan araştırmacılar, jelimsi beyaz maddeyi, medüz (deniz anası) veya fitoplankton olarak farklı şekilde ortaya koymaktadır” dedi.
  Bakanlık hiçbir tedbir almamış.!
  Bakan Eker, DSP’li Pazarcı’nın “Marmara Denizi’nde yaşanan salya salgını tehdidi ile ilgili olarak bakanlığınız herhangi bir tedbir almış mıdır?” sorusuna, “konuya ilişkin yapılan araştırmaların ilk sonuçlarından salya salgını oluşumuna ve bunun nedenlerine ilişkin bir sonuca ulaşılamadığından, bakanlığımızca alınmış bir tedbir bulunmamaktadır” yanıtını verdi.
  ‘Salya’ balıkavını tamamen engellemiyor
  Bakan Eker, bilim adamlarınca salya salgınının nedenleri konusunda yapılan araştırmaların yıl ortasına doğru sonuçlanmasının beklendiğini de bildirdi. Eker, DSP’li Pazarcı’nın balıkçıların mağduriyetinin giderilmesi konusunda deniz alanları için de “afet bölgesi” oluşturulmasının düşünülüp düşünülmediğine ilişkin sorusuna ise “Marmara bölgesinde görülen oluşum kapsamında bir afet bölgesi ilanı mümkün görünmemektedir. Bununla birlikte, salya salgını avcılığın tamamen yapılmasını engellememektedir” dedi.
  Denizlerimiz Allah’a emanet.!
  Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker’in Pazarcı’nın sorularına verdiği yanıtların aslında süpriz bir yanı da yok. Çünkü, üç yanı derya deniz ile çevrili Türkiye’nin denize ve deniz ürünlerine dönük ciddi bir politikası da yok.. Örneğin, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın sorumluluğundaki su ürünleri konusunda Bakanlık bünyesinde oluşturulmuş “Su Ürünleri Hizmetleri Daire Başkanlığı” ve bu Başkanlığa bağlı “Koruma ve Kontrol Genel Müdürlüğü”ne bağlı “Su Ürünleri Kontrol Şubesi Müdürlüğü”, “Su Ürünleri Hijyen ve Hastalıklarla Mücadele Şube Müdürlüğü” ile “Balıkçılık Teknolojisi ve Yapıları Şube Müdürlüğü”nün bu sıkıntılar ve sorunlarla ilgili yeterli bir idari, teknik ya da bilimsel bir kuruluşu da yok..!
  Öztaylan’a duyurulur.!
  Bakanlığa bağlı “Su Ürünleri Araştırma Enstitüsü” Balıkesir İl Tarım Müdürlüğü bünyesinde oluşturulabilmiş değil.. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı,balıkçılık, kirlilik ve sürdürülebilir bir çevre için araştırmalar yapmak üzere 04.07.2005 tarih ve 527 Sayılı olurları ile Marmara Hayvancılık Araştırma Enstitüsü bünyesinde “Su Ürünleri Bölümü” kurdu.. Bu amaçla Balıkesir İl Özel İdare Müdürlüğüne ait Edincik-Erdek yol kavşağı üzerindeki sosyal tesis Enstitüye kiralanarak, tadilatı bitirtildi. Ancak, Bakanlığın personel olarak 1 laborant tayin ettiği Bandırma Su Ürünleri Araştırma Enstitüsü, personel yetersizliği nedeniyle yıllardır hizmet üretemiyor. Marmara Hayvancılık Araştırma Enstitüsü’nün bir su ürünleri mühendisi ile bir kimya mühendisi telebine ise aynı şekilde Bakanlık’tan bugüne kadar hiçbir yanıt verilmiyor.
  Bir tek şikayet yok.!
  Bandırma İlçe Tarım Müdürü Sefa Uyar da, görev alanlarının “deniz” değil “denizden çıkan ürünler” olduğuna dikkat çekerek, “salya” konusunda bugüne kadar bir tek kişinin bile kendilerine şikayetlerini iletmediğini vurgulayarak, “salya”nın denizden çıkan ürünler üzerinde bir etkisi olup olmadığı yönündeki sorularımızı yanıtsız bırakıyor.. Uyar, “salya” sorununun sadece Bandırma’nın değil Marmara’nın sorunu olduğuna dikkat çekerek, konunun Su Ürünleri Araştırma Enstitüsü’nün konusu olduğunu belirterek, bu Enstitü’nün de Balıkesir ili genelinde bulunmadığını vurguluyor.
  Yapacak birşey yok.!
  Balıkesir İl Tarım Müdürü Ruknettin Ceyhun, ‘salya’ konusunda 2008 Ocak ayında yaptığı açıklamada, havaların soğumasıyla birlikte tek hücreli canların denizde beslenmek için besin maddesi bulamaması üzerine ölerek denizin yüzeyinin elastiki bir yapıyla kaplanmasına neden olduklarına dikkat çekerek, denizin zaman içersinde bu tek hücrelileri kendi bünyesinde eriteceğini ancak denizdeki ölü tek hücreli canlı sayısının çok fazla olmasından dolayı bunun zaman alacağını dile getirdi. Marmara ve çevresindeki salyalardan dolayı avlanamayan balıkçıların avlanmak için Ege Denizine açılmak zorunda kaldığına dikkat çeken Ceyhun, salyaların bertaraf edilmesi için yapılabilecek her hangi bir şeyin bulunmadığını söyledi.
  Peki, bilim ne söylüyor?
  Hidrobiyolog M. Levent Artüz, Sevinç -Erdal İnönü Vakfı desteğiyle yaptığı araştırmalar sonucu, 09.09.2007 - 11.10.2007 tarihleri arasında Marmara Denizi genelinde meydana gelen ve balıkçılar tarafından “salya”, basın tarafından da “deniz yüzeyinde görülen beyaz sıvı tabaka” olarak nitelendirilen olgunun gerçekte karışık bir alg patlaması olduğunu saptadıklarını açıkladı.
  Hazırlanan raporda sonuç olarak şu görüşlere yer verildi:
  Ana neden: KİRLİLİK.!
  “Marmara Denizi’nde, kaldırabileceği yükün üzerine çıkmış olan kirlilik olgusu, tür çeşitliliğinin hızla azalmasına ve dolayısı ile de mevcut türlerin fert adetlerinde patlamalar şeklinde ifade edilebilecek anormalliklere yol açmakta.
  Marmara ölüyor.!
  Balıkçıların ’salya’ ismini verdikleri ve balıkçılık ekonomisini sarsacak boyutlardaki bu oluşumun da sebebi budur. Bu oluşum kirliliğin direkt bir göstergesi olduğu kadar, sonuçları ile de kirliliği arttırıcı bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Yaptığımız ölçümlerde, Marmara Denizi genelinde söz konusu olgu, biyolojik kütle (biomass) ortalama değerleri 0.5-15m. derinlikler arasında 49.3% kadar ulaştı. Söz konusu canlıların suda erimiş oksijen yetersizliği ve yoğunluk sebebi ile ölmeleri, canlıların parçalanarak sümüksü bir yapının oluşmasına sebep oldu. Bu olgunun olası sonuçları konusunda da şu görüşlere yer verildi:
  1) Tüm su kütlesinde suda erimiş oksijen değerlerinin kritik seviyenin altına düşmesi.
  2) İçerdikleri biotoksin (biyolojik zehir) dolayısı ile diğer denizel canlılarda kütlesel ölüm vakaları oluşma olasılığı,
  3) İritasyon ve diğer uyaranlar dolayısı ile kimi pelajik türlerin olağandışı yer değiştirmeleri (su ürünleri üretimini etkiler),
  4) Yoğun mukus yapısı dolayısı ile diğer balık yumurta, larva ve besin olarak değerlendirilen türlere direkt letal etkisi,
  5) Besin zinciri yolu ile insana kadar uzanan bir çizgide sağlık problemleri,
  6) Av araçlarına verdiği zarar dolayısı ile göreceli su ürünleri istihsal düşüşü..
  ÖNLEM ALINMALI
  Uzunca bir süredir Marmara Denizi genelinde yaşanan, farklı türlere ait fertlerin sayısal anomalilerine (Noctiluca miliaris “kızıl suları”, Ceratium türlerine bağlı “yeşil su” olgusu, Cnidaria türlerindeki artışlar gibi anomalilere ek olarak ilk defa bu sene kamuoyunun da ilgisine çekecek boyutlarda Rhizosolenia calcar-avis ve Dinophysis caudata, Dinophysis tripos türlerinde yaşandı.
  Bu yoğun sümüksü olgunun ancak bir karışım ile hava kabarcıklarını içine hapseden bölümünün su üzerinde gözlenebildiği, esas kütlenin tüm su kütlesine yayılmış olarak bulunduğu ve parçalanma ile birlikte çökerek çok daha derin katmanları da etkileyeceği düşünülecek olursa, durumun vahameti daha net bir şekilde ortaya çıkacaktır. Bu tip anomaliler Marmara Denizi’nde, özellikle tür çeşitliliğine bağlı hassas dengenin kopmak üzere olduğunun ciddi birer göstergesi olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle de Dinophysis türleri gibi biotoksin içeren canlılardaki artış ciddi sonuçlar doğurabilecek niteliktedir. Acil olarak kalıcı önlemlerin hayata geçirilmesi gerekiyor.” (Cumhuriyet/ Bilim ve Teknik)
  Marmara’da kirlilik arttı.!
  Hidrobiyolog M.Levent Artüz’de konu ile ilgili yapılan çalışmaları şöyle açıkladı:
  “Marmara Denizi’nde kaldırabileceği yükün üzerine çıkmış olan kirlilik olgusu tür çeşitliliğinin hızla azalmasına ve dolayısı ile de mevcut türlerin fert adetlerinde patlamalar şeklinde ifade edilebilecek anormalliklere yol açmaktadır. “Balıkçıların ’salya’ ismini verdikleri ve balıkçılık ekonomisini sarsacak boyutlardaki bu oluşumun da sebebi budur.
  “Bu oluşum kirliliğin direkt bir göstergesi olduğu kadar, sonuçları ile de kirliliği arttırıcı bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır.
  “09.09.2007 tarihinden 11.10.2007 tarihine kadar tarafımızdan yapılan ölçümlerde Marmara Denizi genelinde söz konusu olgu biyolojik kütle (biomass) ortalama değerleri 0.5-15m. derinlikler arasında 49.3%/l kadar ulaşmıştır. “Söz konusu canlıların suda erimiş oksijen yetersizliği ve yoğunluk sebebi ile ölmeleri, canlıların parçalanarak sümüksü bir yapının oluşmasına sebep olmuştur.”
  Yarın çok geç olabilir.!
  Hidrobiyolog Artüz’e göre;
  “Marmara Denizi ‘anlayana’ son sinyallerini vermektedir. Hatta bunu ’salya-sümük’ yüzümüze haykırmaktadır. Boşalan balık çavalyeleri bir anlamda önümüzdeki senelerin balık durumunun habercisi niteliğindedirler. bir an önce aymazlığı bırakıp, denizlerimize gerçek anlamda sahip çıkmanın zamanı gelmiştir. Unutmamalıdır ki; yarın çok geç olabilir.”(Atlas Dergisi)

  Büyük balık küçük balıktan uzun yaşar
  Metabolizması yüksek balık düşük olandan uzun yaşar
  Soğuk sudaki balık sıcak sudakinden uzun yaşar


 6. #6
  TAYFA meteor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2008
  Yaş
  47
  Mesajlar
  313
  Tecrübe Puanı
  68

  Standart

  “Marmara Denizi ‘anlayana’ son sinyallerini vermektedir. Hatta bunu ’salya-sümük’ yüzümüze haykırmaktadır.

  yukarıdaki cümle herşeyi özetlemiş.
  Orhan Güler
  1971 İst/Küçükçekmece

 7. #7
  ___BALIKCI FORUM___ aFaLa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2008
  Yaş
  56
  Mesajlar
  12.942
  Tecrübe Puanı
  2443

  Standart

  Hidrobiyolog M.Levent Artüz’de konu ile ilgili yapılan çalışmaları şöyle açıkladı:
  “Marmara Denizi’nde kaldırabileceği yükün üzerine çıkmış olan kirlilik olgusu tür çeşitliliğinin hızla azalmasına ve dolayısı ile de mevcut türlerin fert adetlerinde patlamalar şeklinde ifade edilebilecek anormalliklere yol açmaktadır. “Balıkçıların ’salya’ ismini verdikleri ve balıkçılık ekonomisini sarsacak boyutlardaki bu oluşumun da sebebi budur.
  “Bu oluşum kirliliğin direkt bir göstergesi olduğu kadar, sonuçları ile de kirliliği arttırıcı bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır.
  “09.09.2007 tarihinden 11.10.2007 tarihine kadar tarafımızdan yapılan ölçümlerde Marmara Denizi genelinde söz konusu olgu biyolojik kütle (biomass) ortalama değerleri 0.5-15m. derinlikler arasında 49.3%/l kadar ulaşmıştır. “Söz konusu canlıların suda erimiş oksijen yetersizliği ve yoğunluk sebebi ile ölmeleri, canlıların parçalanarak sümüksü bir yapının oluşmasına sebep olmuştur.”
  Yarın çok geç olabilir.!
  Hidrobiyolog Artüz’e göre;
  “Marmara Denizi ‘anlayana’ son sinyallerini vermektedir. Hatta bunu ’salya-sümük’ yüzümüze haykırmaktadır. Boşalan balık çavalyeleri bir anlamda önümüzdeki senelerin balık durumunun habercisi niteliğindedirler. bir an önce aymazlığı bırakıp, denizlerimize gerçek anlamda sahip çıkmanın zamanı gelmiştir. Unutmamalıdır ki; yarın çok geç olabilir.”(Atlas Dergisi)  burda levent hocamız acıkca söylemiş her seyi

  Büyük balık küçük balıktan uzun yaşar
  Metabolizması yüksek balık düşük olandan uzun yaşar
  Soğuk sudaki balık sıcak sudakinden uzun yaşar


 8. #8
  GIRGIR REİSİ( Co-Admin) sealbatros - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2008
  Yaş
  36
  Mesajlar
  222
  Tecrübe Puanı
  35

  Standart

  Balıkçı reisi

 9. #9
  REİS LüFerCi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Yaş
  32
  Mesajlar
  3.474
  Tecrübe Puanı
  396

  Standart

  http://balikcilar.net/showthread.php?t=4080

  burda hersey acık olarak belli resimli olarak arkadaşlar....
  BüleNt
  İSTANBUL


 10. #10
  REİS LüFerCi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Yaş
  32
  Mesajlar
  3.474
  Tecrübe Puanı
  396

  Standart

  Marmara da Kaykay Pa


  Yaklaşık iki yıldır denizlerimizin ve balıkçılarımızın kâbusu olan Kaykay hastalığı, başta Gemlik Körfezi olmak üzere tüm Marmara’da etkisini giderek gösterirken, balıkçılar adeta baş belaları olan bu tek hücreli canlılara karşı önlem alınamamasına tepki gösteriyorlar. Gemlik Balıkçılar Derneği Başkanı Hüseyin Dalarel, jelimsi ve sümüksü yapışkan bu maddenin, tek hücreli bir canlı olduğunu ve tüm denizlerimizi giderek sardığını belirterek, “balıkçılarımız bu kaykay nedeniyle çok zor durumdalar. Balık tutmak giderek imkânsız hale geldi. Gırgır tekneleri, karides tekneleri ve küçük balıkçılar elleri boş dönüyorlar. Denizin dibinde ağlara yapışan ve onları yıpratıp, yırtan, ağırlaştıran bu madde deniz canlılarını da tehdit ediyor. Kimsenin önlem aldığı yok” dedi.
  Deniz kirliliğin geldiği boyutları gözler önüne seren Gemlik Balıkçılar Derneği Başkanı Hüseyin Dalarel, türlü türlü hastalık ve salgın maddelerin denizlerdeki balık neslini tükettiğini, deniz içindeki oksijeni emdiğini vurgulayarak, “Marmara denizi ve Gemlik Körfezi bu kaykay denilen illet yüzünden bitmek üzere. Balıkçılar kredilerle ayakta durmaya çalışıyorlar. Balık nesli tükeniyor. Bu mikroplara karşı önlem alınmıyor. Eğer tedbir alınmazsa, bu bölgede balıkçılık tarihe karışacaktır ve bu hastalık tüm denizlerimize yayılacaktır. Gerekli önlemlerin alınmasını, mücadelenin başlatılmasını talep ediyoruz” diye konuştu.
  Gemlik balıkhanesinin Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından Görükle’ye taşınmasını da şiddetle eleştiren Hüseyin Dalarel, 300’ün üzerinde balıkçının Gemlik yerine Bursa’ya taşınmasının mantıksız olduğunu belirterek, 4–5 kasa balık için nakliye ücreti, zaman kaybı, telaşlı koşuşturmacalar yaşandığına dikkat çekti. Balık fiyatlarının bu nedenle yüksek olduğunu ve bunun vatandaşları da tıpkı balıkçılar gibi olumsuz etkilediğini bildiren Dalarel, “bir çok balıkçı bu nedenle balığa çıkmamaya başladı, işsizler ordusuna yeni onlar, yeni yüzler katılmaya başladı. Biz Gemlikli balıkçılar olarak yetkililerden Kayıkhane mevkiindeki Barınağın bir an önce betonlaşıp, modern hale getirilerek bunu balık satışlarının yapılması için yine balıkçılara verilmesini istiyoruz. Aksi halde bir yanda deniz kirliliği ve kaykay hastalıkları, diğer yanda da balıkhanenin denizi olmayan Bursa’ya taşınması bölge balıkçılığını sonsuza kadar bitirecektir. Yetkililer bu feryatlarımıza kulak vermeliler, bu sorunlarımızı çözmelidirler” dedi.
  BüleNt
  İSTANBUL


Sayfa 1/3 123 SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Marmara'da son iki gündür
  By oltacı tayfun in forum Güncel Deniz Haberleri
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 20.03.09, 21:06

Bu Konudaki Etiketler

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
BALIKCI FORUM