10 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Marmarayı kurtaracak Aktör Bulundu

 1. #1
  Vip Üye bnymnblr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2009
  Yaş
  41
  Mesajlar
  1.158
  Tecrübe Puanı
  185

  Standart Marmarayı kurtaracak Aktör Bulundu

  Yaşadığımız dünya üzerinde artan dünya nufusunun sorunları karşısında "Sürdürülebilir Yaşam" adına her türlü gelişmeyi takip etmemiz zorunlu hale gelmektedir. Artık sadece doğayı harcamayı değil, doğayı yeniden nasıl kazanabiliriz sorularını sorgulamamız gerekmektedir.
  Bu amaçla
  Denizleri kirleten Birincil kaynaklar olan kanalizasyon atıksuları Özellikle büyükşehirlerde büyük sorun oluşturmaktadır. Büyük şehir merkezlerinde şehir merkezinde bulunan kanalizasyon derelerine tam anlamıyla bir arıtma tesisinin kurulması yer darlığından dolayı olanaksızdır. (Özellikle Marmara Denizine kıyısı olan iller Bölgesinde)


  NASA tarafından Missisippi’de yapılan ön laboratuar denemeleri, bitkinin evsel atık sulardan organik maddeleri büyük bir hızla absorplayıp metabolize edebildiğini göstermiştir. Bitki, bu atık organik maddeleri, hücre materyali sentezinde kullanır. Durgun suların yüzeyinde yaşayan, gövdesinden çıkarttığı vejetatif uzantılar ve tomurcuklar ile çok büyük bir hızla çoğalan ve tüm su yüzeyini kısa bir süre içinde kaplayabilen bu bitki, toplandığında günde hektar başına 20-40 ton yaş biyolojik materyal verebilir.
  Epey bir zamandır Bursa'nın Eskikaraağaç Köyü'nde uygulanan sistem olumlu sonuçlar vermeye başladı. İl Özel İdaresi, sistemi en az 10 köyde daha uygulamak istiyor. Sistem, Keles ve Orhaneli gibi 5-10 bin nüfuslu küçük ilçe ve beldelerde kolayca uygulanabilme özelliğine sahip olarak gösteriliyor

  Su sümbülü Bitkisi bu açıdan düşünüldüğünde, diğer il ve ilçelerde kullanılan bu bitki neden İstanbul' a akan kanalizasyon dereleri için uygulanmasın?

  Marmara Denizinin bir numaralı sorunu olan deniz kirliliği sorunun sadece bitki sayesinde kurtulabilmesi güzel olmaz mı?
  Bir düşünün
  Marmara denizine akan kanalizasyon
  Denizlerde dip yaşamının oksijen sigortası olan fitoplankterleri öldürüyor.
  Balık larvalarının yaşamı için gerekli olan plankterlerin azalışı balık yaşamına da son veriyor. (Bugünkü Marmaranın hali)
  Marmara da şu anda balık kirlilikten üreyemiyor(İmralı ve civarı adalar hariç)
  Ege ve Karadenizden gelen balık ve balık yavruları Marmaraya geliyorlar.
  Fitoplankterler ölünce ne oluyor?
  Denizin diplerinde serbest oksijen olmuyor
  Denizin dibinde serbest oksijen olmayınca ne oluyor?
  Özellikle dip balıklarının ihtiyacı olan oksijen azlığından deniz canlıları yaşamadığı gibi denizin balık taşıma kapasitesi de azalıyor(Oksijen darlığından dolayı)
  Balıklar yedikleri besinleri enerjiye dönüştürmek ve hayatlarını devam ettirmek için oksijene ihtiyaç duyarlar. Bu olmayınca balıklar bulundukları yerde üreyemiyor.

  Eğer Su sümbülleri İstanbulun Bütün derelerinde uygulanır ve iyi bir sonuç verirse Bu İstanbul için çok ciddi bir sonuç vereceği ümidindeyim.
  Bu amaçla İSKİ' ye bir mail gönderdim.

  İskiye gönderdiğim yazı ve verilen cevapları burada aynen yayınlıyorum.


  Gönderilmiş: Sal 21.04.2009 17:00
  Kime: Atık Yönetimi Müdürlüğü
  Konu: Denize akan Kanalizasyon derelerinin sularının arıtılması konusu Kanalizasyon atık sularının arıtılması ile ilgili olarak su sümbüllerinden biraz bahsetmek istiyorum. Bitkilerle sular hiç arıtılır mı? demeyin Çünkü bu bitkiler doğal bir arıtma sistemidir.

  Su Mercimeği ve Su Sümbülü gibi sulak alanda yetişen kamış türü bitkilerin kökleri, doğal arıtma işlevini evsel giderdeki maddeleri alarak yapıyor. Bu yolla varlığını sürdürebilen bitkiler, kanalizasyon atıklarını tarımda kullanılabilecek kadar temiz hale getiriyor. Su sümbülleri suyun üzerinde yaşıyor. Kışın da bu bitkilerin üstü kurusa da kök kısmı arıtma görevini yerine getirmeye devam ediyor.

  Kanalizasyon atıklarına karşı özellikle "Su Sümbülü" bitkisinin Anadolu ve Avrupa yakasındaki derelerde kullanılması, atık sular için ümit verici olacağını söylemek isterim. Birçok makalede bir göl havzasının 1/3 ünde su sümbülünün olması o havzanın arıtılması için yeterli olacağı ifade edilmektedir. Bu açıdan bakıldığında Denizleri en fazla kirleten kaynaklar arasında yer alan kanalizasyon atık sularının bu yöntemle daha iyi bir noktaya geleceği kanaatindeyim. Derelerin olduğu bölgelerde yerleşim olduğundan dolayı istenilse dahi biyolojik arıtma tesisleri kurulamaz. Bu yüzden bu bölgelerde yapılabilecek en iyi arıtma yöntemi bitkisel yolla yapılacak doğal arıtma yöntemidir.

  Pratik olarak ise Anadolu ve Avrupa yakasındaki derelerin başlangıç noktalarından denize yakın kısımlarına kadar bu bitkilerle donatılması doğal yöntemlerle arıtma sağlayacağı ve suya bırakılmaları dışında başka bir masrafa ihtiyaç duymayan doğal arıtma mekanizmaları olduğundan dolayı hem ekonomik hem de denize akan atık suların kalitesinin yükseltilmesi açısından, en azından bu bitki türlerinin kurumunuz tarafınızdan incelenmesini dilerim. Bu yöntemin uygulanabilirliği konusunda sitenizde bir açıklama yaparsanız hem bilgilenmiş hem de konuyla ilgilendiğiniz için memnuniyetimizi de ayrıca belirtmek isterim. Bünyamin


  YNT: Denize akan Kanalizasyon derelerinin sularının arıtılması konusu‏
  From: Atık Yönetimi Müdürlüğü (atikyonetimi@ibb.gov.tr)
  Sent: Wednesday, April 22, 2009 8:57:07 AM
  To: bunyamin

  İyi günler Bünyamin Bey.. Bilgilendirdiğiniz konu ile ilgili çalışmaları yapan ve bilgilendirilmesini sağlayabilecek olan İSKİ kurumuna aşağıda verilen link yardımıyla vermiş olduğunuz bilgiler iletilmiştir. Görüş ve önerilerinizi, hassasiyetiniz için teşekkür ederiz. iyi günler dileriz. http://www.iski.gov.tr/web/gorusOneri.aspx


  Şimdi bu tür konularda ferdi olarak yapacağımız etkiler tabi ki yeterli gelememektedir. Bu konu hakkında forumda çok daha detaylı bilgi sahibi kişiler de mevcuttur. Biz fert olarak ne kadar çok öneri getirirsek o nispette etki oluştururuz.

  Sağlıcakla kalın
  Bünyamin

 2. #2
  BaLıkçı Reis mertc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Mesajlar
  586
  Tecrübe Puanı
  79

  Standart

  Paylasım için teşekkürler.

 3. #3
  __BALIKCI FORuM__ kenane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2009
  Mesajlar
  2.419
  Tecrübe Puanı
  352

  Standart

  Katılıyorum ve gösterdiğin medeni davranışı ( vatandaş olarak hakkını aramaya ) kutluyorum. Keşke herkes hassasiyet gösterse. Kamuoyu işte buradan oluşur.

  Aynı zamanda ilgili STKlara da mail ( sivil toplum kuruluşu ) atmak gerekir düşüncesindeyim. Zira devlet kuruluşlarına Ab'den hibe yardım daha kısıtlı ve bilakis STK lara daha çok yardım geliyor.

  Misal olarak:

  http://www.rec.org.tr/index.asp


  gönüllü çevreci kuruluşlar ve amaçları


  Çevre; insanların ve diğer canlıların yaşamları boyunca ilişkilerini sürdürdükleri ve karşılıklı olarak etkileşim içinde bulundukları fiziki, biyolojik, sosyal, ekonomik ve kültürel ortamdır.


  Hava, su ve topraklarımızın her geçen gün artan oranlarda kirlenmesi ve önemli bir kısmının kullanılamaz hale gelmesi, özellikle Büyükşehir ve sanayi bölgelerinin çevre kirliliği sebebiyle yaşanamaz hale gelmesi, ozon tabakasının delinmesi, yerkürenin giderek ısınması, doğal kaynakların hızla tüketilmesi; çevreyi korumak amaçlı çevre kuruluşlarının kurulmasına neden olmuştur.


  Aşağıda belirli çevre kuruluşlarının isimleri ve amaçları yer almaktadır.
  ÇEVRE VE KÜLTÜR DEĞERLERİNİ KORUMA VE TANITMA VAKFI (ÇEKÜL)


  ÇEKÜL, ülkemizin doğal ve kültürel mirasını korumak amacıyla 1990 yılında kurulmuş, bir sivil toplum kuruluşudur.


  "Doğal kaynakları", "kültürel mirası" ve "insan"ı bir bütün olarak ele alan ÇEKÜL, doğal ve kültürel çevreyi korumak için "kent-havza-bölge-ülke" ölçeğinde projeler geliştirmektedir.


  ÇEKÜL'ün "koruma-değerlendirme-yaşatma" amaçlı projelerinin hayata geçirilebilmesi ve sonuç alınabilmesi için benimsenen strateji "kamu-yerel-sivil-özel birlikteliği" ne öncelik verilmesidir.


  ÇEKÜL, doğal ve kültürel varlıkların sürekliliğini ülke gündemine taşımak için umut ve özveriyle güçlenen, bilgi ve katılımla beslenen, "gönüllülük" esasına dayalı sivil girişimlerini, "doğa", "kültür", "eğitim", "tanıtım", "örgütlenme" ana başlıkları altında sürdürmektedir
  DOĞAL HAYATI KORUMA DERNEĞİ (DHKD)

  Amacı Türkiye'nin olağanüstü zengin bitki ve hayvan türleri ile bunların doğal yaşam alanlarının değerinin farkına varılması, koruma altına alınmasıdır. Bu amaçla koruma projeleri yürütmekte; toplumla, yerel/merkezi yöneticiler ve şirketlerle işbirliği yapmaktadır.


  TÜRKİYE ÇEVRE VAKFI (TÇV)
  Daha temiz, daha düzenli, daha güzel bir çevrede yaşamayı hedefleyen vakıf 1978 yılında kurulmuştur. Türkiye Çevre Vakfı’nın hizmetleri; araştırma, yayın ve kamuoyu aydınlatma şeklinde devam ederken, Vakfın bugüne kadar yayınladığı ve çevre konusunun hemen her yönünü işleyen kitapların sayısı 172 ‘ yi bulmuştur..


  TÜRKİYE EREZYONLA MÜCADELE AĞAÇLANDIRMA VE DOĞAL KAYNAKLARI KORUMA VAKFI (TEMA)
  TEMA vakfının amaçları; ülkemizin doğal varlıklarını ve çevre sağlının korunması, erozyonla mücadele, toprak örtüsü ve ağaç ve orman sevgisini toplumun her kesimine anlatmak, Çölleşmeyle mücadelede dünyaya örnek bir hareketi Türkiye'den başlatmak.


  Bu amaçları gerçekleştirmek için gerekli teşkilatın oluşturulmasını, yasaların çıkmasını sağlamak ve gönüllü kuruluşların öncülüğünde toplumun bütün kesimlerinin desteği ile erozyonla mücadelenin ikinci bir İstiklal Savaşı kabul edilerek erozyon tehlikesi ile mücadele edilmesi.
  DOĞA İLE BARIŞ


  Başta çevre olmak üzere tüm sorunların çözümü için bilgili, bilinçli, örgütlü toplum oluşturabilmek amacıyla kurulmuştur.


  Hızla artan nüfus, buna bağlı olarak hızlı ve çarpık kentleşmenin neden olduğu doğal ortamların yok olması, şehir içi yeşil alanların normalin çok altına düşmesi karşısında gerekli koruma bilincini İnsan eli ile değişmekte olan iklim konusunda halkı bilgilendirmek, Türk Boğazlarının ve Karadeniz su havzasının sorunları karşısında ulusal ve uluslararası koruma çalışmalarına katılmak, yön vermek, başlıca amaçlarındandır.
  DENİZ TEMİZ DERNEĞİ (TURMEPA)


  Deniz ve kıyılarımızın kirletilmemesini ve bu konuda ulusal ve uluslararası kanun ve anlaşmaların uygulanmasını sağlayacak en etkili güç olmayı amaçlamaktadır Gelecek nesillere yaşanabilecek bir çevre bırakabilmek, onların denizlerimizin ekonomimize, sağlığımıza ve refahımıza katkılarından yararlanabilmelerini sağlamaktır.


  (TÜRÇEK )TÜRKİYE ÇEVRE KORUMA VE YEŞİLLENDİRME KURUMU


  TÜRÇEK çevre ve doğa koruma konusunda, çevre politikaları geliştiren, demokratik, katılımcı bir anlayışa sahip, çeşitliliğe saygılı, kamu yararına çalışan ve kar amacı olmayan bir sivil toplum kuruluşudur.


  GREENPEACE (YEŞİL BARIŞ)


  Greenpeace, gezegenimizi yaşanmaz hale getiren çevre suçlarına şiddet içermeyen doğrudan eylemlerle tanıklık eder ve bunları basın aracılığıyla gündeme getirir. Bilimsel verilere dayanan kampanyalar yürütür.


  Çevreye karşı işlenen bir suça tanıklık etmek, toplumun dikkatini çekerek suçu işleyenler üzerinde baskı oluşturmak amacıyla yapılan barışçıl eylemler yapar

  Doğa koruma ve ekolojik yaşam konusunda çalışan ulusal sivil toplum kuruluşları
  Doğal Hayatı Koruma Derneği (DHKD )
  www.dhkd.org

  WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı)
  www.wwf.org.tr

  Greenpeace Akdeniz Kampanya Ofisi
  http://www.greenpeacemed.org.mt/

  Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma Vakfı (ÇEKÜL)
  www.cekulvakfi.org.tr

  Türkiye Erozyonla Mücadele ve Ağaçlandırma Vakfı (TEMA)
  www.tema.org.tr

  DenizTemiz Derneği (TURMEPA)
  www.turmepa.org.tr

  Türk Deniz Araştırmaları Vakfı (TÜDAV)
  www.tudav.org

  www.sad-uwrs.org

  Akdeniz Foku Araştırma Grubu (AFAG)
  www.afag.org

  Kuş Araştırmaları Derneği (KAD)
  www.kad.org.tr

  Çevre Koruma ve Ambalaj Atıkları Değerlendirme Vakfı (ÇEVKO)
  www.cevko.org.tr

  Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği
  www.bugday.org

  KORDON Derneği (Kent ve Çevre Kültürü Derneği)
  http://www.kordon.org

  Akyaka’yı Sevenler Derneği
  www.akyaka.org

  Pamukkale Arama Kurtarma Doğa Sporları Derneği
  http://www.pakdos.org.tr/

  ÇevGön
  Diyarbakır Çevre Gönüllüleri Derneği
  http://www.cevgon.org.tr.tc/

  İstanbul Su Girişimi
  http://www.istanbulunsuyu.net/anasayfa.htm

  Türkiye Çevre Koruma ve Yeşillendirme Kurumu
  http://www.turcek.org.tr

  Doğa Derneği
  http://www.dogadernegi.org
  Çevre için çalışanlar


  Buğday

  ÇEDBİK

  ÇEKÜL

  ÇEVKO

  Doğa Derneği

  DENİZTEMİZ Turmepa

  Doğal Hayatı Koruma Derneği

  KIRÇEV

  Kuş Araştırmaları Derneği

  Kuzeydoğa

  REC Türkiye

  Sualtı Araştırmaları Derneği

  TEMA

  TÜRÇEK

  WWF Türkiye – Doğal Hayatı Koruma Vakfı
  .  "Denizlerimize içtiğimiz suya gösterdiğimiz özeni gösterelim."

  Kenan Haydan
  (Tevellüt; Teşrini evvel miladi 1964)
  YENİKÖY-İSTANBUL

  http://www.amazing-animations.com/animations/fish40.gifhttp://img451.imageshack.us/img451/3605/coadmin7nz9.gif


 4. #4
  Vip Üye bnymnblr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2009
  Yaş
  41
  Mesajlar
  1.158
  Tecrübe Puanı
  185

  Standart

  Ben forum STK ve medya üçlüsünin gündem oluşturma konusunda nasıl bir etkinlik gösterebileceği konusunda bir yazı yazmıştım. Yaban tvye de sürekli olarak forumlarda yazılan yazılara bakın ve gündeminizi ona göre ayarlamanız dikkat çekecektir. diye de belirtmiştim. Daha sonra bu yazıları okudular mı bilemem sonradan amatör balıkçı grupları yaban tv de toplandı ve televizyonda gösterilen balıklarda limitlere dikkat edilmesi gereği üzerinde sıkça duruldu. Daha da önemlisi balıkçılığın sorunsalını tartışabilecek bir temel kurulmuş oldu.

  http://www.balikcilar.net/showthread.php?t=6405

  Stk larla ilgili daha geniş bilgi
  http://forum.yabantv.com/Doğal-ve-Ekolojik-Yaşamı-Destekleyen-STK-lar-m857.aspx

  vee balıkçı forumları toplantısı
  http://www.yabantv.com/haber/478-balik-forumlari-toplantisi.aspx
  Bünyamin

 5. #5
  __BALIKCI FORuM__ kenane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2009
  Mesajlar
  2.419
  Tecrübe Puanı
  352

  Standart

  Alıntı bnymnblr Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Ben forum STK ve medya üçlüsünin gündem oluşturma konusunda nasıl bir etkinlik gösterebileceği konusunda bir yazı yazmıştım. Yaban tvye de sürekli olarak forumlarda yazılan yazılara bakın ve gündeminizi ona göre ayarlamanız dikkat çekecektir. diye de belirtmiştim. Daha sonra bu yazıları okudular mı bilemem sonradan amatör balıkçı grupları yaban tv de toplandı ve televizyonda gösterilen balıklarda limitlere dikkat edilmesi gereği üzerinde sıkça duruldu. Daha da önemlisi balıkçılığın sorunsalını tartışabilecek bir temel kurulmuş oldu.

  http://www.balikcilar.net/showthread.php?t=6405

  Stk larla ilgili daha geniş bilgi
  http://forum.yabantv.com/Doğal-ve-Ekolojik-Yaşamı-Destekleyen-STK-lar-m857.aspx

  vee balıkçı forumları toplantısı
  http://www.yabantv.com/haber/478-balik-forumlari-toplantisi.aspx

  Burada yazılan yazılar neredeyse tüm ilgili yerlerce okunmaktadır. O yüzden yazılan her yazı önemlidir.
  Sayın bnymnblr 'in yazdığına katılıyorum. Muhakkak ki yazdıklarının ve güzel çabalarının faydası olmuştur. Kendisini destekliyorum.
  Gündem oluşturmak için medya forum ve STK mantıklı.

  Kolay gelsin.

  .
  .  "Denizlerimize içtiğimiz suya gösterdiğimiz özeni gösterelim."

  Kenan Haydan
  (Tevellüt; Teşrini evvel miladi 1964)
  YENİKÖY-İSTANBUL

  http://www.amazing-animations.com/animations/fish40.gifhttp://img451.imageshack.us/img451/3605/coadmin7nz9.gif


 6. #6
  Vip Üye bnymnblr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2009
  Yaş
  41
  Mesajlar
  1.158
  Tecrübe Puanı
  185

  Standart

  Bu sümbülü bitkisi 5.000 - 10.000 nüfuslu kasabaların atıksularını arıtmada etkili oluyormuş. Ancak bu bile bir çok ufak çaplı kasaba ve ilçenin atıksularını arıtmaya yeterlidir. Bu da ufak çaplı yerleşimlerde atıksuların yeniden kazanılmasını sağlayacak sistemlerdir.

  Bu da 35 milyar Euro luk atıksu arıtım maliyetini önemli ölçüde düşürecektir.
  Bünyamin

 7. #7
  vip
  Üyelik tarihi
  Oct 2009
  Mesajlar
  353
  Tecrübe Puanı
  49

  Standart

  bu çalışmaların çok güzel bizlere düşen görevleri yerine getirmeye çalışacağız çevre duyarlılığın için teşekür ederiz.paylaşmak güzel

 8. #8
  Vip Üye bnymnblr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2009
  Yaş
  41
  Mesajlar
  1.158
  Tecrübe Puanı
  185

  Standart

  Aslında bu bitkiler dışında bizim sazlıklarımız nilüferlerimiz de atıksu artımında etki gösterebilmekte. Tabi bu bitkilerin doğaya olan uyumu incelenerek ona göre yetiştirilmelidir. yoksa zarar verici hale de gelebilir.
  Bünyamin

 9. #9
  Vip Üye trololog - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2009
  Mesajlar
  562
  Tecrübe Puanı
  83

  Standart

  Bu habere en çok Bünyamin bey sevinecek. Yıllardır çeşitli platformlarda su sümbülünün kanalizasyon atıklarının arıtılmasında etkili bir doğal yöntem olacağını anlatmaya çalışıyordu.

  Akarsu ve Deniz Kirlenmesine 'Kana'lı Çözüm
  Bursa'da atık suların arıtılma işlemi 'Kana' bitkisiyle yapılıyor.

  http://www.trthaber.com/haber/yasam/...ozum-5473.html

  Yoklukla boşluk doldurulmaz.
  Y. Erdem
  SİNOP

 10. #10
  Vip Üye bnymnblr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2009
  Yaş
  41
  Mesajlar
  1.158
  Tecrübe Puanı
  185

  Standart

  Hocam elinize ,yüreğinize sağlık öncelikle böyle bir güzelliği bize bildirdiğiniz için
  Akarsu ve Deniz Kirlenmesine 'Kana'lı Çözüm - TRT Haber - Türkiye Radyo Televizyon Kurumu


  Doğadaki bu güzellikler olmasa, düzgün bir çevrim olamayacağı için yaşam hızla tükenirdi. Burada bazı absorban canlılar ve bazı çeşitli mikroorganizmalar umut verici potansiyeller

  Su sümbülünü birzamanlar merak edip satınalıp incelemiştim.
  Bizim apartmanın yakın bir çevresinden çıkan sızıntı derecedeki bir yeraltısuyu içerisinde hafif kanalizasyon biriktirmesi sebebiyle hafif koku içeriyordu. Bende bu suyu havuza aktarıyordum. Su sümbüllerini evin bahçesindeki havuza yerleştirdiğimde aşağıdaki resimde görüldüğü gibi sudaki algleri bile bünyesine alıp kökü yeşermeye başlıyordu.
  Doğal arıtma mekanizmaları uygun yer ve yöntem belirlendiğinde atıksuyu sürekli olarak absorbe edip kendi bünyesinde atığı yaşama dönüştürüyor.

  Bu tarz çalışmalarda emeği geçen herkese teşekkürler.
  Bünyamin

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. denizler ve kirlilik
  By aFaLa in forum Deniz Kirliliği Haberleri
  Cevap: 23
  Son Mesaj: 13.03.15, 19:04
 2. Deniz Kirliliği Nedir ?
  By Hıcaz in forum Deniz Kirliliği Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 07.04.09, 14:39
 3. Deniz Meteorolojisi
  By Hıcaz in forum Metoroloji
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 21.03.09, 15:07
 4. Gelecekte deniz suyunu içeceğiz
  By oltacı tayfun in forum Güncel Deniz Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 20.03.09, 10:51
 5. Bogazlarda ve denizlerimizdeki kirlilik
  By Hıcaz in forum Deniz Kirliliği Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 19.03.09, 01:37

Bu Konudaki Etiketler

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
BALIKCI FORUM