Maymun balığı
Maymun balığı korkulan bir yırtıcı balığıdır ve ana besin maddesi zemine yakın yaşayan canlı balıklardır. Olta gibi kullanabildiği bir sırt yüzgeci vardır ve bununla avını kendisine çeker. Av yaklaştığı zaman büyük ağzı ile balığı yakalar. Ağzı çok geniş olduğu için maymun balığı nerdeyse kendisi kadar büyük olan avlarını yutabilir. İçe dönük sivri dişleri yakalanan avın kaçmasını engeller.

Kimileri maymun balığın denizlerin en çirkin balığı olarak tanımlar. Vücudunun geri kalanı ile karşılaştırıldığında çok geniş ve büyük bir kafası vardır. Ön kısmı bu nedenle çok büyük görünse de gözleri çok küçüktür ve bu onu daha da itici yapar. Hemen kafasının arkasında dikenli bir sırt yüzgeci vardır ve bunun arkasında da tüylü bir arka yüzgeci vardır ve bu neredeyse kuyruğuna kadar uzanır. Maymun balığının derisi çok yumuşaktır. Pulları yoktur ama onun yerine çok çıkıntıları vardır ve bunlar balığı daha da çirkin yapar.
Maymun balıkları 2 metreye kadar büyüyebilmekte, ama ülkemizde satılan bu balıkların ortalama boyları yaklaşık 1 metredir.

maymun balıkları nisan ve haziran ayı arasında yumurtalarını bırakır. Dişi balıklar yaklaşık 1 milyon yumurta bırakır ve bunlar denizde özgürce yüzer ve akıntı nedeni ile yayılır. Larvalar öncelikle açık denizi tercih ederler ve daha sonra yaşam ortamı olarak daha sığ yerleri tercih ederler.

Içerik ve resim:
Partnerimiz
"Deutsche See" GmbH den gelen dostane bir destek.

Uluslararası terimler Uluslararası terimler
Lat: Lophius spp.
D: Seeteufel
GB: Anglerfish
F: Lotte de Mer
E: Rape
I: Rana pescatrice
T: Maymın balığı

Besin değeri Besin değeri
100 g Maymun balığı (yenebilir kısmı)

Enerji:
287 Kilojul

Temel Kompozisyon:
Su 83,5 %
Protein 14,9 %
Yağ 0,6 %

Yağ asidi:
çoklu doymamış 271,9 mg

Kolesterol:
75 mg

Mineraller:
Sodyum 109 mg
Potasyum 235 mg


Bulunduğu Yer Bulunduğu Yer
Maymun balığı en sık olarak Kuzey Atlantik ve Akdeniz de bulunur. Ana avlanma bölgesi Alman pazarı için Kuzey doğu Atlantis’ dir.
Avlanma Yöntemleri Avlanma Yöntemleri
Maymun balığı genelde sürütme ağları ile avlanır. Bir özellikleri bu balıkların hızlı bir satış için hazır bulunmaları için avlanır avlanmaz derilerinin yüzülmesi ve bölünmesidir. Çirkin görünümleri nedeni ile nadiren tam olarak satılırlar.
Ekonomi Ekonomi
Almanya da maymun balığı küçük miktarlar da satılır. Yine de balık ticareti için önemsiz değildir çünkü lezzeti nedeni ile piyasa da yüksek fiyatlara satılır.
Tat Tat
Maymun balığının eti çok aromalıdır. Omurga hariç tamamen kılçıksızdır ve bu nedenle rahat yenir.
İpuçları İpuçları
Maymun balığı yerine barlam, yayın veya dülger balığı kullanılır. Balığı satın alırken önemle tazeliğine dikkat edilmelidir çünkü bu et uzun süre taze kalmaz. Eğer balık bayatlamış ise yoğun kötü kokusu bunu belli eder.
Sezon Sezon
Maymun balığı Mart ve Mayıs ayları arasında yumurtalarını bırakır. Balık piyasasında tüm yıl bulunabilir.
Hazırlanışı Hazırlanışı
  • Kızartmak
  • Tütsüleme
  • Buğulama
  • ızgara
  • Su da pişirmek
  • kaynak