2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Konu: mersin balığı

 1. #1
  Balıkçı oltacı tayfun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2008
  Yaş
  63
  Mesajlar
  1.094
  Tecrübe Puanı
  125

  Standart mersin balığı

  Karadenizde ve buraya dökülen nehirlerde yaşayan, boyları 120 - 300 cm. ve 300 kg'a kadar ağırlıkta olabilen, yumuşakçalar ve küçük kabuklularla beslenen ve 100 yılın üstünde yaşayabilen bir balıktır. Kolan Balığı da denir. Cinslerine göre erkekleri 6 - 12, dişileri 8 - 15 yaşlarında cinsel olgunluğa erişip 800.000 - 2.500.000 yumurta verir. Kış aylarını 150 m. derinliklerde geçirip, Mart başında tek veya sürüler halinde 120C - 180C de sularda nehir ağızlarına girerek yumurtalarını dökerler. Yavrular 8 - 10 ay sürede 6 - 15 cm'e ulaşınca denize çıkarlar. Eti çok lezzetli olduğu gibi, yumurtasından en kıymetli deniz ürünü olan siyah havyar elde edilir. Bu nedenle ekonomik değeri çok yüksektir. Rus Mersini, Karaca ve Mersin Morinası olarak adlandırılan türleri de vardır.
  http://www.balikcilar.net/image.php?type=sigpic&userid=11&dateline=122962411 7
  Balıkçılık sevgi,
  Sabır,
  Soğuk kanlılık ve refleks ister!!!!!

 2. #2
  Reİs cumhur gezen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Yaş
  54
  Mesajlar
  2.697
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart Balıklar: Mersin Balıkları

  MERSİN BALIKLARI

  MERSİN BALIKLARININ TÜMÜ KORUMA ALTINDADIR AVCILIĞI YASAKTIR


  MERSİN BALIĞI (Acipenser sturio)
  F- Acipenseridae
  L- Acipenser sturio
  İ- Sturean
  M- Karadeniz Alman Mersin balığı, Kolan

  Morfolojik Özellikleri:
  Y.F.= D 13-36, A 22-32
  İstiridyemsi Pul Sayısı: Sırtta 9-15, Karında 9-12, Yanlarda 24-36. Gövdesinde biri sırtta, ikisi yan tarafta, ikisi de karın üzerinde uzunluğuna 5 kalın yekpare kemik levhacıklar serisi vardır. Alt kısımlı ağzı karşıya bakar. Burnu sivrileşmiş ve uzamış, alt kısımda 4 tane bıyıkla örtülmüştür. Burnunun uzun ve noktalı, bıyıklarının burun ucu ile ağız ortasına yerleşmiş olması ile diğer Mersin balıklarından ayrılır. Alt dudağın ortası yoktur. Göğüs yüzgecinin dikeni çok kuvvetlidir. Kuyruk uçlarından üstteki alttakinden daha uzundur. Sırt rengi mavimsi kurşuni veya zeytuni kurşunidir. Karın kısmı beyaz ve yer yer gümüş gibi parlamaktadır.
  M.U.= 4 m. C.O.Y.= 9-16 Yaş (erkek)
  O.U.= 1,5-2,5 m. C.O.Y.= 17-18 Yaş (dişi)
  M.A.= 350 kg. C.O.A.= 42-47 kg. (erkek)
  O.A.= C.O.A.= 42-43 kg. (dişi)
  --------------------------------------------------------------------------------------

  MERSİN BALIĞI (Acipenser sturio)
  F- Acipenseridae
  L- Huso huso
  İ- Beluga
  M- Büyük Mersin balığı, Mersin morinası

  Morfolojik Özellikleri:
  Y.F.= D 62-73, A 28-41
  İstiridyemsi Pul Sayısı: Sırtta 11-14, Karında 9-11, Yanlarda 40-52.
  Başın altında olan ağız büyük, yarım ay şeklinde, burun kadar açıktır. Bıyıkları yuvarlak ve küttür. İstiridyemsi pullar yaşlandıkça artarlar. Sırtı siyah, yanlar daha açık ve karın beyaz renktedir. Üreme zamanlarında tatlı suya geçen etobur bir balıktır. Takriben camlı ağırlığının 1/10 kadar havyar verirler. Üreme her yıl olmaz. Solungaç yapraklarının müstakil olması ile diğer Mersin balıklarından ayrılır.
  M.U.= 7 m. C.O.Y.= 12-16 Yaş (erkek)
  O.U.= 1,5 m. C.O.Y.= 16-18 Yaş (dişi)
  M.A.= 1200 kg.
  O.A.= 400 kg.
  -----------------------------------------------------------------------------------------

  MERSİN BALIĞI (Acipencer stellatus)
  F- Acipeseridae
  L- Acipencer stellatus
  İ- Stellate, Sturgeon
  M- Mersin balığı, Marmara Mersin Balığı

  Morfolojik Özellikleri:
  İstiridyemsi Pul Sayısı: Sırtta 11-14, Karında 10-11, Yanlarda 30-36.
  Burnu çok uzun ve yassı olup, baş uzunluğunun %65'ini teşkil eder. Alt dudağı oyuktur. Ağzın önünde saçaksız düz ve kısa 4 adet bıyık bulunur. Gövdenin yan taraflarında yıldız şeklinde plakalar bulunur. Vücut rengi sırtta morumsu esmer, yan taraflarında kahverengi esmer, karın tarafında ise beyaz veya gir sarıdır. Burnun kılıç gibi uzamış olması ile diğer Mersin balıklarından ayrılır.
  M.U.= 200 cm. C.O.U.= 110-120 cm. (erkek)
  O.U.= 120 cm. C.O.U.= 130-140 cm. (dişi)
  M.A.= 37 kg. C.O.Y.= 8-15 Yaş
  ---------------------------------------------------------------------------------------

  MERSİN BALIĞI (Acipenser güeldenstaedti
  - Acipenseridae
  L- Acipenser güeldenstaedti
  İ- Russio sturgeon
  M- Karaca, Rus Mersini

  Morfolojik Özellikleri:
  Y.F.=D 31-47, A 21-26
  İstiridyemsi Pul Sayısı: Sırtta 10-14, Karında 7-12, Yanlarda 30-52.
  Burnu kısa ve yuvarlaktır. Bıyıkları kısa, saçaksız, ağza kadar ulaşmaz. Alt dudağı oyuktur. Gövdenin yan taraflarında, yıldız şeklinde tümsekli, az miktarda ve oldukça büyük kemik plaklar vardır. Başın üstünde dağınık ve küçük dikenimsi çıkıntılar vardır. Sırtı siyahımsı, yanlar biraz daha açık ve karın beyazdır. Üreme her yıl olmaz.
  M.U.= 200 cm. C.O.Y. 8-17 Yaş
  O.U.= 130-170 cm. (dişi) O.U.= 110-145 cm. (erkek)
  M.A.= 80-100 kg.
  O.A.= 23-30 kg. (dişi) O.A.= 10-12 kg. (erkek)
  ----------------------------------------------------------------------------------------

  MERSİN BALIĞI (Acipenser nudiventris
  F- Acipenseridae
  L- Acipenser nudiventris
  İ- Ship sturgeen
  M- Şip balığı, Uzunburun

  Morfolojik Özellikleri:
  Y.F.=D 46-52, A 26-37
  İstiridyemsi Pul Sayısı: Sırtta 11-17, Karında 12-16, Yanlarda 56-60.
  Vücut uzunca olup, küçük fertlerde burun sivrice, büyük fertlerde ise biraz kütleşmiştir. Ağız enine yarıktır. Ağzın alt kısmında 4 tane saçaklı bıyık vardır. Çenelerinde diş yoktur. Göğüs yüzgeçlerinin dikenleri gelişmiştir. Sırt siyah, yanlar açık, karın beyaz renktedir. Karacadan alt dudağının düzgün, bıyıklarının saçaklı, burun ucu ile ağız ortasına yerleşmiş ve aza kadar uzanabilir oluşu ile ayrılır.
  M.U.= 200 cm. C.O.Y.= 7-10 Yaş (erkek)
  O.U.= 100-150 cm. C.O.Y.= 9-15 Yaş (dişi)
  M.A.= 130 kg.
  O.A.= 70-80 cm.
  ---------------------------------------------------------------------------------------

  MERSİN BALIĞI (Acipenser ruthenus
  F- Acipenseridae
  L- Acipenser ruthenus
  İ- Steriet
  M- Çoka, Çiga, Çaka

  Morfolojik Özellikleri:
  Y.F.=D 40-43, A 22-30
  İstiridyemsi Pul Sayısı: Sırtta 12-16, Karında 13-16, Yanlarda 58-71.
  Burun uzun, yassı, sivri olup, hafif yukarı kıvrılmıştır (A. Stellatustan farkı). Alt dudağının ortası oyuktur. İki çift olan bıyıklar saçaklı olup, dıştakiler içtekilerden uzaklaşmıştır. Sırtı gri-kahverengiden beyaza kadar değişir, karın kirli beyaz renktedir. Derisinde sarı-kırmızı lekeler vardır.
  M.U.= 100 cm. C.O.Y.= 4-5 Yaş
  O.U.= 40-60 cm.
  M.A.= 19 kg.
  O.A.= 5-6 kg.
  --------------------------------------------------------------------------------------
  ÇİGA  MERSİN MORİNASI  ---------------------

  MERSİN BALIĞI
  AcipenseriformesAcipenser sturio
  Acipenseridae
  İlkel bir balık ırkının kalıntıları olan mersin balıkları ikinci zamandan bugüne dek nesillerini devam ettirmişlerdir. Acipenseridae familyasından olan mersin balıklarının melezleri dahil yirmi dördün üstünde türü mevcuttur.

  Sularımızda yaşayan türler mersin kolan-balığı (Acipenser sturio), mersin balığı (Acipenser stellatus), şip veya biz (Acipenser nudiventris), çuka veya çiga (Acipenser ruthenus), Rus mersini (Acipenser gueldenstaedti 'dir.Bunlardan başka, dünya havyar ihtiyacının yarısını karşılayan mersin morinası veya beluga, Acipenseridae familyasından ayrılan bir kol olan Huso'ya bağlıdır. Bu kolun bilimsel adı Huso huso'dur.

  Mersin morinası Karadeniz ve Hazar'da, Volga, Don, Dinyeper ve bölgenin diğer nehirlerinde bulunur. Cinslerinin arasında en çok ve en makbul havyarı üreten balıktır.

  Kışın Karadeniz'de dil, kefal ve kaya balıklarıyla, Hazar denizinde ise kaya, ringa ve kızıl kanatla beslenir.

  Mersin balıkları yapıları itibariyle kılıç, marlin, orkinos gibi en iri balıklar arasındadır. Beluganın boyu 3 metreyi bulur. Sovyetler Birliğinde nehirlerde görülen çiganın boyu 90 cm. civarındadır. Mersin balıklarının göde yapıları pullu balıklardan farklıdır. Gövdesinin kuyruk yüzgecinin üst lobuna doğru bükülmesi köpekbalığına benzer.

  Kuyruğunun çatalları birbirine eşit değildir. Ağzı kafasının altında olup hilal şeklindedir. Dişleri yoktur. Pulsuz olan mersin balıklarının solungaç kapaklarının arkasından kuyruk yüzgecine doğru uzanan sivri uçlu beş sıra kemik levha mevcuttur.

  Ağzının önünde, kafanın alt kısmında dört adet duyarlı bıyık vardır. Mersin balığı besin bulmak için çamurları karıştırır ve dokunma duygusuyla avını bulur. Bunun için de duyarlı bıyıklarından yararlanır. Mersin balığının tat alma papillaları da vardır. Bunlar genellikle diğer balıkların ağızlarının içinde veya dillerinin üzerinde görülür. Mersininkiler ağzının dışındadır. Bu papil-lalar balığın besin seçmesine yardımcı olurlar.

  Mersin balığının kafası ileriye doğru uzun ve enlidir. Zayıf olan gözleri küçüktür ve kafasının iki yanındadır. Yüzgeçleri fazla gelişmemiştir. Sırtı ve yan tarafları esmer, boz, menevişli renklerde olup karnı kirli sandır. Bazı türlerinin sırtı koyu kahverengi veya yeşil, yanları mat açık kahverengi veya açık yeşil, karnı beyazdır. Yüzme keseleri vardır.

  Mersin balıklarının kıkırdaklarından balık tutkalı elde edilir. Balık tutkalı hazırlandığı zaman saydam plastik tabakalara benzer; hemen hemen saf jelatindir. Bu tutkal özel yapıştırıcıların ve su geçirmeyen maddelerin yapımında kullanılmaktadır. Aynı madde şarap sanayiinde beyaz şarabın berraklaştırılması için de kullanılmaktadır. 28 gr. balık zamkı 300 galon civarında şarabı temizler. Mersin ağır hareket eden bir balıktır. Zamanını suyun dibinde besin arayarak geçirir ve ağır ağır beslenir. Besin almadan da birkaç hafta yaşayabilir. Mersin balığının operculum bölümü beş adet ince ve sert zarla örtülüdür. Balık bu zar kapaklarını kapalı tutarak karada kırk-elli saat canlı kalabilir. Tatlı suda böcek larvası, solucan, kerevit, salyangoz ve küçük kabukluları yer. Mezgit, tirsi, hamsi, uskumru, istavrit gibi balıkları avlar. Mersin balıkları otuz beş-kırk yıl arasında yaşarlar. Nesil yetiştirmeye, türlerine göre beş-on yedi yaş arasında başlarlar. Türlerinin büyük bir kısmı denizde yaşayıp, yumurta dökmek için nehirlerden yukarı çıkarlar. Gerekirse uzun göçler yapıp nehirlerin kaynağına kadar ulaşırlar. Kuzey Amerika sularında 13.500 km.'lik uzaklığı aştıkları tespit edilmiştir. Yine örneğin, Karadeniz'den Tuna'ya girerek nehir boyu Yugoslavya, Macaristan ve Avusturya'yı geçip Almanya içlerine kadar ulaşırlar.

  Nehirlerin kirlenmesi ve aşırı avlanma sonucu bütün mersin cinslerinin sayısı bir iki yüzyıl öncesine oranla çok azalmıştır.

  Ülkemizdeki mersin balığı yatakları Kızılırmak, Yeşilırmak ve Sakarya nehirleridir. Şubat ortaları ve mart başlarından ağustos ayına kadar döl yetiştirmek üzere bu nehirlere giren mersin balıkları yumurtalarını bıraktıktan sonra yine Karadeniz'e dönerler. Dişi balıktaki havyar miktarı balığın kendi ağırlığının sekizde birini teşkil eder. iki milyona yakın yumurta dökebilen türleri mevcuttur. Yumurtalar 5-6 metre derinliğe dökülür. Bunlar 2.5 mm. çapında, siyah ve yapışkandır. Su bitkilerine, taşlara ya da birbirlerine yapışarak yığınlar oluştururlar. Yumurtalar üç-yedi gün içinde çatlarlar. Yumurtadan çıkan yavrular 1.25 santim boyundadır. Birinci yaz döneminde 20 cm.'i bulurlar.

  Nehirlere geç girmiş olan mersin balıklarının döktükleri yumurtalar ertesi yılın mayıs ayında gelişmelerini tamamlayarak yavru haline gelirler.

  Büyük miktarda yumurta bırakan mersin balıkları ertesi yıl yumurta toplayamazlar. Bu yüzden iki yılda bir kez yumurta bırakabilirler. Yavruları biraz büyüyünce denize inerler. Balıkçılığın ve üretimin ileri olduğu Sovyetler Birliği, Amerika ve Kuzey Avrupa ülkelerinde yakalanan mersin balıklan, havyarları sezaryenle alınıp tekrar nehirlere bırakılırlar. Bu suretle aynı balıktan defalarca havyar elde etme imkânına sahip olunur. Havyan kadar eti de lezzetli olan mersin balığının nehirlerimizde azalmasının nedeni balığın yumurtasını atmadan yakalanmasıdır. Beyaz ve lezzetli etinin fümesi makbuldür. Tavası ve şiş olarak ızgarası yapılır.

  Balık diplerde dolaştığı için denizde serbest bedenli dip oltasıyla avlanır. Yem olarak canlı veya taze balık kullanılır. Ayrıca nehir ağızlarında ağlarla da yakalanır. Güçlü ve cüsseli balık olduğu için yakalandığı ağları çoğu kez kullanılmayacak hale getirebilir. Zaman zaman hamsinin peşinden gırgır ağlarına da girerler. Mersin balıklarının avı nehirlerde "karmak" veya "karmık" adı verilen yemsiz paraketalarla yapılır.

  Karadeniz çevresinde yapılan bu av şekli oldukça iptidaidir. Kalın bir halat üzerine, mersin balığının su içindeki akış istikametine göre yerleştirilen ve değişik aralıklarla dikine hazırlanan bir iğne barajı, paraketayı oluşturur, iri boy iğneler yemsiz ve çıplaktır.

  Dirseklerinden kalın misinalarla su yüzündeki mantarlara bağlanarak dik durmaları sağlanmıştır, iğnelerin sapları ise telle halata bağlıdır. Balık, yumurta dökmek için nehire girdiği veya döküp denize akacağı sırada suyun içindeki bu iğne barajına takılarak yakalanır. Halat uçlan kıyıda bulunan kazıklara sıkıca bağlı olduğu için takılan balık paraketayı sürükleyemez.

  Mersin balıkları doğdukları sulardan başka sulara girmezler. Belli bir nehirde yumurtadan çıkmışsa büyüyüp yumurta bırakmak için yine aynı nehire girerler. Yalnız eti veya bir seferlik yumurtası için bu tür iptidai şekillerle avlanıldığmdan mersin balıklarının nesli maalesef azalmaktadır.


  NOT: BİLGİLER ÇEŞİTLİ SİTELERDEN ALINTIDIR, HEPSİNİN EMEĞİNE TEŞEKKÜRLER


  ".. Aptallığın en büyük kaniti aynı şeyi defalarca yapıp" farklı" bir sonuç almayı ummaktır.."

  Albert Einstein
Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Kıyıdan Eşkina Avcılığı
  By oltacı tayfun in forum Kıyıdan Balıkçılık
  Cevap: 42
  Son Mesaj: 23.06.15, 21:13
 2. Balon balığı kabusu
  By F I R T I N A in forum Güncel Deniz Haberleri
  Cevap: 6
  Son Mesaj: 28.03.09, 14:41
 3. Mersin Limanı Yeni Projelerle Atağa Geçti
  By exomanyak in forum Güncel Deniz Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 11.03.09, 11:12
 4. Yılan balığı avına kota
  By F I R T I N A in forum Güncel Deniz Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 10.03.09, 16:59
 5. balon balığı ekmeğimizi kesiyor
  By YakoMoZ in forum Güncel Deniz Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 07.03.09, 16:05

Bu Konudaki Etiketler

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
BALIKCI FORUM