Almanya'da Mersin Balığı ve bundan havyar üretim tesisi bulunan Türk iş adamı, Mersin'in Silifke ilçesinde ihracata yönelik başlattığı yatırımı bürokratik engellere takılınca, tesisleri Adana'da kurmaya karar verdi.

Almanya'da Mersin Balığı ve bundan havyar üretim tesisi bulunan Türk iş adamı, Mersin'in Silifke ilçesinde ihracata yönelik başlattığı yatırımı bürokratik engellere takılınca, tesisleri Adana'da kurmaya karar verdi.

Adanalı gurbetçi iş adamı Ömer Faruk Kurt, AA muhabirine yaptığı açıklamada, uzun yıllar önce gittiği Almanya'da, yetiştirdikleri balıkların sadece yüzde 10'luk kısmından elde edilebilen havyardan yıllık 200 kilogram üreterek, bölge halkının sofralarını süslediklerini söyledi.

Ancak memleket hasretine dayanamayınca Türkiye'ye de bir çiftlik kurmayı düşündüklerini ve bu kapsamda bir süre önce İstanbul'da düzenlenen bir balık fuarına katılarak, burada Mersin Balığını Koruma Derneği yetkilileri ile tanıştıklarını anlatan Kurt, dernek yetkilileri ile yaptıkları görüşmelerin ardından çiftlik için en uygun ortamın Silifke ilçesinde bulunduğunu belirlediklerini, ardından ilçeye gelerek inceleme yaptıklarını kaydetti.

İncelemeler sonrasında Kurtuluş Köyünden 17 dönüm arazi satın aldıklarını anlatan Kurt, şöyle dedi:
''Geçen yıl başladığımız çalışmalar kapsamında tüm hazırlıklarımızı tamamlamamıza rağmen, 8-10 ay kadar işlemler çeşitli nedenlerden dolayı bekletildi. Son olarak ise, satın aldığımız arazide yeni imar planı düzenlendi. Böylelikle de yatırımımız, bürokratik engellere takılmış oldu. Geçtiğimiz haftalarda ise Tarım Müdürlüğü'ne başvurarak girişimlerimizi feshettik.''

-YATIRIM ADANA'YA KAYDI-

Bunun üzerine tekrar yer araştırmalarına başladıklarını ifade eden Kurt, Adana'nın İmamoğlu ilçesinde 70 dönümlük arazi satın aldıklarını söyledi.

Bürokratik çalışmaların son aşamaya geldiğini ve kısa bir süre sonra inşaata başlayacaklarını dile getiren Kurt, birkaç ayda tamamlayacakları tesisin 10 milyon Avroya mal olacağını ifade etti.

Mersin balığının yapısı itibariyle, tesisten 5'inci yılın sonu itibariyle gelir elde edebileceklerini anlatan kurt, şöyle konuştu:
''Çiftlik, kapalı devre olarak yeraltı sularının kullanılması ile hizmet verecek. Yatırıma, ilerleyen dönemlerde soğuk hava deposu gibi elementleri de ekleyerek, tesisimizi, dünya çapında Mersin balığı üretimi yapan tesisler arasına yerleştireceğiz.''

-YILDA 250 TON BALIK-

Mersin balığının üretimi ile ilgili olarak Türkiye'de sadece Tarım ve Köyişleri Bakanlığına ait Trabzon'da bir tesis bulunduğunu, ancak bunun henüz üretim yapamadığını anlatan Kurt, kuracakları tesislerin dünyadaki 36'ncı Mersin Balığı üretme tesisi olacağını vurguladı.

Tesiste nisan ayının ortalarında ilk yavruları havuzlara bırakacaklarını ifade eden Kurt, bundan 5 yıl sonra yılda 250 ton balık ve 20 ton civarında da havyar üretimi gerçekleştirmeyi planladıklarını kaydetti.

Bu üretimi öncelikli olarak ihracatta değerlendireceklerini anlatan Kurt, bundan da 36 milyon dolarlık gelir elde edeceklerini ve yörede 250 kişilik istihdam yaratacaklarını vurguladı.

-''BU DA OLMAZSA FRANSA'YA GİDECEĞİM''-

Kurt, Mersin'in Silifke ilçesindeki yatırım çalışmaları sırasında çok ciddi hayal kırıklığı yaşadığını vurgulayarak, ''Ümit ediyorum ki Adana'da bir sorun yaşamam'' dedi.

Silifke'deki çalışmalardan önce de Fransa'dan çeşitli teklifler aldığını anlatan Kurt, şöyle konuştu:
''Yurt dışında çalışan her gurbetçi gibi, ben de bir gün ülkeme dönüp, ülkem adına bir şeyler yapma hayalim vardı. Yatırımı Mersin'e düşünmemdeki ana unsur da zaten buydu. Çalışmalarım sırasında Fransa'dan çok iyi teklifler aldım. Ama bu hayalim yüzünden hepsini elimin tersiyle ittim. Ama Adana'daki çalışmalar sırasında da herhangi bir bürokratik engelle karşılaşırsam, yatırımı bu kez Fransa'ya kaydıracağım. Çünkü Fransa, bu alanda çok gelişmiş. Hatta bu sektör için teşvikler bile veriyor. Fakat ümit ediyorum ki, yatırım için yeni görüşmelerde bulunmak zorunda kalmam ve yatırımım Adana'da kalır. Ben de ülkem için arkamda bir şeyler bırakmanın mutluluğuyla yaşam sürerim.''

-MERSİN BALIĞI-

Doğal ortamda 200-300 yıl yaşadığı tahmin edilen Mersin balığı, Omega 3 açısından oldukça zengin.
Kılçıksız ve sadece omurga kemiği olan balığın boyu 4- 4,5 metreye, ağırlığı ise 650-700 kilograma kadar çıkabiliyor.

Şu an doğal ortamda avlanması yasak olan Mersin balığının en büyüğü ise resmi rakamlara göre Karadeniz'de bin 800 kilogram ağırlığında ağlara takıldı.

Avrupa'da etinin kilogramı 47 avrodan satılan Mersin balığından elde edilen havyarın kilogramı ise 3 bin avroyu geçebiliyor.
(AA)