Mersin Balıkları Tanıtım Çalıştayı
(IHA)24.07.2010 Birleşmiş Milletler (BM) Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Temsilcisi Dr. Özgür Altan, nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya bulunan mersin balığının Ruslara göre siyah petrol, girişimcilere göre altın yumurtlayan balık, yemek tarifinde ise eşsiz bir lezzet olduğunu söyledi.

Nesli Tükenme Tehlikesindeki Mersin Balıklarını Tanıtım Çalıştayı Sakarya’nın Karasu ilçesinde başladı. Şehit Üsteğmen İbrahim Abanoz Lisesi konferans salonunda düzenlenen Çalıştay’da tükenme tehlikesi olan mersin balıklarının sorunları tartışıldı.
Çalıştay’ın açılış konuşmasını yapan Mersin Balıkları Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Yrd. Doç.Dr. Serap Ustaoğlu, Mersin balığının gelecek nesiller tarafından tanınmasını sağlamak ve havyar üretimini tekrar gerçekleştirmek için tedbirlerin alınması ve uygulamaya geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Birleşmiş Milletler (BM) Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Temsilcisi Dr. Özgür Altan, mersin balığının etinin çok değerli olduğunu ve besin maddesi içerisinde son derece zengin olduğunu belirterek, "Kilosu 50 Avro olan mersin balığı yavaş yavaş tükeniyor. Mersin balığı Ruslara göre siyah petrol, girişimcilere göre altın yumurtlayan balık, yemek tarifinde eşsiz bir lezzet" dedi.
İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç.Dr. Devrim Memiş, nesli tükenmekle karşı karşıya olan ve ’kırmızı listeye’ alınan mersin balığının yumurtlama göçlerinin baraj ve setlerle engellendiğini belirterek, şöyle konuştu: "Biz nehir içlerine kurulan ve balıkların göçlerine engel olan barajlarla mücadele ederken yeni kurulacak hidroelektrik santralleri bizi kuşkulandırıyor. Sakarya nehri ağzında, balıkçılıkla karakterize olan Karasu, bir zamanlar Mersin balıkçılığında ünlüydü.

Günümüzde mersin balığına olan ilgi hala somut olarak yaşatılmaktadır. Günümüzde sürdürülebilir bir kalkınma anlayışı ile hareket etmeli, yani gelecek neslin haklarını koruyarak bugünden çözüm üretmeliyiz."

Proje kapsamında Sakarya, Yeşilırmak ve Kızılırmak nehirlerinde mersin balıklarının muhtemel yumurtlama alanlarını tespit ederek eğer varsa bozulan alanları geriye kazanma konusunda çalışma yapacaklarını belirten Memiş, şunları söyledi: "Biz nehir içlerine kurulan ve balıkların göçlerine engel olan barajlarla mücadele ederken şimdi de yeni hidroelektrik santralleri kurulacak. Bu durum bizi kuşkulandırıyor. Tarım Bakanlığı HES’lerde balık geçitleri yapılmasını zorunlu kılıyor. Ama mersin balıklarının bu

geçitlerden geçebileceğini denetleyecek bir kurum ortada yok. Bunların doğru yapılıp yapılmadığını denetleyecek kurum belli değil."

Çalıştay’a öğleden sonra devam edilecek.

Kaynak