2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Konu: Misina ağlar Küçük balıkçının geleceği için serbest bırakılmalı

 1. #1
  ___BALIKCI FORUM___ aFaLa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2008
  Yaş
  56
  Mesajlar
  12.953
  Tecrübe Puanı
  2444

  Standart Misina ağlar Küçük balıkçının geleceği için serbest bırakılmalı

  Misina ağlar Küçük balıkçının geleceği için serbest bırakılmalı

  Küçük balıkçının kullandığı misina ağlar,Bilmediğimiz gerekçeyle, yasaklandı.Bizler çok iyi biliyoruz ki misina ağların yasaklanmasında ip ağ üreticilerinin menfaati gözetilerek karar alındı.

  Zor şartlarda yalpan ve Fiilen kullanılmayan, karada, çuvallar içinde duran ağları bile zorla alıp yaktılar, yok ettiler,, balık stoklarının korunması açısından ne fayda sağlandığına dair tek kelimelik açıklama da yapmadılar,yasak olmayan, ağın yaka, mantar, kurşun gibi bileşenlerini de yaktılar.
  Aslında bu, Çevre Bakanlığı Mevzuatına göre bir suçtur, bilindiği gibi kurşun zehirli bir ağır metal, yüzdürücü ve iplerin yapıldığı hammadde de petrol türevi, yoğun bir hava kirliliğine sebep oldular.Bunlar olurken Siz hiç sezon açılışında bir küçük balıkçıyla konuşan, derdini dinleyen, ona da rast gele diyen bir Bakan gördünüz mü?

  Küçük balıkçı misina ağ kullanmak zorundadır, neden mi?

  İplik ağ misinaya göre daha hantal ve görünür olduğu için avcılık kapasitesi düşüktür, ancak gece ve hedef balığı ürküten bir şey varsa ya da hedef balık daha küçük balıkları kovalıyorsa balık tutabilir.
  Oysa küçük balıkçının gece ağ bırakması imkansızdır, çünkü neredeyse devlet desteğini arkasına almış olan kaçak avcılar, trolcular, midyeciler gece çalışarak o ağları parçalamaktalar. Balık olsa bile ağı sağlam çekmek mümkün değildir,hatta gece bırakılan ağı sıklıkla gündüz bulmakta mümkün değildir bir trolcünün torbasında kim bilir nereye sürüklenip atılmıştır.
  Tek çare, kaçakçıların nispeten(Tamamen değil) az olduğu gündüz saatlerinde ağ atmaktır ki bu da ancak misina ağ ile balık yakalama imkanı verir, gündüzün iplik ağa balık vurmaz.

  Şİmdi bana bir yetkili çıkıp sorsun, misina ağ çıkmadan önce nasıl balık tutuyordun diye, haydi sor, çekinme.

  Ben boğazı bilirim, misina ağ yokken, boğazda orkinos vardı, torik vardı, kofana vardı, bu canavarlar saldırınca değil iplik ağ, çuval atsan balık tutulurdu.

  BSGM'nin akla sığmaz, saçma sapan uygulamaları sayesinde 80'li yılların yarısından sonra Marmara'da orkinosu bitirdiler, kılıç balıkları Karadeniz’e çıkmaktan vazgeçti, torikleri, kofanaları, daha yavru iken binlerce ton tutarak katlettiler. Kimsenin kılı kıpırdamadı, vicdanı sızlamadı.Bu torik palamut katliamı bugün itibariyle hemde izinli nostalji adı altında maalesef devam etmektedir.Bırakın misina ağları kıyı balıkçısı hatta amatöre oltayla dahi yasak olan palamut torik balığı dalyanlarda tutulup belediyenin kontrolünde Avrupa’nın en büyük ve modern diye övünülen balık halinde çok rahat satılmaktadır.Her torik balığı ortalama 1 milyon yumurta taşır torik yakalandığında 1 milyon yumurtası kürtaj yoluyla heba olmaktadır.

  İstatistiklere bakalım, kabaca balıkçıların %10' u büyük, %90'ı küçük balıkçı.

  Tutulan balıkların %10'u küçükler, % 90'ı büyükler tarafından tutuluyor. Tam bir ters orantı.

  BSGM ne yapıyor, küçüklerin gırtlağını sıkıyor.
  Hiçbir bahaneleri de yok, çünkü Avrupa ülkelerinde misina ağ serbest.

  Küçük balıkçıların tamamı, ne kullanırsa kullansın, tutacağı balık belli, bunların av aracını yasaklayarak stokları ne ölçüde koruyacaksın, bize bir anlatıver, ey yetkili.

  Efendim, misina ağlar dipte koparak hayalet avcılık yapıyor, o yüzden yasakladık, deseler, ah bir deseler,
  ben de derim ki Adalar bölgesinde, koruma alanı ilan edilen bölgede yapılan dip çalışmalarında görüldü ki, koparak dipte kalan ağların %90'ı gırgır ağları, %10'u küçük balıkçıların uzatma ağları.Bunlarincelendiğinde o zamanın Gıda ve Tarım Bakanının denetiminde yapılan dipten ağ çıkarma çalışmasında videolarla görüntülü bir şekilde ispatlanmıştır çıkartılan ağların çok büyük bir kesiminin gırgır ağı olduğu.


  Bu durumda öncelikle yasaklanması gereken gırgır ağları olur, yasaklayabilir misin, sıkı mı, gücün yetmez, yetmiyor, bunları söylemek çok acı ama maalesef gerçek.
  Dağdaki eşkiyaya güç yetiren devlet, boğaz gibi daracık bir su yolunda, Sarayburnu gibi trafiğin en yoğun olduğu yerde trol çeken kaçak avcılara güç yetiremiyor. Buna imkanvar mı, dedim ya işin içinde başka iş var ama haydi hayırlısı.

  Halkı zehirleyen kanserojen Amerika’da deniz kirliliğinin araştırmasında kullanılan tamamen sağlıksız ortamda çıkartılan midyeleri çıkartanlar KKGM görevlisine saldırıyor polisimizi tekneden atmak suretiyle ölümüne kast ediyor,bütünyaptırımlar küçük balıkçının aleyhine oluyor bunun neresi adalet?

  Küçük balıkçının büyük bir bölümü devlet destekli ÖTV siz mazottan yararlanamaz zaten 3-4 metre kare alanı olan teknelerinde av araçlarını koyacak kadar yer var birde buna mazot deposu eklediği zaman üstüne gerekli yaşamsal malzemeler adım atılacak yer kalmazken birde üstüne son zamanlarda tuvaletin varmı? mutfağınvarmı? Pis tankın varmı? Bunlara bağlı mavi kağıdınvarmı? Gerekçeleriyle adeta köşeye sıkışmış durumdadır.
  Son söz: BSGM küçük balıkçılarla konuşmalı, dertlerini dinlemeli, kararlarını gözden geçirmeli ve misina ağları Kayıt koyarak, sınırlayarak da olsa serbest bırakmalıdır.

  Büyük balık küçük balıktan uzun yaşar
  Metabolizması yüksek balık düşük olandan uzun yaşar
  Soğuk sudaki balık sıcak sudakinden uzun yaşar


 2. #2
  Reİs
  Üyelik tarihi
  Feb 2012
  Mesajlar
  403
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart Cevap: Misina ağlar Küçük balıkçının geleceği için serbest bırakılmalı

  Çok güzel dile getirdiniz.böyle sorumsuzca yapılan akla mantığa uymayan yasağın bir an evvel düzeltilmesi ve misina ağların sarbest bırakılması kıyı balıkçı camiasının olmazsa olmazidir eğer bu camiaya sahip çıkmak istiyorsanız elinizi vicdanınıza koyun bu kadar zalimce kararı ancak bir zalim kendi milletine uygular umarım bu kadar umursamaz olunmaz bir an evvel gereği yapılır...  Nurettin METİN

  İSTANBULKonu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Misine ağlar serbest olacakmi.....
  By aFaLa in forum SORUNLARIMIZ
  Cevap: 8
  Son Mesaj: 26.03.18, 12:42
 2. Cevap: 5
  Son Mesaj: 03.03.17, 19:31
 3. Kıyıbalıkçısına Misina ağ neden serbest olmuyor ?
  By cumhur gezen in forum SORUNLARIMIZ
  Cevap: 56
  Son Mesaj: 14.05.15, 03:51
 4. Misina ağlar için bir dilekçe örneği
  By İhtiyar in forum SORUNLARIMIZ
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 31.01.14, 15:40
 5. Cevap: 0
  Son Mesaj: 26.12.13, 00:26

Bu Konudaki Etiketler

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
BALIKCI FORUM