6 sonuçtan 1 ile 6 arası

Konu: Misina ağlar ya da ( Küçük balıkçılar ölsün mü?)

 1. #1
  Vıp üye İhtiyar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2009
  Mesajlar
  4.641
  Tecrübe Puanı
  958

  Standart Misina ağlar ya da ( Küçük balıkçılar ölsün mü?)

  Küçük balıkçının kullandığı misina ağlar, uyduruk bir gerekçeyle, (aslında gerekçe denemez buna, bahaneyle diyelim) yasaklandı.

  Devletin bütün kurumları da BSGM, SG başta olmak üzere her türlü kaçak avcıyı görmezden gelerek bütün güçleriyle misina ağ, daha doğrusu küçük balıkçı avlamaya soyundu.

  Fiilen kullanılmayan, karada, çuvallar içinde duran ağları bile zorla alıp yaktılar, yok ettiler, bu yüzden sayısız beddua almaları bir yana, balık stoklarının korunması açısından ne fayda sağlandığına dair tek kelimelik açıklama da yapmadılar, yapamadılar.
  Üstelik, cehaletleri dolayısıyla, yasak olmayan, ağın yaka, mantar, kurşun gibi bileşenlerini de yaktılar.
  Aslında bu, Çevre Bakanlığı Mevzuatına göre bir suçtur, bilindiği gibi kurşun zehirli bir ağır metal, yüzdürücü ve iplerin yapıldığı hammadde de petrol türevi, yoğun bir hava kirliliğine sebep oldular.

  Küçük balıkçı, adı üstünde küçük işte, bunları mahkemeye verip tazminat almaya gücü yetmedi.
  Zaten hiçbir şeye gücü yetmediği için bu haksız ve insafsız saldırıların hedefi olmuyor mu küçük balıkçılar?

  Siz hiç sezon açılışında bir küçük balıkçıyla konuşan, derdini dinleyen, ona da rast gele diyen bir Bakan gördünüz mü?

  Küçük balıkçı misina ağ kullanmak zorundadır, neden mi?

  İplik ağ misinaya göre daha hantal ve görünür olduğu için avcılık kapasitesi düşüktür, ancak gece ve hedef balığı ürküten bir şey varsa ya da hedef balık daha küçük balıkları kovalıyorsa balık tutabilir.
  Oysa küçük balıkçının gece ağ bırakması imkansızdır, çünkü neredeyse devlet desteğini arkasına almış olan kaçak avcılar, trolcular, midyeciler gece çalışarak o ağları parçalamaktalar. Balık olsa bile ağı sağlam çekmek mümkün değildir.
  Tek çare, kaçakçıların nispeten(Tamamen değil) az olduğu gündüz saatlerinde ağ atmaktır ki bu da ancak misina ağ ile balık yakalama imkanı verir, gündüzün iplik ağa balık vurmaz.

  Şİmdi bana bir yetkili çıkıp sorsun, misina ağ çıkmadan önce nasıl balık tutuyordun diye, haydi sor, çekinme.

  Ben boğazı bilirim, misina ağ yokken, boğazda orkinos vardı, torik vardı, kofana vardı, bu canavarlar saldırınca değil iplik ağ, çuval atsan balık tutulurdu.

  BSGM'nin akla sığmaz, saçma sapan uygulamaları sayesinde 80'li yılların yarısından sonra MArmara'da orkinosu bitirdiler, kılıç balıkları Karadenize çıkmaktan vazgeçti, torikleri, kofanaları, daha yavru iken binlerce ton tutarak katlettiler. Kimsenin kılı kıpırdamadı, vicdanı sızlamadı.

  İstatistiklere bakalım, kabaca balıkçıların %10' u büyük, %90'ı küçük balıkçı.

  Tutulan balıkların %10'u küçükler, % 90'ı büyükler tarafından tutuluyor. Tam bir ters orantı.

  BSGM ne yapıyor, küçüklerin gırtlağını sıkıyor.
  Hiçbir bahaneleri de yok, çünkü Avrupa ülkelerinde misina ağ serbest.

  Küçük balıkçıların tamamı, ne kullanırsa kullansın, tutacağı balık belli, bunların av aracını yasaklayarak stokları ne ölçüde koruyacaksın, bize bir anlatıver, ey yetkili.

  Efendim, misina ağlar dipte koparak hayalet avcılık yapıyor, o yüzden yasakladık, deseler, ah bir deseler,
  ben de derim ki Adalar bölgesinde, koruma alanı ilan edilen bölgede yapılan dip çalışmalarında görüldü ki, koparak dipte kalan ağların %90'ı gırgır ağları, %10'u küçük balıkçıların uzatma ağları.


  Bu durumda
  öncelikle yasaklanması gereken gırgır ağları olur, yasaklayabilir misin, sıkı mı, gücün yetmez, yetmiyor, bunları söylemek çok acı ama maalesef gerçek.
  Dağdaki eşkiyaya güç yetiren devlet, boğaz gibi daracık bir su yolunda, Sarayburnu gibi trafiğin en yoğun olduğu yerde trol çeken kaçak avcılara güç yetiremiyor.

  Buna imkan var mı, dedim ya işin içinde başka iş var ama haydi hayırlısı.

  ...

  Son söz: BSGM küçük balıkçılarla konuşmalı, dertlerini dinlemeli, kararlarını gözden geçirmeli ve misina ağları Kayıt koyarak, sınırlayarak da olsa serbest bırakmalıdır.
  Herkes, ne yaparsa kendisine yapar.

  M.Mahir Ersin
  İstanbul 1945

 2. #2
  REİS LüFerCi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Yaş
  32
  Mesajlar
  3.474
  Tecrübe Puanı
  396

  Standart Cevap: Misina ağlar ya da ( Küçük balıkçılar ölsün mü?)

  yazının noktasına virgülüne kadar katılıyorum tamamen bir saçmalık misine ağların yasaklanması hiç bir geçerli gerekçeside yok burada devlet te suç işlemiştir küçük balıkçının binlerce liralık ağlarını hiç bir suç unsuru taşımayan mantarı kurşunu ve ipleri ile birlikte yakmakla bu işi yapan görevlilerde çok büyük vebal altındadır
  BüleNt
  İSTANBUL


 3. #3
  __BALIKCI FORUM__ özgürdeniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2009
  Yaş
  57
  Mesajlar
  5.203
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart Cevap: Misina ağlar ya da ( Küçük balıkçılar ölsün mü?)

  Misina ağlar ya da ( Küçük balıkçılar ölsün mü?)
  Evet ölsün,zaten başından beri amaç budur !

  Bütün Avrupa birliğine bağlı ülkelerin balıkçısı misina ağ kullanırken AB gerekçe gösterilerek yasaklanmıştır,kaldı ki amatörce sadece kendi imkanlarıyla dalarak dipte kalan ağları toplayanlar resimleyerek belgeledikleri gibi diplerde kıyı balıkçısının ağı değil gırgır yada trol ağları bulundu . Gerekçe olarak sakın misina ağ naylon esaslı demesinler diğer ağlarda aynı yada benzeri bileşenler http://hbogm.meb.gov.tr/modulerprogr...alzemeleri.pdf ,

  Üstelik kanalizasyon ve derelerinden binlerce metreküp zehir denize umarsızca boşalırken bunu söyleyebilmek ya aptallık ya cesaret gerektirir ..

  Kanımca önceliği neden değil nasıl yasaklandıya vermeli,ne oldu da misina ağ yasaklandı ve hatta bunda Balıkçı STK ve forumun payı varmı gibi.

  2011 yılına kadar olan süreçte iyi kötü aksasa dahi bu kadar kötü olmayan bir balıkçılık politikası günü kurtarır haldeyken önce boy yasaklarına müdahele geldi,sonrasında yasak süresinin uzatılma talepleri vs ,tüm bu talepler zaten kıyılara hapsolmuş uzatma yapamayan,kıyıda gırgır ve kaçak trol baskısına maruz bırakılan kıyı balıkçısını isyana itti,protestolar yükselmeye başladı ve 2012 tebliğinde toplu halde Ankaraya gidilerek destek istendi,bir takım sivil Stk da buna medya ve birliktelik anlamında destek sağladı ve ilk kez kıyı balıkçısı halk ve medya desteği buldu.

  Bu süreçte kendiliğinden bir manifesto oluştu ,gırgırın kıyıdan uzaklaştırılması,kaçak trolün engellenmesi,endüstriyel avcılığa kapalı alanların belirlenmesi gibi,

  Gn Müdürlük tüm bu talepleri olumlu bulduğunu belirterek AB politikaları gereği misina ağın yasaklanması halinde bu taleplerin yerine getirileceği sözü verdi,Karadeniz,doğu Marmara itiraz etsede Batı Marmara ve Ege+Akdeniz balıkçısı misina ağın yasaklanmasına evet dedi haklı gerekçeleride vardı zira o bölgede gırgır sayısı az demersal balığa uzatma bıraktıkları yerlerde dip yapısı dolayısıyla Trol çalışamıyordu.Oysa marmaranın yaklaşık tümü ve Karadeniz Gırgır baskısını kıyılarda yaşıyor dolayısıyla av alanlarında haksız rekabete maruz kalıyorlardı . (Hatırlatalım o günlerde gırgır ağlarıyla 6 kulaca kadar avcılık serbestti)

  Şimdi eğrisi doğrusu kıyı balıkçısına verilmiş sözlerin tutulduğunu düşüneniniz varmı ? Kaçak trol arttı ceza sadece sandala kesiliyor,sözde endüstriyele kapalı alan yarattılar kaçaktrol aleni avlanıyor sadece gırgır giremiyor,akılları sıra Gırgırı kıyıdan uzaklaştırdılar lambayı serbest edip kıyıdaki balığıda ışıkla derine toplayıp avlıyor stokları hunharca yok ediyorlar.

  Okullar olmasa maarifi ne güzel yönetirdim diyen bir bakanı aratmayacak yönetim kıyı balıkçısı olmasa güzel yönetiriz düşüncesiyle varlığımız istemiyor,misina ağ ayağımıza batan bir diken sonrasında esas tehlikeye geçeriz,çok yazıp zaten az olan duyarlı balıkçı ve meraklıyı sıkmayalım....
  Müfit Çıkrıkçıoğlu
  İstanbul

  KIYI BALIKCISI


 4. #4
  ___BALIKCI FORUM___ aFaLa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2008
  Yaş
  56
  Mesajlar
  12.955
  Tecrübe Puanı
  2444

  Standart Cevap: Misina ağlar ya da ( Küçük balıkçılar ölsün mü?)

  misine ağlar yasaklanmadan önce tunatex firmasından ağ almaya gitmistık fabrika sahıbı ankara gideceklerinı söyluyordu fabrika sahipleri ilk tebliğde misine ağları yasaklandı kıyı balıkcısını aclığa mahkum etiler bu seneki tebliğde gollere ve barajlarda serbest ettiler denizler gene yasak devam etti SGK KKGM DENİZ POLİSI bütün denetimlerde kıyı balıkcılarında misine ağ aradılar bulduklarını yaktılar mantar kursunları yaka iplerini beraber yok edildi bu zararlar bütün ufak balıkcının sırtına yüklediler

  Büyük balık küçük balıktan uzun yaşar
  Metabolizması yüksek balık düşük olandan uzun yaşar
  Soğuk sudaki balık sıcak sudakinden uzun yaşar


 5. #5
  __BALIKCI FORUM__ özgürdeniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2009
  Yaş
  57
  Mesajlar
  5.203
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart Cevap: Misina ağlar ya da ( Küçük balıkçılar ölsün mü?)

  Dedikya başında yazının önce çuvaldızı aldık ele,

  forumun ve tabii bizlerin hataları da var ve hatta belki yönlendirdikte itirazı olanları !

  ve demem oki gırgır kıyıdan uzaklaşmadıkça diye itirazımızı her fırsatta dile getirdik,kıyı balıkçısının haklılığını ve bu hakların neler olması gerektiğini yazdık ,örnekler verdik ve sonunda ses buldu itirazlarımız Sürkoopun o gün ve halen çok Sayın Başkanı bizzat İstanbula geldi geniş katılımlı olmayan lobi faaliyeti diyebileceğimiz belirli bölgelerde toplantılar düzenledi ve sağolsun aydınlattı,

  Eğer misina ağ yasağına evet demezsek ki zaten doğu Marmara ve Karadeniz dışında itirazda yokmuş gırgır kıyıdan uzaklaşmaz o kadar ! Genel Müdürlüğün kararı bu yöndeymiş,e mantık bu yönde gerçekten gırgır kıyıdan uzaklaşacaksa ki uzaklaştı haklı çıktı 24 metre kararı onaylandı,1380 çıkacak değilse çıkmaz ama ne 1380 miş hala esamisi yok ve o kanunla kaçak trolün teknesine el konulacak şahıs hapis cezası alacaktı dolayısıyla ikna olduk yalan yok bunlar olsun evet bizcede bu kadar kötüyse yasaklansın dedik.

  Şimdi duyumlar siz istediniz misina ağ yasağını derlermiş,bende derimki yuh ölümü gösterdin sıtmaya razı ettin,ikna turlarında verdiğin sözleri tut ben gene evet derim Sürkoop ! Gırgır 50 metreye gidecek dedin ona biz bile itiraz ettik açmı kalacak endüstriyelleşmemiş gırgırcı dedik,kaçak trol önlenecek dedin adamlar utanmasa limanlara girip orada çekecek,üstüne denetlemeler artacak dedin valla haklısın yeşil ruhsatlı her sandal aranıyor cezalar kesiliyorda bir tek kaçaktrolün denetlendiğini göremedik !

  İtirazı olan forumun arama kısmına misina ağ yazar taratır geçmiş yazışmalara ulaşır,yüreği yeten itiraz eder özel yazışmalarımın hepsi kayıtlı burada yayınlarım,anlayacağınız dostlar bu misina ağ konusunda satıldık işin özeti budur .
  Müfit Çıkrıkçıoğlu
  İstanbul

  KIYI BALIKCISI


 6. #6
  Meraklı titogonzales - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2009
  Mesajlar
  19
  Tecrübe Puanı
  13

  Standart Cevap: Misina ağlar ya da ( Küçük balıkçılar ölsün mü?)

  çeşit mensucatı unutmussun bu yasağın altında o ikisi var.....
  Titogonzales
  MALZEMECİ
  Cep :
  [EMAIL="cemtoprak75@gmail.com"]


Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. misina ağlar
  By emocan in forum SORUNLARIMIZ
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 10.04.16, 23:42
 2. Misina ağlar için bir dilekçe örneği
  By İhtiyar in forum SORUNLARIMIZ
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 31.01.14, 15:40
 3. Gelibolu'da sahipsiz misina ağlar toplandi.
  By cumhur gezen in forum Güncel Deniz Haberleri
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 27.11.12, 07:56
 4. Misina ağlar, yakaları, kurşunları...
  By İhtiyar in forum SORUNLARIMIZ
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 03.10.12, 23:02
 5. Cevap: 16
  Son Mesaj: 14.01.12, 17:08

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
BALIKCI FORUM