7 sonuçtan 1 ile 7 arası

Konu: Misina ağlarının yasaklanması balıkçılığa büyük darbe vurdu

 1. #1
  Reİs Burhan Reis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2009
  Yaş
  59
  Mesajlar
  5.697
  Tecrübe Puanı
  934

  Standart Misina ağlarının yasaklanması balıkçılığa büyük darbe vurdu
  CHP Isparta Milletvekili İrfan Bakır, balıkçılık avlanmasıyla ilgili yaşanan sorunları Gıda, Tarım ve Hayvancılık Faruk Çelik’e aktardı. Misina ağlarının yasaklandığını belirten Bakır, bu durumun zor şartlarda geçinen balıkçılara darbe vurduğunu söyledi. Bakır, sorunları Gıda, Tarım ve Hayvancılık Faruk Çelik tarafından cevaplanması istemiyle şu soru önergesini verdi: “Batı Akdeniz’ de yer alan ilimizin içinde bulunduğu bölge aynı zamanda göl sayısının fazlalığından dolayı Göller yöresi olarak adlandırılmaktadır. Bu göllerimizden Eğirdir ve Beyşehir göllerinde küçük balıkçılarımız yıllardır avlanarak yaşamlarına devam etmektedirler. Ancak birçok sorunla uğraşan ve geçim derdindeki bu vatandaşlarımızın en büyük sıkıntısı yasaklanan misina ağlardır. 3/1 Ticari amaçlı su ürünleri avcılığını düzenleyen tebliğin 45. Maddesinin 22. Bendinde misina (monofilament) ağların kullanımı yasaklanmıştır.
  Özellikle iç sularımızda kullanılan bu uzatma ağları, balık avcılığında kullanılan av araçlarının %95’ ini oluşturmaktadır. Bu misina ağların yapısından dolayı çevreye zarar verdiği öne sürülerek, geçimini balıkçılıkla sürdüren birçok vatandaşın ağları toplanmış ve bu vatandaşlarımız büyük maddi zarara uğramışlardır. Zaten zor şartlarda geçimini sürdüren bu vatandaşlarımızın 15-20 bin Türk Lirası değerindeki ağlarının toplanması kendilerine büyük darbe vurmuştur. Tabi ki bu konuda çevre ve doğa hassasiyetleri üst düzeyde olmalıdır. Bu noktada herhangi bir kuşku yoktur. Ancak küçük balıkçılar bu yeni mevzuata henüz hazırlanamamışken böyle bir karar alınması büyük sıkıntılar yaratmıştır. Satışı serbest ancak kullanımı yasak olan misina ağların yerine kullanılan yada kullanılması istenilen iplik ağlarda çok kısa sürede kirlenmektedir. Temizliği çamaşır suyu ve benzeri bir takım kimyasallarla yapılan ip ağlar göllerimizi daha çok tehdit etmektedir. Son yıllarda ilgili kurumlarca yapılan çalışmalarda asıl sorunun balık ağlarındaki göz açıklığı olduğu tespit edilmiştir. Balıkçıların bu konuda eğitilmesi son derece önemlidir. Küçük boyda yakalanan balıklar, göllerdeki balık popülasyonu ve ekolojik denge açısından ciddi sorun teşkil etmektedir. Dolayısıyla monofilament (misina) uzatma ağlarının yasaklanması yerine, balık stok izleme çalışmalarının daha sık yapılarak popülasyonun boyca dağılımına uygun göz genişliğindeki ağlarla avcılığa izin verilmelidir. İç sularımız için en sağlıklı, en ekonomik, en verimli ve en seçici av aracı misina olarak tabir ettiğimiz monofilament malzemeden yapılmış uzatma ağlardır.Hem bölgemizde hem de balıkçılıkla geçimini sürdüren birçok ilimizde büyük bir sorun haline gelen bu konuya ilişkin sorularım şunlardır;
  1-) Bu yasak tebliğ edilmeden önce küçük balıkçıların karşılaşabileceği sorunlar göz önünde bulundurulmuş mudur?
  2-) İlgili tebliğ devam edecek midir? Ya da 2016 yılı içerisinde bu konuda yeni bir çalışma yapılacak mıdır? Hazırlanacak yeni tebliğde misina ağların kullanımını serbest bırakmayı düşünüyor musunuz?
  3-) Yasağa konu olan misina ağların kullanımının yasak, satışının serbest olması hususunda ne düşünmektesiniz?
  4-) İlgili tebliğ şayet yürürlükte kalacak ise balıkçıların ellerinde kalan ağların tüketilmesi için ek süre verecek misiniz?
  5-) 12 balıkçılık kooperatifinin ortak imzasıyla, uzman görüşü de eklenerek tarafınıza gönderdikleri misina ağların serbest bırakılmasına ilişkin talepleri konusunda ne düşünüyorsunuz?
  6-)Endüstriyel balıkçılığı kontrol altına almak yerine, sürekli kıyı balıkçısı aleyhine değişen balıkçılık mevzuatı hakkında görüşleriniz nelerdir?”

  Tarih: 17.03.2016 08:44
  http://www.medya32.com/siyaset/misin...urdu-988h.html
  ><((((º>`·.¸¸.·´`·.¸¸.-> BALIKÇI FORUM <-.¸¸.·`´·.¸¸.·`<º))))><

 2. #2
  Reİs
  Üyelik tarihi
  Nov 2014
  Mesajlar
  431
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  Kazandığımızı dokumacıya vermekten canımız çıktı. Yasak kalkmazsa kıyıcıya "trol çek kardeşim" demiş olurlar. Günahı vebali danışma kurulunun değil, karar merciinindir.

 3. #3
  Vıp üye İhtiyar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2009
  Mesajlar
  4.641
  Tecrübe Puanı
  958

  Standart

  Kulaktan dolma bilgilerle ancak böyle bir soru önergesi verilir ve hiçbir işe yaramaz hatta kaale bile alınmaz, tek tutar tarafı 6'ncı madde.
  Muhterem sadece bunu söyleseydi daha etkili olurdu.

  Ey balıkçılar, siz olsanız, iç sularda, sığ göllerde misina ağ kulanılmasına izin verir miydiniz, verirseniz boy sınırı koymaz mı idiniz?
  Herkes, ne yaparsa kendisine yapar.

  M.Mahir Ersin
  İstanbul 1945

 4. #4
  Reİs
  Üyelik tarihi
  Nov 2014
  Mesajlar
  431
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  Alıntı İhtiyar Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Kulaktan dolma bilgilerle ancak böyle bir soru önergesi verilir ve hiçbir işe yaramaz hatta kaale bile alınmaz, tek tutar tarafı 6'ncı madde.
  Muhterem sadece bunu söyleseydi daha etkili olurdu.

  Ey balıkçılar, siz olsanız, iç sularda, sığ göllerde misina ağ kulanılmasına izin verir miydiniz, verirseniz boy sınırı koymaz mı idiniz?
  Hiç olmazsa bir vekil bir yaraya parmak atmış. Zarfa değil mazrufa bakmak gerek.

 5. #5
  Vıp üye İhtiyar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2009
  Mesajlar
  4.641
  Tecrübe Puanı
  958

  Standart

  Alıntı alikuşçu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Hiç olmazsa bir vekil bir yaraya parmak atmış. Zarfa değil mazrufa bakmak gerek.
  Tamam işte, biz de mazrufa baktık, kimseyi ikna edemeyecek laflar.(6 ncı madde hariç.)

  Ne diyelim, yine de hiç yoktan iyidir.
  Herkes, ne yaparsa kendisine yapar.

  M.Mahir Ersin
  İstanbul 1945

 6. #6
  USTA BALIKÇI
  Üyelik tarihi
  Nov 2013
  Mesajlar
  777
  Tecrübe Puanı
  138

  Standart

  Türkiye derin balıkçılığı
  Kaç yılıydı şu an hatırlamıyorum “Türk Derin Balıkçılığı “ tabirini ilk defa Orkinos avcılığı hakkındaki bir tartışmada kullanmış ve “Orkinos avcılığını kazırsanız altından Türk derin balıkçılığı çıkar” demiştim. İnsanların o anki bakışlarını hala hatırlıyorum anlamadıkları yabancı bir lisanla konuşuyorum gibi gelmişti onlara. Gözümüzün önünde yaşanan ama anlamlandıramadığımız olaylar ve olguları daha iyi tarif edebilecek bir tanımdı benim için. Sadece Orkinos avcılığı ve semirticiliği ile ilgili olmayan birazdan bahsedeceğim “Balık Unu ve Yağı Sanayi” ile çağ dışı “Balık Komisyonculuğu” rejini de kapsayan bir tanım.
  Bir olgu hakkında tanım koymak için o olguyu bütün dinamikleri ile kavramak, anlamak ve tarif etmek gerekir. İşte ancak o zaman önünüzde ki sorunu anlamışınız demektir. İşte o zaman sorunun çözümü konusunda bir gerçek zemin bulur ve paradigma oluşturabilirsiniz.
  Bütün bunları anlatırken kimsenin fark etmediği bir şeyi buldum fark ettim ukalalığı yapmıyorum, amacım bu değil. Sadece bu tanımlamanın ülkemizde sürdürülebilir balıkçılık mücadelesi ve hatta yönetimi açısından öneminin altını çizmek istiyorum. Evet balıkçılık sektörümüzün son 20 yılda yaşadığı dikey büyüme nedeni ile içerisinden derin bir yapı çıkartmıştır.
  Bu yapı Orkinos avcılı ve semirticiliği, Balık unu ve sanayi ile komisyomculuk sistemi üzerinde yükselmiştir. Bu yapı gerek balıkçılık yönetimi gerekse mali denetim alanında bir boşluk yaratmış kendi yarattığı bu boşluk sayesinde ise 20 yıldır her türlü yasal ve mali kontrolün denetiminin dışında varlığını sürdürmektedir.
  Kısaca söylemek gerekirse; balıkçılık rejimimiz açısından oluşmuş üç kara deliğimiz vardır ve arık bu gerçeği görmek, masaya yatırmak ve kalıcı bir önlem almak zorundayız. Eğer bu konuda gereken adımlar atılmaz ve kalıcı bir çözüm sağlanmazsa bu kara delik kendi içine doğru çökecek bu çöküş ile birlikte orata Türkiye balıkçılığı diye bir şey kalmayacaktır.

  türk derin balıkçıörgütü çökerse misine ağlarıvediğerleri serbestolur.orkinoz balığı avcılığı biterse,ülkemizde balıkçılık yenidenbaşlar.
  bu yazıyıyazan her kim ise gerçekleri yazdı.görünen köy kılavuz istemez.
  Şaban BOSTAN

 7. #7
  USTA BALIKÇI
  Üyelik tarihi
  Nov 2013
  Mesajlar
  777
  Tecrübe Puanı
  138

  Standart

  balıkçı orgütün başı olsa misine ağları serbest olur,oda burokrasi ile beraber çalışıyorlar,sen milyon dolarları tekmelermisin.,zaten başta yasak olmasını isteyende onlardı.surkop yönetimi istifa etsinler,omakamı bırakıp gitsinler,bak neler olur neler.
  Şaban BOSTAN

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Yasadışı avcılara büyük darbe
  By Haşim in forum Güncel Deniz Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 09.02.15, 16:22
 2. Balıkçılığa darbe...
  By aFaLa in forum Güncel Deniz Haberleri
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 13.05.12, 07:57
 3. Cevap: 10
  Son Mesaj: 06.12.11, 12:35
 4. Balıkçılık sektörüne büyük darbe
  By aFaLa in forum Güncel Deniz Haberleri
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 29.05.10, 23:58
 5. misina ağlarının !!!
  By aFaLa in forum SORUNLARIMIZ
  Cevap: 18
  Son Mesaj: 15.10.09, 18:39

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
BALIKCI FORUM