2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Konu: Misinalar

 1. #1
  ___BALIKCI FORUM___ aFaLa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2008
  Yaş
  56
  Mesajlar
  12.985
  Tecrübe Puanı
  2447

  Standart Misinalar

  Misinanız aslında sıklıkla şu azman balıkları çekmenin verdiği doyum ya da koptuğu anda balığı yüzüp giderken görmenin verdiği hayal kırıklığı arasındaki farkı hissettirir size. Tabi ki misanın niteliği, sadece kullanmakta olduğunuz düğümünüzle orantılıdır, fakat en uygun misinanın seçimi, sudaki şansınızı ve keyfinizi kesinlikle artırabilir.

  * Doğru misinanın seçimi
  * Misanın özellikleri
  * Çap
  * Renk
  * Sertlik ya da yumuşaklık
  * Malzemenin çeşidi
  * Monofilament (tek filament/lif) / çok filament
  * Örgü
  * Karışım (fusion)
  * Fluorokarbon

  Doğru misina seçimi

  Üreticiler hem avlamay çalıştığınız balığın hem de suyun gereksinimlerini karşılamak için çeşitli özellikler tasarlayarak misinaların geliştirilmesine büyük yatırımlar yapmaktadırlar.
  Misinaya ilaveten, teçhizatınız da olta ve makara, atış (atma/çekme; rapala, sürütme) teknikleriniz de göz önünde tutulmalıdır.
  Yumuşak/gevşek misinalar biraz daha fazla hassasiyet vaad ederler. Ki bu küçük balıkları avlarken büyük avantajdır. Fakat kötü tarafları ise, çok fazla esnekliklerinin olabilmesi ihtimalidir. Balık vurduğunda kolaylıkla esnerler/uzarlar, ki bu da misinanın kopmasına yol açar.

  Günümüzün misinaları, kullanıcının balığı oltanın ucunda hissetmesini mümkün kılmak için bir hassasiyet dengesi, balığın ilk vuruşunu absorbe etmek için darbe dayanımı, kolayca kopmadan balığı oltanın ucunda tutabilmek için kontrollü bir esneme ve olta atımı ile çekimini iyileştirmek için uygun bir sertlik gibi noktaları bir arada buluşturmaya çalışmaktadır.

  Misinaların özellikleri

  Çap
  Bu misinanın test kuvvetini/dayanımını belirler. Çap ayrıca bir misinanın dayanıklılığını da artırır. Bu sayı kısaca, misinanın dayanıklılığının ya da ağırlık testinin, misina kopmadan önce belirtilen ağırlığı taşıyacak şekilde tasarlandığı anlamına gelir. Örneğin, iki poundluk bir test, misina kopmadan önce iki kiloluk bir balığı taşıyacak şekilde değerlendirilmiştir.

  Yeni başlayan oltacılar, yakalamak istedikleri balığın ölçülerini karşılayan bir misina almalıdırlar. Emin olamıyorsanız, daha ağır bir misina alın. Daha tecrübeli oltacılar, bir balığı kıyıya çıkarmanın mücadelesini artırmak için en hafif misinayı kullanmayı tercih edebilir. Bazi yeni ¤¤¤mium misinalar, inanılmaz kuvvetli ve dayanıklı misinaları daha küçük çaplar ile sunmaktadır. Bunun sebebi, misinanın inceldikçe daha da hassas olmasıdır. Hassasiyet, balığın olta ya da yeminizden ısırıklar almasını hissetmenize yardımcı olur.
  Çap ayrıca kullandığınız makarının türü üzerinde de rol oynar. Küçük çaplar ve düşük pound testli misinalar SPINCASTING ya da SPINNING makaralar için daha uygundur.

  Tuzlu su balıkçılığı için 10 pound test ve daha ağğır misinalar BAITCASTING (çıkrık) makaralar ile birlikte çok iyi çalışmaktadır. Bir çok üretici misinalarını av şatları için tatlı su levreği gibi küçük balıklar için ultra-light/çok hafif ve ton balığı ile göl turnası gibi daha büyük balıklar için büyük av şeklinde değerlendirmektedir. Hatta soğuk su ve buzlu su balığı için bile özel üretilmiş misinalar bulunmaktadır.

  Aşınma dayanımı

  Misinalar sert koşullara maruz kalırlar. Kayalar, ağaç kökleri ve su. Bu misinaların neden aşınmaya dayanıklı olarak üretildiklerinin sebebidir. Sürtünmeye, çentiklere ve sürekli atıp-çekmeyeden kaynaklanan aşınma ile zedelenmelere dayanabilen bir misina arayın. Bir çok ¤¤¤mium misina iyi bir aşınma dayanımı sunar. Hatta artık monofilamentler bile uç noktalardaki balık avı şartlarında aşınma dayanımını iyileştirmek için özel tasarımlarla gelmektedir.

  Renk

  Bazen misinanızı görmeniz gerekir. Bazen de balığın misinayı görmesini istemezsiniz. Sonuç olarak, bu amaçlardan birini elde eden misinayı alabilirsiniz.

  Saydam/Mavi/Fluorosan

  Güneş ışığı yüzeyin üzerinde misinayı aydınlatır. Böylece atıp çekerken ya da sürütme yaparken görmek kolaydır.

  Düşük görünürlük

  Bu su altında harmanlanmak anlamına da gelmektedir. Bu yüzden balığın yeme karşı nazlı oluşu ya da aşırı avlanma sonucu balıkların daha akıllı hale geldiği koşulda ve ortamlarda tercih edilir.

  Düşük görünürlülük/Saydamlık

  Temiz akıntılı alanlarda ve hatta bazı göllerde, su berraktır. Bu renk türü çok berrak suda ya da seçtiğiniz meranın balıklarının yeme atlamada isteksiz olduğu durumlarda iş görür.

  Yüksek gürünürlülük/Altın

  Bu parlak renk bir balık vurduğunda görmeyi ya da bir çok misinan ile sürütme yaparken izlemyi/takip etmeyi ya da bir nehir avında avantajlar sağlayabilmektedir. Ayrıca bu rengi gün doğumu, gün batımı ve gece gibi düşük ışık şartlarında kullanmak için de tercih edebilirsiniz.

  Kahve

  Eğer çamurlu, bulanık sularda balığa çıkıyorsanız, bu renk suyun koşulları ile uyum sağlar.

  Yosun yeşili

  Bur renk, yoğun su yosunu ve su bitkileri bulunan avlaklarda iyi sonuç verir.

  Sertlik ya da yumuşaklık

  Genelde kuvvetli misinalar, sert misinalardır. Yumuşak misinaların bir çoğu, oltayı atmayı kolaylaştıran belirli tür makaralar ve ağaçlar ile kayalar gibi çok az yapıın sorun teşkil ettiği açık sular için tasarlanmıştır. Genelikle, çap büyüdükçe misina sertleşir. Sertlik ayrıca misinaya kuvvet de katar.

  Malzemelerin çeşitleri

  Işi sorunsuz yapmak için iyileştirilmiş ya da katkılı ve farklı malzemelerden misinaları alabilirsiniz.

  Mono filament/çok filament

  Mono filament misinalar, öncelikle düşük fiyatlı etiketleri sebebiyle en yaygın olan türdür. Misinayı tek bir hat/kılıf şeklinde oluşturmak için naylon kullanılır. Bu tarz misinalar aşınmaya daha fazla maruz kalırlar. Çok filamentli misinalar hassasiyet ve kuvvetlerinden taviz vermeden daha fazla dayanıklılık sunmaktadır. Dolayısıyla aşınmaya ve yıpranmaya yeterliliğini iyileştirmek için basitçe naylondan bir iç ve bir dış hat/kılıf yöntemi ile üretilmektedir.

  Örgü ipler

  Bu küçük çaplı ipler kuvveti iyileştirir ve hassasiyeti muhafaza eder. Örneğin, bir 15 pound test örgü ip ile 6 pound test mono filament bir misina aynı çaptadır. Sentetik lifler örgü ipin inceliğini muhafaza ederken kuvveti artırmak için örülür. Bir çok üretici dayanıklılığı ve kuvveti artıran, örgüyü bir arada tutan bir dış kaplama ilave eder. Örgülü ipler ile çok problem yaşanır. Fakat bunları kolayca bertaraf etmek mümkündür. Bir ipin kancadan kurtulmasını önlemek için üretici firmanın tavsiye ettiği düğüm türünü kullanmalısınız.

  Bu iplerin çoğu yumuşaktır bu yüzden özellikle SPINNING MAKARALAR ile atması daha zor olabilir. Ilginçtir ki tüm iplerin ve misinaların ortak olan sorunu, çentiklerin takip edilmesidir. Örgü ipler özellikle daha da zayıflamaktadır. Dolayısıyla kırık/kopuk örgü gövdelere dikkat etmelisiniz.

  Karışım (fusion)

  Örgü iplerin bir çeşidi, yeni bir karışım (fusion) işlemidir. Misinanın yumuşaklığını daha kolay atış ve mesafe için muhafaza ederken, hassasyet, kuvvet ve düşük çap temin etmek için mikro fiber naylon bileşimi kullanılmaktadır. Bazı uzmanlar bazı örgü ve karışım süper iplerin kısıtlı esneklik değerlerinin kancanın ayarlanmasında muazzam bir artı olduğuna dikkat çekmektedir.

  Fluorokarbonlar

  Misinalardaki son yenilik fluorokarbonlardır. Karbona bağlanmış flüorin polimerinden yapılırlar. Bu mükemmel (¤¤¤mium) avantajlar sunmaktadır.

  Görünmezlik

  Bu büyük bir artıdır. Özellikle de berrak su ve ustalık isteyen bazı balık avlarında. Fluorokarbon misina suyun kırılma indeksine en yakın olan türüdür. Bu sayede, su altında hemen hemen görünmez olur fakat yüzeyde görülebilir.

  Dayanıklılık

  Güneşin mor ötesi ışınları misinayı etiklemez. Bu sayede misina daha uzun ömürlü olur.

  Kuvvet

  Fluorokarbon misina su emmez, bu sayede kuvvetini mahafaza eder. Bazı üreticeler, su emilimi sebebi ile monofilament misinaların kuvvetlerinin %10-20' sini kaybettiklerini belirtmektedir.

  Sertlik

  Bu misina ayrıca balığın yakalanmasında hassasiyete katkıda bulunması için düşük esneme değerine sahiptir. Sertliği aynı zamanda misinanın sürüklenmediği anlamına gelir. Böylece yemlerin dibe, daha derine gitmesine, sahtelerin daha hızlı düşmelerine imkan yaratır.

  Büyük balık küçük balıktan uzun yaşar
  Metabolizması yüksek balık düşük olandan uzun yaşar
  Soğuk sudaki balık sıcak sudakinden uzun yaşar


 2. #2
  Balıkçı Adayı Erhanuzun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2009
  Mesajlar
  106
  Tecrübe Puanı
  32

  Standart

  Teşekkürler
  erhanuzun.eu

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
BALIKCI FORUM