Sayfa 1/3 123 SonSon
24 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Misine Ağlar Hakkında....

 1. #1
  ___BALIKCI FORUM___ aFaLa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2008
  Yaş
  56
  Mesajlar
  12.954
  Tecrübe Puanı
  2444

  Standart Misine Ağlar Hakkında....

  Facebook'ta amatör balıkçıların misina ağ yasağının devam etmesine yönelik açıklamaları üzerine yazma gereği duyduk.

  Açıklama, kulaktan dolma bilgilerle, gerçekle bağdaşmayan temellere dayalı olup asıl maksadın stokları korumak değil, ağlara takılan oltları korumak olduğunu düşündürmektedir.

  Şöyle ki, misina ağların seçici olmadığı, dipte bozulmadan uzun yıllar boyunca kaldığı ve hayalet avcılık yaptığı öne sürülmektedir.

  Oysa bilindiği gibi seçicilik, ağ materyaliyle değil göz açıklığıyla ilgili bir durumdur.
  Misina ağların tabiatta kolayca yok olmadığı doğrudur ama bu, iplik dedikleri polipropilen malzemeden mamul ağlar için de geçerlidir.
  Bu açıdan misina ağ yasak, iplik ağ serbest olsun demek, akıl ve bilim dışıdır.

  Dipte kalan ağların hayalet avcılık yaptığı doğru ise ve bu gerekçeyle yasaklanacaksa öncelikle gırgır ağlarının yasaklanması gerekir.

  İstanbul'da Adalar çevresinde yapılan dip temizleme çalışmaları sırasında çıkarılan ağların %90'ının gırgır ağı olduğu, kalan %10 (hadi diyelim % 20) sinin trol ya da küçük balıkçılara ait ağlar olduğunun video görüntüleri ve kayıtlarla sabit olduğu da malumdur.

  Hal böyle iken gırgır ağlarına yönelik hiçbir düzenleme akıllara gelmediği halde günümüz şartlarında kesin ve gerçek ifadesiyle ölmemek için savaşan küçük geleneksel kıyı balıkçılarına yönelik yasaklama isteklerinin, amatör görünümlü kaçak avcıların oltalarının takılmaması için gerekli gördükleri bir tedbir olduğu açıktır.

  Geleneksel küçük kıyı balıkçıları genellikle 6-8 m.lik teknelerle bağlı bulundukları kıyılarda avlanmaya çalışmaktadır, zaten Ulaştırma Bakanlığı tarafından verilen DEB'de de ''liman seferi'' ibaresi bulunmaktadır , bu da av alanını sınırlayan bir faktördür, bu olmasa bile ellerindeki teknelerle başka yerlere gitmeleri söz konusu değildir, Akdeniz'e açılıp okyanusta bile seyretme ve avlama kapasitesindeki gırgırlarla aynı sularda rekabet etmek zorundadırlar.

  Gerçek şu ki, yönetimin, çıkardığı tebliğlerle İstanbul Boğazı gibi daracık bir su yolunda, balıkların göç zamanlarında gırgıra izin vermesi, hem stoklar açısından hem de küçük balıkçıların hayatlarını devam ettirebilmeleri açısından son derecede yanlış bir uygulamadır ve bu durum birçok akademisyen tarafından da araştırma konusu yapılmış ve boğazların gırgır avcılığına kesin olarak kapatılması önerilmiştir.

  Küçük balıkçıların durumu şudur:

  Bütün sahiller, amatör avcılar tarafından 7/24 tutulmuştur, kıyıya ağ atmaya kalkan kafasına kurşunu yer, hakarete ve küfürlere maruz kalır ve yine de ağ atmaya cesaret ederse dağ kanunu hükümlerine göre ağını çekip alırlar.
  Bunların çoğu, amatör görünümlü kaçak avcılardır, hiçbir limite uymazlar kova kova süt kıraça tutmaktan ve bunları satmaktan çekinmezler, İyileri tenzih ederiz ama çoğunluk böyledir, hiçbir denetime de tabi olmadıkları için rahatça çalışırlar.,

  İdare, tebliğe bir cümle ekleyerek ''profesyonel balııkçıların avlandığı yerde amatörler avlanamaz(ya da ticariler önceliklidir)''dese pek çok kavga unsuru da ortadan kalkmış olur.

  Yalılara yanaşmak, ip bağlamak yasaktır, köpekleri havlar, zaten onlar denizin ortasına şamandıra atıp ipini kıyıya bağlamış ve geçişi de engellemişlerdir ama kimse ses çıkarmaz.

  Bir müsait yer bulup ağ atan küçük balıkçı, sabah geldiğinde büyük ihtmalle ağını yerinde bulamaz çünkü tebliğde yasak yazan ama denetlenmediği için serbestçe çalışan trol ya da midyeciler tarafından çekilip götürülmüştür.

  Trol ve midyeci yoksa ağa da birkaç balık vurmuşsa, 30 yıldır koruma altında olan yunuslar tarafından ağlar parçalanır.
  Yunus kovucu cihazlar da balıkçıya bir fayda sağlamamıştır.

  Öte yandan misina ağın yasaklanmasıyla iplik ağ fiyatlarında anormal bir artış olmuş, misina ağları imha ediyoruz gerekçesiyle yasak olmayan ip, kurşun, mantar(yüzdürücü) gibi materyaller de bilinçsizce yakılmış ve küçük balıkçının yırtılan, yakılan, çalınan ağlarını yerine koyması imkansız hale gelmiştir.

  Bu durumda olta ile nafakasını temin etme gayretine düşen küçük balıkçıya bu sefer de SG gelir, gemi yoluna çıktın, al sana ceza der, ben karşı kıyıya geçiyordum, hani ceza tutanağı diyene de uzaktan resmini çektim der, mahkeme yollarını gösterir.

  Küçük balıkçı kazara bir tek torik tutsa cezası hazırdır, çünkü 31 Ağustos'a kadar her türlü vasıtayla avlanması yasaktır, sadece dalyanların avlaması yasaldır, çünkü dalyanlar nostaljiktir, balıkların karnı gırtlağına kadar havyar dolu olsa da bir şey değişmez, avcılık bütün hızıyla devam eder, tezgahlarda alenen satılır ama denetleyiciler göremez.

  Küçük balıkçının pek çoğu ÖTV'siz mazot alamaz, çünkü tekneleri ve depoları müsait değildir. ÖTV'siz mazot, filoyu küçültmek için satın almalara konu olan büyük tekneler için geçerlidir, yani hem destek hem köstek bir aradadır.

  İstanbul'da küçük balıkçılar, tebliğde 12 ay serbest yazmasına rağmen sadece balıkların göç zamanında kışın 2-3 ay, yazın da bir ay avlanabilir.
  Bilindiği üzere sonbaharda Karadeniz'den göçe başlayan balıklar, boğazda oyalanarak, beslenerek Marmara'ya doğru giderler, bu süre uzundur ve küçük balıkçılar için geçimlerini sağlama zamanıdır.
  Aynı göç zamanı, devasa gırgırlar için de adeta kazandan kepçelenen çorba misali boğaz koylarında hızla ambarları doldurma fırsatıdır.
  Gırgırlar, küçük balıkçıların bütün kış ekmek yiyeceği balıkları 10-15 günde bitirir ve başka kıyılara giderler, küçükler ise aç biilaç dönüş zamanını bekler, dönüşte de balıklar yunuslar eşliğinde gelir, küçük balıkçı da balık yakalamak şöyle dursun elindeki ağlardan da olur.

  Küçük balıkçının, biraz daha avcı olduğu için tek ümidi olan misina ağlar da yasak kapsamında kalırsa yapacak tek şey kalıyor, kural dışı çalışmak, onu da herkes yapamayacağı için namuslular yok olup gidecek, meydan kural tanımazlara kalacaktır.


  Hayırlısı Allah'tan.

  Büyük balık küçük balıktan uzun yaşar
  Metabolizması yüksek balık düşük olandan uzun yaşar
  Soğuk sudaki balık sıcak sudakinden uzun yaşar


 2. #2
  ___BALIKCI FORUM___ aFaLa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2008
  Yaş
  56
  Mesajlar
  12.954
  Tecrübe Puanı
  2444

  Standart

  Tüm kıyı balıkçıları bu uygulamanın yanlış olduğunu, misine ağlarının seçiciliğinin diğer ağlara oranla daha çok olduğunu doğaya verdiği tahribatın daha az olduğunu vurgulamaktadırlar.
  Tüm dünya ülkelerinde misine ağlarının kullanım serbestliliği olduğu halde ,Misine ağların kullanımı ülkemizde hiç bir sebebe ve bilimsel veriye dayandırılmadan yasaklanması geleneksel kıyı balıkçılarını sosyal ve ekonomik çöküntüye uğratmış olup ayrıca bu ağları kullanan ve bulunduran balıkçıların ağlarına el konularak binlerce Tl tutarında cezalara mahkum edilmiş kaçakçı muamelesi görmüş,itilmiş, aşağılanmış ve horlanmıştır.
  Ayrıca misine ağlarının yasaklanmasından sonra balık stoklarımızda artışlar gözlenmemiştir.Balık stoklarımızdaki azalmayı misine ağlara dayandırılan bu görüsün yanlış olduğu aşikar olup,
  Bizler geleneksel kıyı balıkçıları olarak 1 eylül 2012 tarihinden itibaren avcılıkta kullanım ( mono flament tek kat multimomnoflament çoklu tekkat misine ağların) yasağının tekrar gözden geçirilmesini insan refahı ve ekolojik refah göz önüne alınarak kıyı balıkçılarının gelirinin koruması ve varlığını sürdürmesi açısındanmisine ağların avcılıkta kullanım serbestliliğini talep ediyoruz.

  Büyük balık küçük balıktan uzun yaşar
  Metabolizması yüksek balık düşük olandan uzun yaşar
  Soğuk sudaki balık sıcak sudakinden uzun yaşar


 3. #3
  Vıp üye İhtiyar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2009
  Mesajlar
  4.641
  Tecrübe Puanı
  958

  Standart

  Umarım ve dilerim ki insaf sahibi bir yönetici; bu yazıyı dikkatle okur, vicdanının sesini dinleyerek değerlendirir ve stoklara en az zararı veren küçük balıkçıların yaşaması için elinden geleni yapar ve 18 bin ailenin hayır duasını alır.

  İstatistikler göstermiştir ki 18 bin küçük balıkçının değil misina ağlarını, kendilerini toptan yok etsen, stoklardan çekilen balığın ancak %10'unu kurtarabilirsin, büyük av gücüne sahip küçük azınlık % 90'ı çekmeye devam eder.

  Eğer niyet gerçekten stokları korumak ise ki öyle olduğuna inanmak istiyorum, yapılacak ilk ve en önemli iş, aşırı av baskısını kim oluşturuyorsa onu frenlemek olmalıdır.
  Herkes, ne yaparsa kendisine yapar.

  M.Mahir Ersin
  İstanbul 1945

 4. #4
  Reİs bangocu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2011
  Yaş
  56
  Mesajlar
  2.469
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  Alıntı Saban Bostan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  denizlerimizde balık sitoklarımızı,misine ağlarımız mı bitirdi,kim yasak etti işe gözlerine girsin ağlarımız.15000 kıyı balıkçılarımız ötevesiz mazot dahi alamıyor,tekneleri ufak olduğundan,bumu adalet,
  Şaban Reis sana bir hikaye anlatayım kısa
  Bir gün SSK botu yanaştı kontrol yapıyor evrak vs derken mazot tankın nerede dedi burada dedim hemen yanımda bulunan 5 Lt bidonu gösterdim buyrun dedim.Önce anlamadı ne demek istediğimi,kızar gibi oldu sen benimle dalgamı geçiyorsun dedi hayır dedim siz sordunuz mazot tankını bende size gösterdim.Pis su tankınıda görmek istermisiniz dedim gerek yok dedi oda vardı aslında bizde eksik yok 20 lt kova hemen bir adım ötemdeydi.  Şimdi ne yapar kıyı balıkçısı yukarıda resimde yazlık besini var tabi şanslı olanların ağına el konulduğu zaman mantarını kurşununu kaptırmayanın
  "Doktor tavsiyesiyle" sabahları bir tane 24 saat esasıyla kullanılıyor.Kışlık besini onu daha sonra yazarız Hıncal Uluç bir milli maç sonrası demiştiya İçimizdeki irlandalılar? şimdi o irlandalılar kıyı balıkçısının içinde kılık değiştirmişler maskeli balo yapıyorlar.Kim mi? bizi bir yaratan var herşeyinde bir vakti var.
  https://scontent-frx5-1.xx.fbcdn.net...f3&oe=5C00E32D
  Körler Ülkesinde Görmek Suçtur.!

 5. #5
  Reİs trança - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2009
  Mesajlar
  59
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  memleketimizde parayla satın alınan insanlar olduğu sürece garibanların hiçbir problemi çözülemez.bunların alayının arkalarına kalamar zogası sokup hafif çalınacaksın.yıllarca misine ağlarla balıkçılık yaptım,yasaklanana kadar 1 metresi bile parçalanıp aşagıda kalmadı.adamlar masa basından oturup yorum yapıyorlar.ayrıca bu ağlar daha çok sade yani perde olarak kullanılldıgından sadece göz balığını almakta.öyle trol yada şebeke gibi inciğini boncuğunu tutmamakta.ne istiyonuz bu balıkçılardan ya,adamların işi zaten rastgele.rastgelirse bi topan ekmek yicek,gelmezse ne yicek.mazot bi dünya para,takım düzüp denize çıkmak ayrı bi dert.bu işe çomak sokanlara sesleniyorum,siz hiç gece zifiri karanlıkta 6 metre bi balıkçı kayığında sabaha kadar voli yapmanın ne demek olduğunu biliyormusunuz.eğer balıkçılığımıza sahip çıkmak istiyorsanız gidin balıkhanelere gelen balıkları bi görün,ondan sonra kıyı balıkçılarıyla uğraşın.ama onlara gücünüz yetmeezzz.
  hakan

 6. #6
  Reİs bangocu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2011
  Yaş
  56
  Mesajlar
  2.469
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart  Kıyı balıkçılarının avlanma sahalarında bulunan taşlar kertezler markalarda en çok ne ağı vardır?
  Yapılan çalışmalarda çıkartılan ağların yüzde kaçı misina ağlardan oluşmaktadır?
  https://scontent-frx5-1.xx.fbcdn.net...f3&oe=5C00E32D
  Körler Ülkesinde Görmek Suçtur.!

 7. #7
  __BALIKCI FORUM__ özgürdeniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2009
  Yaş
  57
  Mesajlar
  5.203
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  18 bin ailenin hayır duasını alır.

  İstatistikler göstermiştir ki 18 bin küçük balıkçının değil misina ağlarını, kendilerini toptan yok etsen, stoklardan çekilen balığın ancak %10'unu kurtarabilirsin, büyük av gücüne sahip küçük azınlık % 90'ı çekmeye devam eder.
  18 bin toplam balıkçı teknesi sayısı,

  Bunların yaklaşık 1500 adedi gırgır+trol kalır 16500 tkene.

  Yaklaşık 3000 adet içsularda avlanan tekneyide düşersek kalır 13500 tekne,

  Akdeniz ve egenin istemediğinide varsayarsak sadece Marmara ve Karadeniz tekneleri misina ağı talep etmekte olup bunlarında yarısının bu bölgelerde olduğunu kabul etsek 6750 adet kıyı balıkçısı var demektir ki tümü ağcı da değildir. Her balığa değil sadece istavrit,çinakop,tekir vs balıklara kullanılan galsama ağlarının en büyük özelliği fanyasız olduğu için seçici ağlar olmasıdır.

  Yukarıda yazdıklarımdan yola çıkarsak Sevgili Amatör Arkadaşım sayısı 2-3 bini bile bulmayan zaten büyüklerle rekabetten av alanı sınırlanmış kıyı balıkçısının tek av aracı haline gelmiş misina ağına imza toplamak ve atmak sana ne kazandıracak talep edenlere ne kazandırır çelişkisini düşün ve vicdanına danış.
  Müfit Çıkrıkçıoğlu
  İstanbul

  KIYI BALIKCISI


 8. #8
  Reİs cumhur gezen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Yaş
  54
  Mesajlar
  2.690
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  Kıyı balıkçısı neden MİSİNA AĞ kullanmalı ? Yasak olunca kaybı nedir ?


  Kıyı balıkcısının denizdeki ağının 2 düşmanı vardır !!
  1 meslaktaşı TROL/GIRGIR tekneleri bilerek bilmeyerek ağları alır parçalarlar.
  2. YUNUS BALIĞI aslına bakarsanız en büyük tahribat burdan gelmektedir !?? Balıkçı STK sı yunus kovucu araştırması yaptı oda fiyasko oldu !!? güya çalışıyor denen aletde firmada 1750tl !!?


  Misina ağı yasaklanan kadar İPAĞ FİATI!!? dengeli birşekilde gidiyordu; yine SİYASİ ERK isteğiyle / emri ile yasak olunca İPAĞ fiatları bu güne kadar 6-7 katlanarak artmıştır !!? Neden ülkede ağ üretimi tekel gibi 5-6 firma tarafından üretiliyor istedikleri fiatı uyguluyorlar.
  Zamanında gidin yurtdışından firma ile anlaşın 1 yıllık sabit fiat garantisi versin dedik, gidip fabrikaya ortak olmaya kalktılar !!?
  KKTC balıkcısına AĞ DESTEKLEMESİ veriyor bizlerede verin dedik; olamaz öyle şey bütcemiz yok dediler !! ama görüyoruz ki balık yetiştirme çifliğine 300,000 euro hibe yaptılar.
  TIRIVIRI zırvası ile AMATÖR balıkcıyı kıyıbalıkcısının üstüne saldılar, denizden toplanan ağların %95 i gırgır - trol ağı çıktı !!?

  Yahu akıl var izan var _ hiçbir kıyı balıkçısı 1 karış ağını riske atıpta avlanmaz, gidecek her ağ enaz 1 ay aç kalmak-borçlanmak demekdir !!!  Zaman daralıyor abi :))))
  İçimizdeki irlandalılar? şimdi o irlandalılar kıyı balıkçısının içinde kılık değiştirmişler maskeli balo yapıyorlar.Kim mi? bizi bir yaratan var herşeyinde bir vakti var.
  ".. Aptallığın en büyük kaniti aynı şeyi defalarca yapıp" farklı" bir sonuç almayı ummaktır.."

  Albert Einstein
 9. #9
  Vıp üye İhtiyar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2009
  Mesajlar
  4.641
  Tecrübe Puanı
  958

  Standart

  Alıntı bangocu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster


  Kıyı balıkçılarının avlanma sahalarında bulunan taşlar kertezler markalarda en çok ne ağı vardır?
  Yapılan çalışmalarda çıkartılan ağların yüzde kaçı misina ağlardan oluşmaktadır?
  Mubarek günde Rabb'im sabrımı artırsın.

  Yıllardır balıkçılığı idare ettiğini sanan şu Durali Koçak'a bakar mısınız, konumu itibariye ezbere bilmesi gereken bir konuda söyleyeceği 4-5 cümleyi kağıda bakarak okumaya çalışıyor.
  Yazıklar olsun, seyrederken hicap duydum.
  Acaba kendileri bu çekimi yaptıktan sonra Şaban Reis'in dediği gibi gözlerine girsin misina ağlar yerine, gözlerine giren şu gırgır ağları karşısında bir vicdan muhasebesi yaptılar mı?

  Şimdi bu gerçekler ortadayken, dipte kalan ve hayalet avcılık yapan ağların % 90-95'i gırgır ağları iken, cesaret edip gırgır ağlarının (ben insaflıyım, gerçekçiyim) yasaklama demiyorum, asıl maksadına uygun olarak, olması gerektiği gibi, pelajik balıklar için, kurşun yakası dibe değmeden kullanılması yolunda düzenleme yapabilecekler mi?

  Hodri meydan diyorum, sözünüzün eriyseniz, misina ağları, birilerinin küçüklerden intikam alma vasıtası olarak değil de gerçekten hayalet avcılık yaptığı için yasakladıysanız, gırgır ağlarının da (yasaklamayın), en az 50 m. derinlik, en yakın kıyıdan 300 m. mesafede kullanılması için yeni tebliğe madde koyun, ben de samimiyetinize inanayım.

  Bunu yapamazsanız, ki asla yapamayacaksınız, küçük balıkçının gözünde beş paralık değeriniz yoktur, bilesiniz.

  İnananlar için söylüyorum, bunlar bu dünyada da kalmayacaktır.

  ''Summe le tus'elunne yevme izin anin neıym'' ayeti hükmünce nimetlerden sorguya çekileceksiniz.

  Allah yardımcınız olsun ve yine de sizleri affetsin diyorum, ahıretin hesabı ve cezası çok çetindir.
  Konu İhtiyar tarafından (20.06.16 Saat 23:43 ) değiştirilmiştir.
  Herkes, ne yaparsa kendisine yapar.

  M.Mahir Ersin
  İstanbul 1945

 10. #10
  Reİs
  Üyelik tarihi
  Feb 2012
  Mesajlar
  403
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  VALLAHİ söyleyecek söz kalmamış baştan aşşağı okuyan insan eğer helal süt emmiş ise kıyı balıkçısının ekmeği ile oynamaz..  Nurettin METİN

  İSTANBULSayfa 1/3 123 SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Misine ağlar Hk Talep
  By Burhan Reis in forum Balıkçı Kahvesi
  Cevap: 10
  Son Mesaj: 05.06.16, 13:32
 2. misine ağlar hakkında...
  By aFaLa in forum PROFESYONEL BALIKÇI !!!!
  Cevap: 11
  Son Mesaj: 10.03.14, 20:19
 3. Misine ağlar hakkında
  By TAKA in forum SORUNLARIMIZ
  Cevap: 3
  Son Mesaj: 13.02.11, 16:48

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
BALIKCI FORUM