Morina Balığı :Morina balığı Gadeidae grubundaki balıklara aittir. Bedeni uzunlamasınadır ve akış yönünde çizgilidir. Çıkıntılı üst çene ile nispeten büyük bir kafası vardır ve ağzından kuyruğuna kadar uzanan karakteristik olan yan çizgi sayesinde kolayca tanınabilmektedir. Küçük noktalı açık gri rengindedir, karnı beyazdır ve alt çenesinde güçlü bir bıyık tüyü vardır.

Morina balığı 1 metreye kadar uzayabilir ve en fazla 40 kg ağırlığa ulaşabilir, ancak Baltık denizinde hala yaşamakta olan örnekleri başka yerlerde yaşayan aynı türlerinden çok daha küçüktürler. Morina balığının ortalama ağırlığı 2,5 kilodur ve uzunluğu 60 cm dir.

Morina balığının avları arasında yengeç, küçük balıklar ve lob ve halkalı solucanlar bulunmaktadır. Gıda alışkanlıkları nedeni ile küçük balıklar genel olarak sığ bölge veya kıyı yakınlarında bulunur. Morina balığı ancak 6-15 yıl sonra cinsel olgunluğa ulaşır. Kuluçka dönemi ilkbahardır ve bu dönemde bir dişi 500.000 ile 5 milyon arası yumurta bırakır.

Morina balığı çevresel etkilere güçlü tepki göstermesi ile bilinmektedir.
Besin Değerleri
100 g Morina balığı (yenebilir kısmı)

Enerji:
324 kilojul

Temel Kompozisyon:
Su 80,5%
Protein 17,7%
Yağ 0,6 %

Yağ asitleri:
Çoklu doymamış 277 mg

Kolesterol:
34 mg

Mineraller:
Sodyum 72 mg
Potasyum 352 mg
Kalsiyum 26 mg
Magnezyum 24 mg

Eser elementler:
İyot 170 µg
Fosfor 194 mg
Selenyum 28 µg

Vitaminler:
A vitamini 6,5 µg
Vitamin B1 55 µg
Vitamin B2 46 µg
Vitamin C 2,0 mg
D vitamini 1,3 µg
Niyasin 2,3 mg


Bulunduğu yer Morina balığının ve Atlantik’tir, bilhassa da Grönland, Alaska ve Kanada kıyılarının önü. Eskiden Kuzey ve Baltık denizinde de sıkça görülmesine rağmen günümüzde buralarda pek sık rastlanılmamaktadır.
Avlama Yöntemleri Morina balığı aslında bilinen tüm yöntemlerle avlanabilir ister sürütme ağı olsun ister gırgır ağı. Basit bir olta ile bile çok kolay yakalanabileceği için spor için balık tutan kişilerin çok sevdiği hedeflerden bir tanesidir.
Ekonomi Morina balığının balık endüstrisinde büyük bir yeri vardır, çünkü tüketiciler tarafından çok beğenilir ve bu nedenle talep yüksektir.
Tat Morina balığında çok az yağ vardır ve ince, sıkı eti ile tanınır. Hafif tuzlu bir tadı vardır.
İpuçları Morina balığının yerine kullanılabilecek yedek balık gelincik balığı, okyanus levreği, barlam ve deniz salmonu olabilir. Klasik hazırlanışı haşlanmasıdır. Morina balığı kılçıklarına doğru sıkı dış et bölümlerinde ise fazla yumuşak olmamalıdır ki balık tencereden tabağa bir bütün haline ulaşsın ve önceden parçalanmasın.

Morina balığının eti ok hassastır. En iyi lezzet haşlamadan sonra küçük beyaz parçacıklar görüldüğünde (protein) elde edilir. Çünkü bu, balığın tazeliğini gösterir.


Sezon Morina balığı klasik bir deniz sakini olduğu için, çoğu deniz balığı gibi bunun da en lezzetli dönemi sonbahar dönemidir.
Hazırlanışı
  • kızartma
  • fırınlama
  • tütsüleme
  • haşlama
  • ızgara
  • kaynak