6 sonuçtan 1 ile 6 arası

Konu: Motor bakımı( Yaglama )

 1. #1
  Hıcaz

  Standart Motor bakımı( Yaglama )

  Tekne Genel Bakımı :

  Yağlama

  Yağlamanın doğru olarak yapılmasının gerek motorun elemanları, gerekse denizel çevre için önemi o denli büyüktür ki tekne sahiplerinin bu olayı önemsememe gafletine düşmeden, bütün karmaşıklığıyla algılamalan yaşamsal bir önem taşımaktadır. Yağlar ve gresler belli bir amaç için üretilmektedirler, yani bir amaç için kullanımı uygun olan bu kimyasal, başka bir amaç için kullanıldığında son derece sakıncalı olabilir. Ayrıca birbirleriyle bağdaşmayacak yağların bilinçsizce kanştınlması işgüzarlığı da bizi tahmin dahi edemeyeceğimiz felaketlere sürükleyebilir.

  Benzinli ya da dizel, dört zamanlı bir içten takmalı motorun yağlama sistemi yağlama yağı soğutucusu donanımı dışında bize çok tanıdık gelen bir otomobil motorunun yağlama sisteminden farklı değildir. Genel olarak bir motor yağından beklenen, hareketli yüzeyleri kaplayarak bunlar arasındaki sürtünmeyi azaltmak, yine bu aksamlarda oluşan ısınmayı azaltmak, silindir içindeki yüksek basınçlı gazlann dışarıya sızmasını engellemek, yanma ürünlerini ve kopabilecek metal parçacıklarını dışarı atarak bir çeşit temizlemeyi gerçekleştirmek, kapladığı yüzeylerdeki korozyonu azaltmaktır. Yağın bu sayılanlarla birlikte titreşimi ve sesi azaltıcı etkilerinden de söz edilebilir.

  Motor yataklannın yağlanmasında ise yağ, yatak ve muylunun dönen iç kısmı arasındaki yüzeyleri çok küçük boşluklar açarak ayırmalıdır. Yağlamadan önce anılan parçaların çok dikkatli bir şekilde temizliği gereklidir. Yağlar kapalı kaplarda saklanmalı ve bunlann nakliyesi sırasında kullanılan teneke kutulann, hunilerin sudan arınmışlığıyla, kuruluğuyla birlikte temizliğine de özen gösterilmelidir.

  Yağ karterden krank milinin ana yataklanna soğutucu ve filtre üzerinden pompalanır. Yağın basıncı bir hava firar vasfı rölyef valf ile kontrol edilir. Ana yataklardan yağ yollannı takip ederek ilerleyen yağ, büyük kıç yataklara ulaşır. Silindir duvarlarına ise, çapma ile veya basınç yağlamanın yapıldığı yer olan gujon piminden ulaşır. Silindir duvarlanndaki yağın miktan ise piston eteği üzerindeki segmanlar ile kontrol edilir. Diğer yağ geçitleri ise kam miline, külbütor miline, zamanlama dişilisine, vb. yağın motor düzenine bağlı olarak ulaşması amacıyla düzenlenmişlerdir.

  Yağ filtreleri, tüm yağın flltreden geçerek dolaştığı tam akışlı bir sistemde görev yapabildiği gibi, motorun her bir devrinde yağın bir kısmının temizlendiği bypass sisteminde de görev alabilirler. Günümüzde üretilen yağ filtrelerinin yedek parçalarının sağlanması son derece kolaydır. Önemli olan teknemizde bulunan yedek parçaların doğru filtrenin yedek parçaları olmasına özen göstermemizdir.

  Motorlardan elde edilen gücü arttırmak için büyüklükleri, hafiflikleri ve yakıt sarfiyatları konusunda bir çok çalışmalar yapılmaktadır. Bunların sonucunda üretilen modern motorların aksamlan çok yüksek ısıl gerilmelere, sıcaklıklara maruz kalmaktadırlar. Anılan aşırı koşullarda için kullanılması gereken motor yağları son derece komplike maddelerdir. Ayrıca bu yağlann performansını, güvenilirliğini ve ömürlerini arttırmak için çeşitli yağ çözücü kimyasallann katkılanması da gerekmektedir.

  Viskozite, sıvının akışının niteliğini karakterize eden bir ölçüttür. Akışı kolay, ince bir sıvının düşük viskoziteye; akışı zor, kalın bir sıvının yüksek bir viskoziteye sahip olduğunu söyleriz. Yağlar ısıtıldığı zaman incelirler, yani viskoziteleri düşer. Viskozite, yağ fımi kalınlığını, bir yatağın taşıyabileceği yük miktarını, soğuk çalışma etkinliğini ve yağ sarfiyatını etkileyen bir niteliktir. İşte katkı maddeleri, viskozitenin yükselen sıcaklıkla aşırı düşmesini veya düşük sıcaklıklarda yağın sıvı halde kalmasını sağlamaya çalışırlar.
  Diğer katkı maddeleri ise, arıtıcılığı (deterjanlığı) geliştirmede, oksidasyona karşı direnç sağlamada„ yağın yanma ürünlerini tutma niteliğini arttırmada ve yağın filtreleri veya yağ yollarını tıkama düzeyinde çamurlaşmasını engellemede kullanılır. Aslında yağın servis sırasında koyulaşması onun görevini yerine getirdiğinin bir belirtisidir. Yağla birlikte yanma ürünleri de dışarıya atılır, temizlenir. Yakıtın yanması sonucu, uygun alkali maddeleri ile nötralize edilen ve yağın değiştirilmesiyle giderilen zararlı asit oluşumları söz konusudur.

  Bazı katkı maddeleri de aşırı basınç özelliklerini elde etmek (özellikle vites dişlilerinde kullanılanlar), köpüklenmeyi azaltmak, karşılıklı yüzeyler arsındaki paslanmayı önlemek veya sürtünme ve yıpranmayı azaltmak için kullanılır (pistonlarda, kamlarda ve sübap itici mekanizmalarda olduğu gibi). Katkı maddeleri görevlerini yaparken tükenirler. Filtrelerin de aynı biçimde ömürleri kısadır. Yağdaki tanecikleri ve kalıntıları tutarken tıkanırlar ve bir süreden sonra kullanılmazlar. Bu bakımdan hem katkı maddelerinin, hem de filtrelerin tavsiye edilen aralıklarda değiştirilmesi gerekir.

  Benzinli veya dizel içten takmalı motorların yağlama gereksinimleri yüksek kalitede, yüksek derecedeki motor yağları tarafından karşılanabilir. Motor üreticileri kendi ürünlerinde kullanılacak yağ standartlarını çoğunlukla belirtirler.

  Dizel motorlar, yağlama sistemi bakımından benzinli motorlardan daha çok şeye gereksinim duyarlar ve doğru katkı maddelerinin kullanımı özellikle yüksek sıcaklarda çalışan turbo şarjlı dizellerin yağlanmasında önem taşır.

  Dıştan takma motorların yağları


  Dıştan takma olarak çoğunlukla başvurulan iki zamanlı benzin motorları, mekanik basitliklerine karşın çok dikkat isteyen bir yağlama problemini
  sistemlerinde banndırırlar. Bu motorlar için üretilmiş özel yağlar, 1/10'dan 1/100'e kadar değişen miktarlarda benzinle karıştırılarak kullanılırlar. Bu özel yağlar ancak gerekli durumlarda ve dikkatli bir şekilde karıştırılarak konmalıdır. Fazla yağ motor içinde karbon tortulannın (kurum) oluşmasına ve kirlenme ile tıkanmaya yol açabilir. Yağın az konması da yeterli yağlanmanın sağlanamamasının olumsuzluklarını getirir.

  Dişli kutusu yağları

  Bu yağlar özenle seçilmesi gereken yağlar içindedir. Ayrıca dişli kutusu yağ seviyesini kontrol etmenin farklı birçok yolu vardır ki, en iyisi bu ölçümü motor el kitabından bakıp dikkatlice uygulamaktır.

  Gres yağlama

  Gresle yağlamanın birçok avantajından söz edilebilir: yüzeylere yağdan daha iyi yapışması, yerçekimi veya santriflij kuvvetlerden daha az etkilenmesi, yatak yüzeylerine daha iyi koruma sağlaması, daha geniş sıcaklık aralıklannda çalışması gibi. Fakat yağın yaptığı yataklardan ısıyı atmak işlevini gerçekleştirememesi de olumsuzluğu olarak belirtilmelidir.

  Gresler, üretimlerinde kullanılan sabun veya koyulaştırıcı tipine göre sınıflandırılır. Kalsiyum veya kireç bazlı gresler düz bir yapıya sahiptir ve suya karşı direnci fazladır. Fakat bunlar 60°C'nin üzerindeki çalışma sıcaklıklarında kullanılmazlar. Sodyum bazlı gresler 80°C'nin üzerindeki çalışma sıcaklıklarında kullanılabilmekle birlikte suya dayanımlan düşüktür, bu bakımdan denizde kullanıma uygun değillerdir.

  Teknelerde genel kullanım amacıyla lityum bazlı grese başvurulur. Çok düz bir yapıları vardır, suya dayanımları iyidir ve 120°C'nin üzerindeki çalışma sıcaklıklarında kullanılabilirler. Bunların gemilerdeki geniş uygulama alanlarına sterntübleri, halat vidalarını veya kelepçe pimlerini örnek verebiliriz. kyn:turyatrehcom. 2. #2
  Dostlar orkinos54400 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2009
  Yaş
  56
  Mesajlar
  3
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  Merhabalar; 2 zamanlı dıştan takma 25 bg johnson motorun şanzıman yağını değişeceğim ancak motorun kuyruk kısmında yağ değişme yerini o kadar aradığım halde bulamadım yardımcı olurmusunuz
  selamlar.

 3. #3
  __BALIKCI FORuM__ kenane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2009
  Mesajlar
  2.419
  Tecrübe Puanı
  352

  Standart

  Alıntı orkinos54400 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Merhabalar; 2 zamanlı dıştan takma 25 bg johnson motorun şanzıman yağını değişeceğim ancak motorun kuyruk kısmında yağ değişme yerini o kadar aradığım halde bulamadım yardımcı olurmusunuz
  selamlar.
  Foruma ve ailemize hoş geldiniz.
  Sorunuzu motorcu mümkünse arkadaşlar yanıtlayacaktır.
  Rastgele,
  .  "Denizlerimize içtiğimiz suya gösterdiğimiz özeni gösterelim."

  Kenan Haydan
  (Tevellüt; Teşrini evvel miladi 1964)
  YENİKÖY-İSTANBUL

  http://www.amazing-animations.com/animations/fish40.gifhttp://img451.imageshack.us/img451/3605/coadmin7nz9.gif


 4. #4
  Dostlar orkinos54400 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2009
  Yaş
  56
  Mesajlar
  3
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  hoşbulduk Kenan bey; Motorcu arkadaşlar yukarıda bahsettiğim konuya ve iki zamanlı benzinli deniz motoruna 1 litre benzine tam olarak ne kadar yağ koymalıyım cevaplayarak yardımcı olursanız sevinirim.
  Selamlar.

 5. #5
  Balıkçı iskorpit08 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2009
  Yaş
  31
  Mesajlar
  152
  Tecrübe Puanı
  28

  Standart

  merhaba orkinos arkadaşım ne yalan soylıyım benzinli takma motorlar hakkında pek bir bilgim yok ama başka tür benzinli motorlarda ben yağ bidonunun kapağıyla bir kapak benzine yağ koyarım.zaten yeterli olur sanırım.ama daha iyi bilen arkadşlarımız da yardımcı olacaktır size.hoşçakalın.
  YAKAMOZ TAKİPÇİSİ

  (gemi makineleri 3. mühendisi:okan çarkçı)

 6. #6
  Meraklı
  Üyelik tarihi
  Oct 2011
  Yaş
  48
  Mesajlar
  8
  Tecrübe Puanı
  0

  1 2 zamanlı motorlarda yağ miktarı

  orkinos54400;26182]hoşbulduk Kenan bey; Motorcu arkadaşlar yukarıda bahsettiğim konuya ve iki zamanlı benzinli deniz motoruna 1 litre benzine tam olarak ne kadar yağ koymalıyım cevaplayarak yardımcı olursanız sevinirim.
  Selamlar.


  iki zamanlı benzin motoruna 1 litre için 25 gram 2 zamanlı motor yağı kullanmanız gerekir. az olursa yağ filmi oluşmayacağından piston ve silindir yüzeylerinde hasar oluşur.eğer fazla olursa silindir içinde ani olarak yanma sonu artıkları oluşur ve buji tırnakları arasında kısa devre yaptırır.motor çalışmaz

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
BALIKCI FORUM