8 sonuçtan 1 ile 8 arası

Konu: Mubarek Ramazan Ayı Yaklaşırken

 1. #1
  __BALIKCI FORuM__ kenane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2009
  Mesajlar
  2.419
  Tecrübe Puanı
  352

  Standart Mubarek Ramazan Ayı Yaklaşırken

  1- Sure ve Ayetler için; T.C. Diyanet İşleri Başkanlığının 1961 yılı basılmış olan Kur’an-ı Kerim mealinden, ( bu meal Müşavere ve Dini Eserler İnceleme Kurulu üyesi, rahmetli dedem Yusuf Ziyaeddin ERSAL’ ın nezareti altında hazırlanmıştır)

  2- Hadis ve İslam bilginlerinin görüşü için; İslam’da Avcılık ( Yazan: Müderris ve Müftü, Hafız Yakup Şükrü Efendi – Sadeleştiren: Müftü Musa BİLGİ ) adlı kitaptan faydalandım.

  Konuya ilişkin Sure ve Ayet’ ler:

  Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla

  “ Ey müminler!.. Eğer gerçekten Allah’ a tapıyorsanız, O’ nun verdiği rızkların temiz ve helalinden yiyip O’ na şükredin. ” ( Bakara Suresi, Ayet: 172 )
  “ Ey Muhammed! Sana, kendilerine neyin helal kılındığını soruyorlar. De ki: Temiz olan bütün nimetler size helal kılındı. Allah’ın size öğrettiği üzere alıştırıp, yetiştirerek öğrettiğiniz avcı hayvanların sizin için tuttuklarını yiyin ve üzerine Allah’ ın adını anın. ( Maide Suresi, Ayet:4 )

  Deniz avı ve onu yemek size de, yolculara da geçimlik olarak helal kılınmıştır. İhramda bulunduğunuz sürece kara avı size haram kılınmıştır. Huzurunda toplanacağınız Allah’ tan sakının. ” ( Maide Suresi, Ayet: 96 )

  “ İki deniz bir değildir. Birinin suyu tatlı, serinletici ve içilmesi kolay, diğeri tuzlu ve acıdır. Her birinden taze balık eti yersiniz, takındığınız süsleri çıkarırsınız..... ( Fatır Suresi, Ayet: 12 )

  Konuya ilişkin Hadisler ve Ulemanın ( Bilginlerin ) görüşleri:

  Sahabe’ den Şüreyh ( R.A.) de Hazret-i Ebu Bekr’ den “ Denizde yaşayan her hayvan mezbuhdur (kesilmiş hayvan gibidir). Allahu Teala denizde yarattığı her hayvanı sizin için zebhetmiştir (kesmiştir). Hadisini rivayet etmiştir.

  Müellif Buhari’ nin Saydül-Bahr ( Deniz avı ) konusundaki mühim bir rivayeti de, İbn-i Abbas ( R.A.)’ ın “ Deniz avı ister Hıristiyan, ister Yahudi, ister mecusi tarafından avlansın yiyiniz! ” demiş olmasıdır.

  Resul-i Ekrem ( S.A.) şöyle buyurmuştur. “ Ey Müslümanlar! Siz atıcılık öğrenin! Atanız Hazreti İsmail atıcılık yaptı ve av avladı ” Bu Hadis-i Şerif’ de avcılığın ve iyi silah kullanmanın, yararlı olduğuna işaret edilmiştir.

  Kur’ an-ı Kerim, Sünnet ve İcma-i Ümmet’e göre av yapmak mümkündür, serbesttir. Ancak, kişinin yararı için bazı kayıtlar konmuştur. Avcının işini terk ederek, gaflet derecesinde ava düşkün olmaması gerekir. Donma tehlikesi ve düşman korkusu varsa av yapılmamalıdır. ( Dürrü Muhtar )

  Av hayvanı,
  koşarak yada uçarak insandan kaçabilecek şekilde sağlıklı ve serbest olmalıdır. ( Mecelle-i Celile, Mad:1295 )

  Kuşlar
  için hava boşluğu yer gibidir. Avcı havada uçmakta olan bir kuşa atış yapar ve vurur da; kuş kaya, ağaç veya duvar gibi her hangi bir şeye çarparak yere düşer, yetişip kesmeğe imkan bulunmadan ölürse, o avın eti yenir. Havadaki kuşu kesmek mümkün olmadığından, avcı tarafından vurulmuş olması yeterlidir. ( Buhari )

  Bir şahsın suya attığı oltaya balık takılır, ele geçirmeye gücü yetecek bir şekilde sudan çıktıktan sonra, balık can havliyle ipi koparıp suya tekrar düşerse, buna rağmen balık o şahsın olur. Eğer balık, sudan çıkmadan önce ip koparsa, balık o şahsın değildir. Bu durumda balığı kim tutarsa onun olur. ( Mecelle-i Celile, Mad:150 )

  Avın sebebi avcının niyetine, durumuna, asıl mesleğine göre değişir. Çiftçi ve hayvan sahibi; kurtları sürüden, domuzları ekinden uzaklaştırmak için av yapar. Bir diğeri avın etinden, derisinden, boynuzundan faydalanmak için avlanır. Bazıları da; cesaretini denemek, spor yapmak, eğlenmek maksadı ile avlanmak ister.

  İmam-ı Malik’ e göre: Avlanmak, sırf eğlence amacını taşırsa mekruhtur.

  Leys ve İbn-i Abd’ül Hakim’ e göre ise: Amaç ne olursa olsun avlanmakta bir sakınca yoktur. ( Ayni aşır: 5 )


  .  "Denizlerimize içtiğimiz suya gösterdiğimiz özeni gösterelim."

  Kenan Haydan
  (Tevellüt; Teşrini evvel miladi 1964)
  YENİKÖY-İSTANBUL

  http://www.amazing-animations.com/animations/fish40.gifhttp://img451.imageshack.us/img451/3605/coadmin7nz9.gif


 2. #2
  __BALIKCI FORuM__ kenane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2009
  Mesajlar
  2.419
  Tecrübe Puanı
  352

  Standart Balıklar suda nasıl yaşarlar

  Şüphesiz, göklerin ve yerin yaratılmasında, gece ile gündüzün art arda gelişinde, insanlara yararlı şeyler ile denizde yüzen gemilerde, Allah'ın yağdırdığı ve kendisiyle yeryüzünü ölümünden sonra dirilttiği suda, her canlıyı orada üretip-yaymasında, rüzgarları estirmesinde, gökle yer arasında boyun eğdirilmiş bulutları evirip çevirmesinde düşünen bir topluluk için gerçekten ayetler vardır. (Bakara Suresi, 164)

  Şu an yaşayan ve bundan yüzlerce yıl önce yaşamış olan tüm balık türleri, Allah’ın onlar için yaratmış olduğu mükemmel sistemler sayesinde su altında rahatlıkla yaşayabilirler.

  Balıkların suda ne kadar kıvrak ve hızlı hareket ettiklerini herkes bilir. Balığın yüzebilmesi için ekstra bir hareket yapmasına gerek yoktur, bunun için kuyruğunu sağa sola sallaması yeterlidir. İşte balıkların suyun içindeki bu rahat hareketleri, kıvrak omurgaları ve vücutlarındaki bazı sistemler sayesinde gerçekleşir.

  Balıklar, durgun halde yüzerken aniden yüksek hızlara ulaşabilmek için çok fazla enerjiye ihtiyaç duyarlar. Ani hızlanabilmek onlar için çok önemlidir; çünkü avcılardan kaçabilmek için buna ihtiyaçları vardır. Üstelik balıklar suyun içinde çoğu zaman akıntıya karşı hareket etmektedirler.

  Balıkta böyle bir gücün ortaya çıkmasını sağlayan, omurgasının ve kaslarının
  özelyapısıdır. Omurga, balığın vücudunun dik durmasını, ayrıca yüzgeçlerin ve kasların kendisine bağlanmasını sağlayacak bir yapıya sahiptir. Eğer böyle olmasaydı, balıkların suda hareket etmeleri imkansız hale gelirdi. Ancak yalnızca omurgasının özel biçiminin olması, bir balığın yüzebilmesi için yeterli değildir. Çünkü, balığın su içindeki tek hareketi ileri geri değildir; eğer bir balık su içinde aşağı yukarı hareket edemezse yaşayamaz. Balık, bu hareketi de başka bir vücut sistemi ile yapabilir. Balıkların vücutlarında hava keseleri vardır. Bu keseleri hava ile doldurarak derinlere inebilir veya havayı boşaltarak su yüzeyine doğru çıkışa geçebilirler.

  Peki şu sorunun cevabını hiç düşündünüz mü? Balıklar sürekli su içinde olmalarına rağmen nasıl olup da zarar görmemektedirler? Biz suyun içinde belli bir süre kaldıktan sonra derimiz bu durumdan etkilenmeye başlar, bu süre uzarsa cildimiz zarar görür. Oysa balıklarda böyle bir şey olmaz. Çünkü balıkların üst derisinde sert parlak bir tabaka vardır. Bu tabaka suyun vücuda girmesini engeller. Eğer bu tabaka olmasaydı, balığın vücudu zarar görecek, hatta içeri su girmesi nedeniyle vücut dengesi bozulacak ve balık da ölecekti. Ancak bunların hiçbiri olmaz ve balıklar suyun içindeki yaşamlarını rahatlıkla sürdürürler.

  Yeryüzündeki bütün balık türleri bu özelliklerin tamamına eksiksiz olarak sahiptir. Günümüzden çok daha önce yaşamış balıklarda da bunların hepsi vardır. Balıklar milyonlarca yıldır hiç değişmemişler, hep aynı mükemmel yapıya sahip olmuşlardır. Bunu, milyonlarca yıl öncesinde yaşamış balıklardan günümüze gelen kalıntılarda görmek mümkündür. Fosil adı verilen bu kalıntılarda, balıkların geçmişte de yine bugünkü ile aynı oldukları, hiç değişmedikleri açıkça belli olmaktadır. Bu durum bize balıkların bir anda ortaya çıktıklarını gösteren delillerden biridir. Balıkların sahip oldukları bütün özellikleri onlara veren, evrendeki herşeyi yaratan Yüce Allah'tır. Allah bütün canlıların ihtiyaçlarından haberdar olandır. Bir Kuran ayetinde şu şekilde buyrulur:

  “Sizin yaratılışınızda ve türetip-yaydığı canlılarda kesin bilgiyle inanan bir kavim için ayetler vardır.” (Casiye Suresi, 4)
  .  "Denizlerimize içtiğimiz suya gösterdiğimiz özeni gösterelim."

  Kenan Haydan
  (Tevellüt; Teşrini evvel miladi 1964)
  YENİKÖY-İSTANBUL

  http://www.amazing-animations.com/animations/fish40.gifhttp://img451.imageshack.us/img451/3605/coadmin7nz9.gif


 3. #3
  __BALIKCI FORuM__ kenane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2009
  Mesajlar
  2.419
  Tecrübe Puanı
  352

  Standart Kuranda adı geçen bazı şifalı besin: Balık

  Kuran’a baktığımızda bir çok besinin, meyvenin, ve bir çok otun , ağacın adı geçmektedir. Kur’an bize bu otların meyvelerin ve besinlerin hem tek başına hem de karışımında bir takım şifaların olacağını manen haber verir.

  Kuran’da Dikkat Çekilen Şifa Kaynağı Bitki: Zeytin (Nahl Suresi, 10-11)
  “Sizin için gökten su indiren O’dur; içecek ondan, ağaç ondandır (ki) hayvanlarınızı onda otlatmaktasınız. Onunla sizin için ekin, zeytin, hurmalıklar, üzümler ve meyvelerin her türlüsünden bitirir. Şüphesiz bunda, düşünebilen bir topluluk için ayetler vardır.

  Kuran’da Faydalarına Dikkat Çekilen Besin Hurma (Rad Suresi, 4)

  “Yeryüzünde birbirine yakın komşu kıtalar vardır; üzüm bağları, ekinler, çatallı ve çatalsız hurmalıklar da vardır ki, bunlar aynı su ile sulanır; ama ürünlerinde (ki verimde ve lezzette) bazısını bazısına üstün kılıyoruz. Şüphesiz, bunlarda aklını kullanan bir topluluk için gerçekten ayetler vardır.
  Potansyum Deposu Meyve : Nar . (Enam Suresi, 141)

  “Asmalı ve asmasız bahçeleri, hurmaları ve tadları farklı ekinleri, zeytinleri ve narları -birbirine benzer ve benzeşmez- yaratan O’dur. Ürün verdiğinde ürününden yiyin ve hasad günü hakkını verin; israf etmeyin. Çünkü O, israf edenleri sevmez
  Baldaki Hikmet(Nahl Suresi, 68-69)

  “Rabbin bal arısına vahyetti: Dağlarda, ağaçlarda ve onların kurdukları çardaklarda kendine evler edin. Sonra meyvelerin tümünden ye, böylece Rabbinin sana kolaylaştırdığı yollarda yürü-uçuver. Onların karınlarından türlü renklerde şerbetler çıkar, onda insanlar için bir şifa vardır. Şüphesiz düşünen bir topluluk için gerçekten bunda bir ayet vardır.

  Kuran’da Dikkat Çekilen Bir Besin: Balık

  . Kehf Suresi’nde Musa peygamber ve genç yardımcısının uzun bir yolculuğa çıktığı ve yanlarına da yiyecek olarak balık aldıkları anlatılır:
  (Kehf Suresi, 62-63)
  (Varmaları gereken yere gelip) Geçtiklerinde (Musa) genç-yardımcısına dedi ki: “Yemeğimizi getir bize, andolsun, bu yaptığımız-yolculuktan gerçekten yorulduk.” (Genç-yardımcısı) Dedi ki: “Gördün mü, kayaya sığındığımızda, ben balığı unuttum…” Ayetlerde dikkat çeken nokta, böyle uzun bir yolculuk sırasında yiyecek olarak özellikle balığın seçilmiş olmasıdır.

  Balığın besin olarak özelliklerini araştırdığımızda da çarpıcı bilgilerle karşılaşırız. İçerdiği fosfor, sülfür, vanadyum gibi mineraller sayesinde büyümeyi ve dokuların iyileşmesini sağlar. Eklem ağrılarını azaltır, sağlıklı diş etleri ve diş yapısı oluşmasını sağlar, cilt rengini güzelleştirir, saçların daha sağlıklı olmasını sağlar, bakteriyel enfeksiyonlarla mücadeleye yardımcı olur. Ayrıca kandaki kolesterol oranını düzenleyici etkisiyle kalp krizlerinin önlenmesinde rol oynar. Nişasta ve yağların metabolizmaya katılmalarına yardım ederek daha enerjik ve daha kuvvetli olunmasını sağlar. Öte yandan da zihinsel faaliyetlerin düzenli çalışmasında etkilidir.
  .  "Denizlerimize içtiğimiz suya gösterdiğimiz özeni gösterelim."

  Kenan Haydan
  (Tevellüt; Teşrini evvel miladi 1964)
  YENİKÖY-İSTANBUL

  http://www.amazing-animations.com/animations/fish40.gifhttp://img451.imageshack.us/img451/3605/coadmin7nz9.gif


 4. #4
  __BALIKCI FORuM__ kenane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2009
  Mesajlar
  2.419
  Tecrübe Puanı
  352

  Standart İnanmayan Kuranı anlayamaz

  Kur'anda (Meyte ve kan size haram kılındı) buyuruluyor. (Maide 3)
  Meyte, boğazlanmadan öldürülen yani leş olan hayvandır. Yalnız Kuran diyenler, bu âyete bakarak (balık ve dalak yemeye haramdır, çünkü Kuranda öyle yazıyor) derler. Halbuki yalnız Kuran diyenler ve diğer inanmayanlar Kuranı anlamaz.

  İşte iki âyet meali:

  (De ki: O Kuran, inananlar için doğru yolu gösteren bir rehber ve şifadır. İnanmayanların ise, kulaklarında bir ağırlık vardır ve Kur'an onlara kapalıdır. Sanki onlara uzak mesafeden bağırılıyor da Kuranın ne söylediğini anlamıyorlar.) [Fussilet 44]

  (Okuduğun Kuranı dinleyen kâfirlerin, anlamalarına engel olmak için kalblerinin üstüne kat kat perde, kulaklarına da ağırlık koyduk.) [Enam 25]
  Balık boğazlanmadan [kesilmeden] ölürse meyte olur, yalnız Kuran diyenlere göre yenmemesi gerekir. Ama Allahü teâlâ, (Bu Kitabı, insanların ihtilafa düştükleri şeyi açıklayasın diye sana indirdik) buyuruyor. (Nahl 64) Müslümanlara da, (Bir işte anlaşamazsanız, bu işin hükmünü öğrenmek için Kur'an ve sünnete bakın!) buyuruyor. (Nisa 59) Balık yenir mi diye Kur'ana bakınca yalnız Kuran diyenler yenmeyeceğini anlar. Dalak kandır. Âyete bakınca buna da haram derler. Fakat sünnete bakılınca balık ve dalak helaldir.

  Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
  (Size iki meyte ve iki kan helal kılındı, iki meyteden biri balık, iki kandan biri de dalaktır.) [İbni Mace]
  Eğer Resulullah efendimiz Meyteyi açıklamasaydı, müslüman balık yiyemezdi. Namazın nasıl kılınacağını, zekatın nasıl verileceğini, hangi mallardan ne kadar verileceğini âyetlerden çıkarmak imkansızdır. Resulullah efendimiz, (Kuranı insanlara açıkla) emrine uyarak açıklamıştır. Cebrail aleyhisselam, Kuranı getirdiği gibi, açıklaması olan sünneti de getirmiştir. (Darimi)
  .  "Denizlerimize içtiğimiz suya gösterdiğimiz özeni gösterelim."

  Kenan Haydan
  (Tevellüt; Teşrini evvel miladi 1964)
  YENİKÖY-İSTANBUL

  http://www.amazing-animations.com/animations/fish40.gifhttp://img451.imageshack.us/img451/3605/coadmin7nz9.gif


 5. #5
  Vıp üye İhtiyar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2009
  Mesajlar
  4.641
  Tecrübe Puanı
  958

  Standart

  Allah razı olsun.

  Cenab-ı Hak, hepimizi Kur'an-ı Kerim'i okuyup dinleyip anlayıp hükümlerine göre yaşayanlardan eylesin.
  Herkes, ne yaparsa kendisine yapar.

  M.Mahir Ersin
  İstanbul 1945

 6. #6
  _Amatör_ Levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2009
  Yaş
  46
  Mesajlar
  3.298
  Tecrübe Puanı
  368

  Standart

  Kafam karıştı

 7. #7
  Balıkçı Kulek Reis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2009
  Yaş
  73
  Mesajlar
  1.854
  Tecrübe Puanı
  219

  Standart

  Kenane ellerine sağlık
  H.Hüseyin Külek
  1946-İstanbul-Ataköy-(A rh-)
  Bulutlar ağlamasa yeşillikler nasıl güler
  Söz veriyorum
  Çinekop tutmayacağım,satın almayacağım,Tutanlara engel olacağım

 8. #8
  ___BALIKCI FORUM___ aFaLa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2008
  Yaş
  56
  Mesajlar
  12.952
  Tecrübe Puanı
  2444

  Standart

  paylaşim için teşekkürler

  Büyük balık küçük balıktan uzun yaşar
  Metabolizması yüksek balık düşük olandan uzun yaşar
  Soğuk sudaki balık sıcak sudakinden uzun yaşar


Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Kandiliniz mubarek olsun.
  By İhtiyar in forum Kutlama, İstek, Öneri, Eleştirileriniz
  Cevap: 13
  Son Mesaj: 25.02.10, 22:54
 2. Cevap: 3
  Son Mesaj: 04.12.09, 10:48
 3. Ramazan Özkaya
  By özgürdeniz in forum Tanışma Odası
  Cevap: 8
  Son Mesaj: 03.12.09, 17:54
 4. Bayramınız mubarek olsun
  By İhtiyar in forum Güncel Deniz Haberleri
  Cevap: 36
  Son Mesaj: 27.11.09, 19:32
 5. Bayramınız Mubarek olsun
  By Oflu in forum Kutlama, İstek, Öneri, Eleştirileriniz
  Cevap: 3
  Son Mesaj: 20.09.09, 22:22

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
BALIKCI FORUM